Koronawirus: Szwedzki rząd chce zwiększyć swoje uprawnienia

szwedzki rząd

Stefan Löfven, premier Szwecji// Źródło: Kancelaria szwedzkiego rządu

Mimo łagodnego podejścia szwedzkich władz do przeciwdziałania pandemii, rząd w Sztokholmie chce dodatkowych prerogatyw na okres trzech miesięcy.

 

Działania Szwecji w walce z koronawirusem diametralnie różnią się od działań podejmowanych przez inne europejskie państwa. Gdy europejscy przywódcy państw decydują się na wprowadzanie kolejnych zakazów i ograniczeń, Szwecja do tej pory jedynie zalecała swoim obywatelom ostrożność. Wiele miejsc użytku publicznego pozostawało otwartych, choć w ostatnich dniach zaczęło je odwiedzać coraz mniej ludzi.

Tymczasem w sobotę (4 kwietnia) rząd w Sztokholmie wystąpił do parlamentu z inicjatywą o przyznanie mu dodatkowych pełnomocnictw. Miałyby one pozwolić mu ominąć normalne procedury parlamentarne na czas walki z epidemią. Według tabloidu „Expressen”, który jako pierwszy poinformował o inicjatywie, rząd zwróci się do parlamentu o przyznanie dodatkowych prerogatyw na czas trzech miesięcy.

Koronawirus: Finlandia zamknie granicę dla szwedzkich pracowników?

Czy Finlandia zamknie granicę dla szwedzkich pracowników?

Więcej władzy dla rządu?

Czym podyktowane jest takie zachowanie szwedzkiego rządu, który dotychczas stawiał na mniejsze restrykcje i miał nadzieję na wyrobienie w społeczeństwie „odporności stadnej”? Zdaniem ekspertów obrana strategia przestaje działać, a sam premier Stefan Löfven ostrzegł swoich rodaków, że „muszą przygotować się na to, że umierać będą tysiące ludzi”.

Dlatego rząd chciałby przeniesienia niektórych uprawnień Riksdagu, czyli jednoizbowego parlamentu królestwa Szwecji, w ręce rządu dzięki „Ustawie o ochronie przed infekcjami”. Gabinet Löfvena zyskałby mandat do podejmowania decyzji w zakresie dystrybucji leków, wprowadzania ograniczeń w podróżowaniu oraz zamykania restauracji i centrów handlowych. Dodatkowe prerogatywy miałyby zostać wprowadzone na trzy miesiące, choć początkowa wersja mówiła o sześciu. W ten sposób rząd chciałby nadrobić czas, kiedy obywatele byli bardziej narażeni na zarażenie poprzez kontakt z innymi osobami.

Nie wiadomo, czy parlament zaakceptuje prośbę rządu. Opozycja jest podzielona w tej kwestii. Prawicowe ugrupowanie, a więc Szwedzcy Demokraci oraz Chrześcijańscy Demokraci, skłaniają się ku poparciu propozycji. Jednak liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, Liberałowie oraz Partia Lewicy zgłaszają wątpliwości. Chcą bowiem móc opiniować i kontrolować działania podejmowane przez rząd w ramach nowych przepisów.

Czy rząd Löfvena zgodzi się na takie rozwiązanie, skoro oznaczałoby to de facto pertraktacje z przedstawicielami sił parlamentarnych? Przecież tego właśnie chce uniknąć.

„Szwecja i świat znajdują się w nieoczekiwanie poważnej sytuacji z powodu koronawirusa. Zobaczyliśmy, jak szybko sytuacja może się zmienić i widzimy potrzebę szybkiego działania, jeśli sytuacja tego wymaga. Chodzi o możliwość szybkiego działania w celu ochrony życia ludzkiego”, tłumaczyła na twitterze decyzję rządu szwedzka minister zdrowia Lena Hallengren.

W Szwecji większość ustaw powstaje na podstawie projektów rządowych, ale uchwalać może je jedynie parlament. Dodatkowo wszelkie działania rządu są kontrolowane przez Komisję Konstytucyjną Riksdagu, która sprawdza czy działania rządu nie łamią zasady praworządności i czy są zgodne z interesem Królestwa.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Podejście Szwecji do pandemii

Do dzisiaj (6 kwietnia) włącznie odnotowano w Szwecji ponad 7 tys. zachorowań i 477 zgonów.

Szwedzki rząd do tej pory nie zdecydował się na wprowadzenie żadnych rygorystycznych zakazów w związku z pandemią. Nadal otwarte są szkoły podstawowe, przedszkola czy żłobki. Pracownikom jedynie zalecono pozostanie w domach i pracę zdalną. W Szwecji bez ograniczeń można pójść do centrów handlowych, sklepów, restauracji czy barów. Wprowadzono jedynie zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.

Szwecja jest jednym z państw europejskich o najwyższym poziomie opieki medycznej. Z  wyników „Indeksu Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia 2019” wynika, że Szwecja razem z Danią zajmują trzecie miejsce z dorobkiem 74 na 100 punktów (pierwsze miejsce zajmuje Norwegia – 77 punktów, a drugie Szwajcaria z 75 pkt). Polska i Chorwacja ex aequo zajęły 23. miejsce z 44 punktami, czyli poniżej średniej unijnej, która wynosiła 55 punktów.

 

Liczba łóżek szpitalnych na tysiąc mieszkańców – zestawienie. Polska na 3. miejscu w UE

„Jesteśmy bliscy momentu, w którym nie będzie już miejsc na reanimację” – powiedział Attilio Fontana, przewodniczący włoskiego regionu Lombardia. We Włoszech na tysiąc mieszkańców przypadają 3,2 łóżka, dwukrotnie mniej niż w Polsce. A co mają powiedzieć Indie, gdzie na tysiąc osób przypada… …