Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 392 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej jednego dnia od początku epidemii. Łącznie zachorowały w Polsce już 2946 osób. Zmarło 57. W Hiszpanii potwierdzono dzisiaj ponad 6,1 tys. nowych przypadków koronawirusa, w Niemczech ponad 6,6 tys., a w Wielkiej Brytanii ponad 4,2 tys. Z kolei w USA stwierdzono dziś już ponad 25 tys. infekcji. Patogen zdiagnozowano w sumie u ponad 1 mln osób na świecie. Ponad 52,5 tys. ludzi zmarło. Wyzdrowiało ponad 210 tys. osób. (stan: 23:15, czwartek/2 kwietnia).

 

Skrót najważniejszych wiadomości:

 • Podczas pandemii koronawirusa na świecie zmarło już ponad 50 tys. osób. Zarażonych jest już ponad 1 mln
 • W Polsce zanotowano dziś aż 392 nowe przypadki koronawirusa – to najwięcej jednego dnia od początku pandemii
 • W naszym kraju zmarło dziś 14 zakażonych osób – również najwięcej jednego dnia
 • Do końca kwietnia liczba wykonywanych w Wielkiej Brytanii testów na obecność koronawirusa ma osiągnąć 100 tys. dziennie
 • Władimir Putin przedłuża obowiązujące w Rosji restrykcje do 30 kwietnia
 • W ciągu ostatniego tygodnia 6,6 mln Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
 • Według danych GIS, 461 osób personelu medycznego zostało zarażonych koronawirusem
 • Szczyt klimatyczny ONZ – COP 26, który miał odbyć się w listopadzie 2020 r. przełożony
 • Jarosław Gowin nie zgadza się na przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja. Kryzys w koalicji rządowej
 • 13 państw UE krytykuje Węgry za przedłużenie stanu wyjątkowego na czas nieokreślony. W tej grupie nie ma państw Grupy Wyszehradzkiej
 • Wybory prezydenckie mają odbyć się 10 maja tylko korespondencyjnie, poinformował Jacek Sasin. Jeszcze dziś PiS złoży poprawkę do Kodeksu wyborczego
 • Prezydent kieruje do TK w trybie kontroli następczej przepisy ze specustawy ws. walki z koronawirusem dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego

 

🇵🇱 Sytuacja w Polsce

Łączna liczba osób zakażonych w Polsce SARS-CoV-2 to – według danych Ministerstwa Zdrowia – 2946. Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła do 57. Dzisiaj MZ poinformowało o 392 kolejnych zakażeniach. To najwięcej nowych przypadków stwierdzonych jednego dnia od początku epidemii.

Według ostatnich danych MZ w Polsce hospitalizowanych jest 2317 osób, 183 095 osób jest objętych kwarantanną, do kwarantanny po powrocie do kraju zgłoszonych jest 163 789 osób, zaś nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 48 039 osób.

W ciągu ostatniej doby przeprowadzono w Polsce 4,3 tys. testów, a łącznie ponad 61 tys. Ale, jak ustaliła „Gazeta Wyborcza”, w Krakowie zaczęło już testów brakować. Nowe mają być dostarczone dopiero w piątek. O wyczerpywaniu się zapasów w Poznaniu informuje natomiast radio TOK FM.

Jak poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak, w walkę z koronawirusem zaangażowanych zostanie 5382 żołnierzy oraz cywilnych pracowników wojska, a także 646 jednostek sprzętu wojskowego, np. pojazdów czy helikopterów. 2010 żołnierzy ludzie m.in. wspierać Straż Graniczną oraz Policję w patrolowaniu granicy.

Wg danych GIS, wśród personelu medycznego zarażenie koronawirusem potwierdzono u 461 osób – 106 z nich jest hospitalizowanych, a 355 przebywa w izolacji domowej. W kwarantannie domowej przebywa natomiast 4391, a w zbiorowej 186 osób personelu medycznego. Oznacza to, że ponad 15,5 proc. zakażonych w Polsce to pracownicy służby zdrowia. To jeden z najwyższych odsetków na świecie.

Stan epidemii

W Polsce wprowadzono stan epidemii. Zamknięcie szkół, przedszkoli i innych placówek edukacyjnych przedłużono do świąt wielkanocnych. Kara za złamanie warunków obowiązkowej kwarantanny to 30 tys. Nie ma decyzji o odwołaniu wyborów prezydenckich. Mają się one odbyć 10 maja.

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła 29 marca zawieszenie swojej kampanii wyborczej. Wcześniej kampanię zawiesił też Szymon Hołownia.

Koronawirus: Ile osób może zabić pandemia?

Brytyjscy naukowcy, wykorzystując różne modele epidemiologiczne, oszacowali ile osób może do końca bieżącego roku zabić na całym świecie koronawirus SARS-CoV-2. Ich zdaniem w wyniku pandemii śmierć może ponieść nawet 0,26 proc. obecnej populacji Ziemi. Oznacza to ok. 20 mln zgonów.

 

Takich …

Do minimum ograniczono przemieszczanie się w Polsce – można wychodzić jedynie do pracy, sklepu, apteki czy na spacer z psem. Obowiązuje również zakaz zgromadzeń – poza takimi, gdzie spotykają się jedynie członkowie rodziny. W mszach i pogrzebach może uczestniczyć do pięciu osób, nie licząc tych sprawujących posługę.

