Macron: „Łagodzenie obostrzeń w trzech etapach”. Jak Francja zamierza wyjść z lockdownu?

Francja, Emmanuel Macron, lockdown, koronawirus, pandemia, COVID19, SARS

"Szczyt drugiej fali epidemii koronawirusa minął”, ocenił prezydent Francji Emmanuel Macron (na zdj.) w trakcie wtorkowego wystąpienia. / Foto via [elysee.fr]

Prezydent Emmanuel Macron przedstawił wczoraj plan wychodzenia kraju z lockdownu, wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa. Francuski prezydent ogłosił między innymi, że sklepy i kościoły zostaną otwarte pod koniec tego tygodnia.

 

 

Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek (24 listopada) wieczorem, że pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi zostaną wykonane pod koniec grudnia. Szczegóły mają zostać podane przez władze medyczne.

Francuskie władze reagują na zmniejszające się w ostatnich dniach dzienne statystyki zakażeń SARS-CoV-2. Uznano, że ogólna tendencja spadkowa wskaźników zaczyna się zaznaczać już wystarczająco wyraźnie, by można było pozwolić na poluzowanie niektórych obostrzeń.

„Szczyt drugiej fali epidemii koronawirusa minął”, ocenił prezydent Francji

W jakiej kolejności odbędą się szczepienia?

Zgodnie z wtorkową zapowiedzią prezydenta najstarsze i najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem osoby będą szczepione od końca grudnia. „Przedstawione zostaną działania, które umożliwią zaszczepienie jak największej liczby osób”, powiedział prezydent Francji.

Macron obiecał również w styczniu skrócenie czasu oczekiwania na wyniki testów PCR do 24 godzin oraz upowszechnianie testów antygenowych.

„Powrót do normalności nie jest kwestią na jutro”, ostrzegł szef państwa. Dodał jednak, że jest przekonany, iż „można kontrolować epidemię w dłuższej perspektywie”.

Francja: Afera podsłuchowa. Były prezydent przed sądem. Grozi mu 10 lat więzienia

Nicolasa Sarkozy’ego oskarża się o korupcję i nieuczciwe wykorzystanie stanowiska.

Pierwsze luzowanie obostrzeń jeszcze w tym tygodniu

Pierwszy etap łagodzenia rygorów zacznie się już w najbliższą sobotę, 28 listopada. Otwarte zostaną do godz. 21:00, ale w ramach ścisłego reżimu sanitarnego sklepy z produktami, które nie są niezbędne do życia. Wtedy też otwarte zostaną księgarnie i biblioteki.

Pozostają jednak różne ograniczenia. Nadal zamknięte będą restauracje, kawiarnie, bary i siłownie. Mogą one liczyć na dodatkową pomoc państwa w postaci wypłat odpowiadających 20 proc. wartości obrotów w tym samym okresie 2019 r.

Władze zezwolą także na aktywność fizyczną w promieniu 20 km od domu i na trzy godziny dziennie. Nadal obowiązywać będą jednak certyfikaty wyjścia z domu z danymi osobowymi, godziną wyjścia i opisanym celem przemieszczenia się. Dzieci i młodzież będą mogły odbywać zajęcia pozaszkolne na świeżym powietrzu.

Francja: Protesty po przyjęciu ustawy o zakazie rozpowszechniania wizerunków policjantów

Zwolennicy ustawy twierdzą, że policjanci i ich rodziny potrzebują ochrony przed nękaniem.

Drugi etap w połowie grudnia

Jeżeli uda się utrzymać dzienną liczbę zakażeń na poziomie poniżej 5 tys., to od 15 grudnia zacznie się drugi etap łagodzenia obostrzeń epidemicznych.

Władze planują wówczas otworzyć kina, teatry i muzea w oparciu o surowe protokoły sanitarne. Od tej daty będzie już można poruszać się bez zaświadczeń, ograniczeń czasowych i kilometrażowych.

Natomiast na terenie całego kraju zacznie wtedy obowiązywać godzina policyjna – od 21 do 7 rano, z wyjątkiem nocy z 24 na 25 grudnia i z 31 grudnia na 1 stycznia. Jednak wszelkie zgromadzenia uliczne będą zabronione.

Czy Francja jest skazana na konflikt ze światem islamu?

W antyfrancuskiej retoryce przoduje przede wszystkim prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.  

Trzeci etap w styczniu

Pozostałe obostrzenia mają zniknąć 20 stycznia. Wtedy też władze planują otworzyć restauracje i sale sportowe. Wtedy będą mogli wrócić do szkół licealiści, a dwa tygodnie później – studenci. Początek godziny policyjnej zostanie zaś przesunięty na godz. 22.

We wtorek francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało o zgonie kolejnych 1005 osób z powodu choroby COVID-19. Ogólna liczna przypadków śmiertelnych COVID-19 przekroczyła w tym kraju 50 tys.

We wtorek zanotowano także 9155 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w ciągu 24 godzin. To ponad dwukrotnie więcej w porównaniu z danymi z poniedziałku, gdy informowano o 4452 nowych infekcji.

Jest to jednak zdecydowany spadek w porównaniu z poprzednim wtorkiem, gdy dane resortu mówiły o 45 522 nowych zakażeniach.