Koronawirus: Zostańmy w domu również w czasie świąt

Konferencja pras. ws. koronawirusa szefa KPRM Michała Dworczyka i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, źródło Adam Guz KPRM

O powstrzymanie się od podróżowania w czasie świąt wielkanocnych i spędzenie ich w wąskim, rodzinnym gronie apelowali podczas wspólnej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

 

Zgodnie z danymi resortu zdrowia łączna liczba osób zakażonych w Polsce SARS-CoV-2 wyniosła w niedzielę (5 kwietnia) 3834. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrosła do 84, a tylko w sobotę potwierdzono 244 kolejnych zakażeń. Hospitalizowane są 2303 osoby, 160 587 osób jest objętych kwarantanną, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – jest 41 146 osób. Jednocześnie wyzdrowiało już 116 osób.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Dworczyk: To poważny problem i poważne wyzwanie

Według szefa KPRM Michała Dworczyka w tym roku powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się. “Obostrzenia są dlatego, że chcemy ratować ludzkie życie. Monitorujemy sytuację i będziemy dostosowywać treść rozporządzeń do tego, co się dzieje w kraju” – zapowiedział.  Przyznał też, że liczba zachorowań rośnie i uprzedził, że będzie jeszcze rosnąć. “Od nas zależy czy da się to ograniczyć” – przekonywał minister.

“Nic nie wskazuje na to, żeby epidemia miała wygasnąć w najbliższych tygodniach” – wtórował mu szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że liczba nowych osób zakażonych koronawirusem na dobę w Polsce oscyluje w okolicach czterystu.

Dworczyk podkreślił, że jest to “rekomendacja jednoznaczna: powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczenie się”. Przyznał, że jest to “poważny problem i poważne wyzwanie, bo Święta Wielkiej Nocy są takim czasem, kiedy zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali między miastami”. Szef KPRM zachęcał jednak, żeby tym razem zrezygnować z podróży i pozostać w domach.

Koronawirus i nowe zarządzenia w Polsce: Co wolno, a czego nie?

Polski rząd wprowadził nowe ograniczenia, które mają zwiększyć dystans społeczny i pomóc w walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Szumowski: Kontakt przy świątecznym stole ogromnym zagrożeniem

Minister Szumowski ostrzegł natomiast, że kontakt przy świątecznym stole jest w tym roku z powodu epidemii koronawirusa ogromnym zagrożeniem. “To są święta nowego życia i oby takie były, i postarajmy się, żeby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie” – podkreślił szef resortu zdrowia.

Zapowiedział przy tym, że liczba testów będzie rosnąć i zapewnił, że w Polsce działają wszystkie możliwe laboratoria. Minister zapowiedział także, że uruchomione zostaną testy skierowane do osób, które przeszły już chorobę i mogły się uodpornić na koronawirusa.

Koronawirus: Ile osób może zabić pandemia?

Brytyjscy naukowcy oszacowali ile osób może do końca bieżącego roku zabić na całym świecie koronawirus SARS-CoV-2.

Intensywna akcja uzupełniania asortymentu

Ponad 30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli – wyliczał “zakupy, kontraktacje” z ostatnich 10 dni Michał Dworczyk. Wyjaśnił przy tym, że zgodnie z zaleceniem premiera od 10 dni prowadzona jest intensywna akcja uzupełniania asortymentu, środków ochrony osobistej, które zostały zakontraktowane z Chin oraz innych państw produkujących zamówiony sprzęt.

Minister zdrowia dodał, że tylko w zeszłym tygodniu uruchomiono “wydania z magazynów: 7 mln 240 tys. maseczek, 2 mln 690 tys. rękawiczek, 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji, 500 tys. masek Hepa”. „Kupiliśmy we własnym zakresie blisko 1000 respiratorów, 165 z nich już jest u nas” – przekazał Szumowski. Poinformował, że ten sprzęt już trafił do 19 szpitali jednoimiennych, 80 szpitali, gdzie są oddziały zakaźne oraz do ponad 500 szpitali w Polsce, z czego 105 to są szpitale onkologiczne i hematologiczne bądź oddziały onkologiczne i hematologiczne. “Tam (…) są pacjenci, którzy są najbardziej narażeni” – dodał szef resortu zdrowia.

Koronawirus: Jak dawniej wyglądało życie w czasach epidemii?

„Kwarantanna ma bardzo starą genezę, bo wiąże się z epoką czarnej śmierci. W XIV w. po raz pierwszy wprowadziły ją Wenecja i Raguza.”

“Mamy taki etap epidemii, że niedługo prawdopodobnie będziemy prosili, żeby cały personel medyczny nosił na stałe maseczki w pracy po to, żeby chronić swoich kolegów, chronić pacjentów” – zapowiedział w sobotę Łukasz Szumowski.

Szef KPRM zwrócił natomiast uwagę, że równolegle do akcji interwencyjnych zakupów i poszukiwania sprzętu rozpoczęto „budowę możliwości i kompetencji w zakresie zdolności produkcyjnych tego podstawowego sprzętu ochronnego dla służb medycznych i wszystkich służb, które są na pierwszym froncie walki z koronawirsuem”. Zapowiedział przy tym, że jeszcze w tym miesiącu wyprodukowanych zostanie 40 mln masek niemedycznych dla obywateli.

Szumowski: chcemy testować jak najwięcej

“Zostało zakupionych 300 tys. testów, to są oczywiście kolejne testy, łącznie ich w tej chwili mamy około chyba 400 tys.” – poinformował Dworczyk na konferencji prasowej. Minister zdrowia przekazał natomiast, że w laboratoriach jest obecnie 150 tys. testów, a zakontraktowane jest kolejnych 800 tys. “Na ten moment w Polsce wykonujemy ok. 6 tys. testów na koronawirusa. Chcemy jak najwięcej testować” – podkreślił Szumowski. “Wydaliśmy rozporządzenie NFZ, aby każdy szpital mógł testować swój personel. Będzie za to płacił Narodowy Fundusz Zdrowia” – dodał.

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?