Koronawirus: WHO ostrzega, że szczyt zakażeń jeszcze nie nastąpił

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, źródło twitter Tedros Adhanom Ghebreyesus

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, źródło twitter Tedros Adhanom Ghebreyesus

Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Harris twierdzi, że szczyt zakażeń wirusem SARS-CoV-2 jest wciąż jeszcze przed nami. Tymczasem Donald Trump postanowił wstrzymać finansowanie WHO.

 

Polska zapowiada rozpoczęcie procesu łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa już od przyszłego tygodnia.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Harris: Mniej nowych przypadków w Europie, ale więcej w Wielkiej Brytanii i Turcji

Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Harris ostrzegła wczoraj, że choć na świecie zachorowało już prawie dwa miliony ludzi, a zmarło ponad 126 tysięcy (wyzdrowiało jednak ponad 480 tysięcy), to szczyt zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wciąż przed nami. Przyznała jednak, że „liczba nowych przypadków zakażenia maleje w niektórych częściach Europy, w tym we Włoszech i Hiszpanii”, ale – jak zauważyła – epidemia narasta w Wielkiej Brytanii i Turcji.

“Na razie 90 procent infekcji na świecie ma miejsce w Europie i USA. Z całą pewnością nie doszło jeszcze do szczytu zakażeń” – podkreśliła Harris w czasie wtorkowej konferencji prasowej. Wyraziła przy tym zaniepokojenie, że przypadki nowych zakażeń odnotowywane są znów w Chinach, a ich źródłem są w większości obywatele tego kraju, którzy wracają z Rosji. Rzeczniczka WHO uprzedziła także, że „nie należy oczekiwać, że szczepionka na koronawirusa pojawi się wcześniej niż za 12 miesięcy, a nawet dłużej”.

Koronawirus: Szczepionka dostępna już jesienią?

Zdaniem uznanej brytyjskiej ekspertki do spraw szczepień, preparat zapewniający odporność na koronawirusa SARS-CoV-2 może być gotowy już we wrześniu tego roku.

WHO ws. łagodzenia obowiązujących ograniczeń

Natomiast dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus przedstawił sześć kryteriów, które muszą spełnić państwa planujące złagodzenie restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Po pierwsze rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 musi być pod kontrolą, po drugie możliwości systemu opieki zdrowotnej danego państwa muszą umożliwiać wykrywanie, testowanie, izolowanie i leczenie każdego przypadku zakażenia oraz śledzenie każdego kontaktu.

Ponadto ryzyko epidemii w specjalnych placówkach, takich jak obiekty służby zdrowia i domy opieki społecznej, musi być zminimalizowane, a w miejscach pracy, w szkołach oraz innych budynkach muszą być zastosowane środki zapobiegające zakażeniu. Państwa starające się powracać do “nowej normalności” muszą też zarządzać ryzykiem związanym z zawleczeniem zachorowań, a mieszkańcy muszą być w pełni świadomi, zaangażowani we wprowadzanie tej nowej normalności.

Według szefa WHO każdy kraj powinien wprowadzić także zestaw środków, który pozwoli na spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa i ratowanie ludzkiego życia. “Każde państwo powinno przeanalizować swoją sytuację, chroniąc wszystkich obywateli, szczególnie tych, którzy są najbardziej narażeni” – podkreślił Ghebreyesus.

Koronawirus: Niemcy szykują się do rozluźnienia ograniczeń

Niemcy zaczynają planować stopniowe rozluźnianie epidemicznych obostrzeń.

W Polsce łagodniej od przyszłego tygodnia

Tymczasem rządy wielu europejskich państw, w tym Polski, zapowiadają stopniowe łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, a – według zapowiedzi władz – niektóre z nich (Austria, Czechy, a nawet Hiszpania i Włochy) już ten proces rozpoczęły.

“Od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę” – poinformował wczoraj w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. Nie przedstawił na razie żadnych szczegółów. Uprzedził jednak, że “o wakacjach, takich jak do tej pory, możemy zapomnieć”. “Można założyć, że nie będzie obozów i letnich kolonii” – dodał szef resortu zdrowia. Podkreślił przy tym, że o końcu zagrożenia będzie można mówić dopiero po wprowadzeniu szczepionki przeciwko koronawirusowi.

“Nie można restrykcji przeciągać w nieskończoność” – oświadczył natomiast wczoraj wieczorem wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. “Musimy je w tej chwili pogodzić z koniecznymi względami bezpieczeństwa”  – dodał w Polsat News. Zapewnił przy tym, że intencją rządu jest, by “`odmrażanie` naszego codziennego życia stopniowo wkrótce zaczęło postępować, oczywiście z uwzględnieniem odpowiednich środków ostrożności”.

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?

Wcześniej tego dnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na warszawskim lotnisku, że w najbliższych dniach rząd wskaże te obszary życia publicznego i gospodarczego, które wymagają reorganizacji, żeby “państwo w nowej rzeczywistości gospodarczej mogło wracać powoli na coraz to bardziej normalne tory”.

Natomiast konstytucjonalista i filozof prawa z Uniwersytetu w Sydney Wojciech Sadurski ostrzegł przed możliwością, „że ta tak zwana nowa normalność, w istocie stanie się starą nienormalnością”. “Czyli, że coś, co jest teraz środkiem tymczasowym i co powinno być absolutnie proporcjonalne do zagrożenia, z nami zostanie. Trochę tak, jakbyśmy już dawno po wyleczeniu się z choroby ciągle brali na nią lekarstwa, które będą miały charakter toksyczny” – tłumaczył Sadurski wczoraj w TVN24.

Rada Europy: Polska nie powinna zaostrzać ustawy antyaborcyjnej

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy wzywa polski parlament do odrzucenia projektów ustaw ograniczających zdrowie i prawa seksualne i reprodukcyjne kobiet, a także prawo dzieci do edukacji seksualnej – INFORMACJA PRASOWA.