Koronawirus tematem dzisiejszego spotkania w BBN i posiedzenia Sejmu

Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Dzisiejsze posiedzenie Sejmu, zwołane w trybie pilnym, poświęcone będzie informacji rządu ws. koronawirusa. Weźmie w nim udział Andrzej Duda, na którego wniosek zostało ono zwołane.

 

Senat obradował nt. sytuacji epidemiologicznej w kraju już w czwartek (27 lutego).

Jeszcze przed poniedziałkowym posiedzeniem Sejmu Andrzej Duda spotka się w tej samej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim oraz szefem KPRM Michałem Dworczykiem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

W Polsce do wczorajszego wieczora nadal nie potwierdzono, żadnego zachorowania na koronawirusa. Jednak  Główny Inspektor Sanitarny wydał Polakom zalecenie powstrzymania się od podróży do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Koronawirus w kolejnych państwach członkowskich UE

W kolejnych państwach członkowskich UE stwierdzono pierwsze przypadki zakażeń chińskim koronawirusem. To Rumunia, Estonia, Dania oraz Grecja. Poza UE odnotowano pierwsze zakażenia w Gruzji, Macedonii Północnej oraz w Norwegii. Nie ma na razie potwierdzenia pierwszego przypadku w Polsce.

 

Pierwszy przypadek zakażenia …

WHO: Stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym

Jednak pierwsze przypadki koronawirusa  odnotowano wczoraj (1 marca) w dwóch kolejnych państwach Europy: w Szkocji oraz u naszego południowego sąsiada – w Czechach. Natomiast w Iranie i we Włoszech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19. Kolejne przypadki wirusa, który wywołał obecną epidemię, odnotowano w niedzielę w Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2, która wybuchła w grudniu zeszłego roku mieście Wuhan w środkowych Chinach, za „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”. Do wczoraj na świecie odnotowano 87 024 potwierdzone przypadki zachorowań na COVID-19 (najwięcej w Chinach: 79929), z czego 2 979 zgonów (najwięcej – 2 872 – również w Chinach). W Europie najwyższy bilans zakażeń koronawirusem i najwyższy wskaźnik zgonów mają dotychczas Włochy.

Włochy dostaną od KE budżetową dyspensę z powodu epidemii koronawirusa?

Zmagające się z epidemią chińskiego koronawirusa Włochy być może wystąpią do Komisji Europejskiej z prośbą o niekaranie ich z powodu możliwego zwiększenia deficytu budżetowego. Powiedziała o tym włoska wiceminister gospodarki.

 

W rozmowie z dziennikiem „Financial Times” wiceminister …

Konferencja prasowa w Brukseli

Koronawirus będzie także tematem zaplanowanej na dziś konferencji prasowej w unijnym Centrum koordynacji reagowania kryzysowego – poinformowała KE na twitterze. Zapowiedziała w niej udział szefowej KE Ursuli von der Leyen oraz unijnych komisarzy: Janeza Lenarčicia odpowiedzialnego za koordynację reagowania Unii w sytuacjach kryzysowych; ds. zdrowia Stelli Kyriakides; ds. wewnętrznych Ylvy Johansson; ds. transportu Adiny Vălean oraz ds. gospodarczych i finansowych Paolo Gentiloniego.

KE uznała epidemię koronawirusa za zagrożenie dla gospodarki UE

Komisja Europejska w swoich prognozach dotyczących PKB stwierdziła, że epidemia koronawirusa stanowi czynnik ryzyka dla europejskiej gospodarki. Ocenia jednak, że wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej pozostanie na plusie.

 

Według najnowszej prognozy KE wzrost gospodarczy dla całej UE …

Posiedzenie Sejmu na wniosek prezydenta

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się w środę (26 lutego) do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, by pilnie zwołała posiedzenie Sejmu poświęcone sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dzień później zebrało się prezydium Sejmu, które podjęło decyzję o dodatkowym posiedzeniu izby. Informacja rządu o podjętych działaniach i o stanie przygotowań państwa związanych z zagrożeniami epidemicznymi w Polsce i Europie jest jedynym punktem porządku obrad.

