Koronawirus: Wielka Brytania zaostrza restrykcje. Lockdown w Anglii

Brexit, Unia Europejska, Wielka Brytania, Boris Johnson

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (na zdj.) ogłosił trzeci już lockdown na terenie Anglii. / Zdjęcie: Flickr [Number 10]

Anglia rozpoczyna kolejny ścisły lockdown. To odpowiedź na apele lekarzy i innych specjalistów związane z trudną sytuacją epidemiczną i rozprzestrzenianiem się w kraju nowej, bardziej niebezpiecznej mutacji koronawirusa. Kilka godzin wcześniej o wprowadzeniu ścisłego reżimu sanitarnego poinformowały władze Szkocji.

 

Premier Boris Johnson ogłosił plany zwiększenia dotychczasowych ograniczeń podczas transmitowanego w poniedziałkowy wieczór orędzia.

Dotychczas zaostrzony reżim sanitarny, a konkretnie ograniczenia czwartego stopnia, obowiązywały m.in. w Londynie oraz we wschodniej i południowej część Anglii. Teraz lockdown obejmie całą Anglię. To już trzeci raz, gdy ta część Zjednoczonego Królestwa zostanie objęta blokadą z powodów epidemicznych.

Nowe restrykcje mają obowiązywać co najmniej do połowy lutego.

Koronawirus: W części Anglii ścisły lockdown w okresie świątecznym. Kraje europejskie wstrzymują loty do Wielkiej Brytanii

Od dziś w Londynie i południowej oraz wschodniej Anglii obowiązują bardzo ścisłe obostrzenia przeciwepidemiczne czwartego stopnia. Na tym obszarze praktycznie niemożliwe będą spotkania ludzi z różnych gospodarstw domowych.

 

Nowy, czwarty poziom restrykcji obowiązywać będzie na obszarze zamieszkanym przez 2/3 mieszkańców Anglii, …

Nowa mutacja przyczyną szybkiego wzrostu zakażeń

Johnson oświadczył w przemówieniu, że wspólny wysiłek okazał się skuteczny w walce z poprzednią odmianą SARS-CoV-2, jednak nowa mutacja patogenu, która według słów premiera rozprzestrzenia się o ok. 50-70 proc. szybciej, doprowadziła do kolejnego gwałtownego przyrostu zachorowań na COVID-19.

29 grudnia w całym kraju odnotowano ponad 80 tys. przypadków koronawirusa, co jest dotychczasowym rekordem. Liczba zgonów na COVID-19 w ciągu ostatniego tygodnia wzrosła o 20 proc, zaznaczył Boris Johnson. Jak zauważył, o trudniejszej sytuacji epidemicznej świadczy też wzrost liczby hospitalizacji, która w minionym tygodniu wzrosła o 30 proc.

„Widzimy, że potrzebne są wspólne, bardziej stanowcze działania”, powiedział szef rządu. Stwierdził, że przeciwdziałanie nowemu wariantowi koronawirusa wymaga objęcia lockdownem całej Anglii.

Brexit: Jest umowa handlowa między Wielką Brytanią a UE!

Umowa o wolnym handlu określana mianem „porozumienia wigilijnego” albo „świątecznego cudu” warta jest 750 mld euro.

Jakie są szczegóły restrykcji?

Nowe ograniczenia przewidują przywrócenie zakazu wychodzenia z domu, poza uzasadnionymi przypadkami. Opuszczać miejsce zamieszkania będzie można w celu udania się po podstawowe zakupy (pod tym pojęciem rozumie się przede wszystkim żywność i leki) lub rekreacji w pobliżu domu, ale tylko raz dziennie. Można także wyjść do lekarza, zarówno na wizytę planową, jak i w nagłych przypadkach.

Ponadto z ograniczenia wyłączone będą osoby, które nie mogą pracować zdalnie, takie jak pracownicy budowlani czy tzw. kluczowi pracownicy (np. ekspedienci w sklepach i aptekach, personel medyczny, kurierzy, itp.), osoby opiekujące się chorymi lub starszymi, a także ofiary nękania i gróźb domowników, zwłaszcza gdy ucieczka z domu pozwoli uniknąć uszczerbku na zdrowiu.

