Macedonia Północna: Ostatnia prosta na drodze do NATO

Flagi NATO i Macedonii Północnej (CC0 Public Domain)

Hiszpański Senat przegłosował ratyfikację protokołu przystąpienia Macedonii Północnej do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Hiszpania była ostatnim krajem członkowskim NATO, który nie zatwierdził jeszcze oficjalnie przystąpienia Macedonii Północnej.

 

Po raz pierwszy w historii głosowanie w hiszpańskim senacie odbyło się zdalnie drogą elektroniczną. Minister spraw zagranicznych Republiki Macedonii Północnej Nikoła Dymitrow wraz z hiszpańskim ambasadorem Emilio Lorenzo Serrą podziękował na wspólnej konferencji prasowej w Skopje za pozytywny rezultat głosowania. Podkreślił, że doszło do tego głosowania w sytuacji, gdy cała Europa zmaga się z pandemią koronawirusa.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg na Twitterze również wyraził zadowolenie z decyzji hiszpańskiego Senatu. „Wszyscy sojusznicy powitali naszego przyszłego 30. członka. Gratulacje, Macedonia Północna” – napisał.

Długa i wyboista droga

Proces o członkostwo do NATO w Macedonii Północnej rozpoczął się w 1995 r., kiedy kraj przystąpił do programu Partnerstwa dla Pokoju. Formalną ścieżkę członkostwa zapoczątkowano na szczycie w Waszyngtonie w 1999 r. wraz z innymi byłymi członkami bloku sowieckiego, z krajami bałtyckimi – Estonią, Łotwą i Litwą.

Ale starania Macedonii Północnej o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej były bardzo długo zablokowane przez spory z Grecją o nazwę pierwszego z tych krajów, która do niedawna brzmiała: „Republika Macedonii”. Grecy uważali, że jest to jednak zawłaszczenie historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków, których uznają za swoich przodków.

W czerwcu 2018 r. doszło do porozumienia na linii Ateny-Skopje. Na jego mocy Grecja zgodziła się na rozpoczęcie procesu integracji z NATO i UE w zamian za zmianę nazwy państwa na brzmiącą: „Republika Macedonii Północnej”.

W lipcu 2018 r. na szczycie NATO w Brukseli rozpoczął się oficjalny proces przystąpienia do NATO. Na początku lutego 2019 r. Macedonia Północna podpisała protokół akcesyjny do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Warunkiem była jednak ratyfikacja rozszerzenia przez parlamenty wszystkich krajów członkowskich.

4 kwietnia 2019 roku protokół ratyfikacji do Sojuszu Północnoatlantyckiego został przyjęty przez Polskę w głosowaniu przez Sejm RP.

KE rekomenduje otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną

Zarówno Albania, jak i Macedonia Północna dokonały trwałego postępu, zwłaszcza w dziedzinie praworządności – oceniła wczoraj w swoim raporcie Komisja Europejska i podtrzymała wcześniejsze zalecenie dotyczące rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z oboma państwami.