Premier Mateusz Morawiecki pojedzie do Kijowa/ Europa i świat w skrócie

Mateusz Morawiecki, Polska, premier-morawiecki-komisja-europejska-TSUE-polska-TK-trybunał-konstytucyjny-przyłębska-pis-ziobro-kaczynski

Premier Mateusz Morawiecki / © European Union, Source - EUCO [EUCO Newsroom]

W ubiegłym tygodniu w Wiśle odbyły się rozmowy w cztery oczy prezydentów Polski i Ukrainy – Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 57 262 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 271 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono we w USA – 522,3 tys., Francji – 353,5 tys., w Brazylii – 257,2 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi 370 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 5,6 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 292 mln.

 • Polska: Premier Mateusz Morawiecki spotka się we wtorek w Kijowie z prezydentem i premierem Ukrainy, poinformował w sobotę (29 stycznia) na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. „Polska wspiera Ukrainę w działaniach, które mają zapobiec agresji Rosji” – podkreślił rzecznik rządu. W ubiegłym tygodniu w Wiśle odbyły się rozmowy w cztery oczy prezydentów Polski i Ukrainy – Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Tematem konsultacji prezydentów była sytuacja bezpieczeństwa w regionie. (MK)
 • Hiszpania: Tymczasem droga Mateusza Morawieckiego do Kijowa wiedzie przez Madryt. W sobotę premier Polski weźmie udział w międzynarodowym szczycie europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, który odbywa się pod hasłem: „Obronić Europę”. Gospodarzem spotkania jest lider populistyczno-prawicowej partii Vox, Santiago Abascal. Zastępca rzecznika prasowego PiS Radosław Fogiel zwrócił uwagę, że tłem rozmów o przyszłości Europy jest poważny kryzys międzynarodowy wokół Ukrainy. W zjeździe europejskich partii konserwatywnych biorą udział ponadto: premier Węgier Victor Orban (Fidesz) czy szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. (MK)
 • Przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec zakomunikowali we wspólnym oświadczeniu, że rozmowy nuklearne między Iranem a światowymi mocarstwami „dobiegają końca i wymagają teraz wkładu politycznego”. Podobne komunikaty wydali również stały przedstawiciel Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Michaił Uljanow oraz koordynator wiedeńskich negocjacji z ramienia UE Enrique Mora. (AW)
 • Tajwan/Chiny: Reprezentacja Tajwanu nie weźmie udziału w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, zaplanowanych na 4 lutego. Tajwańskich olimpijczyków zabraknie też na ceremonii zamknięcia. Jak wyjaśnił rząd, powodów takiej decyzji jest kilka. Pierwszą są opóźnione lub odwołane loty. 15-osobowa reprezentacja, w tym trenerzy, przybędą bowiem na miejsce z różnych krajów, w tym z USA i Szwajcarii. Chodzi również o ryzyko zakażenia koronawirusem. Drugorzędnym powodem są obawy Tajwanu, że kraj zostanie na ceremonii otwarcia upokorzony przez chińskich organizatorów, np. poprzez wymuszenie wspólnego przemarszu podczas parady sportowców z reprezentacją Hongkongu. (AK)
 • Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) 28 stycznia zwołała specjalne posiedzenie po puczu wojskowym w Burkina Faso, państwie członkowskim organizacji. Posiedzenie miało miejsce zaledwie kilka godzin po publicznym wystąpieniu podpułkownika Paula-Henri Damiby, samozwańczego przywódcę kraju, który nawoływał międzynarodowych partnerów kraju do kontynuacje swojego wsparcia. W poniedziałek 23 stycznia wojsko obaliło demokratycznie wybranego prezydenta Rocha Kabore. (JK)
 • Honduras: W ubiegły czwartek na prezydenta zaprzysiężona została pierwsza kobieta w historii tego kraju, Xiomara Castro. Podczas ceremonii obecna była również wiceprezydent USA, Kamala Harris, która obiecała wsparcie rządu USA w celu powstrzymania migracji i walki z korupcją. Zobowiązała się również do wysłania Hondurasowi kilkuset tysięcy dodatkowych dawek szczepionki na COVID-19 oraz 1,3 milionów dolarów na placówki zdrowotne i edukacyjne. Harris jest w trakcie odwiedzania miejsc, w których popularność prezydenta USA Joe Bidena osłabła, a jego strategia imigracyjna utknęła w martwym punkcie. (KR)
