Koronawirus: Cypr wprowadza ścisły lockdown

Cypr, Konstantinos Ioannou, minister zdrowia

"Nie możemy dopuścić do zmarnowania wysiłku, jaki podjęliśmy od początku pandemii. Zbierzmy siły, by przetrwać ten straszliwy czas", zaapelował minister zdrowia Cypru Konstantinos Ioannou (na zdj). / Zdjęcie: Twitter, @K_Ioannou

Rosnąca tendencja w liczbie nowych infekcji SARS-CoV-2 skłoniła cypryjski rząd do ponownego wprowadzenia rygorystycznego lockdownu. Od jutra (10 stycznia) przez trzy tygodnie mieszkańcy kraju będą mogli opuścić dom tylko w uzasadnionych przypadkach.

 

Informację o ponownym wzmocnieniu reżimu sanitarnego przekazał wczoraj (8 stycznia) minister zdrowia Konstantinos Ioannou. „Musimy zapobiec sytuacji, w której ludzie będą umierali, ponieważ nie będziemy w stanie im pomóc. Trzeba wesprzeć naszą służbę zdrowia”, podkreślił.

Wyjaśnił, że głównym powodem zaostrzenia restrykcji jest wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, a zwłaszcza na oddziałach intensywnej terapii. W piątek zajętych było aż 196 z 200 szpitalnych łóżek przeznaczonych dla osób z tą chorobą.

„Dzisiejsze kroki mają na celu obniżenie tych statystyk do bezpiecznego poziomu, abyśmy byli w stanie udzielić pomocy medycznej odpowiedniej jakości wszystkim, którzy tego potrzebują”, oświadczył szef resortu zdrowia.

Koronawirus: Cypr zaostrza lockdown. Dotąd na wyspie życie toczyło się niemal normalnie

Od piątku (11 grudnia) zamknięte zostaną jednak m.in. kina, centra handlowe i lokale gastronomiczne. Nowych zakażeń przybywa bowiem coraz szybciej.

Jakie restrykcje będą obowiązywać Cypryjczyków od niedzieli?

Do 31 stycznia na Cyprze nieczynne będą salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także większość lokali handlowych, oprócz sklepów spożywczych i monopolowych, aptek, kiosków, sklepów z owocami i warzywami, piekarni oraz stacji benzynowych. Zamknięte pozostaną również kina, teatry i place zabaw.

Wyjść z domu będzie można jedynie do pracy, po podstawowe zakupy, na wizytę lekarską oraz w celach rekreacyjnych, a także po to, by udzielić pomocy osobom tego potrzebującym. W spacerach będą mogły uczestniczyć tylko dwie osoby dorosłe, nie licząc dzieci. Ci, którzy nie mieszkają nad morzem, będą też mogli nad nie pojechać, aby popływać lub łowić ryby.

Cypryjczycy będą mieli prawo opuścić dom maksymalnie dwa razy dziennie. Władze kraju przywrócą specjalny system SMS-owy. W przypadku każdego wyjścia z domu trzeba będzie wysłać SMS, aby otrzymać specjalne powiadomienie o pozwoleniu. Wyjątkiem jest spacer z psem, nie dalej niż pół kilometra od domu, a także wyjście do pracy. W takiej sytuacji konieczne będzie zaświadczenie od pracodawcy.

W mocy pozostanie obowiązująca obecnie godzina policyjna, trwająca od 21:00 do 5:00. Zakazane zostaną wszelkie spotkania, zarówno w prywatnych domach, jak i miejscach publicznych. W szkołach podstawowych i średnich, które nie wznowiły działalności od przerwy świąteczno-noworocznej. Do szkół wróci zdalny tryb nauczania. Czynne będą jednak żłobki i przedszkola.

Nabożeństwa w kościołach mają odbywać się bez uczestnictwa wiernych, zaś w ceremoniach ślubnych, chrztach i pogrzebach będzie mogło wziąć udział nie więcej niż 10 osób.

Koronawirus: Coraz trudniejsza sytuacja na południu Słowacji. Bez negatywnego testu nie będzie można wyjść z domu

Sytuacja epidemiczna w mieście Nitra oraz przylegającym do niego powiecie jest tak trudna, warunkiem wyjścia domu – nawet do pracy czy szkoły – jest posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Liczba nowych zakażeń jest w tym regionie Słowacji ogromna.

 

Miasto Nitra …

Koronawirus na Cyprze

Od początku pandemii na Cyprze stwierdzono ponad 26 tys. przypadków koronawirusa. Jak dotąd na COVID-19 zmarło natomiast ponad 140 osób. Cypr liczy ok. 1,2 mln obywateli. W czwartek (7 stycznia) potwierdzono następne 466 zakażeń i jeden zgon w związku z COVID-19.

Szczyt epidemii na Cyprze przypadł na ostatni miesiąc. Jak poinformowało ministerstwo zdrowia w okresie od 6 do 20 grudnia w kraju odnotowano obecność nowej, bardziej zakaźnej mutacji koronawirusa u części osób, które przyjechały z Wielkiej Brytanii.

Podobnie jak większość krajów Unii Europejskiej, Cypr rozpoczął kampanię szczepień przeciwko COVID-19 27 grudnia, dzięki dostawom pochodzącym ze wspólnego unijnego zamówienia szczepionek Pfizer/BioNTech. W pierwszej kolejności szczepione są osoby starsze.

W wywiadzie dla lokalnych mediów prezydent Nikos Anastasiades poinformował, że władze zamówiły dodatkowe dawki u w Izraelu. Jak powiedział, premier tego kraju Benjamin Netanjahu, prośbę rozważono po konsultacjach z ekspertami.

Koronawirus: Izrael szczepi najwięcej na świecie. Jak tego dokonał?

Izrael zaszczepił przeciwko koronawirusowi prawie półtora miliona osób, czyli ponad 15 proc. populacji kraju.

Grecja rozszerza lockdown

Tymczasem rząd Grecji ogłosił zaostrzenie obowiązującego lockdownu. Nowe restrykcje mają obowiązywać przynajmniej do 18 stycznia. Grecja rozpoczęła drugi ogólnokrajowy lockdown w listopadzie. Zamknięto wówczas większość przedsiębiorstw, a także placówki edukacyjne i kościoły.

Grecy mogą wychodzić z domu jedynie do pracy, w celu zrobienia podstawowych zakupów, na wizytę lekarską i w celach rekreacyjnych. Władze kraju nałożyły nowe ograniczenia również na podróżujących. Po przybyciu do Grecji muszą oni okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, wykonanego nie później niż trzy doby wstecz, a następnie poddać się tygodniowej samoizolacji.

W Grecji zniesiono niektóre z obowiązujących restrykcji zostały na okres świąteczny. W związku z obawami rządu, że wskutek poluzowania ograniczeń na Boże Narodzenie w najbliższej przyszłości może dojść do gwałtownego wzrostu zakażeń, postanowiono przywrócić obostrzenia.