Koronawirus: Szczepienia w UE oficjalnie rozpoczęte. Jak poradziły sobie kraje członkowskie?

szczepionka, Europa, koronawirus, pandemia

Większość państw Unii Europejskiej rozpoczęła szczepienia na koronawirusa wczoraj (27 grudnia). / Fot.: Frauke Riether [Pixabay]

Wczoraj w krajach członkowskich UE oficjalnie wystartował program szczepień przeciwko COVID-19. Obywatele Wspólnoty otrzymują jedyną dotychczas przez KE do obrotu szczepionkę Pfizer/BioNTech. Jak przebiegły pierwsze szczepienia w unijnych krajach?

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Komisji Europejskiej szczepionka produkcji firm Pfizer i BioNTech trafiła do państw członkowskich UE ok. 26 grudnia. Pierwsze szczepienia rozpoczęły się wczoraj (27 grudnia) i zakończą się jutro.

Choć niektóre z państw zdecydowały się rozpocząć szczepienia wcześniej, to większość unijnych krajów, w tym Polska, zainaugurowało je właśnie w niedzielę. Opracowanie planów szczepień należy do rządów krajowych, jednak można zaobserwować ogólną tendencję, by na samym początku szczepić personel medyczny oraz osoby starsze, a co za tym idzie, bardziej narażone na ciężki przebieg choroby COVID-19.

Koronawirus: Polska rozpoczyna dziś szczepienia. Niektóre kraje UE szczepią już od wczoraj

Wcześniej niż reszta procedurę szczepień zaczęły Niemcy, Węgry i Słowacja.

Włochy

We Włoszech szczepienia rozpoczęły się w niedzielę, prawie 10 miesięcy od wykrycia w tym kraju pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2. Pierwsze osoby otrzymały szczepionkę jeszcze przed godz. 8:00 rano. Byli to pracownicy rzymskiego szpitala Spallanzani.

Jako pierwsza została zaszczepiona 29-letnia pielęgniarka Claudia Alivernini. W rozmowie z telewizją publiczną RAI stwierdziła ona, że szczepienie poszło bardzo dobrze i że było ono „ekscytującą, historyczną chwilą”. Alivernini wyraziła przekonanie, że moment wprowadzenia szczepionek to „początek końca pandemii”. „Mam nadzieję, że okażę się pierwszą z 60 mln zaszczepionych Włochów”, powiedziała. 60 mln wynosi populacja tego kraju.

Szczepionka ma być we Włoszech bezpłatna. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia, a także osoby starsze. Dotychczas do Włoch trafiło ok. 9750 szczepionek. Według informacji ministerstwa zdrowia kolejne 470 tys. ma dotrzeć do kraju w tym tygodniu.

Włochy: Lockdown na święta. Premier Conte ogłosił "dekret bożonarodzeniowy"

Jakie przeciwepidemiczne ograniczenia będą obowiązywać we Włoszech w święta Bożego Narodzenia?

Niemcy

W Niemczech szczepienia ruszyły wcześniej niż planowano. Wszystko za sprawą decyzji kierownictwa domu opieki w w Halberstadt w Saksonii-Anhalt, gdzie już w sobotę (26 grudnia) została zaszczepiona 101-letnia Edith Kwoizalla oraz ok. 40 innych pensjonariuszy i 10 pielęgniarek. Minister zdrowia Jens Spahn miał być zdziwiony niedostosowaniem się ośrodka do odgórnych ustaleń dotyczących początku szczepień.

W stolicy kraju program szczepień rozpoczął się w niedzielny poranek w jednym z domów opieki. Pierwszą zaszczepioną osobą była 101-letnia Gertrud Haase.

Zbyt wczesne rozpoczęcie szczepień w jednym z ośrodków okazało się jednak niejedynym problemem w pierwszych dniach wakcynacji. Z powodu awarii w kilku bawarskich okręgach rozpoczęcie szczepień musiało zostać odłożone, ponieważ w łańcuchu chłodniczym wystąpiły niespójności, które mają być wyjaśnione z producentem preparatu. Podobne problemy pojawiły się w Górnej Saksonii.

