Koronawirus: Włochy zamkną szkoły i przywrócą maski ochronne w miejscach publicznych?

Włochy, koronawirus, pandemia, SARS-CoV-2, COVID-19, Speranza, Conte, szkoły

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza (na zdj. drugi z lewej) w rozmowie z telewizją RAI 3 przyznał, że rząd rozważa wprowadzenie ogólnokrajowego, bezwzględnego obowiązku noszenia masek. / Foto via twitter [@DarioNardella]

Od kilku dni we Włoszech notowane są rekordowe liczby przypadków zakażeń koronawirusem. Potwierdzono wiele ognisk w szkołach. Władze rozważają zaostrzenie restrykcji przeciwko rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

 

 

Ponad tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w około 900 szkołach we Włoszech, wynika z ogłoszonych w niedzielę danych resortów oświaty i zdrowia. 130 szkół zostało czasowo zamkniętych i przeszło na zdalne nauczanie.

Włochy Dużo ognisk koronawirusa w szkołach

Dane dotyczące rozmiarów epidemii podano niespełna trzy tygodnie po inauguracji roku szkolnego w większości regionów kraju. W poniedziałek sytuacja epidemiczna w placówkach oświatowych będzie tematem narady przedstawicieli ministerstwa oświaty i krajowego Instytutu Zdrowia.

Minister oświaty Włoch Lucia Azzolina podkreśliła w niedzielę, że sytuacja jest stale monitorowana. Zaznaczyła zarazem, że odsetek zakażeń w szkołach jest „bardzo niski”. „Mamy miliony uczniów i tysiące szkół”, przypomniała.

Według minister pierwszy całościowy bilans skali zakażeń w szkołach można będzie przedstawić w połowie października, czyli miesiąc po wznowieniu lekcji i powrocie 8 mln uczniów do klas.

Azzolina wyraziła przekonanie, że problemem nie jest to, co dzieje się w szkołach, bo tam obowiązuje reżim sanitarny, ale poza ich murami. „Dlatego chciałabym zaapelować do uczniów, by respektowali reguły także wtedy, kiedy wyjdą ze szkoły”, dodała szefowa resortu.

Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza ocenił, że sytuacja w szkołach jest pod kontrolą. W wywiadzie dla telewizji RAI 3 podkreślił: „Chcemy, żeby szkoły pozostały otwarte”.

USA ostrzegają Włochy przed wykorzystywaniem przez Pekin

Mike Pompeo ostrzegł Rzym przed współpracą gospodarczą z Chinami, która zdaniem USA przyczyni się do zwiększania wpływów ChRL w Europie.

Włochy: Rząd przywróci nakaz noszenia masek?

Obowiązek noszenia masek we wszystkich miejscach publicznych wprowadzono już w niektórych regionach Włoch.

Roberto Speranza, w rozmowie z telewizją RAI 3 przyznał, że rząd rozważa wprowadzenie ogólnokrajowego, bezwzględnego obowiązku noszenia masek – zarówno pod dachem, jak i na świeżym powietrzu – w związku z rosnącą od dziewięciu tygodni liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, aby uchronić się przed sytuacją, w której epidemia wymknie się spod kontroli w sytuacji, w której we Włoszech uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech wykryto 2578 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 co oznacza, że od początku epidemii liczba wykrytych zakażeń wzrosła do 325 329. W ostatnich dniach we Włoszech notuje się regularnie od 2,5 tys. do ponad 2,8 tys. nowych zakażeń. Jeszcze dwa tygodnie temu ta liczba była o połowę mniejsza. To najwyższy dobowy wzrost od końca kwietnia.

Włochy: Dziś startuje nowy rok szkolny. Jakie będą obowiązywać zasady?

Uczniowie wrócą po sześciu miesiącach przerwy do szkół.

Lockdown niepotrzebny?

We Włoszech nie ma powodów do tego, by wprowadzić ponownie całkowity lockdown, zapewnił szef krajowej Rady Służby Zdrowia Franco Locatelli.

Chcę racjonalnie zapewnić: w najmniejszym stopniu nie ma warunków do tego, by snuć hipotezy o całkowitym lockdownie”, powiedział profesor Locatelli w wywiadzie dla dziennika „L’Eco di Bergamo”, wydawanego w Lombardii.

„Teraz kraj jest przygotowany z bardzo wielu punktów widzenia, co spotyka się z poparciem, żeby nie powiedzieć – podziwem ze strony innych państw europejskich, dla których jesteśmy wzorem”, dodał włoski ekspert.

Jak podkreślają obserwatorzy, obecnej sytuacji nie można porównywać z pierwszą fala pandemii. Obecnie we Włoszech robi się aż 119 tys. testów dziennie, a ogromna większość pozytywnych wyników to przypadki bezobjawowe. Jednak Walter Ricciardi, główny doradca ministra zdrowia Roberta Speranzy, ostrzega: „Mamy dwa-trzy tygodnie na odwrócenie tendencji”. Władze trzech regionów zwiększają obostrzenia. Lacjum, Apulia i ostatnio Marche wprowadziły nakaz noszenia masek w miejscach publicznych.