Od 31 marca zamknięte zostały też wszystkie salony urody i wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. W sklepach i punktachmogą przebywać maksymalnie 3 osoby przy jednej kasie, a w placówkach pocztowych maksymalnie 2 osoby przy jednym okienku pocztowym.

W sklepach będzie obowiązywał nakaz noszenia rękawiczek (póki co nie jest wszędzie egzekwowany). Od 10 do 12 będą godziny tylko dla seniorów (60+) w sklepach i punktach usługowych. Ograniczono korzystanie z parków, plaż, bulwarów, promenad i używanie rowerów miejskich. W hotelach i miejscach noclegowych będą mogły przebywać jedynie osoby będące na wyjeździe służbowym, pozostałe muszą wykwaterować się do czwartku (2 kwietnia).

Ponadto pracodawcy muszą zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa dla pracowników tj. stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, a pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek. Muszą też mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Pomoc dla przedsiębiorców

W związku z pandemią rząd i prezydent zaproponowali pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki o wartości ok. 212 mld zł, czyli ok 10 proc. polskiego PKB.

Tzw. tarcza antykryzysowa przewiduje pięć filarów. Pierwszy filar to Bezpieczeństwo Pracowników, na co skierowanych ma być 30 mld zł. Drugi: Finansowanie Przedsiębiorstw ma pochłonąć 74,2 mld zł. Na trzeci filar – Ochrona Zdrowia – ma trafić najmniej 7,5 mld zł, a na czwarty – Wzmocnienie Systemu Finansowego – najwięcej, bo 70,3 mld zł. Natomiast ostatni, piąty filar: Program Inwestycji Publicznych może liczyć – podobnie jak ten pierwszy – na 30 mld zł.

Koronawirus: Prawo do głosowania korespondencyjnego dla wszystkich?

Sejm skończył wczoraj prace nad ustawami „tarczy antykryzysowej” odrzucając bez dyskusji niemal wszystkie poprawki Senatu, m.in. tę w Kodeksie wyborczym. Prezydent już je podpisał. Klub PiS zgłosił projekt dający w tych wyborach prezydenckich prawo do głosowania korespondencyjnego wszystkim wyborcom. 

Zamknięte granice

Granice są zamknięte do 13 kwietnia (od 15 marca). Wstrzymano międzynarodowy transport lotniczy, autobusowy, kolejowy i samochodowy. Podjęto również decyzję o wstrzymaniu lotów wewnątrzkrajowych. PLL LOT w ramach specjalnego programu „LotDoDomu” przywiózł do kraju ponad 40 tys. osób.

Od piątku (27 marca) niemożliwy jest w Polsce również mały transport graniczny.

Koronawirus w Europie

🇮🇹 Najbardziej doświadczonym przez koronawirusa krajem na świecie są WŁOCHY. Patogen wykryto tam już u ponad 115 tys. osób – więcej niż w Chinach, gdzie liczba zarażonych to niecałe 81,5 tys. Jednak na niechlubne światowe prowadzenie wysunęły się USA. Ale w liczbie zgonów przewodzą Włochy. Od początku pandemii we Włoszech zmarło już ponad 13,9 tys. osób, w Chinach ponad trzykrotnie mniej. Tylko w ciągu ostatniej doby we Włoszech zanotowano 760 zgonów. Prawie połowa wszystkich przypadków to mieszkańcy regionu Lombardia.

Dziś we Włoszech stwierdzono 4668 (wczoraj 4782, a przedwczoraj 4053) nowych przypadków. W sumie wyzdrowiało już we Włoszech ponad 18 tys. osób. Te dane dają nadzieję na to, że Włochom uda się niebawem opanować kryzys.

Włochy: Śmiertelność z powodu koronawirusa rośnie. Dlaczego?

Prawie 800 osób zmarło wczoraj we Włoszech z powodu zakażenia koronawirusem, dziś kolejne 651.

Włochy apelują o zgłaszanie się lekarzy-wolontariuszy. W poniedziałek (30 marca) we Włoszech wylądowało 15 polskich lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego.

W niektórych mediach pojawiają się informacje jakoby we Włoszech nie podłączano do respiratorów chorych powyżej 60. roku życia. Włosi zdecydowanie odrzucają wszelkie tego typu sugestie.

(Tutaj znajdą Państwo dokładne statystyki – aktualizowane codziennie o 18:20 – dotyczące koronawirusa we Włoszech)

🇸🇲 W zaledwie 33-tysięcznym SAN MARINO, nieunijnej enklawie na obszarze Włoch, wirusa zdiagnozowano u aż 245 osób. 30 osób zmarło.

🇻🇦Na terenie Watykanu łącznie zarażonych jest 7 osób. Jak dotąd przebadano 170 osób. „Zapewniam, że wśród chorych nie ma papieża Franciszka” – powiedział rzecznik Watykanu Matteo Bruni.

🇪🇸 Drugim najbardziej doświadczonym przez koronawirusa krajem w Europie jest HISZPANIA. Liczba stwierdzonych przypadków wirusa SARS-CoV-2 przekroczyła już tę z Chin. Zachorowało tam ponad 110 tys. osób, tylko dzisiaj kolejne 6120 osób. 10 003 osoby zmarły, z tego większość we wspólnocie autonomicznej Madrytu. W Madrycie brakuje miejsc w kostnicach. Część ciał ofiar pandemii złożono na wielkim lodowisku w tzw. Pałacu Lodu.

