Dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia Hans Kluge wezwał wczoraj rządy państw regionu do dalszej walki z koronawirusem. Zaapelował przy tym do polityków o współpracę z lokalnymi społecznościami w przygotowywaniu i wdrażaniu nowych, “kreatywnych” rozwiązań.
Hans Kluge zwraca uwagę, że położone w Europie państwa zgłaszają rosnący poziom zmęczenia COVID-19, ale podkreśla, że “możliwe jest nadanie nowej energii i ożywienie wysiłków przeciwko koronawirusowi”. “Porozmawiajmy z lokalnymi społecznościami, odwołajmy się do danych i razem przygotujmy odpowiedź. Obywatele są w centrum rozwiązania problemu pandemii!” – przekonywał wczoraj (6 października) w swoim wpisie na twitterze.
“Zmęczenie materiału”
Natomiast w oświadczeniu opublikowanym tego dnia na stronie WHO Kluge przyznał też, że w obliczu kryzysu zdrowotnego po ośmiu miesiącach obecności koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie i restrykcji z tym związanych, nie należy się dziwić zmęczeniu ludzi pandemią, ich apatii i braku motywacji.
Przywołał przy tym wyniki badań społecznych, przeprowadzonych na zlecenie WHO, według których poziom zmęczenia obywateli różni się w zależności od kraju, ale w niektórych przypadkach osiągnął nawet powyżej 60 proc.
„Koszt dotychczasowych wyrzeczeń był nadzwyczajny i wymęczył nas wszystkich, gdziekolwiek mieszkamy i cokolwiek robimy. W tych warunkach poczucie marazmu i braku motywacji jest naturalne” – napisał szef WHO na Europę w oświadczeniu.
Apel do rządów o kreatywność w poszukiwaniu nowych metod walki z SARS-CoV-2
Jego zdaniem po to, by skłonić obywateli do większego zaangażowania w walkę z koronawirusem władze powinny regularnie badać nastroje społeczne, wdrażać “kreatywne rozwiązania”, opracowane wcześniej wspólnie z mieszkańcami, a także spełniać potrzeby społeczne w “nowy i bezpieczny sposób”
W apelu do europejskich rządów dyrektor europejskiego oddziału WHO przytoczył także przykłady zaspokajania potrzeb tego typu np. poprzez organizowanie dostarczania posiłków osobom szczególnie narażonym, organizowania wirtualnych spotkań i wirtualnych obchodów świąt oraz „pływających kin” (na łodziach), czy tworzenia „baniek społecznych” w środowiskach pracy.
„Mimo trudności, COVID-19 zmusza nas do wyjścia poza nauki biomedyczne w naszej odpowiedzi na pandemię” – podkreślił Kluge. Do skutecznej walki z koronawirusem konieczne jest bowiem znalezienie nowego, i bezpiecznego w warunkach pandemii, sposobu zaspokajania codziennych potrzeb społecznych obywateli. “Odważne podejście, oparte na empatii, pomoże nam przetrwać ten kryzys” – przekonuje dyrektor europejskiego oddziału WHO.
Pandemia koronawirusa przyspiesza również w Europie
Po miesiącach powolnego wzrostu, Europa ponownie jest jednym z regionów, w których koronawirus rozprzestrzenia się najszybciej. W zeszłym tygodniu więcej nowych przypadków infekcji odnotowano tylko na kontynencie amerykańskim i w Południowo-Wschodniej Azji. Z danych portalu worldometers.info wynika, że w Europie potwierdzono dotychczas ponad 5,5 miliona przypadków SARS-CoV-2, a zmarło ponad 226 tysięcy osób.
Tylko w Polsce i tylko jednej doby odnotowano 2236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 58 zgonów. To nowe smutne rekordy, tymczasem wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagielońskiego prof. Krzysztof Pyrć podkreśla, że nic nie wskazuje, by wirus miał łagodnieć i ostrzega, odwołując się do historycznych doświadczeń, że pandemie trwają dwa lata.