Koronawirus: WHO apeluje do rządów o kreatywność

Szef WHO na Europę dr Hans Henri Kluge, konf. pras., źródło euro.who

Szef WHO na Europę dr Hans Henri Kluge, konf. pras., źródło euro.who

Dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia Hans Kluge wezwał wczoraj rządy  państw regionu do dalszej walki z koronawirusem. Zaapelował przy tym do polityków o współpracę z lokalnymi społecznościami w przygotowywaniu i wdrażaniu nowych, “kreatywnych” rozwiązań.

 

Hans Kluge zwraca uwagę, że położone w Europie państwa zgłaszają rosnący poziom zmęczenia COVID-19, ale podkreśla, że “możliwe jest nadanie nowej energii i ożywienie wysiłków przeciwko koronawirusowi”. “Porozmawiajmy z lokalnymi społecznościami, odwołajmy się do danych i razem przygotujmy odpowiedź. Obywatele są w centrum rozwiązania problemu pandemii!” – przekonywał wczoraj  (6 października) w swoim wpisie na twitterze.

Koronawirus: W Polsce nakaz noszenia maseczek będzie ostrzej egzekwowany

Minister zdrowia, który wystąpił na wspólnej konferencji z Komendantem Głównym Policji, zapowiedział, że w miejscach gdzie konieczne jest zasłanianie ust i nosa, bez maseczek będą mogły przebywać tylko osoby ze specjalnymi zaświadczeniami. Dziś padł dobowy rekord zgonów w Polsce od …

“Zmęczenie materiału”

Natomiast w oświadczeniu opublikowanym tego dnia na stronie WHO Kluge przyznał też, że w obliczu kryzysu zdrowotnego po ośmiu miesiącach obecności koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie i restrykcji z tym związanych, nie należy się dziwić zmęczeniu ludzi pandemią, ich apatii i braku motywacji.

Przywołał przy tym wyniki badań społecznych, przeprowadzonych na zlecenie WHO, według których poziom zmęczenia obywateli różni się w zależności od kraju, ale w niektórych przypadkach osiągnął nawet powyżej 60 proc.

„Koszt dotychczasowych wyrzeczeń był nadzwyczajny i wymęczył nas wszystkich, gdziekolwiek mieszkamy i cokolwiek robimy. W tych warunkach poczucie marazmu i braku motywacji jest naturalne” – napisał szef WHO na Europę w oświadczeniu.

Apel do rządów o kreatywność w poszukiwaniu nowych metod walki z SARS-CoV-2

Jego zdaniem po to, by skłonić obywateli do większego zaangażowania w walkę z koronawirusem władze powinny regularnie badać nastroje społeczne, wdrażać “kreatywne rozwiązania”, opracowane wcześniej wspólnie z mieszkańcami, a także spełniać potrzeby społeczne w “nowy i bezpieczny sposób”

W apelu do europejskich rządów dyrektor europejskiego oddziału WHO przytoczył także przykłady zaspokajania potrzeb tego typu np. poprzez organizowanie dostarczania posiłków osobom szczególnie narażonym, organizowania wirtualnych spotkań i wirtualnych obchodów świąt oraz „pływających kin” (na łodziach), czy tworzenia „baniek społecznych” w środowiskach pracy.

Koronawirus: Według WHO już jedna na dziesięć osób na świecie zakażona

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała wczoraj, że koronawirusem mogło zakazić się dotychczas już około 10 proc. ludności świata. Ostrzegła jednak, że zdecydowana większość ludzi wciąż  jest narażona na infekcję. W Polsce też badanie odporności na SARS-CoV-2 w populacji.

„Mimo trudności, COVID-19 zmusza nas do wyjścia poza nauki biomedyczne w naszej odpowiedzi na pandemię” – podkreślił Kluge. Do skutecznej walki z koronawirusem konieczne jest bowiem znalezienie nowego, i bezpiecznego w warunkach pandemii, sposobu zaspokajania codziennych potrzeb społecznych obywateli. “Odważne podejście, oparte na empatii, pomoże nam przetrwać ten kryzys” – przekonuje dyrektor europejskiego oddziału WHO.

Pandemia koronawirusa przyspiesza również w Europie

Po miesiącach powolnego wzrostu, Europa ponownie jest jednym z regionów, w których koronawirus rozprzestrzenia się najszybciej. W zeszłym tygodniu więcej nowych przypadków infekcji odnotowano tylko na kontynencie amerykańskim i w Południowo-Wschodniej Azji. Z danych portalu worldometers.info wynika, że w Europie potwierdzono dotychczas ponad 5,5 miliona przypadków SARS-CoV-2, a zmarło ponad 226 tysięcy osób.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Tylko w Polsce i tylko jednej doby odnotowano 2236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 58 zgonów. To nowe smutne rekordy, tymczasem wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagielońskiego prof. Krzysztof Pyrć podkreśla, że nic nie wskazuje, by wirus miał łagodnieć i ostrzega, odwołując się do historycznych doświadczeń, że pandemie trwają dwa lata.