Po środowym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem ws. stanu przygotowań państwa do walki z koronawirusem prezydent zapewnił, że w związku z zagrożeniem koronawirusem w Polsce podjęto konieczne działania zabezpieczające, przygotowawcze i kontrolne.

Andrzej Duda poinformował jednak, że zwraca się do marszałek Sejmu o pilne zwołanie specjalnego posiedzenia izby, podczas którego rząd przedstawi informację dotyczącą koronawirusa i działań podjętych dla zabezpieczenia Polaków. Jak dodał chciałby, żeby zostały podjęte odpowiednie, dodatkowe działania legislacyjne, które ułatwią przygotowanie i ewentualną walkę z koronawirusem.

“Dziś w BBN przedstawiono mi między innymi opinie eksperckie w sprawie koronawirusa. Zdecydowałem, że rzetelna informacja w tej sprawie należy się nie tylko Politykom w RBN ale wszystkim Polkom i Polakom w ramach jawnej informacji Rządu przekazanej na posiedzeniu Sejmu” – napisał prezydent również na twitterze.

Celem spotkania, które odbyło się w środę w BBN, było omówienie aktualnej sytuacji bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków oraz stanu przygotowania procedur, infrastruktury i rezerw materiałowych w sytuacji wystąpienia na terenie Polski przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Pierwsza ofiara koronawirusa w Europie

We Francji zmarł 80-letni turysta z Chin zakażony koronawirusem COVID-19, którego epidemia wybuchła pod koniec grudnia w chińskim mieście Wuhan. To pierwszy w Europie przypadek zgonu z powodu tej choroby.

 

Zmarły mężczyzna leżał w szpitalu im. Xaviera Bichata położonym w jednej …

Senat nie był jednomyślny ws. informacji o koronawirusie

Wobec rozszerzającej się epidemii senatorowie KO opowiedzieli się w środę za rozszerzeniem obrad Senatu o informację nt. sytuacji epidemiologicznej w kraju. Natomiast senatorowie PiS byli temu przeciwni. Ich zdaniem nie można bowiem w ten sposób nakręcać paniki i wzbudzać strachu.

Ostatecznie jednak wniosek został przegłosowany, a informacja ws. koronawirusa w Polsce – przekazana senatorom.

Wiceszef resortu zdrowia: sytuacja jest “bardzo dynamiczna”

Ostatecznie informację związaną z ewentualnym zagrożeniem koronawirusem w Polsce przedstawili w czwartek w Senacie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Wiceminister zapewnił, że resort „na bieżąco monitoruje sytuację” i przekazał, że z podejrzeniem koronawirusa hospitalizowanych było wtedy 47 osób.

W ocenie Kraski szpitale są przygotowane na przyjmowanie zakażonych osób. Zapewnił, że jeśli zabraknie łóżek, w oddziały zakaźne będą przekształcane oddziały internistyczne. Wiceszef resortu zdrowia podkreślił także, że 80 proc. przypadków koronawirusa przebiega „łagodnie”. Przyznał jednak, że sytuacja jest “bardzo dynamiczna”.  “To jest podobnie jak w przypadku zarażenia grypą. Powinniśmy trochę więcej myśleć o niej, bo nam już spowszedniała” – dodał Kraska.

Polska infolinia

Informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem można uzyskać pod bezpłatnym numerem 800-190-590. Z konsultantami można połączyć się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Telefoniczną Informację Pacjenta obsługuje jednocześnie ponad 100 konsultantów.

Koronawirus wywołuje coraz większą panikę na rynkach

Rosnąca liczba stwierdzanych na świecie przypadków zakażenia chińskim koronawirusem wywołuje coraz większy niepokój na rynkach finansowych. W Europie największe ognisko epidemiologiczne znajduje się we Włoszech. W Polsce dotąd koronawirusa nie stwierdzono.

 

Ten tydzień zakończył się na większości giełd na świecie dużymi …