Malta: Główny świadek w śledztwie po zabójstwie dziennikarki w ciężkim stanie w szpitalu

Śmierć Daphne Caruany Galizii poruszyła wielu Maltańczyków, źródło: Wikipedia, fot. Ethan Doyle White (CC BY-SA 4.0)

Śmierć Daphne Caruany Galizii poruszyła wielu Maltańczyków, źródło: Wikipedia, fot. Ethan Doyle White (CC BY-SA 4.0)

Najpierw miał pomóc w wynajęciu trzech mężczyzn, którzy zamordowali uznaną maltańską dziennikarkę śledczą, ale potem wskazał zleceniodawcę i został ułaskawiony. Teraz znaleziono go w kałuży krwi z poderżniętym gardłem. Okaleczyć miał się sam.

 

Czterdziestokilkuletni Melvin Theuma z zawodu jest taksówkarzem i bukmacherem, znanym policji z dobrych kontaktów ze  światem przestępczym. To on miał w 2017 r. pomóc wynająć trzech rybaków, którzy w październiku tamtego roku podłożyli ładunek wybuchowy pod samochodem 53-letniej cenionej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, która ujawniła wiele skandali korupcyjnych na styku maltańskich polityki i biznesu.

Mordercy aktywowali zdalnie bombę, gdy reporterka usiadła za kierownicą i przejechała zaledwie kilka kilometrów. Pojazd wyleciał w powietrze, a ona sama zginęła na miejscu. Jej śmierć poruszyła wielu Maltańczyków.

Jej pogrzeb zamienił się w wielką manifestacji niechęci do polityków – tych rządzących i tych opozycyjnych. Caruana Galizia ujawniała bowiem skandale wokół wszystkich politycznych obozów.

Malta: Znany biznesmen zatrzymany ws. zabójstwa dziennikarki

Maltańska policja zatrzymała jacht oddalający się od brzegów wyspy. Na pokładzie był znany biznesmen, podejrzany o związek z dokonanym ponad 2 lata temu głośnym zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii.

 

Brawurowa akcja maltańskich policjantów została przeprowadzona wczoraj o świecie na morzu …

Zmiany w maltańskim rządzie

Rosnące napięcie doprowadziło do przedterminowych wyborów, które jednak wygrała rządząca dotąd Partia Pracy, a premierem pozostał Joseph Muscat, którego Caruana Galizia oskarżała o związki z aferą Panama Papers. Żona szefa rządu miała udziały w podejrzanych spółach rejestrowanych w panamskim raju podatkowym.

Trzęsieniem ziemi okazały się jednak zeznania Theumy, który ujawnił na czyje polecenie pośredniczył w wynajmowaniu zabójców. Wskazał na biznesmena Yorgena Fenecha, którego interesy opisywała zamordowana dziennikarka.

Dzięki zarejestrowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spółce Fenech miał korumpować wielu polityków. Wśród jego przyjaciół i kontrahentów byli też bliscy współpracownicy premiera Muscata – były szef jego gabinetu Keith Schembri oraz minister turystyki (to na Malcie ważna i lukratywna branża) Konrad Mizzi.

Obaj ci politycy też byli negatywnymi bohaterami wielu tekstów Caruany Galizii. To m.in. o nich pisała w swoim ostatnim tekście, który opublikowała na swoim śledczym blogu zaledwie kilkadziesiąt minut przed śmiercią.

Protesty jakie wybuchły po aresztowaniu Fenecha, który pod osłoną nocy próbował zbiec z Malty swoim jachtem i został w ostatniej chwili zatrzymany na morzu, doprowadziły pod koniec 2019 r. do ustąpienia Muscata zarówno z funkcji szefa Partii Pracy, jak i z fotela premiera.

Sam Fenech przebywa zaś w areszcie i nie przyznaje się do winy. Ciąży na nim udział zlecenia zabójstwa, co według maltańskiego prawa jest traktowane jak współudział w nim.

