Koronawirus: Wkrótce bezpłatna szczepionka dla wszystkich Polaków

Szczepienie, źródło: Flickr, fot. Daniel Paquet

Szczepienie, źródło: Flickr, fot. Daniel Paquet

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział wczoraj, że szczepionka na koronawirusa będzie bezpłatna i dostępna w Polsce najprawdopodobniej już na przełomie roku. Przekazał także, że trafi przede wszystkim do grup największego ryzyka: seniorów, pracowników służby zdrowia i służb mundurowych. Zapowiedział jednak “wyszczepienie całej populacji”.

 

Jednak Polacy nie chcą się szczepić, mimo że minionej doby potwierdzono w Polsce 21 tys. 854 nowych przypadków zakażenia koronawirusem przy wykonanych ponad 46,6 tys. testów na obecność SARS-CoV-2. Zmarło 548 osób.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Kraska: Szczepionka na COVID-19 na przełomie roku

“Mamy zapewnienia firmy farmaceutycznej, że szczepionka będzie pod koniec grudnia i myślę, że przełom roku jest takim realnym terminem, kiedy ta szczepionka będzie dostępna w Polsce” – powiedział w niedzielę (15 listopada) w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wyraził przy tym nadzieję, że “przełom roku będzie przełomowym w walce z koronawirusem w Polsce”.

Wiceminister zdrowia zapowiedział także, że resort chce „wyszczepić całą populację osób dorosłych”. “Wiem, że może w tej chwili to utopia, ale naprawdę jest to jedyna realna forma, aby przerwać tę epidemię” – przekonywał.

Wiceszef resortu zdrowia: Szczepionka będzie bezpłatna

Kraska zapewnił także, że szczepionka będzie bezpłatna. “W pierwszej kolejności zostanie skierowana do seniorów, służby zdrowia, służb mundurowych, czyli do tych wszystkich grup społecznych, które są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem” – przekazał.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował tydzień temu (8 listopada), że szczepionka na COVID-19, opracowana we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90-procentową skuteczność.

Pierwsza szczepionka na koronawirusa gotowa? Twórcy twierdzą, że działa "w 90 procentach"

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech opracował pierwszą szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2, który jest odpowiedzialny za obecną pandemię COVID-19. Jej masowa produkcja miałaby ruszyć jeszcze w tym roku.

 

To pierwsza informacja o sukcesie tak …

W środę (11 listopada) Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek, które mają być przeznaczone dla obywateli wszystkich państw członkowskich.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek (13 listopada) z przedstawicielami firmy Pfizer o przygotowaniach do zakupu i dystrybucji szczepionek na COVID-19. Amerykański koncern zapewnił bowiem, że w przyszłym roku będzie mógł wyprodukować do 1,3 mld jej dawek. Morawiecki nazwał te zapowiedzi „dobrą wiadomością, która niesie nadzieję na szybsze zakończenie walki z koronawirusem niż jeszcze parę tygodni, parę dni temu większość ekspertów sądziła”.

KE zatwierdziła kontrakt z BioNTech-Pfizer na 300 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi

Według wstępnych badań firmy szczepionka, którą chce zamówić KE, ma aż 90 proc. skuteczności.

Premier: Musimy znaleźć w Polsce właściwą receptę

Natomiast wczoraj mówiąc o epidemii koronawirusa szef rządu ocenił, że „mamy do czynienia z okresem rozpoznawania nowych sił, które będą decydowały o przyszłości świata”. Przyznał przy tym, że nie spodziewał się tak poważnej drugiej fali epidemii. “Nie wiedzieliśmy, jaka będzie druga fala, wierzyliśmy, że pandemia jest w odwrocie. Ja tak wierzyłem, bardzo wielu epidemiologów również w to wierzyło, nie mówiąc o komentatorach i wszystkich rządach świata” – powiedział w czasie niedzielnego zjazdu klubów Gazety Polskiej.

Zdaniem premiera „musimy znaleźć w Polsce również właściwą receptę”. Zwrócił przy tym uwagę, że “sprawność instytucji państwa oraz dyscyplina społeczna powoduje, że łatwiej przechodzi się pandemię”. Podał przy tym przykłady państw azjatyckich.

Według Morawieckiego, obecny kryzys jest kumulacją kryzysów z ostatnich lat, a pandemia skupia wszystkie kryzysy „w soczewce”. “Pandemia jest oczywiście kryzysem zdrowotnym, służby zdrowia. Bardzo wiele osób cierpi, wiele osób umiera. Po drugie, to wielkie zjawisko, które wpływa na gospodarkę świata, Europy i Polski. Nie łudźmy się, bez sprawnego zarządzania gospodarką, bez nowych środków, bez inwestycji, ciężka będzie odbudowa. Musimy dokonywać nowego krajowego montażu linii finansowo-kredytowych pod budowę nowych projektów infrastrukturalnych. Po trzecie, pandemia obnażyła miałkość postaci egoistycznych, typowo liberalnych i neoliberalnych” – wyliczał szef rządu.

Premier przyznał ponadto, że “w pojedynkę jesteśmy bezsilni” i zauważył, że „wszyscy płyniemy na jednym pokładzie”. “To, co dzieje się w Polsce, mocno mnie również boli osobiście. Opozycja nie potrafi zrozumieć, że strategia `im gorzej tym lepiej` uderza w podstawę funkcjonowania państwa” – dodał Mateusz Morawiecki.

Koronawirus: Polska nie potrzebuje pomocy w walce z COVID-19?

