Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Donald Trump [źródło @Brad Parscale /Twitter.com]

W poniedziałek MZ poinformowało o 299 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i 5 zgonach. Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono zaś w USA – 58 tys., w Indiach – 28 tys., a w Brazylii – 18 tys.

Na świecie liczba wykrytych od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 13,2 mln, zmarło ponad 574 tys. osób, ale wyzdrowiało już ponad 7,6 mln – ponad połowa.

 

 • WHO zanotowało rekordowo wysoki dzienny wzrost zakażeń – 230 tys. Najwięcej nowych infekcji wykryto w USA, Brazylii, Indiach i RPA.
 • Meksyk wyprzedził Włochy w liczbie zgonów z powodu koronawirusa – jak dotąd, odnotowano ich ponad 35 tys. Meksyk jest teraz czwartym krajem pod względem umieralności – po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Wielkiej Brytanii.
 • Od soboty (11 lipca) noszenie masek ochronnych jest obowiązkowe w całej Belgii we wszystkich sklepach, centrach handlowych i innych miejscach zamkniętych. Decyzję podjęto w ramach konsultacji władz federalnych oraz lokalnych.
 • W sobotę (11 lipca) Donald Trump podczas wizyty w szpitalach wojskowych po raz pierwszy pokazał się publicznie w maseczce ochronnej. W weekend w Stanach Zjednoczonych zanotowano rekordową dzienną liczbę zachorowań.
 • Wielka Brytania nie dołączy się do unijnego zakupu szczepionek przeciwko COVID-19. Informację przekazał brytyjski ambasador przy UE Tim Barrow. Przyczyną decyzji jest brak ewentualnego wpływu na wybór producenta, negocjacje dotyczące ceny, ilości oraz terminu dostarczenia szczepionek.
 • Rząd Węgier zadecydował o ponownym zamknięciu granic dla mieszkańców niektórych krajów. Kraje zostały pogrupowane według poziomu ryzyka związanego z pandemią koronawirusa na trzy kategorie: czerwoną, żółtą i zieloną. Wjazd na terytorium kraju zostanie zakazany dla mieszkańców strefy czerwonej, obejmującej Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Białoruś, Kosowo, Macedonię Płn., Mołdawię, Czarnogórę i Ukrainę, a także większość krajów azjatyckich, afrykańskich, południowoamerykańskich oraz Australię i Oceanię. Osoby pochodzące z krajów strefy żółtej (obejmującej Bułgarię, Portugalię, Rumunię, Szwecję, Wielką Brytanię, Norwegię, Rosję, Serbię, Japonię, Chiny i Stany Zjednoczone) po przyjeździe do Węgier będą musieli przejść obowiązkowe badania, poddać się 14-dniowej kwarantannie lub okazać negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2. Nowe przepisy wejdą w życie w nocy z wtorku na środę. Rząd co środę będzie aktualizować listę krajów należących do każdej ze stref.
 • Liczba zgonów z powodu COVID-19 w Kosowie przekroczyła 100 osób.
 • USA: „Wszyscy powinniśmy nosić maski ochronne”, powiedział Anthony Fauci, główny epidemiolog i doradca prezydenta USA, w wywiadzie z „El Pais”. Jakby na potwierdzenie tych słów prezydent USA Donald Trump po raz pierwszy od rozpoczęcia pandemii koronawirusa pojawił się publicznie w masce ochronnej podczas wizyty w Walter Reed National Military Medical Center (WRNMMC). Czyżby do zmiany nastawienia skłoniła prezydenta USA informacja o zakażeniu SARS-CoV-2 u Jaira Bolsonaro? Jest to tym bardziej prawdopodobne, że Trump z Fauccim nie konsultuje się od  dłuższego czasu – nawet od początku czerwca.
 • Gwałtowny wzrost liczby zakażeń od czasu złagodzenia restrykcji odnotowano także w Uzbekistanie. W związku z tym władze postanowiły przywrócić część ograniczeń. Mają one obowiązywać na razie od 10 lipca do 1 sierpnia. Zamknięte zostały sklepy i centra handlowe, a także parki, lokale gastronomiczne, obiekty sportowe i rozrywkowe. Ograniczono także ruch pojazdów.
 • Rosną obawy innych krajów w związku z drugą falą zakażeń w Chorwacji. Austriacki rząd określa podróże do tego kraju jako wiążące się z wysokim ryzykiem, natomiast władze Słowenii usunęły Chorwację z listy krajów uważanych za „bezpieczne”. W kraju obowiązkowe stało się noszenie maseczek wewnątrz pomieszczeń.
