Macron „dokręci śrubę” Francuzom?

Emmanuel Macron. Fot. Oficjalny profil Facebook Emmanuela Macrona

Emmanuel Macron. Fot. Oficjalny profil Facebook Emmanuela Macrona

We Francji spada liczba osób przyjmowanych na szpitalne oddziały intensywnej terapii z powodu koronawirusa. Spada też zaufanie do działań podejmowanych przez rząd. Dziś wieczorem prezydent Emmanuel Macron ogłosił przedłużenie społecznych restrykcji na kolejne cztery tygodnie – do 11 maja.

 

 

Wieczorne telewizyjne wystąpienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona odbyło się o 20:02, po zakończeniu tradycyjnej w ostatnich dniach burzy oklasków z okien i balkonów w całej Francji. Jest to forma podziękowania za trud i wysiłek pracowników służby zdrowia.

Macron: Francja zamknięta do 11 maja

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił orędzie, w którym zapowiedział, że kraj pozostanie w zamknięciu do 11 maja. 

Rosnące niezadowolenie

We Francji zaczął się piąty już tydzień ograniczeń dla obywateli w dostępie do przestrzeni publicznej. Na początku zaufanie do władz w kontekście walki z koronawirusem oscylowało na poziomie 55 proc., jednak w ostatnich tygodniach spadło do 38 proc. – wynika z najnowszego badania IFOP na zlecenie „Le Journal du Dimanche” (JDD).

Jednocześnie z badań tej samej sondażowni wynika, że już 82 proc. Francuzów jest zdania, że rząd nie mówi całej prawdy obywatelom. To zdecydowanie najgorszy wynik od początku roku. W styczniu tego samego zdania było prawie dwa razy mniej osób – 45 proc. Na początku kryzysu związanego z koronawirusem – 15 marca – podobnie uważało 64 proc. badanych. Wyraźnie widać więc, że chociaż na ulicach panuje spokój (bo inaczej być nie może), to w domach rośnie niezadowolenie z poczynań władz.

Koronawirus: Izolacja sprzyja przemocy domowej, ale jej ofiarom można pomóc

Izolacja sprzyja przemocy, jednak niektóre rządy w Europie pomagają osobom jej doświadczającym.

Promyczki nadziei

W statystykach zachorowań z ostatnich tygodni widać poprawę, ale do końca kryzysu jest jeszcze z pewnością daleko. W Wielkanocną niedzielę francuskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 561 przypadkach śmiertelnych w ciągu 24 godzin. Liczba zgonów zbliża się już do 15 tys., z czego 9253 przypada na osoby zmarłe od 1 marca w szpitalach, a 5140 w domach spokojnej starości i wszystkich placówkach opiekuńczych. Statystyki te nadal nie obejmują osób zmarłych w domach.

Z danych francuskiego MZ wynika, że liczba hospitalizowanych wynosi 31 826 (506 więcej niż w sobotę), z czego 6845 znajduje się na oddziałach intensywnej terapii – o 38 osób mniej niż w sobotę. Niedziela (12 kwietnia) była czwartym z kolei dniem spadku chorych na oddziałach intensywnej terapii we Francji. Jednocześnie nadal wirusem SARS-CoV-2 zakażone są 95 403 osoby – 1613 więcej niż w sobotę, a 27 186 osób wypuszczono do domu – o 785 więcej niż dzień wcześniej.

Ukraina: Najściślejszy lockdown w Europie. Wszystkie sklepy zamknięte

Wszystkie, nawet spożywcze sklepy działające w obwodzie czerniowieckim na południowym-zachodzie Ukrainy, tuż przy granicy z Mołdawią i Rumunią, są zamknięte.

Zarządzanie kryzysowe

Do poniedziałkowego – czwartego w ciągu ostatniego miesiąca – wystąpienia Emmanuel Macron przygotował się z dużym zaangażowaniem. Prezydent konsultował się ze swoimi doradcami, ekspertami, np. z dyrektorem Światowej Organizacji Zdrowia, epidemiologami, przywódcami innych państw oraz poprzednikami: Nicolasem Sarkozym i François Hollande. Poprzednie wystąpienia Macrona zgromadziły rekordową publiczność. Za pierwszym razem, 12 marca przed telewizorami zasiadło 25 mln Francuzów. W cztery dni później już 35 mln – czyli ponad połowa mieszkańców kraju.