 • Czechy: Premier Petr Fiala oświadczył, że osiągnięcie porozumienia z Polską w kwestii kopalni w Turowie „to kwestia kilku tygodni”. „Jesteśmy w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim. To jak ta sytuacja wygląda nie jest nam obojętne. Chcemy osiągnąć porozumienie akceptowalne przez obie strony” – powiedział szef czeskiego rządu w wywiadzie dla czeskiego radia publicznego. (AW)
 • Japonia: Sześć osób cierpiących na raka tarczycy pozwało operatora elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie. Domagają się oni odszkodowań, twierdząc, że zachorowali z powodu szkodliwuego promieniowania, jakie pojawiło się w wyniku awarii w tej elektrowni w 2011 r. (AW)
 • Korea Południowa: Wprowadzono nowe prawo, według którego zarządy firm będą odpowiadać za wypadki w pracy. Wprowadzone w czwartek 27 stycznia przepisy przewidują karę pozbawienia wolności na rok lub grzywnę na poziomie miliarda wonów (3,4 mln złotych) dla właścicieli firm i ich zarządów jeśli w pracy wystąpią wypadki które spowodują śmierć lub poważne uszkodzenie ciała pracownika. Nowe prawo spotkało się z aprobatą związków zawodowych i krytyką środowisk biznesowych. (JK)
 • Księżyc: Rakieta nośna wystrzelona 7 lat temu przez SpaceX, firmę posiadaną przez multimiliardera Elona Muska, znajduje się na kursie kolizyjnym z jedynym naturalnym satelitą Ziemi. Astronom Jonathan McDowell mówi, że o ile „kolizja będzie niewielkiej skali”, to tego typu zderzenia mogą stać się problematyczne jeśli na orbicie znajdzie się więcej obiektów stworzonych przez człowieka, i że nadszedł czas by wprowadzić więcej regulacji prawnych dotyczących przestrzeni kosmicznej. Firma Muska w zeszłym roku była wielokrotnie krytykowana przez astronomów za zaśmiecanie nocnego nieba tysiącami satelitów i innych obiektów, utrudniając obserwacje astronomiczne.  Chińska stacja kosmiczna Tiangong musiała natomiast dwukrotnie wykonać manewry omijające, by uniknąć kolizji z satelitami SpaceX, która mogłaby zakończyć się śmiercią załogi. (JK)
 • Polska: Wieczorem 26 stycznia w parku w Białowieży znaleziony został 22-letni żołnierz z raną postrzałową głowy. Mężczyzna nie żyje. Należał do 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie w woj. Warmińsko – mazurskim. Sprawę bada Żandarmeria Wojskowa i prokuratura. Z oświadczenia, wydanego w tej sprawie przez 16. Dywizję Zmechanizowaną, dowiedzieć się można, że według wstępnych ustaleń doszło do nieszczęśliwego wypadku, w którym służbowa broń żołnierza wystrzeliła, w wyniku czego ten poniósł śmierć. Rodzina zmarłego została poinformowana o zdarzeniu i objęta opieką psychologa. (BS)
 • Włochy: Parlamentarzystom po trzech dniach wciąż nie udało się wybrać nowego prezydenta. Ani centroprawica, ani centrolewica nie mają wystarczającej liczby głosów, by przeforsować swojego kandydata, co oznacza, że prawdopodobnie potrzebne będzie porozumienie. Czwarta runda głosowania, która rozpoczyna się dzisiaj (27 stycznia) o godzinie 10, może okazać się mniej przewidywalna, ponieważ próg wymagany do wyboru jest znacznie niższy. Premier Mario Draghi jest brany pod uwagę jako potencjalny zwycięzca, ale obawy, że jego wybór może spowodować rozpad koalicyjnego rządu i doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych, zmniejszają jego szanse. (EZ)
 • Polska nie wyda władzom w Mińsku założyciela niezależnego białoruskiego portalu NEXTA, Ściapana Puciły. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał taką decyzję po krótkim posiedzeniu. Odrzucił tym samym wniosek o ekstradycję jaki złożyła Białoruś. (AW)
 • Polska: W Częstochowie zmarła 37-letnia Agnieszka T., znajdująca się w szpitalu od grudnia 2021 r. Kobieta trafiła do Szpitala Wojewódzkiego w związku ze złym samopoczuciem, którego doznawała będąc w I trymestrze bliźniaczej ciąży. 23 grudnia obumarł jej pierwszy płód, który lekarze postanowili zostawić w ciele pacjentki do czasu samoistnego obumarcia drugiego. Decyzja medyków dyktowana miała być surowym prawem antyaborcyjnym, panującym w Polsce. Drugi płód obumarł 29 grudnia, a dwa dni później zdecydowano się na ich wydobycie z ciała kobiety. Zdaniem jej rodziny czas oczekiwania na przeprowadzenie zabiegu był tak długi, że w organizmie pacjentki rozwinęła się poważna sepsa, która miała wpływ nie tylko na jej zdrowie, ale i na jej stan psychiczny, dodając, że szpital miał utrudniać kontakt ze sobą i z chorą kobietą. Pacjentka zmarła 25 stycznia w szpitalu w Blachowni, dokąd została przeniesiona po tym, jak stan jej zdrowia znacznie się pogorszył. (BS)