Hiszpańskie Ministerstwo ds. Równości poinformowało wczoraj (1 kwietnia) o wzroście o 18 proc. wykonywanych połączeń na numer alarmowy ws. przemocy wobec kobiet. Między 14 a 29 marca wykonano łącznie 3382 połączeń, o 521 więcej niż miesiąc wcześniej.

Koronawirus: Izolacja sprzyja przemocy domowej, ale jej ofiarom można pomóc

Izolacja sprzyja przemocy, jednak niektóre rządy w Europie pomagają osobom jej doświadczającym.

W Hiszpanii obowiązują przepisy zakazujące zwalniania pracowników z powodu epidemii koronawirusa.

🇵🇹 W sąsiedniej PORTUGALII odnotowano łącznie dotąd 9034 przypadków zachorowań. Dzisiaj przybyło 783 nowych przypadków. Łącznie 209 osób zmarło.

W związku z pandemią wprowadzono stan alarmowy, który potrwa co najmniej do 17 kwietnia. To pierwszy taki przypadek od 45 lat, czyli od Rewolucji Goździków, która doprowadziła do przemian demokratycznych w Portugalii.

Były prezydent Portugalii 85-letni Antonio Ramalho Eanes zaapelował do rodaków w wieku emerytalnym, aby rezygnowali w razie zachorowania z respiratorów, aby zwolnić je dla młodszych chorych, którzy bardziej rokują na przeżycie.

🇩🇪 W NIEMCZECH stwierdzono wirusa u ponad 84 tys. osób. Dzisiaj potwierdzono tam 6303 nowych przypadki. Zmarły łącznie 1089 osoby. 1 kwietnia rząd przedłużył obostrzenia dla obywateli co najmniej do 19 kwietnia.

Angela Merkel rządzi Niemcami z domu. Pani kanclerz poddała się obowiązkowej dwutygodniowej kwarantannie po kontakcie z lekarzem, u którego stwierdzono koronawirusa.

Niemieckie władze otrzymały do tej pory 1.1 mln wniosków o natychmiastową pomoc finansową od osób samozatrudnionych i małych przedsiębiorstw. Do tej pory wypłacono im 1 mld euro.

W ciągu kolejnych dwóch miesięcy Niemcy mają pozwolić 80 tys. zagranicznych pracowników sezonowych na przyjazd do kraju aby nie dopuścić do braku owoców i warzyw na sklepowych półkach.

Koronawirus: Dlaczego w Niemczech jest tak niska śmiertelność?

Co sprawia, że w Niemczech statystycznie umiera tak mało osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2? Przyczyn podaje się kilka…

🇫🇷 We FRANCJI stwierdzono wirusa już u ponad 59 tys. osób. W ciągu ostatniej doby koronawirusa stwierdzono u 4503 nowych osób i 471 osób zmarło. Dziś do ofiar pandemii doliczono także 884 osoby, które zmarły w domach spokojnej starości w ostatnich dniach. Wcześniej liczono tylko zgony, do których doszło w szpitalach. Łącznie zmarło więc we Francji już 5387 osób. Francuskie władze czekają jeszcze na informacje z 7,4 tys. kolejnych domów spokojnej starości.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez IPSOS, 56 proc. Francuzów jest niezadowolonych ze sposobu w jaki rząd próbuje opanować kryzys wywołany epidemią koronawirusa. To więcej o 10 proc. niż w ubiegłym tygodniu.

Podczas wspólnej sobotniej (28 marca) konferencji prasowej premiera Edouarda Philippe’a oraz ministra zdrowia Oliviera Vérana poinformowano o zamówieniu ponad 1 MILIARDÓW masek ochronnych, „głównie w Chinach”. „Francja potrzebuje tygodniowo 40 mln masek”, powiedział szef rządu. Rząd zamierza znacząco zwiększyć liczbę przeprowadzanych testów do 50 tys. dziennie.

Francuzi mogą opuszczać domy tylko w „istotnych sytuacjach”, takich jak praca lub zakupy. Każdorazowo muszą mieć przy sobie podpisane przez siebie oświadczenie o niezbędności opuszczenia domu. Bez niego wyjścia z domu są karane grzywnami.

Francuska policja zgłosiła ponad 30-proc. wzrost zgłaszanych przypadków przemocy domowej.

Niemiec, który odmówił Trumpowi. Kim jest Dietmar Hopp?

Dietmar Hopp w przeszłości rzucił wyzwanie możnym Bundesligi, a teraz odmawia Donaldowi Trumpowi. Gra toczy się o duże pieniądze oraz zdrowie ludzkości.

🇳🇱 W HOLANDII 14 697 osób ma wirusa. Dzisiaj poinformowano o 1083 nowych przypadkach. Zmarło 1339 osób.

🇸🇪 W SZWECJI liczba chorych wynosi już 5466. Zmarło 282 osób. Niektórzy eksperci nazywają strategię przyjętą przez szwedzkie władze „rosyjską ruletką, która może zakończyć się tragedią„.

Rzeczywiście, działania podejmowane przez szwedzkie władze różnią się od tych wdrażanych przez inne kraje (poza Białorusią). Według przedstawiciela Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego, priorytetem jest wypracowanie w społeczeństwie „odporności stada” i unikanie niepotrzebnych ograniczeń. Nadal otwarte są więc restauracje, szkoły czy też stoki narciarskie. W niedzielę weszło w życie pierwsze jak dotąd obostrzenie – zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.