 • Sekretarz generalny ONZ António Gutteres podczas szczytu organizowanego przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA) wezwał kraje do zaprzestania finansowania wydobycia węgla i zapewnienie „zrównoważonej przyszłości” po ustaniu pandemii koronawirusa. Stwierdził, że „w planach odbudowy świata po pandemii COVID-19 nie ma miejsca dla węgla”. Wyraził także uznanie dla krajów i organizacji, które zobowiązały się do przyspieszenia transformacji ekologicznej w dziedzinie energii, wymieniając w tym kontekście Unię Europejską, Koreę Południową, Nigerię, a także Kanadę.
 • Iran: Prezydent Hassan Rouhani w sobotnim telewizyjnym orędziu ogłosił zakaz organizacji dużych zgromadzeń, m.in. uroczystości ślubnych czy pogrzebowych. Decyzja ma związek z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. „Musimy zabronić ceremonii i zgromadzeń na terenie całego kraju, niezależnie od tego, czy będą to pogrzeby, śluby czy przyjęcia”, powiedział irański prezydent. Zapowiedział również, że zawieszona zostanie rekrutacja na studia wyższe.
 • Liczba zakażeń koronawirusem w Afryce zbliża się do 550 tys., wynika z opublikowanych w piątek (10 lipca) danych Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób. Najwięcej przypadków – ponad 250 tys. potwierdzono w RPA. O tym na ile mogą to być niedoszacowane statystyki. Oraz o innych problemach i wyzwaniach kontynentu afrykańskiego, zapraszamy do lektury rozmowyAndrzejem Dychą, byłym ambasadorem Polski w krajach Afryki Zachodniej i byłym wiceministrem gospodarki.
 • Koronawirus i neandertalczycy. Fragment nitki DNA, sześć genów odpowiedzialnych za nawet trzykrotnie częstsze zapadanie niektórych osób na chorobę COVID-19, został nam przekazany w spadku przez Neandertalczyków 60 tys. lat temu, twierdzą dwaj szwedzcy naukowcy: Hugo Zeberg, genetyk szwedzkiego instytutu Karolinska oraz Svante Paabo, dyrektor Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego akurat ten konkretny segment DNA zwiększa ryzyko zachorowania i ciężkiego przebiegu choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Naukowcy spekulują, że „gen neandertalczyków” jest szkodliwy i dlatego jest go coraz mniej w populacji. Być może analizowana nić DNA poprawiła w jakimś stopniu zdrowie osób z Azji Południowej, zapewniając odporność immunologiczną na wirusy w tym regionie. Fragment genomu człowieka rozciągający się na sześć genów z chromosomu 3 najbardziej rozpowszechniony jest obecnie wśród mieszkańców Bangladeszu (występuje u 63 proc. populacji). W całej Azji Południowej przeciętnie występuje u 1/3 ludzi. Ma go jedynie 8 proc. Europejczyków i niemal żaden mieszkaniec Afryki. Wyników badania nie opublikowano jak dotąd w żadnym piśmie naukowym. Można się z nimi zapoznać na platformie bioRxiv.org.
 • W Nikaragui rządzonej przez jednego z koronawirusowych negacjonistów – Daniela Ortegę –  potwierdzono jak dotąd 2,8 tys. zakażeń koronawirusem oraz 91 zgonów spowodowanych COVID-19. Jednak organizacje pozarządowe twierdzą, że statystyki są sfałszowane. Wedle szacunków niezależnego Obserwatorium Obywatelskiego przypadków śmiertelnych jest w kraju co najmniej 2,3 tys., a zakażeń prawie 8 tys. A ilu nie udało się uwzględnić? (EFE)
 • Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w piątek (10 lipca), że stan kryzysowy wprowadzony na pół roku z powodu pandemii koronawirusa zostanie przedłużony. Na mocy obowiązującego rozporządzenia rządu stan kryzysu kończy się 31 lipca.
 • W Polsce minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w piątek, że „ponowne zamknięcie Polaków w domach, ograniczenie ich aktywności zawodowej i społecznej jest raczej niemożliwe”. Minister podkreślił w rozmowie z PAP, że jesienią może dojść do wzrostu zachorowań na COVID-19, ale jego zdaniem „przetarto już ścieżki i wprowadzono mechanizmy działania, które pomogą w uporaniu się z epidemią”.
 • Do Chin wyruszył zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), który prowadzi śledztwo w sprawie pochodzenia koronawirusa – poinformowała rzeczniczka tej organizacji. Przyjmuje się, że pierwsze ognisko patogenu stwierdzono na targu w chińskim mieście Wuhan. Chiny jednak sugerują, że wirus może nie pochodzić z tego kraju.
