Koronawirus z Włoch przenosi się do kolejnych krajów

Badanie pasażerów na lotnisku w Mediolanie, źródło Flickr/Dipartimento Protezione Civile (CC BY 2.0)

Wraz z rozwojem epidemii chińskiego koronawirusa na północy Włoch, notowane są także pojedyncze przypadki w kolejnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Po Austrii i Chorwacji, wirusa stwierdzono także w Szwajcarii. Nie potwierdziły się natomiast podejrzenia infekcji w Rumunii.

 

W samych Włoszech przybywa osób zakażonych koronawirusem. W sumie patogen wykryto już u 322 osób. Tym samym liczna chorych wzrosła w ciągu zaledwie jednego dnia o niemal 100. Spośród zakażonych 11 osób zmarło. Głównymi ogniskami epidemii są położone na północy kraju regiony Lombardia i Wenecja Euganejska.

„Niestety, musieliśmy odnotować śmierć trzech kolejnych osób w ciągu ostatnich godzin. To trzy osoby z Lombardii w podeszłym wieku, powyżej 80 lat” – powiedział mianowany komisarzem nadzwyczajnym do walki z koronawirusem szef Ochrony Cywilnej Angelo Borrelli.

Wirus z Włoch w kolejnych krajach UE

Są już jednak potwierdzone pierwsze przypadki przeniesienia się wirusa z Włoch do innych krajów. To dwie osoby w Austrii (a trzecia jest pod obserwacją) oraz po jednej osobie w Szwajcarii i Chorwacji. We wszystkich tych krajach to pierwsze odnotowane przypadki zakażeń koronawirusem. Chore osoby przybyły lub powróciły z północnych Włoch.

Zakażone osoby, które ostatnio były we Włoszech, stwierdzono także w Niemczech, Francji oraz na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich, a konkretnie na Teneryfie. W tych trzech krajach notowano już wcześniej przypadki koronawirusa, ale były to osoby, które zaraziły się podczas pobytu w Chinach lub od osób, które z Chin przyjechały. Zakażony wirusem 25-letni mieszkaniec landu Badenia-Wirtembergia był natomiast niedawno w Mediolanie, czyli stolicy Lombardii.

Przypadki chińskiego koronawirusa, które wywołane są epidemią we Włoszech odnotowano także w Afryce Północnej, a konkretnie w Egipcie oraz Algierii. W każdym z tych krajów choruje po jednej osobie. Obie te osoby to turyści przybyli z Włoch.

Kolejne kraje europejskie z koronawirusem. Teraz Austria i Chorwacja

Pierwsze przypadki chińskiego koronawirusa stwierdzono w kolejnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi o dwie osoby w Austrii i jedną w Chorwacji. Cała trójka była niedawno w północnych Włoszech.

 

O tym, że w Austrii potwierdzono już dwa przypadki zakażenia pochodzącym z Chin …

Rumunia bez koronawirusa

Nie potwierdziło się natomiast informacje o stwierdzeniu pierwszego przypadku koronawirusa w Rumunii. Wczoraj o pierwszym chorym w tym kraju informowała telewizja Realitatea Plus. Rewelacje te zdementował jednak wieczorem rumuński wiceminister zdrowia Andrei Baciu. Potem głos zabrał szef tego resortu Victor Costache. Potwierdził, że na oddział zakaźny szpitala Matei Bals w Bukareszcie trafiła osoba z podejrzeniem koronawirusa, ale przeprowadzone testy dały wynik negatywny.

Mimo to prezydent Rumunii Klaus Iohannis zwołał na środę posiedzenie Najwyższej Rady Obrony Narodowej. Jego tematem będzie właśnie przygotowanie kraju do przeciwdziałania epidemii koronawirusa. „W ostatnich dniach sytuacja gwałtownie się zmieniła, jeżeli chodzi o liczbę nowych przypadków zanotowanych w Europie” – tłumaczył Iohannis.

W sumie na świecie koronawirusa stwierdzono już u niemal 80,5 tys. osób. Zmarło z powodu tej infekcji 2712 osób. Zachorowania i zgony w przeważającej większości notowane są w Chinach, a konkretnie w prowincji Hubei, gdzie pod koniec grudnia ubiegłego roku rozpoczęła się epidemia.

UE utrzymuje umiarkowany poziom zagrożenia koronawirusem

UE utrzyma umiarkowany poziom zagrożenia koronawirusem. Taką decyzję podjęli eksperci Europejskiego Centrum do Spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), czyli unijnej agencji zajmującej się chorobami zakaźnymi. Wyjątek zrobiono dla Włoch, gdzie poziom zagrożenia podniesiono do „wysokiego”.

 

Eksperci ECDC na bieżąco monitorują …

Podejrzenie koronawirusa w Kielcach

W Polsce nie stwierdzono dotąd żadnego przypadku koronawirusa, choć było już kilkadziesiąt podejrzeń tej infekcji. Wczoraj do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach trafił 44-latek z wysoką gorączką, który wrócił niedawno z Włoch. Pobrane od mężczyzny próbki przesłano do laboratorium Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Jak poinformował dyrektor kieleckiego szpitala Bartosz Stemplewski, chory mężczyzna został umieszczony na oddziale zakaźnym. Zastosowano wobec niego wszelkie środki ostrożności. „Staramy się nie przyjmować pacjentów do planowego leczenia, po to by mieć w rezerwie dodatkowe miejsca, dla osób z podejrzeniem koronawirusa. Tak, abyśmy mogli osoby z podejrzeniem wirusa odseparować, przeprowadzić kwarantannę i, mam nadzieję, wykluczyć chorobę” – powiedział Stemplewski. Dodał, że hospitalizowany mężczyzna, choć ma gorączkę i silny kaszel, jest w dobrym stanie.

Bułgaria jednak bez koronawirusa

Bułgarskie służby medyczne ustaliły, że zmarły w tym kraju Chińczyk z brytyjskim paszportem nie zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. Wcześniej takie podejrzenie wywołały zgłoszone przez niego przed śmiercią objawy.

 

Po przeprowadzeniu sekcji zwłok oraz badań laboratoryjnych wykluczono, że powodem śmierci 56-letniego …