Kryzys na granicy z Białorusią: NATO deklaruje pomoc dla Polski. List Tuska do przywódców państw UE

NATO, Polska, Jens Stoltenberg, Andrzej Duda-nato-polska-granica-pomoc-bialorus-lukaszenka-tusk-list

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i polski prezydent Andrzej Duda. / Zdjęcie: NATO, https://www.nato.int/cps/en/natohq/photos_154898.htm. Content policy: https://www.nato.int/cps/en/natohq/68162.htm.

Państwa NATO wyraziły „solidarność z Polską i innymi sojusznikami, dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś”, a kwatera główna Sojuszu zadeklarowała gotowość do pomocy. Tymczasem Donald Tusk wystosował list do przywódców państw UE, w którym zaapelował o wywieranie presji na reżim w Mińsku.

 

 

„Polska poinformowała Radę Północnoatlantycką w środę (10 listopada) o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Kraje sojusznicze NATO są w pełni solidarne z Polską i innymi sojusznikami, dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś”, przekazała kwatera główna NATO.

„Sojusznicy jasno dali do zrozumienia, że Białoruś ponosi odpowiedzialność za kryzys, a wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyka hybrydowa jest nieludzkie, nielegalne i niedopuszczalne”, dodano.

Kuźnica: Tłum migrantów na granicy z Białorusią. Użyto gazu łzawiącego

Białoruskie służby miały uniemożliwić migrantom przejście przez punkt graniczny i zapędziły ich do lasu na granicę z Polską

NATO gotowe pomóc Polsce

„NATO nadal uważnie monitoruje sytuację. Sekretarz generalny (Jens Stoltenberg – red.) pozostaje w bliskim kontakcie z rządami państw sojuszniczych w tej sprawie”, zapewnił Sojusz, dodając, że „NATO jest gotowe do dalszej pomocy naszym sojusznikom i utrzymania bezpieczeństwa w regionie”.

Dzień wcześniej o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z szefem NATO rozmawiał prezydent Andrzej Duda. „Wykorzystywanie przez Białoruś imigrantów w działaniach hybrydowych jest nie do przyjęcia”, podkreślił Stoltenberg na Twitterze.

Wczoraj Warszawę odwiedził natomiast przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Szef polskiego rządu poinformował, że poprosił o zwołanie szczytu UE w formacie wideokonferencji jak najszybciej, żeby przedyskutować problem sankcji wobec Białorusi jeszcze przed planowanym szczytem w grudniu.

„Jesteśmy coraz bardziej zdeterminowani, żeby po prostu wdrożyć sankcje gospodarcze. Będziemy dyskutować o nich na forum Rady Europejskiej”, powiedział Morawiecki.

Kryzys na granicy z Białorusią: Przewodniczący Rady Europejskiej z wizytą w Warszawie

Działania władz Białorusi, które sprowadzają i kierują ku granicy osoby z Bliskiego Wschodu czy Afryki nazwał „brutalnym, hybrydowym, gwałtownym i niegodnym atakiem”.

Tusk pisze list do przywódców UE

Tymczasem przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej i szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wystosował list otwarty do przywódców państw Unii Europejskiej, w którym wezwał ich do wsparcia zmagających się z problemem nasilonej migracji Polski i Litwy. Poprosił przy tym, by nie wiązać kryzysu na granicy ze sprawą praworządności w Polsce.

„Niezależnie od Waszych poglądów na kwestię migracji i oceny wewnętrznej sytuacji w Polsce musimy – podkreślam – musimy jako wspólnota polityczna wykorzystać wszelkie dostępne środki nacisku w celu zatrzymania eskalacji napięcia na wschodniej granicy Unii”, zaapelował Tusk w opublikowanym na Twitterze liście.

„Dla wszystkich powinno już być jasne, że trwający kryzys cynicznie wywołał Alaksandr Łukaszenka, którego celem jest destabilizacja Polski, Litwy i całej Unii. W każdej chwili sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Stawką jest elementarne bezpieczeństwo naszego społeczeństwa”, podkreślił były szef RE.

„Nie ma więcej czasu ani przestrzeni na wahanie się. Potrzebujemy stanowczych decyzji wobec Mińska i wsparcia Polski i Litwy”, wezwał, ostrzegając, że „brak reakcji lub zwłoka jedynie ośmieli prowokatorów i ich protektorów i może doprowadzić do dramatycznych i trudnych do przewidzenia konsekwencji”.

„Liczę na Waszą mądrość i determinację”, zakończył Tusk.