Koronawirus: W Izraelu najwięcej nowych zakażeń od stycznia. Trzecią dawkę szczepionki przyjmują już 30-latkowe

Premier Izraela Naftali Bennet przyjmuje trzecią dawkę szczepionki na koronawirusa, źródło: Twitter/Naftali Bennett בנט (@naftalibennett)

Premier Izraela Naftali Bennet przyjmuje trzecią dawkę szczepionki na koronawirusa, źródło: Twitter/Naftali Bennett בנט (@naftalibennett)

Izrael mierzy się już z piątą falą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Przedstawiciele władz przyznają już, że zwycięstwo w wojnie z COVID-19 ogłoszono tam przedwcześnie. Z drugiej strony chorują głównie osoby niezaszczepione, a coraz więcej osób przyjęło już trzecią dawkę.

 

Ostatniej doby w Izraelu odnotowano 10 087 nowych przypadków infekcji koronawirusem. To największy wynik od połowy stycznia, a jednocześnie blisko wynoszącego 11 316 przypadków rekordu z 23 września ubiegłego roku.

Jest już zatem coraz bardziej jasne, że kraj mierzy się z piątą falą epidemii COVID-19, której tempo zawdzięcza dotarciu do Izraela wariantu Delta koronawirusa, który cechuje się zdolnością do szybszego przenoszenia się między ludźmi niż starsze szczepy tego patogenu.

Koronawirus: Izrael zaczął podawanie trzeciej dawki szczepionki osobom powyżej 50. roku życia

Od dwóch tygodni dostają ją ci, którzy mają więcej niż 60 lat. Od dziś (13 sierpnia) także osoby o dekadę młodsze.

Szczepienia w Izraelu

Liczba infekcji rośnie, choć Izrael należy do krajów o najwyższym odsetku zaszczepionej populacji. W pełni zaszczepione jest tam już 60 proc. mieszkańców, a po choćby jednej dawce jest 65 proc.

Ale oznacza to, że ponad 2 mln Izraelczyków dotąd w ogóle się nie zaszczepiło. I to w większości oni są obecnie osobami hospitalizowanymi z powodu COVID-19. Tymczasem osoby, które przyjęły preparat uodporniający na koronawirusa SARS-CoV-2, jeśli już się tym patogenem zakażają, to chorują zwykle łagodnie lub infekcja przebiega bezobjawowo.

Izraelskie władze martwią się jednak tym, że według ustaleń ich naukowców, poziom przeciwciał po podaniu szczepionki (w Izraelu podaje się preparat Pfizer/BioNTech) zaczyna spadać po upływie około 5-6 miesięcy od otrzymania drugiej dawki. Ponadto dzieje się tak tym mocniej im dana osoba jest starsza.

Koronawirus: Szczepionka Pfizer/BioNTech zatwierdzona w USA w standardowym trybie

Dotąd była ona dopuszczona jedynie awaryjne. Decyzja FDA otwiera teraz drogę np. do wprowadzenia w USA obowiązków szczepień.

Trwa podawanie trzeciej dawki szczepionki

Dlatego Izrael stał się pierwszym na świecie krajem, w którym podaje się już trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Ta część programu szczepień ruszyła 1 sierpnia od podawania trzeciej dawki osobom powyżej 80. roku życia.

Ale sukcesywnie dodawano do programu kolejne grupy wiekowe, a od ostatniego wtorku (24 sierpnia) po przypominającą dawkę mogą już także zgłaszać 30-latkowie. Dotąd w Izraelu po raz trzeci zaszczepiło się 1,7 mln osób.

Jeden z doradców rządu ds. walki z pandemią prof. Salman Zarka poinformował izraelskie media, że w dwa tygodnie po otrzymaniu trzeciej dawki szczepionki poziom ochrony znów rośnie do 97 proc.

Koronawirus: Nowa Zelandia boi się wariantu Delta. Jedno nowe zakażenie doprowadziło do lockdownu całego kraju

Nowa Zelandia rozpoczęła trzydniowy lockdown na terenie całego kraju. To skutek wykrycia w Auckland pierwszej od pół roku infekcji koronawirusem.