Zamieszanie ze szczepieniem w Niemczech. Minister zdrowia zaskoczony

Jeden z domów opieki, do którego dostarczono szczepionki, rozpoczął procedurę szczepienia wcześniej, niż przewidywała umowa z rządem.

Czechy

Pierwszą zaszczepioną w niedzielę osobą był premier Andrej Babiš. Otrzymaną transzę szczepionek przekazano do czterech szpitali w Pradze i trzech w Brnie. Tam właśnie prowadzone są szczepienia pierwszej fazy. Mają one być darmowe i dobrowolne.

Następną osobą po szefie rządu, jaką zaszczepiono w szpitalu wojskowym w Pradze, była urodzona w 1925 r. na Wołyniu Emilia Rzepikova, która uczestniczyła w II wojnie światowej jako żołnierz I Czechosłowackiego Korpusu Armijnego. W Szpitalu Uniwersyteckim w Brnie w niedzielę przed południem (o godz. 10:00) został zaszczepiony minister zdrowia Jan Blatny, który przed objęciem funkcji ministerialnych pracował w tej placówce.

Premier poinformował, że po zwiększeniu zamówienia produktu Pfizer i BioNTech Republika Czeska otrzyma łącznie 8 mln dawek szczepionki. Według szefa rządu kampania szczepień potrwa około dziewięciu miesięcy. Według resortu zdrowia do końca roku do Czech powinno trafić ok. 20 mln dawek.

Francja

Jako pierwsza została w niedzielę zaszczepiona 78-letnia pensjonariuszka domu opieki w Sevran. Wczoraj zaszczepiono również około 10 osób powyżej 75 lat z oddziału opieki długoterminowej szpitala Rene-Muret w Sevran, a także jednego z lekarzy. Do końca lutego planuje się zaszczepienie ok/ 1 mln najstarszych i najbardziej narażonych na zakażenie osób oraz ich opiekunów w 7 tys. domów opieki.

Szczepienia w Europie: 78-letnia Mauricette pierwszą zaszczepioną osobą we Francji

78-letnia Mauricette została pierwszą osobą we Francji, która została zaszczepiona. Dziś – w niedzielę – o godz. 11 dostała zastrzyk z pierwszą dawką szczepionki Pfizer i BioNTech.
 

Francuzka otrzymała zastrzyk z pierwszą dawką szczepionki w szpitalu publicznym René-Muret (Szpitale Paryskie AP-HP) …

Litwa

W niedzielę zaszczepieni zostali pracownicy szpitali w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Szawlach i Poniewieżu. W najbliższych dniach szczepionki ma otrzymać łącznie 9750 przedstawicieli litewskiego personelu medycznego. Krajowy plan szczepień przewiduje, że jako pierwsi szczepieni będą pracownicy służby zdrowia, a następnie osoby przewlekle chore i seniorzy powyżej 65. roku życia.

Bułgaria

Jako pierwszy przeciwko COVID-19 zaszczepił się w niedzielę w szpitalu św. Anny w Sofii minister zdrowia Kostadin Angełow. Następnie szczepionkę otrzymał przedstawiciel Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej, a także dyrektorzy największych szpitali w Sofii. Według mediów miały pojawiać się jednak problemy związane z przechowywaniem szczepionek, które w niektórych placówkach trzymano m.in. w starych, radzieckich lodówkach czy przewożono je w samochodach służących do transportu mięsa.

Bułgaria: 49 proc. osób przeciwko szczepieniom na SARS-CoV-2, ale zdaniem lekarzy to… optymistyczny wynik

49 proc. Bułgarów jest zdecydowanie przeciwnych poddaniu się szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2.

Słowenia

Około 8:30 rano szczepionkę otrzymali pensjonariusze domów opieki, którzy nie byli wcześniej zakażeni, a także pracownicy tych placówek oraz personel medyczny w szpitalach. Według ministerstwa zdrowia do końca stycznia planuje się zaszczepienie wszystkich chętnych osób powyżej 80. roku życia. Pozostałe grupy będą musiały poczekać co najmniej do marca, chyba że do tego czasu zatwierdzone zostaną szczepionki innych producentów.

