Koronawirus: Szkoły, kina i muzea w Polsce zamknięte

Premier Mateusz Morawiecki, źródło Adam Guz KPRM

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: KPRM, fot. Adam Guz

Rząd ogłosił kolejne środki ostrożnościowe w związku z epidemią koronawirusa. Po porannym spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego poinformowano o zamknięciu szkół, przedszkoli czy uczelni wyższych, a także kin czy galerii.

 

O nowych środkach powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wszystkie placówki oświatowe zostaną zamknięte na 2 tygodnie. Okres ten liczony będzie od najbliższego poniedziałku (16 marca), ale już od jutra (12 marca) w szkołach czy przedszkolach nie będą się odbywać regularne zajęcia.

„Najlepszym wyjściem dla naszych dzieci jest niewychodzenie z domu, ponieważ dzieci w sposób nieświadomy mogą zarażać innych. W porozumieniu z ekspertami, obserwując przebieg choroby, korzystając z doświadczeń innych państw, chcemy działać szybciej. Po wczorajszej telekonferencji z unijnymi przywódcami, było widać bardzo wyraźnie, że „inni zaczynają podejmować bardzo podobne decyzje” – wyjaśniał premier Morawiecki.

MEN: Taka decyzja musiała zapaść

Szef rządu dodał, że „Według Światowej Organizacji Zdrowia epidemia, które się rozwija, może stać się globalną pandemią”. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski przekonywał zaś, że decyzja o zamknięciu szkół „musiała zapaść, ponieważ nastał na to właściwy moment”. Poinformował jednak, że kalendarz roku akademickiego, w tym terminy wszystkich egzaminów, nie ulegnie zmianie. Decyzja o zamknięciu dotyczyć będzie nie tylko placówek publicznych, ale także prywatnych. MEN opublikował także listę porad zarówno dla dyrektorów szkół i nauczycieli, jak i dla rodziców i uczniów.

Minister pracy, rodziny i polityko społecznej Marlena Maląg dodała, że zamknięte będą również żłobki i kluby dziecięce. Ponieważ część rodziców nie będzie w stanie z dnia na dzień zapewnić opieki dla dzieci, placówki oświatowe w tym tygodniu będą jeszcze oferować opiekę ze strony nauczycieli. Zamknięte zostaną także wszystkie uczelnie wyższe. „Podjąłem decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych od 12 marca do 25 marca” – przekazał minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Zamknięcie placówek kulturalnych

Decyzją rządu przestaną działać także kina, muzea, fliharmonie, teatry czy galerie. Poinformował o tym wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Minister zdrowia apelował zaś, aby potraktować wszelkie rządowe zalecenia poważnie. „Żadne działania administracyjne nie są w stanie powstrzymać rozpowszechniania się wirusa. Bez odpowiedzialnego społeczeństwa, administracyjne nakazy nie powstrzymają epidemii. To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny, ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież wychodziła do klubów, na spotkania towarzyskie. Szanowni państwo, to jest czas kwarantanny naszego społeczeństwa, który powinniśmy spędzić w domu, w izolacji” – powiedział Łukasz Szumowski.

„Pojawiają się teorie, że cieplejsza pogoda być może poprawi skuteczność walki z wirusem, ale my tego nie wiemy. Przyjmowanie takiego założenia byłoby nieodpowiedzialne” – podsumował premier Morawiecki. Dotąd w Polsce stwierdzono 25 przypadków infekcji koronawirusem.

Co z kościołami?

Nie ma natomiast decyzji o zamknięciu kościołów czy innych miejsc modlitw i kultu religijnego. Takie decyzje pozostawiono samym związkom wyznaniowym. Tymczasem w związku z sytuacją dotyczącą koronawirusa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki przełożył Zebranie Plenarne Episkopatu, które miało się odbyć 12-13 marca. Odbędzie się jednak w późniejszym terminie. Poinformował o tym rzecznik prasowy episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że jutro zbierze się natomiast Rada Stała KEP.

Decyzję o zamknięciu w Polsce meczetów podjęła natomiast Liga Muzułmańska w RP. „Drodzy bracia i siostry, zdajemy sobie sprawę z realnego zagrożenia, jakie niesie za sobą rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Opuszczenie piątkowych modlitw w sytuacji epidemii staje się naszym obowiązkiem. Chodzi o ochronę ludzkiego życia i zdrowia” – głosi fatwa wydana przez Przewodniczącego Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP Nedala Abu Tabaqa.

25 mld euro na walkę z koronawirusem. 7,5 mld od zaraz – postanowili przywódcy UE

Prawie 3 godziny trwała telekonferencja przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej ws. epidemii koronawirusa. Dotyczyła ona koordynacji działań między państwami członkowskimi oraz możliwego wpływu epidemii na sytuację gospodarczą w Europie.

 

Telekonferencję zwołał na wniosek Włoch i Francji przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Będzie …