Koronawirus: Od dziś 5 milionów mieszkańców Australii zamkniętych w domach

Władze Melbourne zdecydowały się na wprowadzenie lockdownu w związku z wykryciem nowych ognisk koronawirusa w mieście.

Władze Melbourne zdecydowały się na wprowadzenie lockdownu w związku z wykryciem nowych ognisk koronawirusa w mieście./ Melbourne [fot. Filipe Castilhos (flickr.com)]

Władze Melbourne zdecydowały się na wprowadzenie lockdownu w związku z wykryciem nowych ognisk koronawirusa w mieście. Jak długo mieszkańcy będą musieli pozostać w domach?

 

 

Jak dotąd, Australia była jednym z krajów, które odniosły sukces w walce z pandemią, a rząd jeszcze kilka dni temu znosił kolejne restrykcje. Jednak we wtorek (7 lipca) odnotowano w Australii 199 nowych przypadków koronawirusa, z czego aż 191 w stanie Wiktoria, którego Melbourne jest stolicą.

Koronawirus w Australii: Coraz więcej nowych zakażeń

Od czwartku, 9 lipca, mieszkańcy Melbourne, drugiego największego miasta w kraju, będą mogli opuścić dom tylko w koniecznych wypadkach. Ten stan rzeczy ma potrwać przez co najmniej sześć tygodni. Policja będzie losowo kontrolowała samochody na głównych drogach dojazdowych do miasta. Ponownie zamknięto zostały restauracje i kawiarnie, czynne od początku czerwca w związku z luzowaniem koronawirusowych restrykcji.

W sobotę (4 lipca) władze Melbourne zdecydowały o całkowitym odizolowaniu dziewięciu bloków mieszkalnych, gdzie wykryto 23 przypadki koronawirusa. 3 tys. mieszkańców otrzymało całkowity zakaz opuszczania mieszkań, a osiedle stale patroluje policja. Chociaż początkowo mieszkańcy osiedla mieli pozostać w domach przez 5 dni, jak donosi „The Guardian”, kwarantanna prawdopodobnie przedłuży się do dwóch tygodni.

Decyzja władz jest kolejnym w ciągu ostatnich kilkunastu dni krokiem przywracającym okołopandemiczne restrykcje. Od przyszłego poniedziałku (22 czerwca) w stanie Wiktoria przywrócono m.in. zakaz organizowania jakichkolwiek zgromadzeń, także tych na świeżym powietrzu, a także zabroniono organizowania jakichkolwiek imprez.

Koronawirus: Australia przywraca część obostrzeń. Znów lockdown w stanie Wiktoria

Władze australijskiego stanu Wiktoria zdecydowały dziś (20 czerwca) o przywróceniu części przeciwepidemicznych obostrzeń oraz opóźnieniu luzowania innych. Wszystko dlatego, że wykryto 27 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Druga fala koronawirusa w Australii?

We wtorek, 7 lipca, władze zdecydowały o zamknięciu granicy pomiędzy stanem Wiktoria oraz najbardziej zaludnionym stanem Australii – Nową Południową Walią.

Premier Australii, Scott Morrison, zapowiedział, że rozważa wprowadzenie regulacji dotyczących powrotu do kraju Australijczyków oraz osób posiadających prawo stałego pobytu. Od marca jedynie te osoby mogły przekroczyć granice kraju.

Odcięcie drugiego największego miasta od reszty kraju oraz zamknięcie granic stanu przyniesie bardzo duże straty finansowe. Jak podaje Josh Frydenberg, minister skarbu, takie rozwiązanie będzie kosztowało państwo 700 mln dolarów tygodniowo.