 • Boliwia: Tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Anez poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych o uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Zapewniła jednak, że czuje się dobrze i zamierza kontynuować wykonywanie służbowych obowiązków. Anez jest drugim przywódcą w Ameryce Południowej, który w ostatnich dniach został zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. W poniedziałek (7 lipca) o zakażeniu poinformował prezydent Brazylii Jair Bolsonaro. O tym w jaki sposób na wieść o infekcji kornawirusem zareagował brazylijski polityk piszemy tutaj. Koronawirus pustoszy Amerykę Południową. We wszystkich krajach potwierdzono już ponad 2,7 mln zakażeń, z czego ponad 1,7 mln w Brazylii. Są jednak dwa kraje, które radzą sobie z pandemią. Więcej piszemy o nich tutaj
 • W czwartek (9 lipca) serbskie władze pod naciskiem dwudniowych protestów zrezygnowały z planów wprowadzenia godziny policyjnej w Belgradzie, na rzecz łagodniejszych środków zapobiegawczych. Więcej piszemy o tym tutaj.
 • Włosi są przestraszeni i niepewni przyszłości. Taki obraz społeczeństwa w trakcie pandemii wyłania się z raportu Instytutu Badań Społecznych Censis. Odnotowano zarazem, że właśnie z powodu tego lęku rosną oszczędności sporej grupy obywateli. Więcej piszemy o tym tutaj.
 • Do wczoraj (9 lipca) w Rumunii nie zarejestrowano ponad 600 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu 24 godzin. Jednak granica ta została już przekroczona – potwierdzono dokładnie 614 nowych infekcji – a władze obawiają się, że w kolejnych dniach zostaną przekroczone kolejne bariery. Więcej piszemy o tym tutaj.
 • Tajlandia ogłasza koniec pierwszej fali epidemii na swoim terytorium. Lokalnego zakażenia nie było tam już od 45 dni. Ale władze w Bangkoku oficjalnie szykują się już na drugą falę zachorowań.
 • Japonia: Służby medyczne w Tokio potwierdziły w czwartek 224 nowe zakażenia koronawirusem – podała publiczna stacja NHK, powołując się na źródła we władzach miasta. To największy dzienny przyrost zakażeń w ciągu 24 godzin od 17 kwietnia, gdy w stolicy Japonii zgłoszono 206 infekcji. Łączny bilans zakażeń koronawirusem wykrytych w Japonii przekroczył 20 tys., a ok. 980 osób zmarło.
 • W związku ze wzrostem liczby przypadków zakażeń koronawirusem wśród osób powracających z zagranicy rząd Austrii ogłosił ostrzeżenie przed podróżowaniem do RumuniiBułgarii i Mołdawii oraz polecił wzmocnić kontrolę wschodniej granicy państwa. Od 1 lipca ostrzeżenie takie obowiązuje w odniesieniu do sześciu krajów Bałkanów Zachodnich – Albanii, Bośni i HercegowinyCzarnogóryKosowaMacedonii Północnej i Serbii. Więcej o szczegółach piszemy tutaj.
 • Hiszpania: Premier rządu Katalonii Quim Torra zdecydował, że od czwartku (9 lipca) zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej w całym regionie będzie obligatoryjne. Maski należy nosić, nawet jeżeli zachowany zostanie dystans 1,5 metra od innej osoby. Niedostosowanie się do nakazu wyceniono na 100 euro. W związku z gwałtownym wzrostem wskaźnika zachorowań przywrócono lockdown w Katalonii i Galicji. W miastach objętych kwarantanną nie można wjechać, ani z nich wyjechać. Restrykcje wiążą się także z wprowadzeniem zakazu odwiedzin bliskich w domach opieki oraz ograniczeniem dozwolonej liczby uczestników zgromadzeń do 15 osób.
 • Tymczasem w innej hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej – Kraju Basków – właśnie dzieje się historia, która z polskiego punktu widzenia może wydać się choć trochę interesująca. W niedzielę (12 lipca) odbędą się w regionie wybory do lokalnego parlamentu. Z powodu pandemii przesunięto je z początku kwietnia. Tymczasem koronawirus przyczynił się do pobicia rekordu w liczbie chętnych, którzy skorzystali z możliwości głosowania korespondencyjnego. Zrobiło tak już ponad 104 tys. osób. Do niedzieli rezultat ten z pewnością zostanie poprawiony. Wybory w Kraju Basków polecamy uwadze wszystkim zainteresowanym w tym wicepremierowi i ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi.
 • Najwyższa Izba Kontroli poinformowała w środę (8 lipca), że rozpoczęła kontrolę „działań wybranych podmiotów w związku z przygotowaniem wyborów prezydenckich, które miały odbyć się 10 maja z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego. Wyniki kontroli zostaną opublikowane po jej zakończeniu”, napisano w komunikacie NIK.
 • Po mandaty dla niepokornych podróżnych sięgną także w Belgii. Tamtejsze koleje państwowe zapowiadają, że po dwóch miesiącach zwracania uwagi i proszenia posypią się mandaty za brak noszenia masek ochronnych w pociągach. Nakaz obowiązuje we wszystkich środkach transportu publicznego w Belgii. Kara jest wprost proporcjonalna do wysokości zarobków w tym kraju – 250 euro. Kiedy podobne rozwiązania w Polsce?