Portugalia

Szczepienia rozpoczęły się w niedzielę rano w szpitalu San Joao. Pierwszą osobą, która przyjęła szczepionkę, był pracownik tej szpitala, a krótko po nim rozpoczęto szczepienie jego koleżanek i kolegów z tej placówki. Do końca dnia w szpitalu zaszczepionych miało być ponad 2 tys. osób. Na początku w Portugalii szczepiony będzie personel medyczny. Następnie szczepionki otrzymają pensjonariusze domów opieki, a także osoby cierpiące na poważne schorzenia układu oddechowego lub układu krążenia.

Szwecja

Pierwszą zaszczepioną w niedzielę w Szwecji osobą była Gun-Britt Johansson z domu opieki w Mjoelby w południowej części kraju. Dzięki połączeniu wideo 91-letnia kobieta po zakończeniu procedury rozmawiała z premierem Stefanem Löfvenem oraz minister ds. socjalnych Leną Hallengren, których zapewniła, że szczepienie było dla niej bezbolesne.

W najbliższych dniach w Szwecji zaszczepionych ma zostać łącznie prawie 5 tys. osób. W pierwszej kolejności szczepionki mają być przeznaczone dla grup ryzyka, począwszy od  pensjonariuszy domów opieki społecznej oraz ich opiekunów. Do lata 2021 r. szczepionka ma być dostępna dla wszystkich dorosłych mieszkańców Szwecji.

Hiszpania

Szczepienia rozpoczęły się w niedzielę w Guadalajarze w środkowej części kraju, gdzie znajduje się centrum logistyczne firmy Pfizer. W niedzielę rano w miejscowym domu spokojnej starości zaszczepiono 40-letnią pracownicę oraz jej 96-letnią podopieczną. Szczepionkę otrzymali także inni pensjonariusze ośrodka oraz personel.

W Hiszpanii jako pierwsi szczepieni będą pracownicy służby zdrowia, zwłaszcza szpitalnych oddziałów zakaźnych, ratownicy medyczni oraz personel na oddziałach intensywnej terapii. Następną zaszczepioną grupą będą podopieczni domów spokojnej starości oraz personel tych placówek.

Węgry

Na Węgrzech szczepienie rozpoczęto już w sobotę. Rzecznik rządu w komentarzu dla agencji Reutera oświadczył jednak, że szczepienia personelu medycznego odbywają się według wcześniej opracowanego planu i nie ma mowy o ich przedwczesnym rozpoczęciu.

Pierwsza dostawa szczepionek na Węgrzech trafiła do Centrum Szpitalnego Południowego Pesztu. Na początku szczepieni są lekarze i inni pracownicy służby zdrowia. Szczepionki następnie mają trafić do czterech innych szpitali: dwóch w Budapeszcie oraz do Debreczyna i Nyiregyházy. We wtorek (22 grudnia) władze kraju poinformowały, że na szczepienia zarejestrowało się już ok. 307 tys. Węgrów. Sondaż węgierskiego instytutu statystycznego (KSH) wykazał jednak, że zaszczepić się przeciwko COVID-19 zamierza mniej niż 15 proc. Węgrów.

Koronawirus: Szwajcaria i Serbia rozpoczynają szczepienia

Kraje Unii Europejskiej otrzymają z kolei szczepionki zaraz po Świętach.

Słowacja

Dzień wcześniej od większości krajów szczepienia zaczęła też Słowacja. Pierwszym zaszczepionym w sobotę Słowakiem był z kolei 60-letni epidemiolog Vladimir Krcméry. Następnie w szpitalu w Nitrze szczepionki przyjęło kilkoro członków rządowej Komisji Pandemicznej oraz doradców ministra zdrowia i rządu.

Kraje, które jeszcze nie zaczęły szczepień albo rozpoczynają je dzisiaj

W Belgii pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 mają miejsce dzisiaj (28 grudnia). Jako pierwsi preparat mają otrzymać podopieczni oraz personel domówi opieki i hospicjów. Od marca rozpocznie się szczepienie personelu medycznego oraz osób z niepełnosprawnościami, przebywających w specjalnych placówkach. W Irlandii szczepienia zaczną się jutro, zaś w Holandii z powodu problemów administracyjnych ich start przełożono na 8 stycznia.