NATO utworzy w Niemczech Centrum Kosmiczne. Czeka nas militaryzacja kosmosu?

Satelita

Główne zadanie Centrum Kosmicznego NATO będzie polegało na głównie na zbieraniu informacji na temat potencjalnych zagrożeń dla satelitów krajów NATO. [PIRO4D, Pixabay]

Sojusz Północnoatlantycki planuje utworzenie w bazie wojskowej w bazie Ramstein w Niemczech Centrum Kosmicznego, monitorującego satelity państw członkowskich NATO. Ministrowie obrony krajów NATO ogłoszą decyzję w tej sprawie w najbliższy czwartek (22 października).

 

Centrum Kosmiczne, którego utworzenie mają ogłosić ministrowie, ma zostać włączone do Dowództwa Sił Powietrznych NATO w bazie w Ramstein w Nadrenii-Palatynacie. Ma ono pełnić rolę placówki koordynującej nadzorowanie przestrzeni okołoziemskiej.

Główne zadanie nowego centrum będzie polegało na zbieraniu informacji na temat potencjalnych zagrożeń dla satelitów krajów NATO. Jak informują niemiecka agencja prasowa DPA i dziennik „Süddeutsche Zeitung”, niewykluczone jest przekształcenie go w przyszłości w centrum dowodzenia do spraw działań obronnych NATO w przestrzeni kosmicznej.

DPA przekazuje także, że wkrótce powstanie także Centrum Kompetencyjne zajmujące się działaniami NATO w kosmosie. Jego siedziba może powstać w Kalkar w Nadrenii Północnej-Westfalii albo w Tuluzie we Francji.

Holender szefem Komitetu Wojskowego NATO. Kontrkandydatem był Polak

Na stanowisko kandydował generał Rajmund Andrzejczak.

Szef NATO: Monitorowanie kosmosu niezbędne dla Sojuszu

„Systemy satelitarne utrzymują nasz świat w sposób, z którego wielu ludzi ledwo zdaje sobie sprawę. Handel, prognozy pogody, telefonia komórkowa i bankowość opierają się na satelitach. Przestrzeń kosmiczna jest ważna także dla NATO, w tym dla naszej zdolności nawigowania, gromadzenia danych wywiadowczych, komunikowania się i wykrywania startów rakiet”, powiedział w rozmowie z „Deutsche Welle” sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„Sojusz musi mieć dobrą świadomość tego, co dzieje się w przestrzeni kosmicznej, abyśmy nadal mieli niezawodny dostęp do usług kosmicznych i aby utrzymał swoją przewagę technologiczną”, wyjaśnił Norweg.

„Szybka, efektywna i bezpieczna komunikacja satelitarna ma kluczowe znaczenie dla naszych oddziałów. Przestrzeń kosmiczna w ciągu ostatniej dekady uległa znaczącym zmianom”, zwrócił uwagę szef Sojuszu, przypominając, że wraz z setkami nowych satelitów przybywających każdego roku kosmos staje się coraz bardziej „zatłoczony”.

„Co więcej, satelity są coraz bardziej podatne na zagrożenia. Niektóre kraje, takie jak Rosja czy Chiny, rozwijają systemy przeciwsatelitarne, które mogą oślepiać, uszkadzać lub zestrzelać satelity, tworząc niebezpieczne odpady na orbicie”, powiedział.

USA redukują siły w Afganistanie o połowę. NATO opuści kraj razem z Amerykanami

Do stycznia przyszłego roku w Afganistanie ma pozostać tylko 2,5 tys. amerykańskich żołnierzy.

NATO rozmieści sprzęt wojskowy w kosmosie?

Już w ubiegłym roku sekretarz generalny uspokajał, że Sojusz nie ma w planach militaryzacji kosmosu. „NATO nie ma zamiaru rozmieszczać broni w przestrzeni kosmicznej, ale musimy zapewnić sobie możliwość odpowiedniego wsparcia naszych misji i operacji”, wytłumaczył.

Stoltenberg podkreślił jednak, że NATO jest w coraz większym stopniu uzależnione od techniki rozmieszczonej w kosmosie, zwłaszcza w kwestii łączności satelitarnej, systemów nawigacyjnych oraz danych uzyskiwanych od satelitów obserwacyjnych.

Jak zauważa „DW”, w przypadku wojny atak na natowskie satelity mógłby doprowadzić do poważnego paraliżu życia publicznego, na przykład wyłączając nawigację satelitarną do drogach, na wodzie i w powietrzu oraz uniemożliwiając korzystanie z kart płatniczych i kredytowych.

Szef NATO wzywa do zawieszenia ognia w Górskim Karabachu i ostrzega Turcję ws. systemów S-400

„Nie ma militarnego rozwiązania sytuacji w Górskim Karabachu”, podkreślił Jens Stoltenberg.

Kto jeszcze jest zainteresowany kosmosem?

Państwa inne niż członkowie NATO także rozwijają zdolności obronne w kosmosie. Liderami na tym polu są Rosja i Chiny. W tym roku Rosja przeprowadziła kolejne próby z bronią przeciwsatelitarną, a w 2019 r. Indiom udało się zestrzelić jeden ze swoich satelitów przy pomocy specjalnej rakiety.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone powołały wojska kosmiczne jako czwarty rodzaj amerykańskich sił zbrojnych.