Minister zdrowia: „Podjąłem decyzję o zmianie zasad kwarantanny i izolacji”

Minister Niedzielski ogłasza nowe regulacje

Minister Niedzielski ogłasza nowe regulacje, źródło: twitter @MZ_GOV_PL

Nowy minister zdrowia Adam Niedzielski wydał decyzję o zmianie dotychczasowych zasad kwarantanny. Wyznaczono nowe strefy dodatkowych obostrzeń.

 

 

Nowo wybrany minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek (27 sierpnia) poinformował „Podjąłem decyzję o zmianie zasad kwarantanny i izolacji. Dziś przedstawimy pakiet tych rozwiązań. Będzie to m.in. skrócenie okresu kwarantanny oraz izolacji do 10 dni”, powiedział w czwartek po południu Niedzielski.

Minister podkreślił, że takie rozwiązania są rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jak powiedział Niedzielski, jeszcze w czwartek zostanie zaprezentowany pakiet „dwóch lub trzech” rozporządzeń, który zmieni zasady kwarantanny i izolacji.

Ponadto Adam Niedzielski zapowiedział, że od teraz, co czwartek, chce spotykać się z mediami, by podsumowywać sytuację epidemiczną w Polsce. „W takich cyklach tygodniowych spotkamy się w gronie ekspertów”, zaznaczył.

Białoruś: Kolejni zatrzymani po środowych protestach

Siły specjalne OMON rozpędziły wczoraj wieczorem kolejną demonstrację, która odbywała się na mińskim Placu Niepodległości. Niezależne media przekazały, że milicja mogła zatrzymać nawet kilkadziesiąt osób.

Nowe strefy dodatkowych obostrzeń

Dodatkowo ministerstwo zdrowia podało w czwartek aktualną listę miast i powiatów objętych żółtą i czerwoną strefą. W żółtej strefie znalazł się m.in. Kraków. W stolicy Małopolski wprowadzonych zostanie szereg obostrzeń. Dla mieszkańców oznacza to limit osób na weselach i imprezach typu targi i konferencje.

Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia, jeśli na danym terenie odnotowano między 6 a 12 nowych zachorowań na 10 tysięcy, zostaje on objęty strefą żółtą. Jeśli nowych zachorowań jest powyżej 12 na 10 tysięcy, wówczas objęty zostaje strefą czerwoną. Ministerstwo wprowadza obostrzenia na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dni.

Wprowadzenie żółtej strefy oznacza w praktyce: ograniczenie liczby osób na 1 m². Na różnego typu imprezach będzie mogła się znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 4 m², a nie, jak do tej pory, na 2,5 m². Widownie, w tym kinowe, będą mogły być wypełnione tylko w 25 procentach, a w wydarzeniach kulturalnych może uczestniczyć do 100 osób.

Dodatkowo w strefach żółtych utrzymany jest obowiązek zakrywania nosa i ust przy pomocy odzieży lub jej części, maski ochronnej, przyłbicy albo kasku ochronnego, m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych lub usługowych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej oraz w miejscach ogólnodostępnych, chyba że zachowana będzie odległość 1,5 m.

Lista powiatów, w których wracają obostrzenia, powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń.

Nowe żółte strefy to: powiat rybnicki, tatrzański, nowosądecki (wcześniej będące w kategorii czerwonej), kłobucki, limanowski oraz miasto Kraków (wcześniej będące w kategorii zielonej).

Jako nowe w czerwonej strefie pojawiły się powiat łowicki i pajęczański (wcześniej w strefie żółtej), powiat kolski (wcześniej w strefie zielonej).

W Polsce do tej pory zanotowano 64,6 tys. zachorowań na COVID-19. Zmarło 2010 zakażonych, wyzdrowiało 44 tys.