 • Polska: Citizen Lab poinformowało o kolejnych osobach, które były podsłuchiwane Pegasusem w Polsce. To Michał Kołodziejczak i Tomasz Szwejgiert. Kołodziejczak jest liderem Agrounii, czyli ruchu społecznego skupiającego rolników. Jak wynika z depeszy Associated Press, telefon Kołodziejczaka był inwigilowany kilkakrotnie w maju 2019 r., czyli kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi. I dwa miesiące po głośnych protestach w Warszawie. Rolnicy zablokowali wówczas plac Zawiszy, palili słomę, rozrzucali jabłka i świńskie łby. Tomasz Szwejgiert to współautor – razem z Janem Pińskim – książki o Mariuszu Kamińskim. Według AP jego telefon został zhakowany 21 razy między marcem a czerwcem 2019 r., czyli tuż po wysłaniu pytań w sprawie książki do polskiego rządu. (MK)
 • Litwa: Prezydent Gitanas Nausėda podpisał ustawę o pisowni obcojęzycznych nazwisk w litewskich dokumentach tożsamości. Została ona przyjęta 18 stycznia przez litewski Sejm. Dopuszcza ona litery niewystępujące w litewskim alfabecie w oficjalnych dokumentach, ale nie wszystkie. Sprawa ma duże znaczenie m.in. dla mniejszości polskiej na Litwie. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. (AW)
 • Wielka Brytania przeprowadzi eksperyment, polegający na skróceniu czasu pracy do 4 dni tygodniowo. Trzydzieści brytyjskich firm ma zmniejszyć wymiar pracy osób zatrudnionych u siebie do 32 godzin w tygodniu przy zachowaniu takiej samej pensji. Podobne badania, przeprowadzone m.in. w Hiszpanii i na Islandii wykazały, że zmniejszenie czasu pracy poprawnie wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne pracowników, nie obniża ich produktywności, a wręcz może ją podnieść. (BS)
 • Grecja: Duże opady śniegu w Atenach w poniedziałek (24 stycznia) zakłóciły ruch lotniczy i zatrzymały transport. Ekipy ratunkowe udzieliły pomocy setkom kierowców, których samochody zatrzymały się na wiele godzin na obwodnicy miasta. Silne opady śniegu są rzadkością w Atenach, jednak burza śnieżna miała tam miejsce już drugi rok z rzędu. (EZ)
 • Haiti: Jedna osoba zginęła w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,2. Epicentrum znajdowało się około 10 kilometrów pod ziemią. Wstrząsy wtórne były na szczęście krótkie. (AW)
 • Niemcy: Na terenie uniwersytetu w Heidelbergu doszło do strzelaniny. Napastnik, student uczelni, za pomocą broni długiej zranił kilka osób, po czym najprawdopodobniej sam się zastrzelił. Władze podają, że według wstępnych doniesień nie kierowały nim motywy polityczne ani religijne. (KW)
 • Polska: W podpoznańskim zakładzie Solaris Bus & Coach w poniedziałek (24 stycznia) o 6 rano rozpoczął się strajk pracowników. Strajkujący domagają się podwyżek wynagrodzeń o 800 zł dla każdego zatrudnionego. Zdaniem obecnego na miejscu posła Macieja Koniecznego z Lewicy Razem „firma odmawia podwyżek, pomimo rekordowo wysokich zysków”. Pracownicy  zapowiadają, że akcja protestacyjna będzie trwać do skutku. „Ta sytuacja pokazuje doskonale, że bez silnych związków zawodowych i groźby strajku nie ma co liczyć na sprawiedliwy podział wypracowanych zysków. Ręka w rękę strajkują związkowcy z Konfederacji Pracy i Solidarności. Pracownicy są zdeterminowani i gotowi do walki. Byliśmy dzisiaj z nimi na hali i będziemy wspierać strajk do jego zwycięskiego końca” – pisze dalej na swoim Facebooku poseł Lewicy. (BS)
 • Włochy: W poniedziałek (24 stycznia) parlament rozpocznie głosowanie nad wyborem nowej głowy państwa, wśród kandydatów jest premier Mario Draghi. Ponad 1000 przedstawicieli Izby Deputowanych i Senatu zbierze się na pierwszą turę głosowania, w którym wybierze następcę Sergio Mattarelli. (EZ)

Radosław Sikorski: Rosja chce rozbitej Europy [WYWIAD]

Rozmawiajmy o tym, jak państwa mogą skuteczniej współpracować na rzecz wspólnych interesów i wspólnego dobra, mówi polityk w rozmowie z EURACTIV.pl

Ukraina w NATO? Póki co nie ma takiej opcji [WYWIAD]

„Członkostwo Gruzji i Ukrainy w NATO w najbliższej przyszłości nie jest możliwe, a alternatywa – dozbrajanie Ukrainy – to skomplikowana kwestia”

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.