Koronawirus: Unijny komiks już w 2011 r. przewidział globalną pandemię

Infected. Proroczy komiks KE pandemia

"Infected". Screen z komiksu dostępnego na op.europa.eu

Kto w  2011 r. mógł przewidzieć obecny koronawirusowy kryzys? Powstały wówczas na zlecenie Komisji Europejskiej komiks opisuje jednak wiele zjawisk, których doświadczamy obecnie.

 

„Zainfekowany” w 2011 roku

Jest rok 2006. Wysocy rangą eksperci, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, odwiedzają tak zwane laboratorium P4 w Pekinie, gdzie znajdują się wysoce zakaźne patogeny (P4 to patogeny poziomu 4, czyli te o wysokim potencjale chorobotwórczym). Wtem następuje huk i błysk, i pojawia się tajemniczy gość z 2011 roku… Tak rozpoczyna się pięćdziesięciostronicowy, łączący w sobie elementy akcji i science-fiction (ale także wątek miłosny) komiks* „Infected” (Zainfekowany), autorami którego są Francuz Jean-David Morvan (scenariusz) i Chińczyk Huang Jia Wei (rysunki). Wprawdzie początkowo sytuacja wymyka się spod kontroli, a pandemia pochłania miliony istnień ludzkich, wszystko kończy się jednak dobrze, także dlatego, że najważniejsze światowe instytucje walczą z pandemią wspólnie.

WHO: Nie ma dowodów, że chlorochina pomaga zwalczyć koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega przed stosowaniem chlorochiny oraz jej pochodnych (np. hydroksychlorochiny) u osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Dotąd nie udowodniono bowiem skuteczności tej substancji w walce z chorobą COVID-19.

 

Substancja taka została kilkanaście tygodni temu ochrzczona mianem leku na koronawirusa. …

Ryzyko globalizacji i konieczność współpracy

Celem tego stworzonego w 2011 roku na zamówienie KE, a adresowanego do młodych odbiorców wydawnictwa jest – poza wyjaśnieniem mechanizmu pandemii – właśnie podkreślenie potrzeby międzynarodowej współpracy w celu jej powstrzymania. Jak tłumaczy w komiksie specjalny wysłannik ONZ ds. pandemii Samuel De La Mancha, ​​75 proc. nowych chorób dotykających ludzi ma swoje źródło w świecie zwierząt, a liczba chorób zakaźnych rośnie wykładniczo. Szybkie rozprzestrzenianie się epidemii jest natomiast ryzykiem związanym z następującym obecnie procesem globalizacji: „cały świat może zostać dotknięty w ciągu kilku dni” – ostrzega De La Mancha. Sylwetka tego bohatera została zresztą zainspirowana postacią Davida Nabarro, w latach 2005-14 koordynatora ONZ ds. ptasiej i ludzkiej grypy, a obecnie doradcy WHO w kwestii COVID-19.

Zamieszczony na końcu komiksu załącznik ze spisem najważniejszych pojęć wyjaśnia, że akcja „Infected” rozpoczyna się w Pekinie ponieważ to właśnie tam w 2006 r. odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja ministerialna na temat ptasiej grypy i grypy pandemicznej. Uczestniczył w niej m.in Nabarro.

Koronawirus: Komisja Europejska ostrzega przed drugą falą zachorowań 

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker ostrzega, że państwa członkowskie UE powinny być gotowe na drugą falę pandemii COVID-19.

Brak zaufania do instytucji, dystans społeczny i .. Wuhan

Wiele przedstawionych w komiksie sytuacji brzmi dziś bardzo znajomo. Na przykład kwestia utraty zaufania do instytucji. „Nikt nie ufał oficjalnym instytucjom, które oskarżono o to, że nie przewidziały tego, co się stało” – stwierdza bohater. „Ale ludzie narzekają również wtedy, gdy jesteś naprawdę dobrze przygotowany. I tak źle i tak niedobrze”. Albo problem polityków z komunikacją w czasie pandemii. „Ani obywatele, ani firmy, ani prasa nie lubią słyszeć, że eksperci nie wiedzą wszystkiego” – stwierdza w komiksie wysoki rangą polityk.

„Infected” mówi także o kwestii dystansu społecznego i izolacji, wskazując na problem wzrastającej wówczas depresji.

Komiks – na realizację którego KE wyłożyła 86 tys. euro – nie miał prawdopodobnie wielu czytelników. Wydrukowano tylko 5 tys. kopii, które rozprowadzone zostały głównie po azjatyckich delegaturach UE.

Co ciekawe, jedno z kilkunastu laboratoriów P4 na świecie znajduje się  w… Wuhan. Powstało jednak zaledwie dwa lata temu, czyli już po stworzeniu komiksu.

Chiny: W Wuhan po raz pierwszy od ponad miesiąca potwierdzono zakażenia koronawirusem

W Chinach stwierdzanych jest też coraz więcej nowych zachorowań.

 

Wirtschaftswoche jest medialnym partnerem Euractiv.de

* Komiks – w postaci anglojęzycznego pliku pdf – można pobrać na stronie Urzędu Publikacji UE.