Koronawirus wywołuje coraz większą panikę na rynkach

źródło: Flickr, fot. Rafael Matsunaga (CC BY 2.0)

Rosnąca liczba stwierdzanych na świecie przypadków zakażenia chińskim koronawirusem wywołuje coraz większy niepokój na rynkach finansowych. W Europie największe ognisko epidemiologiczne znajduje się we Włoszech. W Polsce dotąd koronawirusa nie stwierdzono.

 

Ten tydzień zakończył się na większości giełd na świecie dużymi spadkami. Dołowały indeksy na parkietach m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Frankfurcie, Paryżu, Rzymie, Hong Kongu, Tokio czy Warszawie. Indeks Dow Jones na nowojorskiej Wall Street zaliczył najwyższy spadek procentowy w ujęciu tygodnia od upadku banku Lehman Brothers w 2008 r., co zapoczątkowało globalny kryzys finansowy.

Przyczyną paniki, która wywołuje duże spadki kursów akcji przedsiębiorstw z wielu branż (np. turystycznej, lotniczej czy elektronicznej) przy jednoczesnych wzrostach kursów spółek farmaceutycznych, jest nasilająca się epidemia koronawirusa, której główne ogniska znajdują się obecnie w Chinach, Japonii, Korei Południowej, Iranie oraz Włoszech.

W ostatnim z tych krajów liczba potwierdzonych przypadków zakażenia sięgnęła 888. Zmarło dotąd z powodu takiej infekcji 21 osób, ale 46 już udało się wyleczyć. Rośnie również liczba chorych w graniczącej z Włochami Francji. Stwierdzono tam dotąd 40 przypadków zachorowań i śmierć  dwóch osób z powodu zakażenia koronawirusem.

Koronawirus w kolejnych państwach członkowskich UE

W kolejnych państwach członkowskich UE stwierdzono pierwsze przypadki zakażeń chińskim koronawirusem. To Rumunia, Estonia, Dania oraz Grecja. Poza UE odnotowano pierwsze zakażenia w Gruzji, Macedonii Północnej oraz w Norwegii. Nie ma na razie potwierdzenia pierwszego przypadku w Polsce.

 

Pierwszy przypadek zakażenia …

Gdzie jest w Europie koronawirus?

W Europie wykryto już wirusa także w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Finlandii, Szwecji, Grecji, Austrii, Estonii, Białorusi, Rosji, Szwajcarii, Gruzji, Macedonii Północnej, Hiszpanii, Danii, Chorwacji, Rumunii, Holandii, San Marino oraz na Litwie i Islandii. To jednak głównie pojedyncze przypadki. Wyjątkiem są Niemcy gdzie jest 79 chorych osób oraz Hiszpania, gdzie stwierdzono 45 przypadków. 20 przypadków odnotowano w Wielkiej Brytanii, 15 w Szwajcarii oraz 12 w Szwecji. W pozostałych krajach europejskich jest to poniżej 10 przypadków.

W piątek 6 marca w Brukseli odbędzie się w związku z tą sytuacją nadzwyczajne spotkanie ministrów zdrowia państw członkowskich UE. O takie pilne spotkanie wnioskowały m.in. Polska oraz sprawująca obecnie unijną prezydencję Chorwacja. W posiedzeniu ma także wziąć udział komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

Na całym świecie stwierdzono już ponad 85,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły z tego powodu przynajmniej 2993 osoby. Zdecydowanie najwięcej przypadków stwierdzono w Chinach, gdzie zachorowało ponad 79,2 tys. osób, a zmarło 2835. Na drugim miejscu tej niechlubnej statystyki jest Korea Południowa z 3150 zachorowaniami i 17 zgonami, a na trzecim Włochy.

Duży problem jest także w Japonii, gdzie zachorowało 241 osób, a zmarło 5 oraz w Iranie, gdzie oficjalnie zachorowały 593 osoby, a zmarły 43. Ale nieoficjalne źródła informują, że irańskie władze zatajają prawdziwą skalę epidemii. Według nich śmierć poniosło już ponad 200 osób, a prawdziwa liczba chorych jest nie do oszacowania, ponieważ służby medyczne mają sobie z tym w ogóle nie radzić. Chorzy (podano to oficjalnie) są m.in. irański wiceminister zdrowia Iraj Harirchi oraz sprawująca funkcję wiceprezydent Masumeh Ebtekar.

W Polsce dotąd nie stwierdzono jeszcze ani jednego przypadku infekcji koronawirusem. Według danych Ministerstwa Zdrowia na obserwacji na szpitalnych oddziałach zakaźnych znajduje sie obecnie 47 osób, u których podejrzewa się zakażenie pochodzącym z Chin patogenem.

Włochy dostaną od KE budżetową dyspensę z powodu epidemii koronawirusa?

Zmagające się z epidemią chińskiego koronawirusa Włochy być może wystąpią do Komisji Europejskiej z prośbą o niekaranie ich z powodu możliwego zwiększenia deficytu budżetowego. Powiedziała o tym włoska wiceminister gospodarki.

 

W rozmowie z dziennikiem „Financial Times” wiceminister …

Salon Samochodowy w Genewie odwołany

Tymczasem z powodu epidemii dochodzi w niektórych krajach europejskich do odwoływania imprez masowych. Taki los spotkał m.in. Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie, czyli jedną z największych imprez tej branży w Europie. Impreza ta miała się zacząć 2 marca i potrwać do 15 marca. Od 5 marca miała być na targi wpuszczana szeroka publiczność, a prze pierwsze trzy dni wyłącznie media oraz przedstawiciele branży motoryzacyjnej.

Ale szwajcarska Rada Federalna wydała w związku z epidemią koronawirusa zarządzenie o odwołaniu wszystkich imprez i wydarzeń, w których ma wziąć udział więcej niż 1 tys. osób. „Żałujemy tej sytuacji, ale zdrowie wszystkich uczestników jest najważniejsze dla nas i dla naszych wystawców. To przypadek działania siły wyższej” – oświadczył przewodniczący rady fundacji organizującej salon Maurice Turrettini.

W tym roku w Genewie miało się zaprezentować 220 wystawców, a akredytowało się ponad 10 tys. dziennikarzy. W ubiegłym roku targi odwiedziło ok. 660 tys. zwiedzających. W tym roku organizatorzy spodziewali się podobnej liczby gości.

KE uznała epidemię koronawirusa za zagrożenie dla gospodarki UE

Komisja Europejska w swoich prognozach dotyczących PKB stwierdziła, że epidemia koronawirusa stanowi czynnik ryzyka dla europejskiej gospodarki. Ocenia jednak, że wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej pozostanie na plusie.

 

Według najnowszej prognozy KE wzrost gospodarczy dla całej UE …