Premier i minister zdrowia zachęcają do szczepień

Do przyjęcia trzeciego szczepienia namawia Izraelczyków minister zdrowia Nican Horowic, który sam zaszczepił się po raz trzeci już ponad tydzień temu. „Widzimy, że efektywność szczepienia dwudawkowego obniża się po pięciu-sześciu miesiącach. Ci, którzy zaszczepili się więc pół roku temu powinni otrzymać trzecią dawkę. Mieszkańcy Izraela powinni skorzystać z tej okazji i zwiększyć swoją ochronę” – powiedział.

Z podobnym apelem zwrócił się do rodaków także premier Naftali Bennet, który trzecią dawkę szczepienia przyjął przed ostatnim weekendem. „Izrael jest pionierem szczepienia trzecią dawką. Ta strategia działa. Podzielimy się ze światem wszystkimi danymi na ten temat. Cieszę się, że świat powoli idzie w nasze ślady, bo walka z COVID-19 jest walką globalną i wygramy tylko wspólnie” – oświadczył.

Izrael nie posłuchał więc apeli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która wzywa najbogatsze kraje świata, aby powstrzymały się jeszcze z podawaniem swoim mieszkańcom trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa i nie wykupywały dawek, które w ten sposób nie trafią do krajów biedniejszych, gdzie wiele osób nie dostało jeszcze pierwszej dawki.

Izrael: Wraca część obostrzeń, w tym noszenie maseczek, bo znów rośnie liczba zakażeń koronawirusem

Liczba uczestników spotkań prywatnych zostałą ograniczona, a obowiązkowe stało się zakrywanie ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach.

Powrót części obostrzeń

Pojawienie się wariantu Delta nieco zaskoczyło Izrael, gdzie od pół roku życie toczyło się już niemal normalnie. Po tym jak izraelski program szczepień okazał się sukcesem, a czwartą falę zakażeń udało się szybko zwalczyć, poprzedni rząd pod wodzą ówczesnego premiera Benjamina Netanjahu, tuż przed marcowymi wyborami do Knesetu zniósł większość ograniczeń.

Teraz jednak podnoszą się w Izraelu głosy, że nie należało znosić wówczas wszystkich ograniczeń, a także, że obecne władze zbyt długo zwlekały ze swoimi działaniami. Prof. Tarka przyznał, że przedwcześnie w kraju ogłoszono zwycięstwo w walce z koronawirusem. Od połowy sierpnia w Izraelu wróciła więc już jednak część przeciwepidemicznych obostrzeń.

W spotkaniach prywatnych może obecnie brać udział maksymalnie 100 osób (jeśli odbywają się one na dworze) lub 50 osób (jeśli mają miejsce pod dachem). W przypadku wydarzeń publicznych limity uczestników są natomiast większe – odpowiednio 500 i 400 osób. Ale nigdy liczba obecny na jakimkolwiek wydarzeniu osób nie może przekraczać 75 proc. pojemności danego miejsca.

Izraelczycy znów muszą także zakrywać usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych nie będących domami prywatnymi oraz na wszystkich spotkaniach, na których jest więcej niż 100 uczestników, nawet jeśli odbywają się one na dworze.

Pracodawcy w Polsce chcą wiedzieć, którzy pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19. A jak jest na świecie?

W obliczu kolejnej fali koronawirusa firmy i rządy na całym świecie coraz częściej wymagają od pracowników szczepień przeciwko COVID-19.

Obostrzenia znikną przed żydowskimi świętami?

Znów obowiązuje też nakaz utrzymywania dystansu społecznego w sklepach czy centrach handlowych, a liczba osób mogących tam przebywać jednocześnie została zmniejszona i jest zależna od powierzchni danej placówki handlowej.

Rozszerzone została także lista miejsc, w których obowiązuje tzw. zielona przepustka, potwierdzająca pełne zaszczepienie lub posiadanie nie starszego niż 72-godzinny negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Ograniczenia te mają obowiązywać przez trzy tygodnie i w założeniu zostać zniesione przed przypadającym na 8 września świętem Rosz Haszana, nazywanym potocznie „żydowskim Nowym Rokiem”. Możliwe jednak, że wobec rosnącej z dnia na dzień liczby nowych zakażeń restrykcje zostaną raczej zaostrzone i obejmą nawet drugie wrześniowe święto – Jom Kippur.