Morawiecki w Berlinie: Europa nie może sobie pozwolić na życie w ciągłym zagrożeniu rosyjską agresją

Premier Mateusz Morawicki i kanclerz Niemiec Olaf Scholz w Berlinie, źródło Krystian Maj KPRM

Premier Mateusz Morawicki i kanclerz Niemiec Olaf Scholz w Berlinie, źródło Krystian Maj KPRM

Tematem wczorajszych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Berlinie była rosyjska agresja na Ukrainę oraz odpowiedź na nią państw europejskich.

 

Mowa była również o bezpieczeństwie energetycznym zwłaszcza wobec ostatnich decyzji Moskwy o wstrzymaniu  dostaw gazu do państw UE, w tym do Polski.

„Z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób Polska i Niemcy mogłyby razem jak najbardziej pomóc Ukrainie”, przekazał po wczorajszym (26 kwietnia) spotkaniu Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem w związku z wojną w Ukrainie konieczne są kolejne, twarde sankcje wobec Rosji i przekazywanie Ukraińcom odpowiedniego uzbrojenia. Podkreślił przy tym, że Polska liczy na większą stanowczość Zachodu, bo najważniejsze dla całej Europy jest nakładanie dalej idących sankcji, w celu zduszenia machiny wojennej Putina.

Zachód naradza się w Ramstein jak pomóc Ukrainie

Trwa spotkanie przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu Pónocnoatlantyckiego w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech. Przedmiotem dyskusji jest bieżąca pomoc dla Ukrainy oraz długoterminowe wzmacnianie armii tego kraju.

 

 

W amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Nadrenii-Palatynacie – największej …

Morawiecki: Zdusić machinę wojenną Putina 

“Bardzo wielu przywódców dostrzega już ogromne błędy i te ryzyka, z którymi wiązała się poprzednia polityka. Dziś rozmawiamy już w innych zupełnie okolicznościach i w innych sprawach. Rozmawiamy o tym, jak pomóc Ukrainie obronić swoją suwerenność”, powiedział wczoraj Morawiecki. Zwrócił przy tym uwagę, że prawdopodobnie w tych dniach rozpoczyna się „największa bitwa pancerna od czasów II wojny światowej”.

Według szefa polskiego rządu to czy Ukraina wygra zależy przede wszystkim od dostawy broni, bo – jak podkreślił – “żeby się bronić, to trzeba mieć się czym bronić”. “Amunicja, artyleria przede wszystkim przeciwpancerne, przeciwlotnicze, przeciwrakietowe środki. To jest to, co Polska dostarcza nie tylko ze swoich własnych zasobów”, przyznał we wtorek w Berlinie Morawiecki.

Ławrow: Ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego jest realne

Dodał, że Moskwa opowiada się za zmniejszeniem tego zagrożenia.

Szef polskiego rządu: Broń przekazana Ukrainie służy też naszej niepodległości

Już dzień wcześniej (25 kwietnia) Morawiecki przyznał, że Polska przekazała czołgi Ukrainie, ale zastrzegł, że “ze względów bezpieczeństwa naszych ukraińskich przyjaciół nie będziemy mówić o ich liczbie”. “Broń przekazana Ukrainie służy także obronie polskiej niepodległości”, podkreślił premier w Polsat News. Natomiast w Berlinie oświadczył, że “potrzebne są czołgi dla naszej armii w miejsce czołgów, które przekazaliśmy Ukrainie”.

Po rozmowie z kanclerzem Niemiec szef polskiego rządu przekazał, że Scholz obiecał kolejne dostawy broni dla Ukrainy. “Rozmawialiśmy też o mechanizmie, poprzez który Niemcy wsparłyby nasz potencjał obronny, który jest czasowo osłabiony na skutek przekazania części naszej broni”, dodał precyzując, że chodzi zwłaszcza o broń posowiecką, którą Ukraińcy potrafią się szybko posługiwać.

Norwegia mobilizuje fundusze na zakup broni dla Ukrainy

Rząd w Oslo rozważa też bezpośrednie przekazanie broniącym się przed rosyjską inwazją Ukraińcom uzbrojenia.

Broń z państw NATO również dla Polski

“W to miejsce także chcemy uzyskać broń od naszych partnerów w NATO, w tym także – jak sądzę – możliwe będzie uzyskanie broni od Niemiec”, dodał Morawiecki. “Polska musi otrzymywać wsparcie również ze strony naszych partnerów, a oni muszą robić jak najwięcej, także Niemcy, także Francja, Holandia, Wielka Brytania, jak najwięcej dla obrony demokracji, wolności, suwerenności innych krajów”, oświadczył polski premier. Zwrócił przy tym uwagę, że gdyby się to nie udało, to Rosja mogłaby całkowicie zdestabilizować sytuację w Europie. “A więc jest to nasza wspólna sprawa”, podkreślił  Morawiecki w Berlinie.