 • Koronawirus w Rumunii jest antykonstytucyjny, a przynajmniej środki podjęte przeciwko jego rozprzestrzenianiu się. W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rząd nie może zmuszać obywateli do poddawania się izolacji ani kwarantannie, jeżeli podejrzewa się ich o zakażenie koronawirusem. Po orzeczeniu TK rząd rozpoczął pracę nad zdefiniowaniem zasad kwarantanny oraz innych środków wprowadzanych w ramach ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa w kraju. Minister zdrowia Nelu Tataru powiedział w poniedziałek (6 lipca), że w wyniku decyzji Trybunału Konstytucyjnego w ciągu jednego tylko dnia około 550 osób opuściło szpitale. Tymczasem w środę (8 lipca) w Rumunii odnotowano największy dobowy wzrost liczby zakażeń od początku epidemii – 555 nowych przypadków; liczba osób zainfekowanych koronawirusem wzrosła tym samym do 30 175. Kto ma rację rząd czy Trybunał Konstytucyjny?
 • Nie lepsza sytuacja epidemiologiczna panuje w odległej Australii, gdzie od kilku dni dochodzą informacje o przywracaniu koronawirusowych restrykcji. Po raz pierwszy od stu lat zamknięto granicę pomiędzy dwoma stanami: Wiktorią i Nową Południową Walią. Władze Melbourne zdecydowały się na wprowadzenie lockdownu w związku z wykryciem nowych ognisk koronawirusa w mieście. We wtorek (7 lipca) odnotowano w Australii 199 nowych infekcji, z czego aż 191 w stanie Wiktoria, którego Melbourne jest stolicą. Od czwartku, 9 lipca, mieszkańcy Melbourne, drugiego największego miasta w kraju, będą mogli opuścić dom tylko w koniecznych wypadkach. Ten stan rzeczy ma potrwać przez co najmniej sześć tygodniWięcej o sytuacji w Australii piszemy m.in. tutaj.
 • Francja. Już we wtorek (14 lipca) Święto Narodowe Francji ustanowione na pamiątkę zdobycia Bastylii. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa na Pola Marsowe nie zostanie wpuszczona publiczność. Decyzję podjęła mer francuskiej stolicy Anne Hidalgo w porozumieniu z policją. Publiczności pozostanie śledzenie tradycyjnego wieczornego pokazu sztucznych ogni w TV.
 • USA formalnie wycofuje się z WHO. Decyzję potwierdziła we wtorek (7 lipca) prezydencka administracja.
 • Arabia Saudyjska opublikowała wytyczne dla około 1 tys. pielgrzymów, którzy będą mogli w tym miesiącu odbyć hadżdż, czyli doroczną muzułmańską pielgrzymkę do Mekki. Z powodu pandemii koronawirusa odbędzie się ona w tym roku w zupełnie inny sposób niż zwykle. Pielgrzymi zostaną bowiem wybrani spośród pracowników saudyjskiej służby zdrowia oraz pracowników służb bezpieczeństwa, którzy przeszli COVID-19. Teb wybór ma według władz w Rijadzie okazać „dowód uznania dla ich roli w zapewnianiu opieki podczas pandemii”.
 • Szwecja oficjalnie przygotowuje plan na drugą falę zachorowań na COVID-19, której spodziewa się jesienią.
 • WHO szacuje, że szanse na szczepionkę na koronawirusa w tym roku są znikome. WHO ma wkrótce otrzymać pierwsze wyniki prowadzonych na całym świecie testów. Nawet jednak, gdyby rezultaty były obiecujące, to cały proces produkcyjny może potrwać jeszcze kilka miesięcy.
 • ONZ: Koronawirus jest dopiero początkiem problemów. Autorzy raportu „Zapobieganie kolejnej pandemii: Choroby odzwierzęce i przerywanie łańcucha transmisji” przestrzegają przed kolejnymi tego typu chorobami odzwierzęcymi, które będą atakować ludzkość w następnych latach. Wśród przyczyn wymieniają m.in. zniszczenia wielu siedlisk zwierząt w wyniku eksploatacji dzikiej przyrody, częste praktyki niezrównoważonego rolnictwa oraz zmiany klimatyczne.
 • Służby epidemiczne Hongkongu przestrzegają przed trzecią falą zakażeń w regionie. Dotychczas potwierdzono 14 nowych przypadków, w tym 9 dotyczyło osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały. Od środy (8 lipca) zostaną wprowadzone obowiązkowe testy na obecność koronawirusa dla personelu pokładowego samolotów i osób przybywających do Hongkongu.
 • Irlandia utrzyma obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z zagranicy co najmniej do 20 lipca – powiedział w niedzielę (5 lipca) minister transportu tego kraju Eamon Ryan.