Prezydent Andrzej Duda nie wyraził zainteresowania pomocą oferowaną przez Niemcy w zwalczaniu epidemii COVID-19. W opublikowanym wczoraj liście podziękował swojemu niemieckiemu odpowiednikowi Frankowi-Walterowi Steinmeierowi za “gest solidarności” i zapewnił, że „również Niemcy mogą liczyć na Polskę”.

Sondaż: Mniej się boimy koronawirusa niż szczepionki

Z sondażu przeprowadzonego w zeszłym tygodniu przez SW Research dla portalu Rp.pl. na ważonej próbie 800 dorosłych osób wynika, że  więcej Polaków (33,3 proc.) nie zamierza się szczepić po zatwierdzeniu szczepionki przeciwko Covid-19 niż tych, którzy deklarują gotowość przyjęcia takiej szczepionki (28,7 proc.). Jednak najwięcej badanych, bo aż 38,1 proc. nie podjęło jeszcze w tej sprawie decyzji. Nieco bardziej chętne poddaniu się tej procedurze są kobiety (35 proc.) niż mężczyźni (31 proc.).

Wiceprezes zarządu agencji badawczej SW Research Piotr Zimolzak, którego cytuje portal, zwraca ponadto uwagę, że “szczepieniu nie zamierza poddać się blisko co drugi badany z najmłodszej grupy wiekowej i prawie 40 proc. osób o dochodach powyżej 5 tys. zł.”, a także “częściej niż ogół badanych zaszczepić się nie mają zamiaru respondenci z miast liczących od 100 tys. do 199 tys.”.

Tymczasem z sondażu zrealizowanego przez Instytut Pollster dla „Super Expressu” w dniach 27-28 października na próbie 1022 dorosłych Polaków, wynika, że zaszczepić się przeciwko COVID-19, jeśli będzie taka szczepionka, zdecydowanie nie chce 28 proc. , a 19 proc. raczej nie chce. Chęć zaszczepienia się wyraziło natomiast 38 proc. badanych, w tym 20 proc. zdecydowanie chce się poddać szczepieniu, a 18 proc. “raczej” chce. Nie miało w tej kwestii zdania 15 proc. ankietowanych.

Sondaż: Większość Polaków niechętna szczepieniu na koronawirusa

Więcej Polaków nie chce zaszczepić się przeciwko koronawirusowi niż planuje jak najszybsze poddanie się temu zabiegowi – wynika z badania  przedstawionego wczoraj w Karpaczu. To odwrotnie niż w trzech innych państwach UE, które instytut IBRIS objął  swoim badaniem.

Nie jesteśmy w tej niechęci osamotnieni

To trend wspólny dla całej Europy: strach przed zakażeniem COVID-19 jest wciąż mniejszy niż obawa przed negatywnymi skutkami nowej szczepionki. Z ostatniego sondażu, opublikowanego w zeszłym tygodniu wynika, że – podobnie jak w sierpniu – tylko 40 proc. mieszkańców Niemiec chciałoby się zaszczepić jak tylko szczepionka przeciw koronawirusowi  zostanie dopuszczona do obrotu.

Połowa (50 proc., czyli o dwa punkty procentowe więcej niż w sierpniu) woli poczekać albo wcale nie zamierza się szczepić. Jednak tylko dziewięć procent w ogóle nie chce się szczepić (w sierpniu było to 11 proc.). Sondaż przeprowadziła firma Forsa na zlecenie telewizji RTL i NTV. W badaniu uczestniczyło 1006 osób.

Natomiast z opublikowanego w zeszłym tygodniu sondażu dla Światowego Forum Ekonomicznego na ponad 15 tys. dorosłych z 15 państw (bez Polski) wynika, że jeszcze w zeszłym miesiącu chęć zaszczepienia się deklarowało 69 proc. Niemców (wobec 67 proc. w sierpniu). Z badania przeprowadzonego przez Ipsos wynika również, że prawie połowa Francuzów – którzy w tym rankingu zajęli ostatnie miejsce – nie wyraża entuzjazmu wobec szczepionki przeciw koronawirusowi. Najchętniej szczepieniu poddaliby się natomiast mieszkańcy Indii (87 proc.), Chin (85 proc.), Południowej Korei (83 proc.) i Brazil (81 proc.)

Polacy na drugim miejscu od końca

Tymczasem z wcześniejszego, przeprowadzonego w sierpniu sondażu Ipsos też dla Światowego Forum, na niemal 20 tys. osób z 27 państw (tym razem również z Polski) wynika, że prawie trzech na czterech dorosłych deklarowało gotowość zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi, jak tylko będzie to możliwe.

Najmniej zainteresowani okazali się wtedy Rosjanie (54 proc.), choć już w pierwszej połowie sierpnia ogłosili zarejestrowanie własnej szczepionki. Jednak Polacy ex aequo z Węgrami znaleźli się tuż przed nimi, bo wolę zaszczepienia się wyraziło w tych krajach tylko 56 proc. badanych (Polacy i Rosjanie wyrażali zresztą największe wątpliwości, co do skuteczności szczepionki – po 44 proc.). Francuzom z 59 proc. chętnych do szczepienia przypadło w sierpniowym badaniu dopiero czwarte miejsce od końca.

Najwięcej osób gotowych zaszczepić się przeciwko COVID-19 było wtedy w Chinach (aż 97 proc.), Brazylii (88 proc.), Australii (88 proc.) i Indiach (87 proc.).