Koronawirus: Zakaz wjazdu dla obcokrajowców na Ukrainę. Była premier w stanie krytycznym

Zakaz ma obowiązywać od 29 sierpnia do 28 września.

Zakaz ma obowiązywać od 29 sierpnia do 28 września. / Foto via unsplash

W związku z pandemią koronawirusa ukraiński rząd podjął w środę decyzję o wprowadzeniu czasowego zakazu wjazdu do kraju dla obcokrajowców. W środę pojawiły się także informacje o pogarszającym się stanie zdrowia byłej premier Julii Tymoszenko.

 

 

Jak informują ukraińskie media, szef MSW Arsen Awakow wyjaśnił, że ograniczenie nie będzie dotyczyć osób, które posiadają pozwolenie na pobyt, są członkami misji międzynarodowych i humanitarnych, osób wjeżdżających do kraju tranzytem, kierowców pojazdów ciężarowych, instruktorów państw członkowskich NATO, działaczy kultury, którzy mają zaproszenie od instytucji kultury, oraz „szeregu innych kategorii osób”.

Zakaz ma obowiązywać od 29 sierpnia do 28 września.

Ukraina: Możliwe dalsze ograniczenia

Ponadto ukraiński rząd zapowiedział wzmocnienie antywirusowych obostrzeń wewnątrz kraju. Na Ukrainie ostatniej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 1670 osób. Liczba zakażeń od kilku tygodni pozostaje na wysokim poziomie. W związku z poziomem zachorowalności powinniśmy ochronić naszych obywateli i wykazać się odpowiedzialnością wobec naszych zagranicznych partnerów – powiedział na posiedzeniu premier Denys Szmyhal.

W czwartek (27 sierpnia) ma zostać opublikowana dopracowana decyzja w tej sprawie. Zakaz zacznie obowiązywać o godz. 00.00 w nocy z 28 na 29 sierpnia, a wygaśnie o godz. 00.00 w nocy z 27 na 28 września.

Rząd podjął też w środę decyzję o przedłużeniu tzw. adaptacyjnej kwarantanny w kraju do 31 października. – Wzrost (liczby) zachorowań zmusza nas, byśmy działali bardziej zdecydowanie – oznajmił premier.

Koronawirus: Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko w ciężkim stanie

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko choruje na COVID-19 i jest „w ciężkim stanie”- przekazała jej rzeczniczka.

Ukraina: Stan Tymoszenko coraz gorszy

W środę (26 sierpnia) po południu pojawiła się także informacja o pogarszającym się stanie zdrowia byłej premier Ukrainy w latach 2005 oraz 2007-2010. „Julia Tymoszenko jest w stanie krytycznym, ma wysoką temperaturę. Podejmowane są wszelkie odpowiednie środki, aby wentylować jej płuca, ale to nie jest respirator. To są inne odpowiednie urządzenia, które muszą być używane zgodnie z procedurami”, powiedział Wadym Iwczenko, deputowany Batkiwszczyny, partii byłej premier Ukrainy, na antenie telewizji Ukraine24.

Nie wiadomo, gdzie i kiedy doszło do zakażenia Tymoszenko. Nie jest znane również miejsce, gdzie leczona jest była premier.W 2005 r. po zwycięstwie pomarańczowej rewolucji Tymoszenko została pierwszą kobietą na stanowisku premiera Ukrainy. Bez powodzenia kandydowała w wyborach prezydenckich w 2010, 2014 oraz 2019 r.

Łącznie na Ukrainie zakażenie koronawirusem potwierdzono do tej pory u 110 085 osób. Zmarło 2354 chorych na COVID-19, a wyzdrowiało 53 454 pacjentów. W kraju jest 54 277 aktywnych przypadków SARS-CoV-2.

W środowym raporcie ukraiński minister ochrony zdrowia podał, że poprzedniego dnia potwierdzono 1670 zakażeń koronawirusem, 36 chorych na COVID-19 zmarło, a 584 osoby wyzdrowiały. Dzień wcześniej informowano o 1658 wykrytych zakażeniach koronawirusem.