Szwecja: Bary otwarte, czyli inny sposób walki z koronawirusem

Szwecja wciąż utrzymuje otwarte lokale gastronomiczne i dopuszcza kilkudziesięcioosobowe zgromadzenia.

🇩🇰 3386 osób choruje w DANII. Zmarły 126 osoby. Aż 177 osób zachorowało w zamieszkanych jedynie przez 49 000 mieszkańców Wyspach Owczych. 10 osób zachorowało zaś na 56-tysięcznej Grenlandii.

🇫🇮 W FINLANDII koronawirusa stwierdzono u 1518 osób. Zmarło 19 osób.

Od 27 marca Helsinki i najbardziej zaludniony region Finlandii Uusimaa, gdzie jest najwięcej zarażonych koronawirusem, odgrodzone są kordonem sanitarnym od reszty kraju.

Koronawirus: Stolica Finlandii odcięta od świata

Helsinki, czyli fińska stolica, nadal odcięta od reszty Finlandii. Będzie ją można opuścić tylko w specjalnych okolicznościach.

🇳🇴 W nienależącej do UE NORWEGII 5142 osoby mają koronawirusa. Zmarło 50 osób.

🇮🇸 Na również jedynie stowarzyszonej z UE ISLANDII stwierdzono zaś 1319 przypadków koronawirusa. To dużo, biorąc pod uwagę zaledwie 364-tys. populację wyspy. Na Islandii zmarły 4 osoby.

Podobnie dużo przypadków w stosunku do liczby mieszkańców przypada na liczący nieco ponad 600 tys. mieszkańców 🇱🇺 LUKSEMBURG. Stwierdzono tam dotąd 2487 przypadków koronawirusa oraz 30 zgonów.

🇦🇹 W AUSTRII zachorowały 11 123 osoby. 158 osób dotąd zmarło.

Austria zanotowała najwyższe bezrobocie od 1946 r. Wynosi ono obecnie 12,2 proc. – o 4,8 proc. więcej niż o tej samej porze w 2019 r. Najwięcej zwolnień dotknęło branżę turystyczną.

🇧🇪 W BELGII koronawirusa zdiagnozowano już u łącznie 15 348 osób. Łącznie 1011 osób zmarło.

W Belgii obowiązują urzędowe zakazy przemieszczania się. Dozwolona jest jednak aktywność fizyczna na zewnątrz: możliwe są jogging, jazda na rowerze, ale co najwyżej w towarzystwie partnera bądź partnerki, z którą mieszka się pod jednym dachem.

🇮🇪 W IRLANDII potwierdzono 3849 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Zmarło 98 osób.

Koronawirus: Które kraje wprowadziły stan wyjątkowy w Europie?

Polska dotąd nie wprowadziła stanu wyjątkowego. Oto wykaz państw europejskich, które to już zrobiły. Wykaz będzie stale aktualizowany.

🇸🇰 Na SŁOWACJI stwierdzono dotąd 426 przypadków koronawirusa i jeden zgon. Na Słowacji obowiązuje obowiązek noszenia masek zakrywających nos i usta.

🇨🇿 W CZECHACH od poniedziałku obowiązują ograniczenia w poruszaniu się obywateli. Można jedynie opuszczać dom jadąc do pracy, do rodziny (ale w stanie wyższej konieczności) lub na zakupy. Odnotowano tam 3805 infekcji koronawirusem. Jest także 44 zgonów.

Premier Andrej Babis powiedział dziś, że sytuacja w kraju powróci do normalności nie wcześniej niż pod koniec maja.

Koronawirus: Andrej Babiš chce pójść w ślady Orbána?

Czechy starają się walczyć z koronawirusem nowymi metodami i testują system, który ma kontrolować osoby objęte kwarantanną.

🇭🇺 Na WĘGRZECH 585 osób zachorowało, a 21 zmarło. Węgierski parlament przyjął ustawę wprowadzającą bezterminowo stan wyjątkowy. Parlament niniejszym wstrzymuje prace, a rząd może rządzić dekretami. Nie odbędą się także wybory. Za rozsiewanie fake newsów grozi do 5 lat więzienia, a za ucieczkę z kwarantanny nawet do 8 lat.

Trzynaście państw UE, w tym Francja, Hiszpania, Niemcy i Włochy, wyraziły w środę (1 kwietnia) zaniepokojenie w związku ze środkami podjętymi przez rząd Węgier w walce z koronawirusem. We wspólnym oświadczeniu napisano, że „środki podejmowane przez rządy muszą być tymczasowe, respektować prawa i wolność prasy. Państwa UE sugerują, że Budapeszt nie spełnił tych warunków. W grupie wspomnianych państw nie ma żadnego z Grupy Wyszehradzkiej.

Jednocześnie szef EPL, Donald Tusk napisał w liście do członków frakcji, że „stan wyjątkowy lub stan zagrożenia muszą służyć rządom w walce z wirusem, a nie wzmacnianiu władzy nad obywatelami. Wykorzystanie pandemii do zbudowania trwałego stanu wyjątkowego jest politycznie niebezpieczne i moralnie niedopuszczalne”.

Polityk dodał, że „wkrótce nadejdzie czas, że będziecie musieli ponownie przemyśleć swoje stanowiska (w sprawie wykluczenia Fideszu z EPL)”.

