Macedonia Północna oficjalnie 30. członkiem NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, źródło: https://www.nato.int

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, źródło: http://www.nato.int

Macedonia Północna stała się oficjalnie 30. członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Akcesja nastąpiła po 25 latach starań o członkostwo.

 

„Witamy w NATO! To była długa droga, ale wysiłek się opłacił. Zakończyliśmy formalny proces akcesyjny i cieszymy się, że trzydziesty członek naszego Sojuszu jest już z nami”, napisał na twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Ostatnie rozszerzenie NATO miało miejsce trzy lata temu, gdy do Sojuszu dołączyła Czarnogóra. Macedonia Północna swoje starania o członkostwo rozpoczęła w 1995 r. po przystąpieniu do programu Partnerstwa dla Pokoju, a w 1999 r. na szczycie w Waszyngtonie Macedonii został przedstawiony plan starań o członkostwo.

Albania i Macedonia Północna bliżej Unii Europejskiej

W cieniu pandemii koronawirusa w Europie unijni ministrowie ds. europejskich osiągnęli polityczne porozumie w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z dwoma bałkańskimi państwami.

 

 

Podczas dzisiejszej telekonferencji ministrowie ds. europejskich państw członkowskich doszli do porozumienia w sprawie otwarcia negocjacji członkowskich z Albanią i …

Droga Macedonii Północnej do NATO

W lutym 2019 r. Macedonia oficjalnie zmieniła nazwę na Macedonię Północną, dzięki czemu zakończył się wieloletni spór o nazwę państwa, który Macedonia prowadziła z Grecją. Ateny uważały, że ich północni sąsiedzi nie mogą nazywać swojego państwa Macedonią. To bowiem mogło sugerować związki ich północnych sąsiadów ze starożytnym państwem macedońskim i Aleksandrem Wielkim, do dziedzictwa którego pretensje roszczą sobie Grecy. Mimo że Macedończycy przez długi czas bronili nazwy swojego państwa, ostatecznie doszło do ugody z Atenami. Dla kraju przyniosło to pozytywne efekty – Macedonia Północna uzyskała w końcu możliwość przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

O ile jednak relacje z UE nie zawsze układały się w ostatnich latach bezproblemowo, w procesie akcesyjnym do NATO Macedonia Płn. napotkała mniej przeszkód. I choć wszystkie państwa należące do NATO musiały wyrazić zgodę na akcesję nowego członka, to w zeszłym tygodniu Hiszpania jako ostatnie państwo wyraziła zgodę na przystąpienie nowego członka do struktur Sojuszu. Polska ratyfikowała przyjęcie Macedonii Płn. już w kwietniu 2019 r.

Ostatnim etapem na drodze do NATO było złożenie dokumentu akcesyjnego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie, co stało się 27 marca.

Dziś zaś (30 marca) odbędzie się ceremonia w kwaterze głównej NATO w Brukseli. W wydarzeniu weźmie udział m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO sir Stuart Peach, oraz chargé d’affaires delegacji Macedonii Północnej do NATO Zoran Todorov.

Macedonia Północna: Ostatnia prosta na drodze do NATO

Hiszpański Senat przegłosował ratyfikację protokołu przystąpienia Macedonii Północnej do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Hiszpania była ostatnim krajem członkowskim NATO, który nie zatwierdził jeszcze oficjalnie przystąpienia Macedonii Północnej.

 

Po raz pierwszy w historii głosowanie w hiszpańskim senacie odbyło się zdalnie drogą elektroniczną. Minister spraw zagranicznych …

Oczekiwania związane z rozszerzeniem NATO

„Macedonia Północna jest teraz częścią rodziny NATO, rodziny trzydziestu narodów i prawie miliarda ludzi. Rodziny opartej na przekonaniu, że bez względu na wyzwania, przed którymi stoimy, wszyscy jesteśmy razem silniejsi i bezpieczniejsi”, powiedział Jens Stoltenberg.

Co na to sami Macedończycy? „Członkostwo w NATO, obok przystąpienia do UE, było jedynym celem strategicznym, który w ciągu ostatnich trzech dekad jednoczył większość obywateli tego kraju. Poza tym, polaryzacja wdarła się niemal w każdą płaszczyznę życia Macedończyków, w efekcie różnego rodzaju propagandy, która wykorzystywała napięcia międzyetniczne, religijne, ideologiczne, polityczne, płciowe… Karmiła podziały, aby zakłócić nasze istnienie. Jako członek NATO obywatele mają teraz poczucie bezpieczeństwa, że przynajmniej nie zagraża im inwazja innych państw bałkańskich. Podsycane konflikty społeczne czyniły nas bardziej podatnymi na poczucie zagrożenia. Najważniejsza korzyść dotyczy zatem podstawowego bezpieczeństwa” – opowiada w rozmowie z EURACTIV.pl Filip Stojanovski, dyrektor w macedońskiej fundacji Metamorphosis.

„Ponadto Macedończycy mają poczucie, że ich kraj został doceniony. To ważne, ponieważ dzięki temu umacnia się poczucie, że ich państwo nie jest tylko tymczasową konstrukcją” – dodaje ekspert.