„W obliczu pogarszającej się opinii na temat zarządzania kryzysowego, Emmanuel Macron jest zmuszony wygłosić w poniedziałek wystąpienie wystarczająco jasne w kontekście przedłużenia lockdownu oraz rozwiania wątpliwości wobec najbardziej kontrowersyjnych zagadnień ostatnich tygodni”, napisała politolożka Chloé Morin dla tygodnika „Paris Match”.

Koronaobligacje: Czym są koronaobligacje i dlaczego Północ Europy ich nie chce

Koronaobligacje tematem sporu w Unii Europejskiej. Trwają negocjacje nad warunkami wsparcia dla państw najbardziej dotkniętych koronawirusem. Komisja Europejska przygotowuje też wsparcie, którego będzie mogła skorzystać Polska.

Z badania zrealizowanego przez Fundację Jeana Jaurès wynika, że coraz więcej osób, zwłaszcza ci, którzy ani nie czują, że są w grupie ryzyka, ani nie mogą pozwolić sobie na pracę z domu, obawia się o swoją przyszłość ekonomiczną, wyczerpujące się oszczędności i możliwość znalezienia pracy po przymusowym „zamknięciu w domu”. Bary i restauracje we Francji zamknięto 14 marca. Od 17 marca obowiązuje nakaz pozostania w domu, wzmacniany przez kolejne decyzje władz.

Francja, jak powiedział prezydent przed miesiącem, „znajduje się w stanie wojny z wirusem”.

Bezwarunkowy dochód gwarantowany lekarstwem na kryzys?

Czy bezwarunkowy dochód gwarantowany to lepszy sposób na uratowanie gospodarek niż kolejne wielomiliardowe plany ratunkowe?

Obawy przed wzmocnieniem epidemii

Francuskie media prześcigały się w snuciu domysłów odnośnie decyzji francuskiego prezydenta, ale wszyscy byli pewni jednego: spór nie dotyczył tego, czy przedłużyć społeczne restrykcje, ale na jak długo. Ostatecznie obostrzenia zostały przedłużone o miesiąc – do 11 maja.

Koronawirus: Co najczęściej kupujemy teraz przez internet?

Obowiązkowe kwarantanny oraz tzw. lockdowny, czyli ograniczenia w możliwości przebywania poza domem sprawiły, że wzrasta sprzedaż przez internet. Co sprzedaje się teraz lepiej, a co gorzej?

Rząd już kilka dni temu poinformował o odwołaniu tegorocznych egzaminów maturalnych, a oceny zostaną wystawione na podstawie dotychczasowych osiągnięć uczniów z roku szkolnego 2019/2020. Odbędzie się jedynie egzamin ustny z francuskiego.

Matury przeprowadzono nawet podczas II wojny światowej. Prawdopodobnie w późniejszym terminie odbędzie się także przełożona z końca marca II tura wyborów lokalnych.

Premier  Édouard Philippe o przyszłości głosowania w 5 tys. gmin zadecyduje 23 maja. Pierwszą turę wyborów przeprowadzono 15 marca i wedle ekspertów mogła ona przyczynić się do zwiększenia liczby zakażeń wśród członków komisji wyborczych.

Każdego dnia z budżetu – tylko na pomoc dla Francuzów korzystających ze współfinansowania przez państwo pensji i zasiłków w ramach programu częściowego bezrobocia – przeznaczane jest około 1 mld euro, a francuska gospodarka traci około 75 mld miesięcznie z powodu obecnego kryzysu.

Bezrobocie: Fatalne dane z Europy i USA. Polska nie uniknie kryzysu

Polska była wiceliderem w Unii Europejskiej pod względem niskiego bezrobocia przed wybuchem obecnego kryzysu. To stan nie do utrzymania.