Węgry i koronawirus: Viktor Orban z nowymi szerokimi uprawnieniami

Węgierski parlament przyznał premierowi tego kraju nowe szerokie uprawnienia na czas pandemii koronawirusa.

🇬🇷 W GRECJI choruje 1544 osoby, a 53 zmarły. Najwięcej przypadków koronawirusa stwierdzono w rejonie Attyki, gdzie położone są Ateny.

Na 🇨🇾 CYPRZE stwierdzono zaś dotąd 356 przypadków i 10 zgonów. Natomiast na 🇲🇹 MALCIE – 196 infekcji. Od poniedziałku na Malcie obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 4 osób.

Koronawirus śmiertelnym zagrożeniem dla uchodźców z Syrii

Koronawirus to ogromne niebezpieczeństwo dla migrantów i uchodźców z Syrii.

🇷🇴 W RUMUNII odnotowano 2738 przypadków zachorowań oraz 114 zgony.

Rząd Rumunii w poniedziałek podjął decyzję o izolacji miasta Suczawa na północnym-wschodzie kraju (nieopodal granic z Ukrainą i Mołdawią), a także 8 pobliskich gmin. To tam odnotowano ponad 1/4 wszystkich infekcji w Rumunii i 1/3 ofiar śmiertelnych.

🇸🇮 W SŁOWENII natomiast stwierdzono 897 przypadków oraz 17 zgonów. Kraj ten – po Hiszpanii – przeprowadził dotąd najwięcej testów na obecność koronawirusa w UE. Przeprowadzono tam ponad 10 tys. testów na milion mieszkańców, najwięcej w UE per capita. Dla porównania w Polsce przeprowadzono ich ok. 1300 na milion.

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?

🇭🇷 W CHORWACJI zdiagnozowano 1011 przypadków koronawirusa. Umarło 7 osób.

W Chorwacji obowiązuje zakaz opuszczania miejsc zamieszkania bez specjalnego pozwolenia lub wyższej potrzeby. Wstrzymano również transport między miastami.

🇧🇬 W BUŁGARII odnotowano natomiast 457 przypadki oraz 10 zgonów. Noszenie maseczek w miejscach publicznych jest obowiązkowe.

Coraz trudniejsza jest sytuacja w państwach bałtyckich. Najwięcej przypadków koronawirusa odnotowano w 🇪🇪 ESTONII – 858 i 11 zgonów, na 🇱🇹 LITWIE – 649 i 8 zgonów, natomiast na 🇱🇻 ŁOTWIE – 458.

 

🇪🇺 Koronawirus obecny jest w każdym kraju Unii Europejskiej. Kolejne państwa decydują się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i zamykają granice.

Europejski Bank Centralny ogłosił program skupu aktywów o wartości 750 mld euro w ramach przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 na europejską gospodarkę. Nowy program obejmie aktywa sektora prywatnego i publicznego. Skup ma być przeprowadzony do końca 2020 r.

Unijni przywódcy zdecydowali o przeznaczeniu 37 mld euro na walkę z koronawirusem i łagodzenie skutków epidemii dla gospodarki UE. Polska będzie głównym beneficjentem tego wsparcia – otrzymamy 7,4 miliarda euro, czyli 32 mld złotych.

 

🇨🇭 W SZWAJCARII potwierdzono aż 18 267 przypadków zachorowania. Łącznie zmarło 536 osób. Rząd wprowadził stan wyjątkowy.

🇬🇧 W WIELKIEJ BRYTANII koronawirus dotknął już ponad 33 tys. osób, 2921 osób zmarło. Dzisiaj zanotowano kolejne 4244 zakażenia. Wśród zarażonych jest premier Boris Johnson, następca tronu książę Karol, a także minister zdrowia Matt Hancock. W izolacji przebywa również główny doradca Borisa Johnsona Dominic Cummings, u którego wykryto symptomy zarażenia.

Londyńskie szpitale są w dramatycznej sytuacji – około 1/3 zarażonych Covid-19 pacjentów jest leczona w angielskiej stolicy. Jak powiedział jeden z pracowników służby zdrowia, szpitale walczą z tsunami nowych przypadków.

Stojący na czele NHS Sir Simon Stevens zapowiedział powstanie tymczasowych szpitali m.in. w Londynie, Birmingham i Manchesterze. Pierwsze dwa mają pomieścić do 5 tys. łóżek, natomiast ośrodek w Manchesterze ma mieć pojemność ok. 1 tys.

W Wielkiej Brytanii odwołano też zaplanowany na przełom czerwca i lipca wielkoszlemowy turniej tenisowy w Wimbledonie. Nie zdarzyło się tak od czasów II wojny światowej.

Z opublikowanego badania opinii publicznej wynika, że ponad połowa Brytyjczyków jest zdania, że rząd Johnsona zbyt późno podjął działania mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Matt Hancock zapowiedział, że przed końcem kwietnia w Wielkiej Brytanii będzie przeprowadzanych 100 tys. testów dziennie.

Szczyt klimatyczny ONZ – COP 26, który miał odbyć się w listopadzie br. w 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 szkockim Glasgow, został odwołany. O decyzji podjętej przez rząd brytyjski i ONZ poinformowano w środę (1 kwietnia) wieczorem. Szczyt odbędzie w 2021 r., nie podano jednak konkretnej daty. Patricia Espinosa, sekretarz wykonawcza ONZ ds. zmian klimatycznych powiedziała, że koronawirus jest obecnie największym zagrożeniem dla ludzkości. Meksykanka dodała jednak, że „nie można zapomnieć, że w dłuższej perspektywie największym zagrożeniem dla ludzkości są zmiany klimatyczne”.

