Macron: „Nie opuścimy Iraku”. Dziś Francja z Wielką Brytanią zaproponują utworzenie strefy bezpieczeństwa w Kabulu

Emmanuel Macron, Francja, prezydent

Prezydent Francji Emmanuel Macron. / Zdjęcie: Prezydent Francji Emmanuel Macron. / Zdjęcie: Unia Europejska, European Council and Council of the European Union Newsroom, https://newsroom.consilium.europa.eu/

Prezydent Francji Emmanuel Macron uczestniczył w sobotę (28 sierpnia) w stolicy Iraku, Bagdadzie, w szczycie państw regionu. Nawiązując do sytuacji w Afganistanie, zapewnił, że Francja będzie wspierać walkę Iraku z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). A jeszcze dziś (30 sierpnia) na nadzwyczajnym posiedzeniu ONZ Francja i Wielka Brytania zaproponują utworzenie strefy bezpieczeństwa w Kabulu.

 

 

W niedzielę w rozmowie na antenie stacji TF1 Emmanuel Macron zapewnił, że Francja nie opuści Iraku w przypadku wycofania się z tego kraju USA.

Na sobotnim szczycie poruszano m.in. tematy bezpieczeństwa i terroryzmu, Macron podkreślił chęć wspierania suwerenności Iraku, który jak piszą francuskie media chce odgrywać rolę kraju pośredniczącego w rozmowach między swoimi skłóconymi sąsiadami: Iranem i Arabią Saudyjską.

Afganistan: Ewakuacja dobiega końca. Talibowie gotowi do przejęcia lotniska w Kabulu

Pierwsi żołnierze USA opuszczają kabulskie lotnisko, a w Afganistanie ma pozostawać już tylko około 1 tys. cywilów gotowych do ewakuacji.

Francja zostanie w Iraku bez względu na decyzję USA

„Bez względu na decyzje USA, utrzymamy naszą obecność militarną w walce z terroryzmem w Iraku tak długo, jak Irak będzie tego potrzebował”, podkreślił francuski prezydent. W międzynarodowej misji, która walczy z IS w Iraku, służy ok. 800 francuskich żołnierzy.

W niedzielę Macron był w irackim Kurdystanie oraz Mosulu – największym irackim mieście, w latach 2014-17 kontrolowanym przez IS i stanowiącym symbol irackiego zwycięstwa nad tą radykalną organizacją.

W sobotę Francuski prezydent spotkał się także z emirem Kataru, szejkiem Tamimem ibn Hamad Al-Sanim, by omówić z nim m.in. możliwość dalszych operacji ewakuacyjnych z Afganistanu, już po opuszczeniu Kabulu przez siły USA.

Według strony irackiej celem szczytu w Bagdadzie było też rozładowanie napięcie między Iranem a Arabią Saudyjską. W irackiej stolicy pojawili się ministrowie spraw zagranicznych obu krajów, Hossein Amirabdollahian i Fajsal ibn Farhan. Iran i Arabia Saudyjska od 2016 r. nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych, są też przeciwnikami w konflikcie syryjskim i jemeńskim.

Afganistan: USA przeprowadziły atak odwetowy na Państwo Islamskie

Zginąć miał bojownik Państwa Islamskiego odpowiedzialny za zaplanowanie czwartkowego zamachu przy lotnisku w Kabulu.

Inicjatywa ws. Afganistanu

Tymczasem z lotniska w Kabulu twa ewakuacja ludności cywilnej po ofensywie talibów w Afganistanie. Port lotniczy jest pod kontrolą sił Stanów Zjednoczonych, a także niektórych państw zachodnich. Akcja ewakuacyjna prowadzona przez wojsko USA ma zakończyć się do wtorku (31 sierpnia), kiedy to ostatecznie z Afganistanu mają wycofać się amerykańscy żołnierze.

W niedzielę niemal 100 państw podpisało wspólne oświadczenie, w którym informują o zgodzie talibów na to, by ​​wszyscy obcokrajowcy, a także każdy Afgańczyk z zezwoleniem na podróż któregokolwiek z tych państw, będą mogli bezpiecznie i w sposób uporządkowany dotrzeć do punktów odlotu i opuścić Afganistan.

Dokument podpisało niemal 100 państw, w tym Polska, a także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

W niedzielę Emmanuel Macron zapowiedział, że Francja i Wielka Brytania przedstawią na nadzwyczajnym poniedziałkowym posiedzeniu ONZ projekt rezolucji, proponując utworzenie bezpiecznej strefy w Kabulu, aby chronić ludzi próbujących opuścić Afganistan.

„Nasza propozycja rezolucji ma na celu zdefiniowanie bezpiecznej strefy w Kabulu pod kontrolą ONZ, która pozwoliłaby na kontynuowanie operacji humanitarnych”, powiedział cytowany przez PAP Macron w rozmowie z gazetą Le Journal du Dimanche (JDD).

Amerykańskie siły zbrojne, które strzegą lotniska w Kabulu, mają się wycofać we wtorkowym terminie wyznaczonym przez prezydenta Joe Bidena.

Wspólne oświadczenie państw ws. ewakuacji z Kabulu. "Bezpieczne wyjście z Afganistanu nawet po 31 sierpnia"

Wspólne oświadczenie wielu państw opublikował wczoraj Departament Stanu USA.