Botswana: Tajemnicza śmierć ponad 350 słoni. Przyczynę mają ustalić testy laboratoryjne

Ponad 350 słoni padło w bardzo krótkim okresie w delcie rzeki Okawango w Botswanie. Nie wiadomo co jest tego przyczyną, ale niemal na pewno nie było to działanie kłusowników, bo zwierząt nie pozbawiono ich cennych ciosów. Sprawę wyjaśnią badania laboratoryjne.

 

🇵🇱 Koronawirus w Polsce

Łączna liczba osób zakażonych w Polsce SARS-CoV-2 to – według danych Ministerstwa Zdrowia – 38 190. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrosła do 1576 osób.

Dzisiaj MZ poinformowało o 299 nowych zakażeniach. Zmarło 5 kolejnych osób. Oficjalna liczba osób wyzdrowiałych to 27 148.

MZ poinformowało też, że dotąd przebadano w Polsce na obecność koronawirusa 1 813 365 próbek. Tylko w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 15,7 tys. testów.

Stan epidemii

W Polsce mamy stan epidemii. Po tygodniach narodowej kwarantanny od 20 kwietnia rozpoczęło się stopniowe znoszenie obostrzeń. 30 maja zniesiony został obowiązek noszenia maseczek w miejscach, gdzie możliwe jest zachowanie odległości 2 m od innych. Nadal jednak ich noszenie obowiązuje m.in. w sklepach, kościołach i środkach transportu publicznego.

Od 13 czerwca zostały otwarte granice z państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły szczegóły międzynarodowej, wakacyjnej siatki połączeń. Przewoźnik od początku lipca wznawia regularne rejsy pasażerskie po Europie. W siatce znalazło się w sumie 36 kierunków i 130 połączeń. Pasażerowie będą mogli się dostać do takich krajów, jak Chorwacja, Hiszpania, Włochy, Malta, Bułgaria, Czarnogóra, Gruzja, Macedonia, Cypr, Albania, greckie wyspy Santorini, Kos, Korfu i Kreta.