🇷🇸 Z państw europejskich spoza UE stan wyjątkowy wprowadziła SERBIA. Zdecydowano o zamknięciu wielu miejsc publicznych. Szpitali, w których leczeni są chorzy na COVID-19, pilnują żołnierze. W kraju potwierdzono dotąd 1171 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i 31 zgonów z tego powodu. Z powodu epidemii zdecydowano o odłożeniu na inny termin planowanych na 26 kwietnia wyborów parlamentarnych.

Natomiast w 🇽🇰 KOSOWIE stwierdzono dotąd 125 przypadków koronawirusa oraz 1 zgon. Dane podaje na swojej stronie tamtejsze ministerstwo zdrowia. Z powodu sporów o to czy wprowadzić w tym kraju stan wyjątkowy doszło do rozpadu koalicji rządowej i przegłosowania w parlamencie wotum nieufności wobec premiera Albina Kurtiego. To pierwszy na świecie rząd, który upadł w wyniku pandemii. Piszemy o tym więcej TUTAJ.

🇺🇦 Na UKRAINIE zdiagnozowano koronawirusa u 804 osób. 20 osób zmarło. Przeprowadzono tam jednak bardzo niewiele testów na obecność patogenu (artykuł). Ukraina kupiła 15 tys. nowych testów (porównajmy: Francja kupiła miliard).

W Kijowie oraz w obwodach dniepropietrowskim i iwano-frankiwskim wprowadzono stan sytuacji nadzwyczajnej. Granice kraju są całkowicie zamknięte, choć Ukraińcy mogą wrócić do domu.

🇧🇾 Na BIAŁORUSI zachorowały, wedle dostępnych informacji, 304 osoby, 4 zmarły. Prezydent Aleksandr Łukaszenka nie wydaje się przejmować pandemią i wdraża podobne obostrzenia co Szwecja, czyli żadnych. Przekonuje, że sport jest najlepszym lekarstwem na koronawirusa.

Dlaczego Białoruś lekceważy koronawirusa?

Prezydent Alaksandr Łukaszenka przekonuje, że sport jest najlepszym lekarstwem na koronawirusa, a Białoruś jest jedynym krajem w Europie, gdzie normalnie toczą się rozgrywki sportowe.

🇹🇷 W TURCJI do tej pory odnotowano 18 135 przypadków zakażenia koronawirusem. 356 osób zmarło. Dziś wykryto ponad 2,4 tys. zakażeń. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zdecydował się finansowo wesprzeć walkę z koronawirusem.

Koronawirus na świecie

🇷🇺 W ROSJI stwierdzono 3548 przypadków koronawirusa. Zmarło 30 osób. Najwięcej  przypadków zanotowano w Moskwie. Nie tylko eksperci powątpiewają w wiarygodność tych statystyk – wielu Rosjan już od kilku dni gromadziło zapasy produktów żywnościowych.

Rosyjskie władze zachęcają swoich obywateli do pozostania w domach w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się COVID-19. W Moskwie od 30 marca wyjść można z domu tylko ze specjalną przepustką. Ogłosił to mer rosyjskiej stolicy Siergiej Sobianin. Do tej pory Kreml zapewniał, że koronawirus to „zagrożenie dla zagranicy”.

Rosja zamknęła też całkowicie swoje granice. Wstrzymany został ruch przez przejścia graniczne samochodowe, kolejowe, piesze i wodne.

Prezydent Władimir Putin podjął decyzję o przedłużeniu obowiązujących restrykcji do 30 kwietnia. Natomiast ograniczenia obowiązujące w Moskwie mają potrwać dzień dłużej, do 1 maja.

Koronawirus: Czy rzeczywiście patogen omija Rosję?

Oficjalnie w Rosji stwierdzono dotąd 147 przypadków infekcji koronawirusem i ani jednej ofiary śmiertelnej.

 

🇮🇱🇵🇸Kryzys zbliży do siebie IZRAEL i PALESTYNĘ? W zeszłą środę doszło do rozmowy telefonicznej prezydenta Izraela Re’uwena Riwlina z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. To pierwsza tego typu rozmowa od czasu ogłoszenia przez USA tzw. „planu stulecia”, czyli krytykowanego przez Palestyńczyków i Unię Europejską rozwiązania pokojowego w regionie, które zakłada m.in. utworzenie w ciągu czterech lat państwa Palestyna ze stolicą we wschodniej Jerozolimie oraz uznania legalności żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. „Koronawirus nie odróżnia zakażonych ze względu na kraj pochodzenia. Musimy współpracować, aby chronić zdrowie Izraelczyków i Palestyńczyków”, miał powiedzieć Riwlin.

