Niemcy opuściły Afganistan. Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa pogorszyła się

niemcy-zolnierz-zamach-terroryzm-uchodzca-syria-migracje-bundeswehra

Żołnierze Bundeswehry, źródło: Flickr/kamerad.kempf

Niemiecka armia opuściła Afganistan. Kontyngent Niemiec, skoncentrowany w północnym Afganistanie, był drugim co do wielkości w obecnej misji Resolute Support po Stanach Zjednoczonych. Jego ostatnie bazy znajdowały się w Mazar-e-Sharif i Kabulu. Wycofanie dowodzonych przez USA sił NATO wzbudziło obawy, że w kraju może wybuchnąć wojna domowa.

 

 

Po prawie 20 latach niemiecka armia zakończyła swoją misję w Afganistanie. Ostatni żołnierze NATO-wskiej misji „Resolute Support” opuścili teren działań, poinformowało ministerstwo obrony w Berlinie.

Niemcy byli dalecy od entuzjazmu, gdy wysyłali wojska do Afganistanu, a o rozpoczęciu misji w tym kraju przeważyły głosy współrządzących w 2001 r. Zielonych, co doprowadziło do podziału w partii. Misja w Afganistanie wielokrotnie była odczuwalna w wewnętrznej polityce.

„Bundeswehra wypełniła swoją misję w Afganistanie”, podkreślił odpowiedzialny za politykę zagraniczną i bezpieczeństwa Reinhard Brandl z bawarskiej CSU, zwracając uwagę na blisko 60 żołnierzy, którzy zginęli w trakcie misji.

Otwarte pozostaje pytanie czy Niemcy udzielą azylu miejscowym, którzy wspierali armię w jej zadaniach, np. tłumaczom.

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer napisała we wtorek wieczorem na Twitterze, że ostatni żołnierze Bundeswehry „bezpiecznie opuścili Afganistan”. Podziękowała ponad 150 tys. żołnierzy, którzy służyli tam od 2001 r. i powiedziała, że „mogą być dumni z tej misji”.

Afganistan: Rząd upadnie pół roku po wycofaniu się wojsk USA?

Ujawniona przez amerykańskie media analiza wywiadowcza ma wróżyć prozachodniemu rządowi w Kabulu upadek najpóźniej wiosną przyszłego roku.

Kiedy wycofa się armia USA?

Armia amerykańska może wycofać się z Afganistanu już w najbliższych dniach, na długo przed terminem 11 września wyznaczonym przez prezydenta Joe Bidena, informuje Reuters.

Początkowo Waszyngton chciał wycofać żołnierzy do 11 września, czyli do 20. rocznicy ataków terrorystycznych dokonanych przez islamistyczną siatkę Al-Kaida w Stanach Zjednoczonych. Jednak w USA, które dostarczają największy kontyngent wojsk w Afganistanie, naciskano na zakończenie misji 4 lipca – w dzień amerykańskiego święta narodowego.

Od czasu rozpoczęcia wycofywania wojsk międzynarodowych sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Afganistanie pogorszyła się. Od kilku tygodni islamscy talibowie znów są w natarciu. Od 1 maja opanowali około 90 z około 400 powiatów kraju. Wielonarodowy obóz polowy w Mazar-i-Szarif, którym dowodziła Bundeswehra, został ostatnio wzmocniony moździerzami, aby móc odpierać ataki talibów w fazie wycofywania się wojsk.

Informacje o szybszym tempie wycofywania się USA pojawiają się, gdy talibowie wzmagają swoją ofensywę w całym kraju. Pentagon szacuje obecnie, że talibowie kontrolują znaczne obszary. Tymczasem rozmowy pokojowe w Katarze nie przyniosły znaczącego postępu. Pentagon powiedział we wtorek, że wycofanie się USA niekoniecznie oznaczałoby koniec misji NATO Resolute Support w Afganistanie.

Wycofanie dowodzonych przez USA sił NATO wzbudziło obawy, że w kraju może wybuchnąć wojna domowa, potencjalnie zapewniając Al-Kaidzie przestrzeń do odbudowy i planowania nowych ataków na USA i inne cele.