Głównym tematem wtorkowego (14 czerwca) spotkania przywódców państw członkowskich UE należących do NATO była wojna w Ukrainie, ale rozmowy dotyczyły również wzmocnienia wschodniej flanki Wspólnoty i Sojuszu Północnoatlantyckiego.
“Nie robimy wystarczająco dużo, nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby obronić Ukrainę, aby wesprzeć naród ukraiński w obronie jego wolności i suwerenności”, podkreślił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Hadze.
Szef polskiego rządu uczestniczył w tych rozmowach na zaproszenie Danii i Holandii. W spotkaniu w Hadze udział wzięli również szefowie rządów Belgii, Portugalii, Łotwy oraz prezydent Rumunii. Spotkanie było częścią przygotowań do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, który odbędzie się jeszcze w tym miesiącu.
Morawiecki: Status kandydata do UE dla Ukrainy jak najszybciej
Premier Morawiecki podkreślił, że ważne jest również wspieranie ukraińskich ambicji na drodze do Unii Europejskiej, mówiąc: “My wspieramy przyznanie im statusu kandydata jak najszybciej, ponieważ naród ukraiński potrzebuje nadziei”, powiedział szef polskiego rządu w Hadze. “A to jest największa nadzieja na przyszłość”, ocenił.
Według polskiego premiera państwa członkowskie UE i NATO powinny zwiększyć pomoc Ukrainie, która potrzebuje broni, aby walczyć o wolność swojego kraju. “Nie robimy wystarczająco dużo, nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby obronić Ukrainę, aby wesprzeć naród ukraiński w obronie jego wolności i suwerenności”, ocenił Mateusz Morawiecki.
Zaapelował przy tym do zgromadzonych w Hadze przywódców, by “zrobili znacznie więcej przy dostawie broni artyleryjskiej Ukrainie”. “Dlatego tak ważne jest, abyśmy się koncentrowali na skutecznej i efektywnej pomocy oraz wsparciu dla Ukrainy – tu i teraz, nie za kilka tygodni, nie za kilka miesięcy, tylko tu i teraz”, podkreślił szef polskiego rządu.
Odbudowa architektury bezpieczeństwa w Europie
Wobec wojny w Ukrainie na znaczeniu zyskuje odbudowa architektury bezpieczeństwa w Europie. “Przede wszystkim myślę, że jest to tak ważne, żebyśmy wzmocnili naszą jedność i nasze podejście transatlantyckie. W jasny sposób wierzę w więzi transatlantyckie”, przyznał Morawiecki.
“Jest oczywiste dla nas wszystkich – wobec takich zagrożeń i barbarzyńskich ataków, jak atak rosyjski na Ukrainę – że NATO może być jedyną blokadą, jedynym elementem powstrzymującym dalsze ataki na wschodnią flankę NATO i Unii Europejskiej”, podkreślił.
Stoltenberg zapowiada historyczny szczyt NATO w Madrycie
“Szczyt w Madrycie będzie historyczny, zmieni NATO, będzie ono jeszcze silniejsze w tych niebezpiecznych czasach”, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po wtorkowym spotkaniu w Hadze. Zapowiedział, że będzie to „szczyt, który zmieni NATO, i w którym wezmą udział wszyscy przywódcy (państw) NATO, dzięki temu NATO będzie silniejsze w tych niebezpiecznych czasach”.
Przekazał ponadto, że w Hadze omawiano także potrzebę nieustannego wsparcia dla Ukrainy, zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej. “W odpowiedzi na inwazję rosyjską zwiększyliśmy naszą możliwość obrony każdego cala terytorium NATO, w Madrycie ustalimy kolejne kroki do wzmocnienia naszej postawy”, zapowiedział szef Sojuszu.
“Dziś rozmawialiśmy o potrzebie większej gotowości i większej obecności, zarówno jeśli chodzi o żołnierzy, jak i sprzęt. Musimy również zainwestować więcej w obronę naszych granic oraz zwiększyć nakłady na wspólną obronność”, oświadczył.
Rozszerzenie NATO
Stoltenberg dodał, że podczas madryckiego szczytu omówione zostaną również historyczne wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W obu tych państwach, które dotychczas zachowywały neutralność, rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała zmianę w nastawieniu opinii publicznej. “Ich obecność w NATO sprawi, że nasz sojusz będzie silniejszy”, podkreślił Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Czerwcowy szczyt NATO w Madrycie
Pod koniec miesiąca (28-30 czerwca) przywódcy rządów i państw członkowskich NATO oraz sojuszu mają się spotkać w Madrycie. Będą w nim uczestniczyć m.in. przedstawiciele Szwecji, Finlandii, Gruzji, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Japonii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.
Głównym tematem madryckiego spotkania ma być dalsze wsparcie wojskowe i polityczne dla walczącej z Rosją Ukrainy. Będą też kontynuowane rozmowy dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polski rząd zapowiada, że podczas haskiego szczytu zwróci się do sojuszników o zwiększenie liczby żołnierzy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na granicach z Rosją, a także o rozmieszczenie ich w stałych bazach.