Świat się zbroi. Rekordowe 2 biliony dolarów wydatków na cele militarne [SIPRI]

Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Wielka Brytania oraz Rosja, które w sumie odpowiadają za 62 procent całych światowych wydatków.

Truss: Dostarczamy Ukrainie broń ciężką

“Nie wystarczy już dostarczać Ukrainie jedynie broni defensywnej, aby mogła ona odeprzeć inwazję Rosji”, oświadczyła tymczasem szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss w Izbie Gmin. Składając sprawozdanie z sytuacji w Ukrainie i brytyjskiej pomocy dla tego kraju przyznała, że „zbyt długo istniało fałszywe rozróżnienie między bronią defensywną a ofensywną”, co “stało się dla niektórych pretekstem do ociągania się”.

“Ten czas już minął”, podkreśliła brytyjska minister spraw zagranicznych dodając, że państwa NATO nie kryją już, że dostarczają broń ciężką. “Tego właśnie potrzebuje Ukraina, aby powstrzymać najnowszą ofensywę Rosji i odzyskać kontrolę nad swoim terytorium”, oświadczyła Truss.

Zmiana stanowiska Niemiec. Mają dostarczać czołgi na Ukrainę

Niemcy dostarczą Ukrainie samobieżne działa przeciwlotnicze.

Europa nie może sobie pozwolić na życie w ciągłym zagrożeniu agresją

Dodatkowym tematem rozmów przywódców Polski i Niemiec była również kwestia bezpieczeństwa energetycznego wobec gwałtownego wzrostu cen energii w całej Unii Europejskiej i ostatniej decyzji Gazpromu o odcięciu dostaw gazu do państw UE: Polski i Bułgarii.

Pod koniec marca rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał dekret nakazujący od 1 kwietnia zagranicznym kontrahentom Gazpromu z tzw. krajów nieprzyjaznych zapłatę za rosyjski gaz wyłącznie w rublach. Pismo, jakie otrzymały zawierało ultimatum: albo opłata za dostawy gazu w rublach, albo „zakręcenie kurka”. Większość państw UE, w tym Polska i Niemcy, nie zgodziły się na warunki rosyjskiego koncernu. Termin uregulowania płatności za gaz w rosyjskiej walucie minął w zeszły piątek.

Rząd zapewnia jednak, że Polska jest bezpieczna z punktu widzenia dostarczania energii i dbałości o nasz przemysł. “Także tu w Berlinie słyszę potwierdzenie, że Polska ma najbardziej ambitny i radykalny plan odcięcia się od rosyjskich węglowodorów: od gazu oraz ropy”, podkreślił Mateusz Morawiecki.

Polska apeluje również do pozostałych państw UE, by zrezygnowały z importu rosyjskich surowców. “Wiemy doskonale, że odcięcie tlenu rosyjskiej machiny wojennej jest warunkiem sine qua non – warunkiem podstawowym zakończenia tej wojny. Dlatego namawiamy naszych partnerów, do jak najbardziej radykalnych kroków, w tym zakresie”,  podkreślił polski premier.

“Rozmawiałem z dziś kanclerzem Olafem Scholzem o pilnej dostawie broni dla Ukrainy i uzależnieniu od rosyjskiej ropy i gazu”, relacjonował szef polskiego rządu wieczorem na Twitterze. “Na krótką metę trudno będzie im odzwyczaić Europę, ale na dłuższą będzie służyć pokojowi. Europa nie może sobie pozwolić na życie w ciągłym zagrożeniu agresją”, podsumował Mateusz Morawiecki.

Rosja odcina Polsce dostawy gazu. Gazprom przestaje tłoczyć surowiec

Gazprom zapowiedział odcięcie dostaw gazu ziemnego do Polski od środy (27 kwietnia). Rosyjski koncern przesłał już w tej sprawie oficjalne pismo do spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

 

PGNiG potwierdził wcześniejsze informacje medialne (pierwszy napisał o tym portal Onet), że rosyjski …

IEA wspiera Polskę i zapowiada szybsze odejście od rosyjskich źródeł energii

Ruch Gazpromu całkowicie odcinający dostawy gazu do Polski jest kolejnym sygnałem upolitycznienia przez Rosję istniejących umów, oceniła tymczasem wczoraj wieczorem Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). „To przyspieszy europejskie wysiłki na rzecz odejścia od rosyjskich dostaw energii”, zapowiedziała na Twitterze IEA. Zapewniła przy tym, że zdecydowanie popiera Polskę.