Premier Ingrida Šimonytė ogłosiła, że Litwa nie kupi od Rosji szczepionki, nawet jeśli zostanie zatwierdzona przez Unię Europejską. Według Šimonytė nie ma powodu, by nawet rozważać zamówienie Sputnika V, ponieważ UE zapewniła sobie szeroki dostęp do szczepionek od zachodnich dostawców. Jednak rosyjską szczepionkę zatwierdzili już Węgrzy, a kolejne kraje zastanawiają się nad jej zakupem.
“Podobno Sputnik V jest dobry, ale Putinowi nie zależy na udostępnieniu go Rosjanom – proponuje go światu jako broń hybrydową, by dzielić i rządzić”, napisała Šimonytė na Twitterze.
We wczorajszym wywiadzie dla litewskiego radia LRT dodała, że oferowanie Sputnika innym krajom jeszcze przed tym, jak obywatele Rosji osiągną pełną odporność jest “kolejną grą geopolityczną”.
Wszystkie szczepionki mile widziane
Šimonytė ubolewa także, że niektóre państwa decydują się na zakup rosyjskiej szczepionki. Są wśród nich Węgrzy. Tamtejsza Izba Lekarska wydała już częściową zgodę na dopuszczenie Sputnika V (oraz chińskiego Sinopharmu) do użycia.
Viktor Orbán zapowiedział, że być może już w tym tygodniu pierwsi Węgrzy zostaną zaczepieni rosyjskim preparatem. Z Moskwy do Budapesztu ma dotrzeć min. 2 mln dawek.
Zakup rosyjskiej szczepionki rozważa też premier Czech. Według tamtejszych mediów Andrej Babiš ma dziś (10 lutego) wraz z grupą ekspertów odwiedzić Serbię, by rozmawiać na temat ich programu szczepień. A Serbowie używają właśnie Sputnika V. Z podobnym zamiarem tydzień temu miał udać się do Węgier.
Również kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że każda szczepionka jest “mile widziana” w UE. Podobnego zdanie wyraził minister zdrowia Niemiec Jens Spahn w odniesieniu zarówno do szczepionki rosyjskiej, jak i chińskiej. “Bez względu na to, w którym kraju wyprodukowano szczepionkę, jeśli jest bezpieczna i skuteczna może pomóc w walce z pandemią” – powiedział Spahn.
Rosjanie proponują Unii dostarczenie 100 mln dawek w drugim kwartale 2021 r. Wczoraj (9 lutego) UE przyjęła złożony 29 stycznia wniosek o rejestrację rosyjskiego preparatu. Zgodnie z danymi opublikowanymi na początku miesiąca, efektywność szczepionki Sputnik V to 91 proc.