Wszystkie szkoły podstawowe, średnie oraz wyższe, które dziś miały wznowić pracę po przerwie świątecznej, zostają ponownie zamknięte i przechodzą w tryb nauczania zdalnego. Przy stacjonarnym trybie edukacji pozostaną tylko dzieci kluczowych pracowników, pozbawionych możliwości zapewnienia najmłodszym całodobowej opieki. Czynne pozostaną także żłobki. Zamknięcie szkół, jak podkreślił Johnson, doprowadzi do braku możliwości organizacji egzaminów w normalnym trybie. Rozwiązanie tego problemu ma wkrótce wypracować minister edukacji Gavin Williamson.

W związku z niebezpieczeństwem, jakie niesie za sobą nowa mutacja koronawirusa, rząd zaleca osobom o słabym stanie zdrowia i szczególnie zagrożonych ciężkim przebiegiem choroby o wyjątkową ostrożność i unikanie zbędnych kontaktów, a w przypadku braku możliwości pracy zdalnej – o powstrzymanie się od wykonywania zawodu.

Wielka Brytania podpisała umowę handlową z Turcją. Czas na rozmowy z USA

Porozumienie ma być początkiem bardziej rozbudowanej współpracy brytyjsko-tureckiej

Apel lekarzy

Jak wskazuje telewizja Sky, nowym restrykcjom w Anglii towarzyszy przejście całego Zjednoczonego Królestwa do najwyższego, piątego poziomu zagrożenia. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w czasie pandemii koronawirusa.

O wprowadzenie piątego poziomu apelowali wcześniej naczelni lekarze kraju oraz dyrektor medyczny NHS w Anglii Stephen Powis. „W znacznej części kraju służba zdrowia znajduje się już pod ogromną presją. Poziom rozprzestrzeniania się wirusa jest bardzo wysoki, a szpitale i oddziały intensywnej terapii wypełnione są chorymi na COVID-19”, oświadczyli.

„Liczba zakażeń gwałtownie rośnie niemal wszędzie, a w wielu miejscach kraju rozprzestrzenia się nowa mutacja koronawirusa. Nie wiemy, czy NHS jest w stanie znieść dalszy wzrost przypadków SARS-CoV-2, a brak stanowczych działań niesie za sobą ryzyko, że na wielu terenach publiczny system opieki zdrowotnej będzie przeciążony w ciągu najbliższych trzech tygodni”, podkreślili.

Koronawirus: Kiedy szczepionka AstraZeneca zostanie zatwierdzona w UE?

30 grudnia preparat ten został dopuszczony do użytku w Wielkiej Brytanii.

Lockdown wprowadza też Szkocja

Zamknięcie szkół ogłosiły także Szkocja i Walia. W Walii placówki edukacyjne pozostaną nieczynne do 18 stycznia, zaś w Szkocji – do początku lutego.

Szkocka premier Nicola Sturgeon ogłosiła, że w nocy z poniedziałku na wtorek wprowadzony zostanie lockdown na terenie całej Szkocji oprócz wysp. Obostrzenia mają obowiązywać na razie do końca stycznia.

Mieszkańcy Szkocji zobowiązani będą do pozostania w domach, z wyjątkiem uzasadnionych sytuacji, takich jak potrzeba zrobienia podstawowych zakupów, wizyta lekarska czy konieczność opieki nad osobą chorą lub starszą. Z domu będzie można wyjść także w celach rekreacyjnych. Ci, którzy mają taką możliwość, powinni pracować z domu.

Według nowych przepisów na otwartej przestrzeni będzie można spotkać się tylko z jedną osobą z innego gospodarstwa domowego. Zabroniona będzie rekreacja grupowa. Zamknięte zostaną świątynie. Szkocja zamyka także granice dla podróżujących, choć przewiduje wyjątki od zakazu wjazdu i wyjazdu.