Koronawirus: Szwajcaria jako pierwsza ustąpiła miejsca w kolejce po szczepionki biedniejszym krajom

Dostawa szczepionek w ramach COVAX do Beninu, źródło: Flickr/résidence de la République du Bénin (CC BY-NC-ND 2.0)

Dostawa szczepionek w ramach COVAX do Beninu, źródło: Flickr/résidence de la République du Bénin (CC BY-NC-ND 2.0)

Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI) poinformował, że Szwajcaria  jako pierwsza na świecie odpowiedziała na apel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i w kolejce do odbioru 1 mln dawek szczepionki Moderna ustąpiła miejsca programowi COVAX, w ramach którego ONZ dostarcza szczepionki najbiedniejszym krajom świata.

 

WHO od miesięcy apeluje do najbogatszych krajów świata, które mogąc zapłacić wyższe kwoty, wykupują z rynku większość dawek dopuszczonych już do użytku szczepionek przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Kraje te podają już części lub nawet wszystkim swoim mieszkańcom trzecią, przypominającą dawkę szczepionki, a niektóre – jak np. Izrael – oficjalnie robią już zapasy na ewentualną czwartą dawkę.

To jednak sprawia, ze biedniejsze kraje nie są w stanie same zakupić dawek dla swoich mieszkańców. Podobne kłopoty ma stworzony przez ONZ mechanizm COVAX, który przekazuje szczepionki najuboższym państwom.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Zachód ignorował apele WHO

Ale świat zachodni zignorował apele dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, a w najlepszym wypadku nie rozszerzał podawania trzeciej dawki na najmłodszych mieszkańców. O ustępowaniu miejsca w kolejce po odbiór szczepionek też dotąd nie było mowy.

Pierwsza jednak zdecydowała się na ten krok Szwajcaria, która miała zamówiony 1 mln dawek szczepionki Moderna na IV kwartał bieżącego roku, ale porozumiała się z programem COVAX i zamieniła z nim terminami. COVAX otrzyma szczepionki teraz, a Szwajcaria w terminie jaki wcześniej przysługiwał mechanizmowi ONZ, czyli dopiero w 2022 r.

„Z radością przyjmuję to ważne zobowiązanie płynące ze Szwajcarii i pokazanie, jak łatwo ustalać priorytetowość dostaw szczepionek dla uczestników COVAX” – powiedział dyrektor generalny GAVI dr Seth Berkley. To GAVI kieruje zamówieniami i koordynuje dostawy preparatów na rzecz COVAX.

„Pandemia wciąż znacząco wpływa na całe nasze życie, a taka współpraca pokazuje, że istnieje szybki i pragmatyczny sposób, w jaki rządy mogą zapewnić uczestnikom programu COVAX w krajach o niższych dochodach dostęp do szczepionek przeciw COVID-19. Zachęcam inne rządy do podążania za tym przykładem i współpracy z COVAX oraz producentami preparatów w celu reorganizacji harmonogramów dostaw” – dodał dr Berkley.

COVAX liczy na przyspieszenie produkcji

COVAX dotąd dostarczył biedniejszym krajom 500 mln dawek szczepionek na koronawirusa. Plany były jednak o wiele większe, ale nie udało się ich zrealizować przez braki preparatów. Tymczasem nie wszystkie kraje afrykańskie czy biedniejsze kraje azjatyckie zdołały nawet zaszczepić wszystkich chętnych pracowników służby zdrowia.

Z pomocy COVAX skorzystały aż 144 kraje świata, ale niektóre tylko uzupełniły w ten sposób własne zakupy (np. o niedostępne dla nich szczepionki produkcji amerykańskiej czy europejskiej), ale inne jedyne podane u nich dawki miały z oenzetowskich dostaw.

Dzięki uruchomieniu nowych fabryk szczepionek m.in. w Indiach, gdzie powstaje np. lokalna wersja szczepionki wektorowej na licencji brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca, dostawy preparatów się poprawiły, przyspiesza też ich transport. Jednak przewiduje się, że większość problemów zniknie dopiero w przyszłym roku.

Minister zdrowia Niemiec: Do wiosny albo się zaszczepimy na COVID-19, albo przechorujemy, albo umrzemy

W Niemczech siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności na COVID-19 jest najwyższy od początku pandemii.

Szczepienia w Szwajcarii

Tymczasem w Szwajcarii w pełni zaszczepione jest 65,6 proc. społeczeństwa, ale tempo szczepień spada, ponieważ na szczepienie zgłasza się coraz mniej osób. Ponadto najczęściej wykorzystywanym preparatem jest szczepionka Pfizer/BioNTech.

Od wczoraj (23 listopada) trzecią jej dawkę można już – decyzją miejscowego regulatora rynku leków czyli Swissmedic – podawać w Szwajcarii wszystkim osobom powyżej 16. roku życia, którym od drugiej dawki upłynęło co najmniej pół roku.