W Izraelu zarażonych jest 6808 osób, 34 zmarły. W Autonomii Palestyńskiej potwierdzono 160 przypadków zachorowań, 1 osoba zmarła. Władze sanitarne obawiają się wybuchu epidemii w 4,5 milionowej Autonomii. Szczególnie zagrożona jest Strefa Gazy, gdzie na terytorium porównywalnym do Krakowa stłoczone jest ponad 2 mln osób. W obliczu pandemii Izrael nawiązał współpracę z Autonomią, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

 

🗺️ W sumie NA ŚWIECIE odnotowano już ponad 1 mln zachorowań oraz ponad 52,5 tys. zgonów. Oznacza to globalną śmiertelność wirusa na poziomie 5,0 proc. (obliczamy ten współczynnik codziennie rano i jest on codziennie wyższy). To poziom znacznie wyższy niż w przypadku zwykłej grypy. WHO oficjalnie oblicza tę śmiertelność na 3,4 proc., ponieważ duża część przypadków infekcji koronawirusem nie wywołuje żadnych objawów.

Rzeczywista śmiertelność na koronawirusa może być jednak znacznie niższa, gdyż wiadomo już, że część zachorowań jest bezobjawowa lub wywołuje bardzo lekkie objawy, a więc takie osoby mogą nawet nie wiedzieć, że są nosicielami patogenu.

Jednocześnie wyzdrowiało ponad 210,5 tys. osób.

 

🇨🇳 W CHINACH zachorowało ponad 81,5 tys. osób, a zmarło ponad 3,3 tys. W Chinach epidemia wyhamowuje – przynajmniej według upublicznianych danych i deklaracji. Chorych przybywa mniej niż w Europie. Chińskie władze uważają wszystkie nowe przypadki za przywleczone z innych krajów. Wyzdrowiało już także… ponad 76 tys. osób.

Według doniesień medialnych zakażonych SARS-CoV-2 osób mogło być jednak o wiele więcej niż głoszą oficjalne dane, a sama liczba zgonów sięgnęła w Chinach nie 3,3 tys., ale nawet 50 tys. osób, w tym 35 tys, w mieście, gdzie zaczęła się epidemia.

Koronawirus: Chiny sfałszowały liczbę zgonów?

Pojawia się coraz więcej głosów mówiących o tym, że epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 mogła zabić w Chinach więcej osób niż oficjalnie podają władze w Pekinie.

25 marca wszelkie ograniczenia swobody poruszania się w prowincji Hubei zostały zniesione. Stolica prowincji – miasto Wuhan, które było pierwszym na świecie ogniskiem COVID-19 – zostało częściowo otwarte – do miasta można wjechać, niemożliwy natomiast jest wyjazd z niego.

Chińskie władze podjęły decyzję o zamknięciu granic kraju dla obcokrajowców. Obostrzenia weszły w życie w ten weekend.

🇮🇷 Tymczasem w IRANIE zanotowano w ciągu ostatniej doby 2875 nowych przypadków. Zachorowało już tam łącznie 50 468 osób. Zmarło 3160 osób. Pojawiły się zdjęcia satelitarne sugerujące, że w kraju powstają masowe groby, co może świadczyć o tym, że faktyczna liczba ofiar jest o wiele większa niż podają oficjalne źródła.

Iran wezwał USA i świat do zniesienia sankcji. Prezydent Hasan Rowhani stwierdził, że „epidemia potrwa cały irański rok”. Według tradycyjnego kalendarza liczy się ten okres od marca do lutego.

Arabia Saudyjska pomaga Iranowi w walce z koronawirusem

Iran jest jednym z najbardziej doświadczonych przez pandemię koronawirusa państw na świecie.

🇰🇷 W KOREI POŁUDNIOWEJ stwierdzono łącznie 9976 przypadki koronawirusa i 169 zgonów w jego wyniku. Wyzdrowiało już ponad 5,8 tys. osób.

Coraz trudniejsza jest za to sytuacja w 🇲🇾 MALEZJI, gdzie stwierdzono już 3116 zachorowań i 50 zgonów. W tym 31-milionowym kraju położonym w Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo nieczynne są szkoły, restauracje i większość sklepów. Zamykane są też kolejne fabryki. Ogranicza się też pracę fabryk produkujących gumowe rękawiczki, których Malezja jest największym producentem na świecie. Ale to nie koniec. Malezyjska firma Karex, która produkuje 1/5 światowych prezerwatyw (m.in. dla firmy Durex) nie wyprodukowała w zeszłym tygodniu ani jednej. Jej fabryki już wznowiły produkcję, jednak tylko w połowicznym wymiarze.

Przez koronawirusa zabraknie prezerwatyw?

Największy na świecie producent prezerwatyw musiał zamknąć swoje fabryki w Malezji z powodu koronawirusa.

🇺🇸 W USA stwierdzono koronawirusa u ponad 240 tys. osób, a ponad 5,8 tys. osób zmarło. Dziś potwierdzono już ponad 25 tys. nowych przypadków. Nowy Jork stał się centrum koronawirusowego kryzysu w USA, potwierdzono tam już ponad 1,9 tys. zgonów (do 1 kwietnia). Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował wczoraj, powołując się na dane Gates Foundation, że szczyt zachorowań spodziewany jest na koniec kwietnia, a liczba zgonów w stanie może przekroczyć 16 tys. Z kolei Biały Dom twierdzi, że w całych Stanach Zjednoczonych liczba śmiertelnych przypadków może sięgnąć od 100 do 240 tys.

Burmistrz Los Angeles Eric Garcetti stwierdził, że w jego mieście sytuacja za kilka dni będzie tak samo trudna jak w Nowym Jorku.

