Niemcy: Angela Merkel obiecuje szybką pomoc dla powodzian

polska-niemcy-merkel-duda-morawiecki-wybory-bundestag-dyplomacja-solidarnosc

Kanclerz Niemiec Kanclerz Niemiec Angela Merkel, źródło:(CC0 Public Domain) [www.angela-merkel.de]

Kanclerz Angela Merkel obiecała wczoraj (20 lipca) szybką pomoc dla osób dotkniętych klęską powodzi. Dziś (21 lipca) rząd federalny podejmie decyzję w sprawie programu pomocy finansowej, zapowiedziała szefowa niemieckiego rządu. Ma ona wynieść do 400 mln euro.

 

 

Niemiecki rząd federalny i rządy krajów związkowych mają przeznaczyć 400 mln euro na nadzwyczajną pomoc dla powodzian, wynika z projektu uchwały, którym dziś (21 lipca) zajmie się rząd Angeli Merkel, informują niemieckie media.

Zgodnie z projektem niemieckie rząd wniesie 200 mln euro, a kolejnych 200 mln wniosą kraje związkowe. Planuje się także złożyć wniosek o środki z Funduszu Solidarności UE.

Kanclerz Niemiec oraz szef CDU Armin Laschet odwiedzili we wtorek (20 lipca) zalane tereny w zachodnich Niemczech, obiecując natychmiastową pomoc. Podczas wizyty w Bad Münstereifel w Nadrenii Północnej-Westfalii, Angela Merkel oświadczyła, że celem rządowego programu będzie zapewnienie „natychmiastowej niebiurokratycznej pomocy”.

Z kolei premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet zapewnił, że jego rząd podwoi kwotę, którą przekaże rząd federalny. Laschet powiedział mieszkańcom Bad Münstereifel, że miasto powinno powstać na nowo, „tak by było piękniejsze niż przedtem”.

Z informacji niemieckich mediów wynika także, że rząd federalny planuje utworzyć nowy fundusz na wypadek „przyszłych ponadregionalnych szkód o znacznych rozmiarach”, do którego mają wpłacać środki wszystkie kraje związkowe. O takim rozwiązaniu (i wysokości funduszu) mają dyskutować na specjalnej konferencji ministrowie landów. Ma się ona odbyć jeszcze w lipcu lub na początku sierpnia.

W wyniku ubiegłotygodniowych burz, które spowodowały w wielu miejscach poważne szkody życie straciły co najmniej 164 osoby: 117 zgonów potwierdzono w Nadrenii-Palatynacie, a 47 w Nadrenii Północnej-Westfalii. Służby w obu krajach związkowych nie wykluczają znalezienia kolejnych ofiar.