Morawiecki w Hadze: Nie robimy dostatecznie dużo dla Ukrainy

Mateusz Morawiecki, Polska, premier-morawiecki-komisja-europejska-TSUE-polska-TK-trybunał-konstytucyjny-przyłębska-pis-ziobro-kaczynski

Premier Mateusz Morawiecki / © European Union, Source - EUCO [EUCO Newsroom]

Głównym tematem wtorkowego (14 czerwca) spotkania przywódców państw członkowskich UE należących do NATO była wojna w Ukrainie, ale rozmowy dotyczyły również wzmocnienia wschodniej flanki Wspólnoty i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

“Nie robimy wystarczająco dużo, nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby obronić Ukrainę, aby wesprzeć naród ukraiński w obronie jego wolności i suwerenności”, podkreślił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Hadze.

Szef polskiego rządu uczestniczył w tych rozmowach na zaproszenie Danii i Holandii. W spotkaniu w Hadze udział wzięli również szefowie rządów Belgii, Portugalii, Łotwy oraz prezydent Rumunii. Spotkanie było częścią przygotowań do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, który odbędzie się jeszcze w tym miesiącu.

Szczyt B9 o wojnie w Ukrainie i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO

Przywódcy Bukaresztańskiej Dziewiątki wyrazili “niezachwiane poparcie dla ukraińskiej niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej” i zadeklarowali  wsparcie dla euroatlantyckich i europejskich aspiracji Ukrainy.

Morawiecki: Status kandydata do UE dla Ukrainy jak najszybciej

Premier Morawiecki podkreślił, że ważne jest również wspieranie ukraińskich ambicji na drodze do Unii Europejskiej, mówiąc: “My wspieramy przyznanie im statusu kandydata jak najszybciej, ponieważ naród ukraiński potrzebuje nadziei”, powiedział  szef polskiego rządu w Hadze. “A to jest największa nadzieja na przyszłość”, ocenił.

Według polskiego premiera państwa członkowskie UE i NATO powinny zwiększyć pomoc Ukrainie, która potrzebuje broni, aby walczyć o wolność swojego kraju. “Nie robimy wystarczająco dużo, nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby obronić Ukrainę, aby wesprzeć naród ukraiński w obronie jego wolności i suwerenności”, ocenił Mateusz Morawiecki.

Zaapelował przy tym do zgromadzonych w Hadze przywódców, by “zrobili znacznie więcej przy dostawie broni artyleryjskiej Ukrainie”. “Dlatego tak ważne jest, abyśmy się koncentrowali na skutecznej i efektywnej pomocy oraz wsparciu dla Ukrainy – tu i teraz, nie za kilka tygodni, nie za kilka miesięcy, tylko tu i teraz”, podkreślił szef polskiego rządu.

Irlandia wyklucza jak na razie akcesję do NATO

Szef irlandzkiej dyplomacji ocenił, że sytuacja w Ukrainie spowoduje, iż Irlandia chętniej niż do tej pory będzie angażować się we współpracę z innymi krajami.

Odbudowa architektury bezpieczeństwa w Europie

Wobec wojny w Ukrainie na znaczeniu zyskuje odbudowa architektury bezpieczeństwa w Europie.  “Przede wszystkim myślę, że jest to tak ważne, żebyśmy wzmocnili naszą jedność i nasze podejście transatlantyckie. W jasny sposób wierzę w więzi transatlantyckie”, przyznał Morawiecki.

“Jest oczywiste dla nas wszystkich – wobec takich zagrożeń i barbarzyńskich ataków, jak atak rosyjski na Ukrainę – że NATO może być jedyną blokadą, jedynym elementem powstrzymującym dalsze ataki na wschodnią flankę NATO i Unii Europejskiej”, podkreślił.

Finlandia "nie porzuci" Szwecji w drodze do NATO

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o przyjęcie do NATO w ubiegłą środę (18 maja), ale jak na razie proces akcesyjny blokuje Turcja.

Stoltenberg zapowiada historyczny szczyt NATO w Madrycie

“Szczyt w Madrycie będzie historyczny, zmieni NATO, będzie ono jeszcze silniejsze w tych niebezpiecznych czasach”, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po wtorkowym spotkaniu w Hadze. Zapowiedział, że będzie to „szczyt, który zmieni NATO, i w którym wezmą udział wszyscy przywódcy (państw) NATO, dzięki temu NATO będzie silniejsze w tych niebezpiecznych czasach”.

Przekazał ponadto, że w Hadze omawiano także potrzebę nieustannego wsparcia dla Ukrainy, zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej. “W odpowiedzi na inwazję rosyjską zwiększyliśmy naszą możliwość obrony każdego cala terytorium NATO, w Madrycie ustalimy kolejne kroki do wzmocnienia naszej postawy”, zapowiedział szef Sojuszu.

“Dziś rozmawialiśmy o potrzebie większej gotowości i większej obecności, zarówno jeśli chodzi o żołnierzy, jak i sprzęt. Musimy również zainwestować więcej w obronę naszych granic oraz zwiększyć nakłady na wspólną obronność”, oświadczył.

Stoltenberg: NATO nie pozostawi Szwecji i Finlandii samych w razie ataku

Szef NATO odwiedził Finlandię i Turcję – dwa kraje ubiegające się o członkostwo w Sojuszu.

Rozszerzenie NATO

Stoltenberg dodał, że podczas madryckiego szczytu omówione zostaną również historyczne wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W obu tych państwach, które dotychczas zachowywały neutralność, rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała zmianę w nastawieniu opinii publicznej. “Ich obecność w NATO sprawi, że nasz sojusz będzie silniejszy”, podkreślił Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Presja Erdogana ws. NATO. „Turecki szantaż” nie jest zaskoczeniem

Podobną politykę Ankara stosuje od lat wobec państw Bałkanów Zachodnich.

Czerwcowy szczyt NATO w Madrycie

Pod koniec miesiąca (28-30 czerwca) przywódcy rządów i państw członkowskich NATO oraz sojuszu mają się spotkać w Madrycie. Będą w nim uczestniczyć m.in. przedstawiciele Szwecji, Finlandii, Gruzji, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Japonii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Głównym tematem madryckiego spotkania ma być dalsze wsparcie wojskowe i polityczne dla walczącej z Rosją Ukrainy. Będą też kontynuowane rozmowy dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polski rząd zapowiada, że podczas haskiego szczytu zwróci się do sojuszników o zwiększenie liczby żołnierzy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na granicach z Rosją, a także o rozmieszczenie ich w stałych bazach.