Czwarty etap znoszenia ograniczeń

Od 30 maja zniesiony jest obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, jeżeli zostanie zachowany dystans społeczny. Nie obowiązują już także ograniczenia liczby osób przebywających w sklepach, na targu, na poczcie, w restauracjach, w kawiarniach czy barach oraz w miejscach kultu religijnego. Dozwolona jest organizacja zgromadzeń i koncertów plenerowe do 150 osób.

Od 6 czerwca otwarte są miejsca kultury m.in. kina, teatry, opery, balety jak również obiekty rekreacyjne tj. kluby fitness, baseny, place zabaw czy siłownie. Zamknięte pozostają dyskoteki. Ponadto od 6 czerwca w przyjęciach może brać udział 150 gości. Nie muszą oni nosić na twarzy maseczek.

Od 19 czerwca na stadionach mogą przebywać kibice, jednak zajęte może być nie więcej niż 25 proc. dostępnych miejsc na trybunach.

Wytyczne dla organizatorów wypoczynku

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało wytycznych dotyczących letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży w tym roku, który będzie mógł się odbyć pod warunkiem zachowania odpowiedniego reżimu sanitarnego. Wytyczne MEN mówią m.in. o tym, że w jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób na przy zachowaniu powierzchni 4 metrów kwadratowych na jedną osobę. Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 metry kwadratowe na osobę. Ponadto obiekty powinny być przeznaczone dla wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie trwania wypoczynku należy ograniczyć odwiedziny ze strony osób z zewnątrz.

Podczas jedzenia powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł.

Koronawirus w Europie

Unia Europejska opublikowała listę 15 pozaunijnych krajów bezpiecznych, których obywatele mogą wjeżdżać na teren Unii Europejskiej. Na liście brakuje m.in. Stanów Zjednoczonych, gdzie liczba nowych przypadków koronawirusa jest nadal wysoka.

Granice zewnętrzne UE: Jest lista 15 państw uznanych za epidemicznie bezpieczne

Państwa członkowskie porozumiały się i ustaliły listę tzw. krajów bezpiecznych, czyli pozaunijnych państw, których obywatele mogliby wjeżdżać na teren UE. Komisja Europejska rekomenduje otwarcie dla nich granic 1 lipca. Na liście są m.in. Chiny, ale nie ma USA czy Rosji.

***

🇮🇹 Najbardziej doświadczonym przez koronawirusa krajem w Europie przez długi czas były WŁOCHY. Patogen wykryto tam u ponad 243 tys. osób. We Włoszech zmarło też prawie 35 tys. osób.

Zaraz po Wielkanocy, 14 kwietnia we Włoszech otwarte zostały księgarnie, sklepy z artykułami biurowymi oraz z artykułami dziecięcymi. 18 maja otwarte zostały muzea, sklepy, lokale gastronomiczne, a także zakłady fryzjerskie, natomiast 25 maja – siłownie i baseny. Od 30 maja zezwolono na organizację zgromadzeń do 30 osób.

3 czerwca wznowiły działalność wszystkie lotniska we Włoszech, zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. 15 czerwca otwarto kina oraz teatry.

Otwarcie szkół nastąpi najwcześniej dopiero 1 września. Placówki edukacyjne będą musiały spełnić spełnią nowe rygorystyczne wymogi sanitarne, przede wszystkim szkolne sale będą musiały być zorganizowane tak, by minimalna odległość między każdym z uczniów nie była mniejsza niż 1 m.

Od 3 czerwca otwarte są granice regionów, a także granice zewnętrzne kraju dla turystów m.in. z UE, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Przybywający do Włoch nie muszą poddawać się izolacji, z wyłączeniem mieszkańców wyżej wymienionych krajów, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywali poza terytorium tych państw – ci mają obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny. Osoby spoza Europy nadal nie mają wjazdu do kraju.

We Włoszech wciąż obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w sklepach oraz środkach transportu publicznego.

Premier Giuseppe Conte oświadczył 10 lipca, że stan kryzysowy wprowadzony na pół roku z powodu pandemii koronawirusa zostanie przedłużony. Na mocy obowiązującego rozporządzenia rządu stan kryzysu kończy się 31 lipca.

Włochy: Antyrządowe protesty w Rzymie. Opozycja chce wyborów parlamentarnych we wrześniu

Opozycja domaga się m.in. przedterminowych wyborów oraz przyznania tytułu dożywotniego senatora Silvio Berlusconiemu.

