Kurz: Austria „praktycznie zakończyła” negocjacje z Rosją. Wkrótce zakupi szczepionkę Sputnik V?

Sebastian Kurz, Austria, kanclerz

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz. / Zdjęcie: Unia Europejska, European Council and Council of the European Union Newsroom, https://newsroom.consilium.europa.eu/

Kanclerz Austrii potwierdził, że Wiedeń jest na ostatniej prostej rozmów z Rosją w sprawie zakupu szczepionki Sputnik V. Nie odpowiedział jednoznacznie, czy Austria poczeka z rozpoczęciem stosowania go do czasu zatwierdzenia preparatu przez Europejską Agencję Leków.

 

 

Austriackie rozmowy z Moskwą w sprawie zamówienia rosyjskiej szczepionki na koronawirusa są „praktycznie zakończone”, ogłosił wczoraj (10 kwietnia) lokalnym mediom kanclerz Sebastian Kurz po spotkaniu z ambasadorem Rosji w Wiedniu.

Austria planuje zakupić od Rosji milion dawek szczepionki Sputnik V. Zdaniem Kurza transakcja „nada dodatkowego impetu” kampanii szczepień przeciw COVID-19 w alpejskim kraju. Austriacka opozycja oskarża Kurza, że jego rząd nie nabył wystarczających zapasów szczepionek przeciw koronawirusowi w ramach unijnego mechanizmu dystrybucji.

Jak poinformował kanclerz pod koniec marca, zamówienie prawdopodobnie zostanie zrealizowane w trzech dostawach. Jeszcze w kwietniu do Austrii miałoby dotrzeć 300 tys. dawek rosyjskiej szczepionki, w maju 500 tys., a pierwszej połowie czerwca kolejne 200 tys.

Koronawirus: Cztery osoby zmarły w Rosji po przyjęciu szczepionki Sputnik V

Wszystkie przypadki są traktowane „poważnie”, podkreśla Europejska Agencja Leków (EMA).

Kurz: W kwestii szczepionki nie ma mowy o geopolitycznych skrupułach

Austria rozpoczęła rozmowy z Rosją na temat zakupu szczepionki w drugiej połowie lutego. 26 lutego Sebastian Kurz zadzwonił w tej sprawie do prezydenta Władimira Putina, a następnie do Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF/RFPI), odpowiedzialnego za międzynarodową dystrybucję szczepionki Sputnik V.

W Unii Europejskiej w związku z opóźnieniami w dostawach szczepionek zachodnich producentów w ostatnich miesiącach wzrosło zainteresowanie rosyjskim produktem, jednak jak dotąd spośród unijnych krajów tylko Węgry rozpoczęły szczepienia preparatem Sputnik V.

Opinie w UE na temat rosyjskiej szczepionki są podzielone. Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian stwierdził ostatnio, że Sputnik V „jest bardziej narzędziem propagandy i agresywnej dyplomacji niż wyrazem solidarności i pomocy medycznej”.

Kanclerz Austrii nie zgadza się z takim stanowiskiem. „Jeśli chodzi o szczepionkę, nie może być mowy o przeszkodach natury geopolitycznej”, odpowiedział Kurz, który przed objęciem kierownictwa w rządzie przez cztery lata był szefem austriackiej dyplomacji. W jego opinii „liczy się tylko skuteczność preparatu i to, czy jest on bezpieczny – a nie to, skąd pochodzi”.

Reuters: Niemcy planują zakup szczepionki Sputnik V. Bawaria już się zdecydowała

Według informatora agencji rezultat rozmów zależeć będzie od tego, czy szczepionka Sputnik V uzyska pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Austria poczeka na decyzję EMA?

Europejska Agencja Leków (EMA) nie wydała jeszcze decyzji w sprawie zatwierdzenia rosyjskiej szczepionki na koronawirusa. W tym tygodniu przekazywaliśmy doniesienia agencji Reutera na temat zainteresowania Niemiec zakupem Sputnika V. O planach rozpoczęcia rozmów z Moskwą miał poinformować minister zdrowia Jens Spahn.

Jak informowała agencja, Berlin zamierza jednak poczekać z zamówieniem preparatu do czasu dopuszczenia szczepionki przez EMA. Podobnie planuje postąpić Bawaria, która jako pierwszy z niemieckich landów potwierdziła już chęć zakupu szczepionki z Rosji.

Czy Austria, podobnie jak Niemcy, poczeka na zatwierdzenie produktu przez EMA, czy podobnie jak Węgry zacznie jego stosowanie od razu po otrzymaniu pierwszej dostawy? Zapytany o to Sebastian Kurz nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Powiedział, że decyzja w sprawie mechanizmu uznania szczepionki dopiero zapadnie.

Według nieoficjalnych informacji Komisja Europejska miała przekazać ministrom zdrowia państw UE, że nie planuje składać zbiorowego zamówienia na szczepionkę rosyjskiej produkcji, tak jak wcześniej w przypadku preparatów zachodnich koncernów.

Austria bez dodatkowych dawek. Szczepionkowa ofensywa pogrąży Sebastiana Kurza?

Austriacki kanclerz chciał zdobyć dla kraju więcej szczepionek, ale jego starania ostatecznie obróciły się przeciwko niemu.

Inne kraje oburzone „brakiem solidarności” Kurza w sprawie szczepionek

W zeszłym tygodniu państwa UE zgodziły się na wydzielenie z puli zamówionych przez Komisję Europejską szczepionek 3 mln dawek jako ponadprogramową pomoc dla najbardziej potrzebujących ich krajów członkowskich. Oznacza to, że każdy z pozostałych krajów de facto zgodzi się na przekazanie tym państwom części przysługujących sobie dawek.

Była to odpowiedź na wcześniejszy apel Austrii, Łotwy, Czech, Słowenii i Bułgarii o wypracowanie nowego, bardziej sprawiedliwego sposobu rozdziału szczepionek między poszczególne państwa. Według planu przedstawionego przez portugalską prezydencję w Radzie UE, na takie wsparcie będą mogły liczyć Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Łotwa i Słowacja. Przeciwko rozwiązaniu opowiedziały się Austria, Czechy i Słowenia, które nie zostały uznane za najbardziej potrzebujące pomocy.

Sebastian Kurz nie tylko odmówił uczestnictwa w portugalskim planie, ale zadeklarował, że zamiast tego Wiedeń przekaże szczepionki Czechom, którym pierwotnie również miała przysługiwać pomoc, ale zostały z niej wyłączone z powodu swojego oporu wobec takiego rozwiązania.

Postawa austriackiego kanclerza wzbudziła oburzenie w innych unijnych stolicach – tym bardziej, że według anonimowych przekazów jeszcze wcześniej Kurz miał postawić KE ultimatum: albo Austria dostanie zwiększony przydział szczepionek, albo zablokuje kolejną umowę Komisji z Pfizerem i BioNTech, opiewającą na 100 mln dawek.

Dyplomaci z innych unijnych krajów w komentarzu dla portalu Politico zarzucili Kurzowi, że głośno apelował o szczepionkową pomoc dla krajów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, a następnie odmówił takiej pomocy, gdy tylko okazało się, że Austria z niej nie skorzysta. „Apelował o więcej solidarności, a skończyło się na tym, że odmówił tej solidarności w stosunku do innych”, stwierdził jeden z nich.