Włochy: 100 tys. osób zaszczepionych poza kolejką? W Niemczech pomysł promowania szczepień przez celebrytów

Szczepionka na koronawirusa, źródło: pexels/RF._.studio (CC0 1.0 Universal Public Domain)

Szczepionka na koronawirusa, źródło: pexels/RF._.studio (CC0 1.0 Universal Public Domain)

Co najmniej 100 tys. mieszkańców Włoch otrzymało szczepionkę poza kolejką, twierdzi dziennik „La Repubblica”. Wśród nich mieli być lokalni politycy i krewni personelu medycznego, a także ksiądz i adwokat. Z kolei w Niemczech premier Bawarii opowiada się za obowiązkiem szczepień i proponuje kampanię z udziałem znanych osób.

 

Według danych włoskiego ministerstwa zdrowia zaszczepiło się już ponad 700 tys. mieszkańców kraju. Jak jednak pisze „La Repubblica”, co najmniej 100 tys. osób przyjęło szczepionkę poza swoją kolejnością.

Włoski program szczepień przewidywał, że jako pierwsi zostaną zaszczepieni pracownicy służby zdrowia, a także pensjonariusze i personel domów opieki. Sprawą szczepień poza kolejką zajmą się karabinierzy z oddziałów specjalnych do spraw ochrony zdrowia, działający w różnych regionach kraju. Sprawdzą oni, czy nie doszło do naruszenia przepisów. Napływają już listy osób, które zostały zaszczepione.

Koronawirus: Szczepionka amerykańskiej Moderny zatwierdzona w UE

Testy dowiodły też 94-procentowej skuteczności tego preparatu.

Ile osób zostało zaszczepionych bez kolejki?

Kilka dni temu na światło dzienne wyszła informacja, że w szpitalu w Modenie oprócz wskazanych grup niewykorzystane dawki szczepionki otrzymali członkowie rodzin personelu medycznego.

Rzymski dziennik postanowił przyjrzeć się zjawisku szczepień poza kolejnością w skali kraju. Dziennikarskie śledztwo pokazało, że proceder mógł objąć nawet 100 tys. osób. Wśród osób, które przyjęły szczepionkę, choć na razie nie były uprawnione do jej otrzymania, są m.in. proboszcz z Sycylii, adwokat z Neapolu, pracownicy jednej z firm z Bolonii, personel sprzątający z Bari, żony lekarzy z Brindisi, a także lokalni politycy, w tym prezydent Kampanii Vincenzo De Luca.

Zdaniem gazety zaszczepienie tysięcy osób jest wyrazem braku szacunku dla osób starszych i pracowników ochrony zdrowia, najbardziej narażonych na zakażenie. Podkreślono także, że pełna skala problemu będzie znana dopiero po zakończeniu śledztwa karabinierów.

„La Repubblica” wskazuje także, że postawa osób, które zaszczepiły się poza kolejnością, kontrastuje z postawą 79-letniego prezydenta Włoch Sergio Mattarelli czy 84-letniego papieża Franciszka, którzy nie oczekują przywilejów ze względu na pełnione funkcje, ale czekają, by zaszczepić się razem ze swoją grupą. W Watykanie szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w tym tygodniu.

Bawaria: Znane osoby będą zachęcać do szczepień?

W Niemczech swoimi pomysłami związanymi z krajowym programem szczepień na koronawirusa podzielił się ostatnio premier Bawarii Markus Söder. Jedną z idei jest zaangażowanie znanych osób do promowania szczepień.

Söder wyraził ubolewanie, że dotychczas kampania zachęcania ludzi do zaszczepienia się przynosi mierne rezultaty. W jego opinii zaszczepienie się jest w obliczu pandemii „obywatelskim obowiązkiem”.

Polityk proponuje zatem rozpoczęcie ogólnokrajowej kampanii na rzecz szczepień z udziałem „ludzi sztuki, sportu i polityki”. Celem takiej akcji miałoby być dementowanie fałszywych pogłosek na temat szczepionek. Zdaniem burmistrza dobry przykład daliby także czołowi krajowi politycy, gdyby przyjęli szczepionkę. Söder nie uważa jednak, by należało szczepić takie osoby poza kolejnością „Musimy się zatroszczyć o najbardziej zagrożonych obywateli”, zaznaczył.

Holandia dopiero teraz rozpoczyna szczepienia na koronawirusa. Premier przyznaje się do porażki

Opóźnienia wywołały falę oskarżeń pod adresem władz o nieudolność w walce z pandemią. Premier Mark Rutte wyjaśnia, że zwłoka spowodowana była nieprzygotowaniem do przechowywania preparatu.

Pomysł obowiązkowych szczepień w Niemczech

W rozmowie z „Sūddeutsche Zeitung” burmistrz Bawarii narzekał też na „zbyt duży opór przeciw szczepieniom wśród personelu domów opieki”. Federalny Związek Prywatnych Dostawców Usług Socjalnych powołuje się na sondaż, z którego wynika, że około połowy opiekunów nie chce się szczepić przeciwko COVID-19.

Markus Söder zastanawia się więc, na ile możliwe byłoby wprowadzenie obowiązku szczepień na koronawirusa. Wezwał Radę Etyki do wydania opinii, czy takie rozwiązanie mogłoby zostać wzięte pod uwagę.

Wskazał przy tym na obowiązkowe szczepienia przeciwko innym chorobom, np. odrze, o którym zaświadczenie jest potrzebne przy zapisywaniu dziecka do przedszkola. Zauważył, że ryzyko zakażenia koronawirusem jest „znacznie wyższe” niż w przypadku odry.

Wolfram Henn, etyk specjalizujący się w problemach medycyny i członek Rady Etyki sądzi, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 mogłoby być rozwiązaniem. Sam opowiedział się za taką opcją w jednym z wywiadów prasowych. Wyjaśnił wówczas, że niemożliwe jest wprowadzenie powszechnego obowiązku szczepień na koronawirusa, ale nakaz mógłby odnosić się do konkretnych grup zawodowych.

Minister zdrowia Jens Spahn oświadczył jednak, że rząd nie bierze pod rozwagę obowiązku szczepień.

Koronawirus: Izrael szczepi najwięcej na świecie. Jak tego dokonał?

Izrael zaszczepił przeciwko koronawirusowi prawie półtora miliona osób, czyli ponad 15 proc. populacji kraju.

Izrael będzie szczepić ocalałych z Holokaustu

Izraelskie ministerstwo ds. diaspory zadeklarowało z kolei gotowość do zapewnienia możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19 wszystkim ocalałym z Holokaustu na całym świecie. Przeprowadzenie kampanii szczepień minister ds. diaspory Omer Jankielewicz zleciła organizacji żydowskiej Schalom Corps. Rozpoczęła się już zbiórka pieniędzy na tę inicjatywę.

Minister wskazuje, że w taki sposób Izrael chce zrobić coś dobrego dla „tych, którzy przeżyli Holokaust, którzy przetrwali niszczący nazizm i dzięki którym przetrwał żydowski naród”. Szczepionka trafi do punktów na całym świecie. Osoby niezdolne dotrzeć tam o własnych siłach mają być szczepieni w swoich domach.

Do zaszczepienia zostanie użyty preparat produkcji Pfizera i BioNTech, który stosowany jest także w powszechnej kampanii szczepień w Izraelu. Rząd ma zaopatrzyć się w większą ilość szczepionki, by nie doprowadzić do spowolnienia szczepień w kraju.