***

🇸🇲 W zaledwie 33-tysięcznym SAN MARINO, nieunijnej enklawie na obszarze Włoch, wirusa zdiagnozowano u 699 osób. 42 osoby zmarły. Teoretycznie jest to kraj, w którym zaraziło się, ale też zmarło najwięcej osób per capita na świecie.

***

🇻🇦 Na terenie WATYKANU łącznie zaraziło się 12 osób. Wszystkie osoby zakażone wyzdrowiały.

Papież Franciszek wysłał 35 respiratorów do 13 krajów świata: po cztery do Haiti, Brazylii i Ekwadoru, po trzy do Kolumbii, Meksyku i Hondurasu, po dwa na Dominikanę, do Boliwii, Ekwadoru, Kamerunu, Zimbabwe, Bangladeszu i na Ukrainę.

***

🇪🇸 Drugim najbardziej doświadczonym przez koronawirusa krajem w Unii Europejskiej – po Włoszech – jest HISZPANIA. Zachorowało tam ponad 303 tys., zmarło natomiast łącznie 28,4 tys. osób.

Koronawirus: Rekordowy spadek PKB Hiszpanii

Pandemia koronawirusa odbiła się na sytuacji gospodarczej Hiszpanii, znajdując potwierdzenie w rekordowym spadku PKB tego kraju w I kwartale 2020 r.

14 kwietnia w kraju wznowiona została działalność sektora przemysłowego i budowlanego. Od 4 maja wprowadzono pozwolenie na opuszczanie miejsca zamieszkania w celach rekreacyjnych przez osoby pełnoletnie. Zezwolono także na wznowienie pracy niektórych przedsiębiorstw, jednak w bardzo ograniczonym zakresie. 11 maja otwarte zostały lokale gastronomiczne świadczące usługi na otwartym terenie.

26 maja do szkół powrócili uczniowie. Tego samego dnia pracę wznowiły kina i teatry.

Nakaz zasłaniania ust i nosa wciąż obowiązuje w środkach transportu publicznego oraz wszędzie tam w przestrzeni publicznej, gdzie niemożliwe jest utrzymanie bezpiecznej odległości między poszczególnymi osobami.

21 czerwca w Hiszpanii zniesiono stan zagrożenia epidemicznego.

Od 21 czerwca Hiszpania przywróciła swobodny ruch z niemal wszystkimi państwami strefy Schengen. 1 lipca została otwarta granica lądowa z Portugalią.

Przybywający na Wyspy Kanaryjskie, którzy nie posiadają ze sobą aktualnych wyników testu na obecność wirusa zostaną poddani testowi na miejscu.

Turystyka stanowi około 12 proc. PKB. Szacuje się jednak, że np. w Barcelonie znaczna większość hoteli – 75 proc. – pozostanie zamknięta co najmniej do września br. z powodu mniejszego ruchu turystycznego.

W Hiszpanii obowiązują przepisy zakazujące zwalniania pracowników z powodu epidemii koronawirusa.

Majorka nie radzi sobie z gwałtownym napływem turystów. W związku z otwarciem granic i początkiem sezonu wakacyjnego liczba osób przybywających na wyspę znacząco wzrosła. Problem stanowią m.in. zbyt mała liczba pracowników do kontroli stanu zdrowia na lotniskach, brak dyscypliny w kwestii utrzymywania dystansu społecznego na plażach, a także libacje alkoholowe na ulicach. Na Balearach obowiązuje nakaz utrzymywania odległości 1,5 m pomiędzy poszczególnymi osobami i limit osób uczestniczących w zgromadzeniach wynoszący 25 osób.

Hiszpania: Miliardy na wsparcie turystyki. Miliony osób nadal bez pracy

Premier Pedro Sanchez ogłosił w czwartek (18 czerwca) program wsparcia dla krajowej turystyki kwotą 4,25 mld euro.

🇵🇹 W sąsiedniej, 10-milionowej PORTUGALII odnotowano dotąd ponad 46,8 tys. zachorowań. Łącznie zmarło ponad 1,6 tys. osób.

4 maja w Portugalii otwarte zostały małe sklepy, salony fryzjerskie i kosmetyczne, salony samochodowe oraz księgarnie. 18 maja otwarto pierwsze szkoły, sklepy o powierzchni do 400 m kw., lokale gastronomiczne i muzea, zaś 30 maja – miejsca kultu religijnego, duże lokale handlowe, pozostałe placówki szkolne, żłobki, a także kina.

