Koronawirus wykryty w Lesotho. Tylko 12 państw oficjalnie bez SARS-CoV-2

Premier Lesotho Thomas Thabane, źródło: Flickr/Control Arms (CC BY 2.0)

W położonym na południu Afryki niewielkim kraju stwierdzono pierwszy przypadek infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Dopiero teraz, choć kraj jest enklawą RPA, gdzie zachorowań jest najwięcej na całym Czarnym Lądzie. Są podejrzenia, że ma z tym związek miejscowa polityka.

 

Lesotho jest zamieszkałym przez niecałe 2 mln ludzi królestwem, będącym enklawą Republiki Południowej Afryki. Jest jedynym krajem świata, którego całe terytorium położone jest powyżej 1 tys. m. n.p.m. Przez całe terytorium Lesotho przebiega masyw malowniczych Gór Smoczych.

Państwo jest w dużej mierze gospodarczo zależne od RPA, a politycznie także od Zimbabwe i Botswany. Te trzy kraje są bowiem gwarantami stabilności w podzielonym politycznie Lesotho, którym w XX wieku wstrząsnęło kilka zamachów stanu.

Pierwszy chory w Lesotho

Mimo że w RPA koronawirus jest obecny od marca, a do dziś potwierdzono ponad 11 tys. infekcji, czyli najwięcej w całej Afryce, w Lesotho patogenu dotąd nie wykryto. Pierwszy przypadek stwierdzono dopiero dziś.

Tamtejszy resort zdrowia przesłał do Reutersa komunikat, w którym poinformował, że przebadano grupę 81 osób, które w ostatnich dniach wróciły do kraju z RPA i Arabii Saudyjskiej. U jednej z nich stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.

Tym samym Lesotho dołączyło do 213 innych państw lub uznawanych międzynarodowo terytoriów zależnych, w których wykryto wirusa. Do tej pory patogenu nie stwierdzono tylko w dwóch niebędących wyspami krajach – Korei Północnej i Turkmenistanie. W tym ostatnim kraju nawet oficjalnie zakazano używania terminu „koronawirus”.

Inne kraje, gdzie nie stwierdzono dotąd koronawirusa to odcięte od lądu wyspy lub archipelagi – położone niedaleko Madagaskaru afrykańskie Komory oraz 9 wyspiarskich państewek z rejonu Oceanii.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA. Kolejny rekord zakażeń w Polsce

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Lesotho: Stan epidemii bez epidemii

Wykrycie pierwszej infekcji w Lesotho zbiegło się z nieudaną próbą zawieszenia przez premiera Thomasa Thabane prac parlamentu. Szef rządu motywował to pandemią, choć dotąd w jego kraju koronawirusa nie stwierdzono. Thabane ma bowiem nie lada kłopoty. Oskarżono go o współudział w zorganizowaniu zabójstwa jego byłej żony.

Małżonka 80-letniego szefa rządu – 58-letnia pani Lipolelo Thabane – została zastrzelona 14 czerwca 2017 r., gdy przejeżdżała przez przedmieścia stolicy kraju – Maseru. Była tuż obok swojego domu, gdy zaczajony na poboczu drogi sprawca strzelił do niej z bliskiej odległości.

Do zabójstwa doszło zaledwie dwa dni przed tym jak jej mąż uroczyście objął stanowisko premiera. W ceremonii towarzyszyła mu 42-letnia kochanka, która dwa miesiące później została żoną szefa rządu. Thomas Thabane był w trakcie rozwodu z pierwszą żoną, ale sprawa się przeciągała, bo Lipolelo chciała walczyć o zgromadzony wraz z mężem majątek. Uzyskała np. sądowne potwierdzenie, że jej małżeństwo wciąż jest ważne.

Premier Thabane nazwał wówczas zabójstwo swojej pierwszej żony „bezsensownym”, ale jego druga małżonka – Maesaiah Thabane urządzała się już w rządowej willi. W styczniu policja jednak o dokonanie zabójstwa pierwszej żony premiera oskarżyła jego drugą żonę, która w chwili morderstwa była jeszcze kochanką. Na wieść o oskarżeniu i nakazie aresztowania – Maesaiah Thabane zniknęła.

Na policję zgłosiła się dopiero 4 lutego. Dzień później stanęła przed sądem, gdzie postawiono jej zarzuty zlecenia zabójstwa swojej poprzedniczki. Dodatkowo oświadczono, że podejrzanych o zorganizowanie morderstwa jest jeszcze 8 innych osób, w tym sam premier. Thomas Thabane na wieść o tym fakcie… również zniknął. Nie stawił się m.in. na policyjnym przesłuchaniu.

Odnalazł się jednak kilka dni później w RPA, gdzie miał udać się na badania lekarskie. Jego sekretarz Thabo Thakalekoala tłumaczył, że premier wróci dopiero wtedy, gdy „pozwolą mu na to lekarze”. Ostatecznie pojawił się znowu w kraju, został przesłuchany, ale formalnych zarzutów mu nie postawiono. Jego nową żonę wypuszczono zaś za kaucją i zakazano opuszczania Lesotho.

Pax koronawirus: Czy nie ma wojen w czasie pandemii?

Sekretarz generalny ONZ António Guterres zaapelował w marcu o zaprzestanie działań zbrojnych na świecie z powodu pandemii koronawirusa. Z jakim skutkiem?

Premier Lesotho podał się dymisji zanim potwierdzono wirusa

Ale polityczne chmury już zebrały się nad głową premiera. W obliczu oskarżeń jego rząd stracił większość w parlamencie, a apele o podanie się przez Thomasa Thabane do dymisji były coraz częstsze i coraz głośniejsze. Rzutem na taśmę premier usiłował wprowadzić stan wyjątkowy, zawiesić parlament i zacząć rządzić dekretami.

Tłumaczył wszystko sytuacją epidemiologiczną i szalejącą na świecie pandemią koronawirusa. Tyle że mało kto premierowi wierzył, że o to właśnie chodzi. Do tego w kraju wciąż nie było potwierdzenia żadnej infekcji. Posłowie odrzucili więc wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego, a osamotniony premier podał się wczoraj (12 maja) do dymisji. Rezygnację złożył zaś formalnie dziś na ręce króla Letsiego III. Tłumaczył się podeszłym wiekiem i słabnącym zdrowiem.

Jak na złość, pierwszą infekcję koronawirusem stwierdzono w Lesotho zaledwie kilka godzin później. Na razie jedną i u osoby, który przybyła do kraju z zagranicy. Nie wiadomo jednak czy teraz nie okaże się, że w kraju jest także więcej przypadków. Tym razem jednak już rodzimych.

COVID Organics: Madagaskar walczy z koronawirusem przy pomocy napoju ziołowego i chce uleczyć nim całą Afrykę

Madagaskar dołączył do światowego peletonu poszukiwaczy leku na koronawirusa.