Łotwa zaostrza przeciwepidemiczny lockdown. Ograniczenia głównie w handlu

Premier Łotwy Krišjānis Kariņš, źródło: Facebook/Krišjānis Kariņš (@karinskrisjanis)

Premier Łotwy Krišjānis Kariņš, źródło: Facebook/Krišjānis Kariņš (@karinskrisjanis)

Władzy Łotwy ogłosiły zaostrzenie covidowych restrykcji. Restrykcje obejmą przede wszystkim handel i usługi. Dzienny przyrost nowych zakażeń koronawirusem na Łotwie bije kolejne rekordy.

 

Nowe regulacje wchodzą w życie od soboty (19 grudnia). Polegać będą przede wszystkim za zamknięciu na najbliższe dwa tygodnie większości sklepów. Otwarte będą mogły być jedynie te, które sprzedają żywność dla ludzi bądź karmę dla zwierząt, a także apteki, drogerie, stacje benzynowe oraz punkty oferujące kwiaty lub choinki.

Od poniedziałku (21 grudnia) nieczynne będą natomiast punkty usługowe wymagające dłuższe niż 15 minut kontaktu z klientem. Chodzi przede wszystkim o salony fryzjerskie i kosmetyczne, solaria czy studia fotograficzne.

W innych punktach usługowych, np. warsztatach samochodowych czy punktach napraw lub rzemieślniczych wprowadzone zostaną natomiast dodatkowe wymogi. Kontakt między klientem a osobą świadczącą usługę ma zostać w nich ograniczony do minimum.

W normalny sposób mają za to funkcjonować sklepy internetowe oraz dostarczanie wszystkich towarów. Lokalne gastronomiczne także mogą świadczyć swoje usługi na wynos bądź z dostawą do domu.

Nowe restrykcje obejmą przede wszystkim okres świąteczno-noworoczny, ale władze w Rydze nie zdecydowały się na wprowadzenie obostrzeń dotyczących przemieszczania się po kraju. Nie wykluczają jednak i tego, jeśli sytuacja epidemiczna się nie poprawi.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Premier Łotwy: Być może obostrzeń będzie więcej

Premier Łotwy Krišjānis Kariņš przekonywał, że społeczeństwo powinno zrozumieć, jak poważna jest sytuacja w kraju. „Jeśli w ciągu 10 dni nie uda nam się wspólnie jej zmienić, będziemy zmuszeni zaakceptować więcej obostrzeń. Nikt tego nie chce – ani ja, ani rząd, ani społeczeństwo” – powiedział.

„W nadchodzących tygodniach wszyscy mamy jedno zadanie – ograniczyć kontakty, nie odwiedzać się i nie spotykać się z innymi ludźmi. To jedyny sposób, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Dajmy sobie i naszym bliskim zdrowie i przyszłość!” – napisał później na Facebooku.

Francja: Emmanuel Macron zakażony koronawirusem

Emmanuel Macron podda się siedmiodniowej samoizolacji.

Sytuacja epidemiczna na Łotwie

Sytuacja epidemiczna na liczącej niespełna 2 mln mieszkańców Łotwie mocno się w ostatnim czasie pogorszyła. Wiosenna fala infekcji nie była duża, a dzienna liczba zakażeń dosyć krótko na przełomie marca i kwietnia oscylowała na poziomie 35-40 przypadków dziennie.

Od końca września nowych zakażeń jednak wyraźni przybywa, a sytuacja pogarszała się z miesiąca na miesiąc. Bardzo trudna jest już od połowy listopada, ale w ostatnich dniach padają kolejne rekordy.

Wczoraj (16 grudnia) po raz pierwszy stwierdzono jednego dnia ponad 1 tys. przypadków (dokładnie 1023). Dziś (17 grudnia) odnotowano ich jeszcze więcej – 1040.

Rośnie też dzienna liczba zgonów. W ostatnich było ich nawet 25 jednej doby. Dziś jednak poinformowano tylko o 12 zgonach.

Łącznie od początku pandemii na Łotwie wykryto ponad 28,5 tys. infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły z tego powody 394 osoby. Ponad 19 tys. jednak uznaje się już za ozdrowieńców.