Prezydent Włoch odpowiada na kontrowersyjne słowa Johnsona. „Włosi też cenią wolność”

Prezydent Włoch Sergio Mattarella

Prezydent Włoch Sergio Mattarella, fot. Francesco Ammendola, Biuro Prasowe i Komunikacji Kancelarii Prezydenta Republiki Włoskiej [Flickr, Italy in US, CC BY-ND 2.0]

Włoski prezydent odniósł się do ostatniego komentarza Borisa Johnsona w związku z restrykcjami epidemicznymi. Szef rządu w Londynie stwierdził, że Brytyjczykom trudniej jest przestrzegać ograniczeń, bo jest to naród „bardziej przywiązany do wolności” niż Włosi czy Niemcy.

 

Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił we wtorek dodatkowe restrykcje w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ograniczenia będą mogły obowiązywać nawet do sześciu miesięcy. Nowe przepisy obejmują m.in. wcześniejsze zamykanie lokali gastronomicznych, zaostrzenie obowiązku noszenia maseczek, jak również zwiększenie kar dla osób niestosujących się do wytycznych.

Podczas dyskusji w Izbie Gmin na temat kolejnych ograniczeń w związku z szybkim rozwojem pandemii, Johnson wyraził opinię, że Włochy i Niemcy mają  obecnie niższy wskaźnik zachorować na COVID-19, gdyż Wielka Brytania jest „krajem przywiązanym do wolności”. To z kolei, według szefa rządu, przekłada się na niechęć do wszelkich ograniczeń tej wolności.

Brytyjski premier argumentował, że „bardzo trudno jest nakazać wszystkim Brytyjczykom przestrzeganie wytycznych (związanych z epidemią – red.) w takim stopniu, w jakim jest to konieczne”. Zasugerował, że Niemcy i Włosi są bardziej skłonni do przestrzegania ograniczeń.

Uzasadniając konieczność wprowadzenia nowych restrykcji Johnson zapewnił, że jest „bardzo niechętny” ograniczaniu czyjejś wolności, ostrzegając jednak, że jeśli odpowiednie działania nie zostaną podjęte teraz, to w przyszłości zapewne konieczne będą o wiele bardziej restrykcyjne kroki.

Wielka Brytania: Boris Johnson ogłosił nowe restrykcje. "Celem powstrzymanie drugiej fali koronawirusa"

Wielka Brytania szuka sposób na zahamowanie rekordowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w ostatnich dniach. 

Mattarella: Włosi cenią zarówno wolność, jak i zdrowy rozsądek

Słowa Johnsona spotkały się z odpowiedzią ze strony prezydenta Włoch Sergio Mattarelli. Jak donosi dziennik „La Repubblica”, głowa państwa odniosła się do stwierdzenia brytyjskiego premiera na marginesie uroczystości ku czci zmarłego dekadę temu byłego premiera i prezydenta kraju Francesco Cossigi, odbywających się w miejscu urodzenia polityka, w mieście Sassari na Sardynii.

„Włosi także kochają wolność”, zwrócił uwagę Mattarella. „Jednak ważny jest dla nas również zdrowy rozsądek”, podkreślił.

Według „La Repubblica” włoski prezydent miał także stwierdzić, że jednym z ważnych elementów prawdziwej wolności jest wolność do tego, by nie zakażać innych osób wirusem.

W środę (23 września) Sergio Mattarella ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą. Jak przekazał szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, jednym z głównych tematów rozmów obu przywódców była kwestia walki z epidemią koronawirusa we Włoszech i w Polsce, w tym potrzeba współpracy między polskimi i włoskimi firmami.

Prezydent Duda z pierwszą wizytą po reelekcji we Włoszech i w Watykanie

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wczoraj wieczorem wizytę we Włoszech i w Watykanie, gdzie spotka się z prezydentem Sergio Mattarellą i premierem Giuseppe Contem.

Włochy: rząd nie wyklucza kolejnych restrykcji

W ostatnim wywiadzie dla dziennika „La Stampa” włoski premier Giuseppe Conte nie wykluczył wprowadzenia nowych, selektywnych ograniczeń w celu opanowania rozwoju epidemii, przekazała w czwartek (24 września) agencja Reutera.

Szef rządu uspokoił jednak, że przywrócenie całkowitej blokady kraju jest mało prawdopodobne. „Na tę chwilę nie biorę pod uwagę ogólnego lockdownu”, zapewnił, dodając, że w najgorszym przypadku ograniczenia mogą dotknąć poszczególne, ściśle określone sektory gospodarki.

„Obecna sytuacja we Włoszech jest niewątpliwie lepsza, niż w innych państwach europejskich. Jesteśmy także lepiej przygotowani, łącznie ze służbą zdrowia, do ewentualności ponownego nasilenia się epidemii”, stwierdził.

Włochy odchudzą parlament / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 22 września.

Koronawirus we Włoszech i Wielkiej Brytanii

Wiosną Włochy były pierwszym krajem poważnie doświadczonym przez epidemię koronawirusa. U szczytu pierwszej fali epidemii, który miał miejsce w marcu, dzienny wskaźnik zakażeń regularnie przekraczał 5 tys., a liczba zgonów z powodu COVID-19 często przewyższała 700. Najwięcej infekcji we Włoszech odnotowano 21 marca – 6554 zakażeń.

Epidemia na Półwyspie Apenińskim ponownie nasiliła się w drugiej połowie sierpnia. Obecnie dzienny przyrost potwierdzonych przypadków oscyluje wokół 1,2-1,9 tys. zakażeń. Całkowita liczba odnotowanych we Włoszech przypadków koronawirusa wynosi ponad 304 tys., a zgonów w związku z zakażeniem ponad 35 tys.

Wielka Brytania znajduje się natomiast obecnie na 14. miejscu wśród krajów o największej licznie potwierdzonych przypadków koronawirusa. Według stanu na czwartek (24 września) odnotowano tam ponad 416 tys. zakażeń i ponad 41,9 tys. zgonów w związku z infekcją SARS-CoV-2.

W ostatnich tygodniach przyrost zakażeń powrócił do wartości ze szczytowego okresu pierwszej fali epidemii, który przypadł w tym kraju na kwiecień i maj. W czwartek w kraju odnotowano drugą najwyższą liczbę zakażeń od wybuchu pandemii – aż 6634 nowych przypadków.