Koronawirus: Szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat rozpocznie się w Polsce 7 czerwca

W Polsce trwa już szczepienie 16 i 17-latków, a szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat rozpocznie się 7 czerwca (Photo by Aaron Sousa on Unsplash)

W Polsce trwa już szczepienie 16 i 17-latków, a szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat rozpocznie się 7 czerwca (Photo by Aaron Sousa on Unsplash)

Jeszcze w czerwcu możliwe będzie szczepienie w Polsce przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12-15 lat. Na początek w ogólnodostępnych tzw. punktach populacyjnych, a od września możliwe jest także prowadzenie szczepień w szkołach.

 

O rozszerzenie polskiego programu szczepień przeciw COVID-19 poinformował pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. szczepień szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Szczepienia w szkołach we wrześniu

Stosowany będzie preparat Pfizer/BioNTech, który jako pierwszy uzyskał w Unii Europejskiej zezwolenie na podawanie grupie wiekowej 12-15 lat. W ubiegłym tygodniu pozytywną ocenę wydała tej szczepionce Europejska Agencja Leków (EMA), zaś wczoraj (31 maja) zatwierdziła takie jej stosowanie Komisja Europejska.

W Polsce dzieci w wieku 12-15 lat będą szczepione od 7 czerwca. „Po dyskusjach, po analizie sytuacji i wymianie opinii przede wszystkim z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej, ale również dyskusji na forum komisji wspólnej rządu i samorządu ustaliliśmy, że na razie wszystkie dzieci będą się szczepiły, tak jak dotychczas wszyscy pacjenci, w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych – tych wszystkich formach szczepień, które są realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień” – przekazał  na konferencji prasowej Dworczyk.

Podkreślił że rozważano prowadzenie programu szczepień przeciw COVID-19 w szkołach, ale uznano, że nie ma to sensu, ponieważ do wakacji pozostało już niewiele czasu. „Na razie nie rozpoczniemy przed wakacjami szczepień w szkołach. Rozpoczniemy je od września” – oświadczył pełnomocnik polskiego rządu ds. szczepień.

Koronawirus: EMA zatwierdza pierwszą szczepionkę dla dzieci w wieku 12-15 lat

Dotąd preparat ten był podawany tylko osobom powyżej 16. roku życia.

Kiedy szczepienia młodszych dzieci?

Dworczyk poinformował przy tym, że trwają obecnie testy kliniczne preparatu Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 7-12 lat. „Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań. Jak wyniki tych badań okażą się pozytywne, to w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej przy premierze będziemy podejmowali decyzje ws. szczepień dzieci młodszych” – dodał szef KPRM.

Dzieci w wieku 12-15 lat będą – tak jak i inne grupy wiekowe – otrzymywać dwie dawki preparatu Pfizer/BioNTech. Testy kliniczne pokazały, że szczepionka działa w tej grupie wiekowej nawet lepiej niż u starszych, ponieważ ani jedna z biorących udział w tym osób, które zaszczepiono nie zakaziła się koronawirusem, a jedyne infekcje wystąpiły o osób, które otrzymały placebo.

Zaobserwowane działania niepożądane są w grupie wiekowej 12-15 lat takie same jak u starszych osób. Obejmują one przede wszystkim ból w miejscu wkłucia, zmęczenie, ból głowy, mięśni lub stawów, a także dreszcze i gorączkę. Efekty te nie występują u wszystkich i są zwykle łagodne lub umiarkowane, a także ustępują najpóźniej w ciągu kilku dni po szczepieniu.