Czy Chiny szpiegowały Komisję Europejską z maltańskiej ambasady w Brukseli?

Chodzi o remont maltańskiej ambasady w Brukseli, która znajduje się tuż obok siedziby Komisji Europejskiej.

Główny świadek w kałuży krwi

Tymczasem główny świadek, za swoje zeznania ułaskawiony w listopadzie ubiegłego roku przez prezydenta George’a Williama Vellę, zaledwie kilka godzin przed tym jak miał w sądzie składać kolejne zeznania, został w swoim mieszkaniu znaleziony w kałuży krwi.

Budynku, w którym mieszka Theuma całą dobę pilnują policjanci. Jest on kluczowym świadkiem, ponieważ trzech mężczyzn oskarżonych o dokonanie zabójstwa nie udziela wyjaśnień.

Zaniepokojony adwokat Theumy Jason Azzopardi poprosił jednak policjantów, aby sprawdzili co dzieje się z jego klientem, z którym nie może się od kilku godzin skontaktować.  Obaj umówili się, że co wieczór będą się telefonicznie sobie meldować.

Funkcjonariusze weszli do mieszkania i znaleźli Theumę żywego, ale z poderżniętym gardłem i ranami kłutymi brzucha. Oficjalnie policja informuje, że mężczyzna sam się okaleczył. Do mieszkania bowiem nikt przez kilka godzin nie wchodził.

Ale w tę wersję nie Azzopardi, który ze swoim klientem jeszcze kilka godzin wcześniej rozmawiał i omawiał planowane posiedzenie sądu. Jego zdaniem Theuma nie sprawiał wrażenia kogoś, kto mógłby się targnąć na swoje życie.

„Jak to możliwe, że policja już na samym wstępie, bez przeprowadzania śledztwa, stwierdziła, że mój klient najprawdopodobniej próbował popełnić samobójstwo?” – mówił prawnik. Policja zaś informuje, że Theuma, leżąc przytomny w kałuży krwi miał powiedzieć, że postanowił odebrać sobie życie, bo nie może żyć z myślą, że przyczynił się do śmierci dziennikarki.

Robert Abela nowym premierem Malty

Robert Abela został wybrany nowym przewodniczącym rządzącej Maltą Partii Pracy i tym samym obejmie urząd premiera. Na stanowisku zastąpi Josepha Muscata, który podał się do dymisji w związku z kontrowersjami dotyczącymi śmierci dziennikarki Daphne Caruany Galizii.

 

 

Robert Abela w wyborach na …

Przecięte struny głosowe

Pikanterii sprawie dodaje jednak fakt, że najpoważniejszym obrażeniem, jakiego doznał świadek jest poważne przecięcie strun głosowych. Rana może mu w przyszłości utrudnić bądź nawet niemal uniemożliwić zrozumiałe mówienie, a tym samym… składanie zeznań przed sądem.

Sprawa zabójstwa Caruany Galizii wciąż kryje wiele niejasności. Nie wiadomo jak rozbudowany był układ polityczno-biznesowy, który doprowadził do jej zabójstwa. W czerwcu wyszło na jaw, że były komendant główny maltańskiej policji Lawrence Cutajara przekazywał podejrzanym ważne informacje ze śledztwa.

Szef policji miał ostrzegać różne osoby o planowanych przeszukaniach posesji, wezwaniach na przesłuchanie czy planach aresztowania. Co ciekawe, miał o tym mówić właśnie Theumie, który z kolei przekazywał informacje dalej.

Chodzi o okres zanim Theuma zdecydował się obciążyć innych swoimi zeznaniami. Adwokaci Fenecha starają się jednak podważyć wiarygodność tego świadka. Przekonują, że mają dowody na to, że Theuma za swoje zeznania obciążające biznesmena otrzymał nie tylko ułaskawienie, ale również 30 tys. euro w gotówce.