Koronawirus: Węgry zamierzają szczepić mieszkańców sąsiednich krajów

Orban, Węgry, referendum

„Węgry jest w stanie ochronić tylko wspólna wola narodu”, oświadczył premier Orban źródło: Flickr, fot. Duncan Stephen (CC BY-NC 2.0)

Władze w Budapeszcie chcą zaproponować szczepienia przeciw COVID-19 mieszkańcom rejonów przygranicznych w sąsiednich państwach. Po szczepionkę trzeba by przyjechać na Węgry.

 

Węgry to jeden z liderów w Unii Europejskiej pod względem tempa szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało już 5,4 mln z 9,7 mln mieszkańców kraju, a obie dawki 4,6 mln.

Daje to Węgrom – z wynikiem 55,4 proc. w pełni zaszczepionej dorosłej populacji – pierwsze miejsce w UE. Średnia dla całej Unii to zaś według danych Europejskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (ECDC) 33,9 proc.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Węgry stosują aż sześć szczepionek

Władzom w Budapeszcie sztuka ta udała się głównie dzięki rozszerzeniu portfolio używanych preparatów uodporniających przeciw COVID-19, oprócz zatwierdzonych już do użytku przez Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionek Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson&Johnson, Węgrzy dopuścili u siebie jeszcze rosyjskiego Sputnik V i chiński Sinopharm.

Dzięki temu Węgry – w odróżnieniu od pozostałych państw członkowskich – zapewniły sobie alternatywne źródło preparatów, co pozwoliło uniknąć opóźnień związanych z brakami dostaw m.in. szczepionek AstraZeneca.

Co prawda przykłady niektórych państw azjatyckich, afrykańskich i południowoamerykańskich wywołują wątpliwości co do skuteczności chińskich szczepionek na koronawirusa – a zwłaszcza opartego inaktywnowany (czyli martwy) patogen Sinopharmu – ale na razie Węgry nie zgłaszały tego typu problemów.

Rosja: Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Jednym z głównych ognisk jest Sankt Petersburg

Rosja staje w obliczu kolejnej – trzeciej już – fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Wolne dawki na Węgrzech

Obecnie problemem na Węgrzech jest nie dostępność szczepionek, ale chęć ludzi do zaszczepienia się. Po pierwszą dawkę preparatu zgłasza się coraz mniej ludzi, a w części punktów szczepień pozostają niewykorzystane dawki.

Dlatego Węgry postanowiły rozszerzyć swój program szczepień przeciw COVID-19. Po rozpoczęciu szczepienia osób w wieku 12-17 lat (ale tylko jedynym dotąd zatwierdzonym dla tej grupy wiekowej preparatem Pfizer-BioNTech), a także mieszkających na Węgrzech cudzoziemców oraz obywateli państw sąsiednich posiadających Kartę Węgra, a więc będących etnicznie Węgrami, teraz Budapeszt chce szczepić pozostałych obywateli sąsiednich państw.

Na razie chodzi jednak o te osoby, które mieszkają na terenach przygranicznych. W założeniu miałoby to poprawić bezpieczeństwo samych Węgier i ułatwić przywrócenie normalnego ruchu przygranicznego, który jest istotny m.in. dla lokalnych biznesów oraz transgranicznego handlu.

W celu zaszczepienia się trzeba będzie jednak przyjechać na Węgry, a granicę przekroczyć którymś ze wskazanych przejść granicznych. Uprawnione do szczepienia będą tylko osoby powyżej 18. roku życia.

Ponieważ nie będzie możliwości wybrania preparatu, a do wykorzystania będą te, które akurat okażą się wolne, ustanowienie cezury wieku sugeruje, że preparat Pfizer/BioNTech może nie być tym najczęściej oferowanym.

Filipiny: Prezydent chce więzienia dla tych, którzy odmówią szczepienia przeciw COVID-19

W tym gęsto zaludnionym kraju zainteresowanie szczepieniami jest niskie.

Coraz lepsza sytuacja epidemiczna na Węgrzech

Sytuacja epidemiczna na Węgrzech stabilizuje się. Od kwietnia liczba nowych przypadków stwierdzanych w ciągu jednej doby sukcesywnie spada. Obecnie to już poniżej 100 przypadków. Ostatniej doby wykryto 91 infekcji. Odnotowano też zaledwie 8 zgonów.

Spada także liczba osób chorych. Liczba tzw. aktywnych przypadków, czyli osób u których obecnie trwa infekcja, spadła już poniżej 42 tys. W kwietniowym szczycie epidemii były to zaś prawie 273 tys.

To sprawia, że sytuacja na covidowych oddziałach szpitalnych także się unormowała. Obecnie hospitalizacji z powodu COVID-19 wymaga tylko 241 osób. W szczycie epidemii w szpitalach na całych Węgrzech leżało natomiast z powodu koronawirusa 12 tys. ludzi.