Koronawirus: Szwajcaria i Serbia rozpoczynają szczepienia

szczepionka

W grudniu ukraiński rząd zgodził się na zakup 1,9 mln dawek od chińskiej firmy Sinovac Biotech. Ukraina spodziewa się również otrzymać z Polski 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca/Zdjęcie: Pixabay

Szwajcaria stała się wczoraj pierwszym krajem Europy kontynentalnej, który rozpoczął program szczepień przeciwko COVID-19. Dziś szczepienia zaczynają się w Serbii. Kraje Unii Europejskiej otrzymają szczepionki zaraz po Świętach.

 

Szczepionka będąca efektem współpracy firm Pfizer i BioNTech została zatwierdzona do użytku w Szwajcarii w ubiegłym tygodniu. 100 tys. szczepionek dotarło do kraju już we wtorek. Szczepienia rozpoczęły się wczoraj (23 grudnia). Pierwszą zaszczepioną osobą była starsza kobieta z Lucerny.

Serbia otrzymała natomiast 5 tys. dawek szczepionki. Jak poinformował prezydent Aleksandar Vučić, pierwsi obywatele kraju przyjmą szczepionkę dzisiaj.

Szwajcaria planuje zastosować nieco inną kolejność szczepień, niż większość krajów. Jako pierwsze szczepionkę dostaną grupy ryzyka poważnego przebiegu choroby, czyli głównie osoby powyżej 75. roku życia oraz cierpiące na choroby przewlekłe. Dopiero w następnej kolejności zaszczepiony zostanie personel medyczny, a potem osoby zamieszkujące w bliskim otoczeniu grup ryzyka.

W Serbii w tym tygodniu szczepieni będą pensjonariusze domów opieki. Zaszczepią się również Vučić, premier Ana Brnabić oraz minister polityki społecznej Darija Kisić Tepavčević. Zrobią to, by przekonać mieszkańców kraju do wzięcia udziału w szczepieniach.

W Unii szczepienia od 27 grudnia

Tymczasem Unia Europejska odkłada szczepienia na pierwszy dzień po świętach Bożego Narodzenia. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że w UE rozpoczną się one w dniach 27-29 grudnia.

Szczepionka Pfizer/BioNTech została autoryzowana przez Europejską Agencję Leków (EMA) w poniedziałek (21 grudnia). Tego samego dnia dopuściła ją do użytku Komisja Europejska.

„Nadchodzące europejskie dni szczepień również będą wielkim momentem jedności. To dobry sposób na zakończenie tego trudnego roku”, powiedziała w Brukseli von der Leyen.

Większość państw zamierza rozpocząć wakcynację 27 grudnia, choć władze Danii zapowiadają, że szczepienia w kraju zaczną się natychmiast, gdy tylko na miejsce dotrą szczepionki. Holandia z powodu problemów z systemem rejestracji poczeka natomiast do stycznia.

Koronawirus: Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę firm Pfizer oraz BioNTech

Europejska Agencja Leków (EMA) autoryzowała szczepionkę przeciw SARS-CoV-2 firm Pfizer i BioNTech, poinformowali w poniedziałek przedstawiciele EMA. Pierwsze szczepienia w Polsce mają ruszyć tuż po świętach.

 

 

Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 firm BioNTech i Pfizer otrzymała nazwę Comirnaty. Autoryzacja jest jednak warunkowa – …

UE zbyt wolna w kwestii szczepień?

W wyścigu o jak najszybsze rozpoczęcie szczepień Unia znacząco przegrała jednak z Wielką Brytanią, która swój program szczepień uruchomiła już 8 grudnia, jako pierwszy kraj na świecie. Stany Zjednoczone zaczęły szczepienia sześć dni później.

Firma BioNTech stwierdziła, że dostawy szczepionek do krajów UE byłyby możliwe już wczoraj. KE uznała jednak, że państwa otrzymają produkt dopiero w sobotę.

Podczas ostatniego szczytu Rady Europejskiej premier Węgier Viktor Orbán narzekał na opieszałość UE w kwestii szczepionek, zaś szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki poprosił szefową KE o działania na rzecz przyspieszenia zatwierdzenia szczepionki. Podobne apele, skierowane do Europejskiej Agencji Leków pojawiały się ze strony ministrów zdrowia Niemiec i Włoch.

„Szybkość jest ważna, ale naszym głównym priorytetem jest bezpieczeństwo”, odpowiedział nowy dyrektor EMA, Emer Cooke. „Te szczepionki trafią do milionów obywateli UE i jesteśmy świadomi odpowiedzialności, z jaką wiążę się ochrona ludności Europy”, oświadczył.

Chociaż państwa UE otrzymają szczepionki w tym samym czasie, rząd każdego z nich samodzielnie sporządza program szczepień i ustala grupy priorytetowe. Jednym z pierwszych przywódców we Wspólnocie, którzy przyjmą preparat, ma być grecki premier Kyriakos Mitsotakis, który według przekazów medialnych zaszczepi się już w niedzielę.