Milorad Dodik: „Nie” dla umowy z Frontexem

Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik, źródłio: Wikipedia, fot. DEMOKRATSKA STRANKA DS (CC BY 2.0)

Prezydent wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny Republiki Serbskiej Milorad Dodik nie zgodził się na podpisanie umowy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej dotyczącej nielegalnej migracji.

 

Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik nie wyraził zgody na podpisanie umowy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) o współpracy i uregulowaniu granicy między Bośnią i Hercegowiną (BiH) a Unią Europejską. Dodik uznał, że porozumienie jest niekorzystne dla BiH, ponieważ zatrzymuje migrantów na jej terenie. Odrzucił również możliwość rozmieszczenia Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny wzdłuż granicy.

Pozostali członkowie trzyosobowego prezydium BiH, Żeljko Komszić i Šefik Džaferović, reprezentujący odpowiednio bośniackich Chorwatów oraz Bośniaków, zagłosowali za przyjęciem porozumienia. Dodik skorzystał natomiast z przysługującego każdemu z członków prezydium prawa weta, uruchamiając tym samym mechanizm konstytucyjny i powołując się na „ochronę interesów narodowych”.

Co znajduje się w umowie z Frontexem?

Frontex zaproponował rozmieszczenie swoich sił wzdłuż granicy bośniackiej, aby zapobiec nielegalnej migracji. Wcześniej zawarł podobne umowy z innymi krajami regionu Bałkanów – umowy z Czarnogórą i Serbią. Obecnie umowa o statusie z Macedonią Północną jest  natomiast jeszcze negocjowana.

Sytuacją migrantów i uchodźców szczególnie w Bośni nie jest najlepsza. Bośniackiej policji granicznej brakuje co najmniej 1 tys. funkcjonariuszy potrzebnych do odpowiedniej ochrony wschodniej granicy. Dyrektor policji granicznej Zoran Galić ostrzega że ​​Bośnia powinna spodziewać się nowej dużej fali migrantów na wiosnę, a obecnie policja graniczna nie jest w stanie strzec 650-kilometrowej granicy z Serbią i Czarnogórą.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji i władz bośniackich około 24 tys. migrantów przybyło do Bośni w 2019 r., większość z Afganistanu, Iraku, Maroka i Pakistanu.

Serbia: Działacze humanitarni zmuszeni do opuszczenia kraju

Serbski sąd nakazał opuszczenie kraju trzem działaczom zagranicznej organizacji humanitarnej, która pomaga migrantom i uchodźcom.
 

Serbski sąd wydał nakaz opuszczenia kraju działaczom zagranicznej organizacji humanitarnej, No Name Kitchen, która pomaga migrantom i uchodźcom. Stało się tak po tym jak zostali oni …

Migranci i uchodźcy na Bałkanach

W marcu 2016 r. organizacje humanitarne skrytykowały decyzje władz Słowenii, Chorwacji, Serbii i Macedonii o zamknięciu szlaku bałkańskiego dla migrantów. W styczniu 2018 r. Rada Europy wezwała władze w Lublanie i Zagrzebiu do zbadania przypadków nadużycia prawa przez swoje służby mundurowe. Chodzi najczęściej o pobicia i kradzieże. W ostatnich miesiącach nadal pojawiają się liczne relacje samych migrantów i pracowników pomagajacych im organizacji humanitarnych na temat brutalnego zachowania chorwackich czy słoweńskich policjantów wobec przedostających się nielegalnie do tych krajów ludzi.

Na początku stycznia 2020 r. zlikwidowano obóz dla uchodźców w Vučjaku w Bośni i Hercegowinie, kilka kilometrów od granicy z Chorwacją. Obóz znajdował się niedaleko terenów zaminowanych i skażonych chemicznie podczas wojen bałkańskich. Według danych rządu Bośni i Hercegowiny w obozach dla uchodźców w kantonie Bihac, kilka kilometrów od granicy z Chorwacją, przebywa obecnie ok. 5 tysięcy osób.

W lutym 2020 r. Węgry zamknęły tymczasowo przejście graniczne z Serbią, na którym zebrała się duża grupa migrantów. Według relacji świadków węgierscy funkcjonariusze używali w stosunku do migrantów gazu łzawiącego czy armatek wodnych.

Starcia migrantów z bośniacką i chorwacką policją

W nocy z 24 na 25 października grupa około 200 migrantów przedostała się przez kordon bośniackiej policji granicznej i wkroczyła na most prowadzący do sąsiedniej Chorwacji.
 

Obozujący przy przejściu granicznym Velika Kladuša-Maljevac od wtorku migranci zaatakowali kamieniami oddział chorwackiej policji prewencyjnej, …