Koronawirus: Wielka Brytania i Francja osiągnęły porozumienie w sprawie ruchu przez kanał La Manche

pociąg, kanał La Manche

Pociąg Eurostar kursujący między Francją a Wielką Brytanią, fot. Erich Westendarp [Pixabay]

Wielka Brytania porozumiała się z Francją w sprawie przywrócenia od dzisiaj ruchu przez kanał La Manche, zamkniętego w niedzielę w związku z pojawieniem się na Wyspach Brytyjskich nowej mutacji koronawirusa SARS-COV-2. Bilateralna umowa ma obowiązywać co najmniej do 6 stycznia.

 

Wiadomość o ustaleniach dokonanych w rozmowach z Paryżem przekazał brytyjski minister transportu Grant Shapps. „Dokonaliśmy znaczącego postępu i osiągnęliśmy porozumienie z francuskim rządem w sprawie granic. Przekażemy dziś wieczorem aktualne informacje przewoźnikom, ale tego wieczoru nadal nie mogą oni wjechać do (hrabstwa) Kent”, napisał wczoraj (22 grudnia) po południu na Twitterze. Porozumienie weszło w życie o północy i ma obowiązywać co najmniej do 6 stycznia.

Wcześniej Komisja Europejska wydała zalecania dla krajów członkowskich w związku z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii mutacji koronawirusa i decyzjami wielu państw o zawieszeniu połączeń lotniczych. UE chce, by kraje Unii zlikwidowały wprowadzane w ostatnich dniach zakazy lotów czy podróży koleją z Wielkiej Brytanii.

Według KE obywatele Unii i obywatele Wielkiej Brytanii podróżujący do swojego państwa członkowskiego lub kraju zamieszkania powinni być zwolnieni z dalszych tymczasowych ograniczeń, pod warunkiem że poddadzą się testowi na koronawirusa bądź kwarantannie po przybyciu.

Wielka Brytania: Wielkie kolejki tirów na granicy. Obawy o dostawy towarów przed świętami

Już kilkanaście państw członkowskich Unii Europejskiej wstrzymało bądź zapowiedziało wstrzymanie komunikacji lotniczej z Wielką Brytanią.

Wjazd do Francji tylko z negatywnym wynikiem testu

W związku z dużą obecnością w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa, w niedzielę Francja zamknęła granicę dla przyjazdów z Wielkiej Brytanii na 48 godzin. Dotyczy to zarówno ruchu pasażerskiego, jak też transportu towarów.

Od dzisiaj wznowione zostaje kursowanie samolotów, promów i pociągów Eurostar. Jak jednak poinformowała kancelaria premiera Francji, według brytyjsko-francuskiej umowy obywatele UE będą mogli przyjechać z Wielkiej Brytanii tylko z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Porozumienie przewiduje także prawo przyjazdu ze Zjednoczonego Królestwa na terytorium Francji przez obywateli brytyjskich lub osoby z innych krajów, jeśli oficjalnie zamieszkują we Francji lub innym kraju Unii Europejskiej, poinformowało biuro szefa rządu.

Dostać się do Francji z Wielkiej Brytanii będzie mógł także personel medyczny, przybywający do pracy z osobami chorymi na COVID-19, transportowcy, załogi kutrów rybackich oraz kierowcy autobusów i pociągów. Również te grupy będą zobowiązane do posiadania wyniku testu wykonanego co najwyżej trzy doby wcześniej.

Wbrew wcześniejszym informacjom do wjazdu do Francji wystarczy negatywny wynik szybkiego testu na obecność koronawirusa – nie będzie wymagany test typu PCR, jak początkowo informowano. Fakt ten znacząco wpłynie na długość procedury, a co za tym idzie, przyspieszy rozładowanie korków. Szybkie testy dają bowiem wynik w ciągu kilkunastu minut, natomiast testy PCR wymagają wysłania próbki do laboratorium, a uzyskanie rezultatu zajmuje zwykle ok. 24 godzin.

Koronawirus: Polska zawiesza loty z Wielkiej Brytanii

Decyzja związana jest z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa.

Teraz celem jest uwolnienie kolejek na granicach

Jak zwracają uwagę media, rozładowanie korków, jakie utworzyły na granicach ciężarówki, potrwa kilka godzin. Wielka Brytania musi zorganizować system testowania, oczekiwania i certyfikacji wyników dla tysięcy kierowców, którzy utknęli na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Tylko zrzeszające największych przewoźników brytyjskie Towarzystwo Transportu Drogowego oceniło liczbę oczekujących ciężarówek na 7 tys.

Jedynie w samym hrabstwie Kent na autostradzie M20 i lotnisku, przerobionym na prowizoryczny parking stoi ok. 1,5 tys. ciężarówek. W całym kraju na parkingach i stacjach benzynowych oczekują kierowcy ciężarówek i furgonetek. Prawdopodobnie większości kierowców uda się zatem wjechać do Francji dopiero jutro.

Koronawirus: W części Anglii ścisły lockdown w okresie świątecznym. Kraje europejskie wstrzymują loty do Wielkiej Brytanii

Od dziś w Londynie i południowej oraz wschodniej Anglii obowiązują bardzo ścisłe obostrzenia przeciwepidemiczne czwartego stopnia. Na tym obszarze praktycznie niemożliwe będą spotkania ludzi z różnych gospodarstw domowych.

 

Nowy, czwarty poziom restrykcji obowiązywać będzie na obszarze zamieszkanym przez 2/3 mieszkańców Anglii, …

Sytuacja kierowców z Polski

O sytuację polskich przewoźników, którzy utknęli na granicy po zamknięciu granic przez Francję, pytany był we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

„Jestem w bezpośrednim kontakcie z naszymi służbami, które interweniują i sam osobiście również interweniowałem u prezydenta Francji i u premiera Wielkiej Brytanii, w nadziei, że ten korek zostanie szybko zlikwidowany i kierowcy będą mogli ruszyć”, powiedział Morawiecki.