O ciężkiej sytuacji alarmuje też dowództwo lotniskowca „USS Theodore Roosvelt”, który stoi na kotwicy nieopodal wyspy Guam. Chorych ma być już ponad 100 członków liczącej ponad 4 tys. osób załogi. Kapitan jednostki zaapelował w mediach o pomoc w ewakuacji chorych oraz izolowaniu zdrowych. Na statku wszyscy znajdują się w ciasnych kilkuosobowych kajutach co wyklucza możliwość przeprowadzenia odpowiedniej kwarantanny.

W USA stwierdzono najwięcej przypadków koronawirusa na świecie. Dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) dr Anthony Fauci powiedział w telewizji CNN, że według jego oceny zachorują „miliony Amerykanów, a 100-200 tys. umrze w wyniku powikłań po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2”.

Miliony Amerykanów składają wnioski o zasiłki dla bezrobotnych. Dawno pobity został rekord z 1982 roku, kiedy 695 tys. osób zarejestrowało się na bezrobociu w ciągu jednego tygodnia.

🇨🇦 Tymczasem właśnie w KANADZIE stwierdzono dotąd 11 131 infekcji koronawirusem i 161 zgonów.

Każda osoba przybywająca do tego kraju (także kanadyjscy obywatele) jest poddawana dwutygodniowej kwarantannie. Parlament przyjął wart 82 mld dolarów kanadyjskich pakiet ratunkowy dla gospodarki.

Sophie Gregoire Trudeau, żona premiera Kanady, u której wykryto koronawirusa, wyzdrowiała.

🇦🇺 W AUSTRALII zachorowało 5139 osób. Łącznie 25 osób zmarło. W związku ze wzrostem liczby zachorowań, zamknięta została większość punktów usługowych, a także kina, teatry, czy lokale gastronomiczne. Władze zadecydowały też, że wszystkie osoby przybywające z zagranicy zostaną poddane dwutygodniowej kwarantannie.

Wśród zakażonych koronawirusem najwięcej jest dwudziestolatków, co potwierdza, ze nie tylko osoby starsze są narażone na ryzyko.

 

W Ameryce Południowej obserwujemy natomiast przyrost zachorowań w 🇧🇷 BRAZYLII. Stwierdzono tam już 7910 zachorowań i 299 zgonów. Pomimo tego, prezydent Jair Bolsonaro podważa zagrożenie związane z koronawirusem.

Wirus zaczyna się też rozprzestrzeniać w Afryce. W położonej na przedmieściach Johannesburga dzielnicy Yeoville w 🇿🇦 RPA doszło do zamieszek, gdy policja ostrzelała gumowymi kulami tłum kłębiący się pod jednym z supermarketów. Ludzie ci nie chcieli się mimo nakazów rozejść. Inne przedmieście Johannesburga – Alexandrę – patroluje południowoafrykańskie wojsko. Dotąd w RPA stwierdzono 1462 przypadki koronawirusa i 5 zgonów.

W ostatnich dniach w zachodnioafrykańskim 🇲🇱 MALI odbyły się wybory parlamentarne. W mijającym tygodniu potwierdzono pierwsze oficjalne zakażenia koronawirusem. Jak dotąd zachorowało 36 osób, a 3 osoby zmarły.

Pomimo apeli o przełożenie głosowania prezydent kraju wykluczył tę możliwość. „Wybory odbędą się 29 marca z poszanowaniem wszystkich środków ostrożności, w tym tych dotyczących zachowania odpowiedniego dystansu w miejscach publicznych”, powiedział Ibrahim Boubacar Keita. Frekwencja była jednak niska.

Wybory parlamentarne w Mali już dwukrotnie przekładano. Powodem były obawy o bezpieczeństwo. W kraju trwa regularna walka z dżihadystami. Przed wyborami porwano lidera głównego opozycyjnego ugrupowania Soumaila Cissé. Polityk ten zajął 2. miejsce w wyborach prezydenckich w 2018 r. Nie wiadomo, kto odpowiada za porwanie.

 

Gdy spojrzymy na mapę świata, główne ogniska występowania koronawirusa to Azja Południowo-Wschodnia, Europa i Bliski Wschód. Koronawirusa wykryto już w 203 krajach i terytoriach. W środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii, czyli – w skrócie – epidemii o zasięgu globalnym. Przedstawiciele WHO podkreślili jednak, że wirus wyhamował zarówno w Chinach, jak i w Korei Południowej.

Jak podaje WHO, epidemia ma również wymiar psychologiczny i społeczny. Radzi więc aby nie kojarzyć występowania wirusa z żadną konkretną rasą lub narodowością i aby być wyrozumiałym dla chorych, niezależnie od kraju pochodzenia, bo „nie zrobili nic złego”. WHO radzi też, aby nie pisać o „ofiarach” czy „przypadkach” COVID-19, ale o „ludziach, którzy mają COVID-19” lub są w związku z wirusem leczeni, zaś gdy już wyzdrowieją ich życie wróci do normy. Komunikat sugeruje też by unikać oglądania, czytania i słuchania wiadomości, które powodują niepokój lub stres – i aby aktualizować informacje maksymalnie raz-dwa razy dziennie, w regularnych odstępach czasu, ze sprawdzonych źródeł informacji. Polecamy się! 🗞️

 

TUTAJ znajdą Państwo aktualizowane na bieżąco dane nt. koronawirusa na całym świecie. TUTAJ znajdą Państwo aktualizowaną na bieżąco mapę występowania koronawirusa na świecie. TUTAJ mapa zarażeń w Polsce.