Granice państw są otwarte dla zagranicznych turystów. Wjeżdżający na terytorium kraju nie muszą odbywać obowiązkowej kwarantanny.

Przybywający na Azory i Maderę zostają poddani na miejscu testowi na obecność SARS-CoV-2.

Noszenie maseczek ochronnych obowiązuje w szkołach i sklepach.

Z powodu wzrostu wskaźnika zachorowań Portugalia zdecydowała się na przywrócenie niektórych restrykcji. W czwartek (25 czerwca) rząd ogłosił, że mieszkańcy niektórych dzielnic Lizbony będą mogli opuścić domy tylko w koniecznych przypadkach. Oprócz tego, wszelkie powierzchnie handlowe i restauracje w stolicy będą mogły być otwarte jedynie do 20.

***

🇩🇪 W NIEMCZECH koronawirusa stwierdzono u ponad 200 tys. osób. Zmarło łącznie ponad 9,1 tys. osób.

6 maja niemiecki rząd zezwolił na otwarcie sklepów, pod warunkiem skrupulatnego przestrzegania zasad higieny przez personel i klientów. Decyzje o dalszym znoszeniu ograniczeń dotyczących działalności handlowej pozostawiono władzom poszczególnych landów.

Od 21 czerwca granice Niemiec są otwarte dla przybywających ze wszystkich krajów UE, a także z Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, a od 2 lipca także z Australii, Gruzji, Kanady, Czarnogóry, Nowej Zelandii, Tajlandii, Tunezji i Urugwaju.

Niemcy: Władze Bawarii chcą powszechnych testów na koronawirusa. Jakie są warunki propozycji?

W Bawarii w Niemczech każdy będzie mógł poddać się badaniu na obecność koronawirusa – niezależnie od tego czy występują u niego objawy choroby COVID-19.

4 maja pracę wznowiły pierwsze szkoły.

Noszenie maseczek ochronnych pozostaje obowiązkowe w transporcie publicznym.

Od 15 czerwca granice Niemiec z wszystkimi dziewięcioma sąsiadami są otwarte. Przepisy dotyczące obowiązkowej kwarantanny oraz innych ograniczeń ustalane są przez władze lokalne.

Niemcy: Spór o noszenie masek ochronnych. Jakie jest stanowisko rządu federalnego?

Niektóre kraje związkowe opowiadają się za zniesieniem nakazu noszenia masek ochronnych m.in. w sklepach detalicznych. Co o tym sądzi federalny minister zdrowia oraz kanclerz Angela Merkel?

1 lipca Niemcy objęły rotacyjną prezydencję w Radzie UE.

Niemiecka prezydencja w Radzie UE: "Niemcy nie idą na skróty" – prof. Artur Nowak-Far

Program niemieckiej prezydencji w Radzie UE przeniknięty jest próbą poszukiwania odpowiedzi na współczesne wyzwania i problemy Europy, mówi prof. dr hab. Artur Nowak-Far z Instytutu Prawa Szkoły Głównej Handlowej.

***

🇫🇷 We FRANCJI stwierdzono wirusa już u ponad 170,7 tys. osób. Łącznie zmarło we Francji ponad 30 tys. osób.

Francja: Éric Dupond-Moretti – przeciwnik ruchu #MeToo i obrońca terrorysty. Kim jest mowy minister sprawiedliwości?

Przeciwnik ruchu #MeToo, obrońca terrorysty, bezlitośnie krytykujący francuski wymiar sprawiedliwości. Nominacja Érica Dupond-Morettiego na nowego ministra sprawiedliwości wywołała ogromne kontrowersje. Kim jest człowiek nazywany nad Sekwaną „ogrem” i „Acquittatorem”?

Od 11 maja w kraju rozpoczął się proces stopniowego otwierania szkół, sklepów, bibliotek i niewielkich muzeów.

„Jest lepiej niż sądziliśmy”, stwierdził były już premier Édouard Philippe w przemówieniu poświęconym sytuacji sanitarnej kraju.

Francja: Dymisja premiera. Édouard Philippe nowym rywalem Emmanuela Macrona?

Premier Francji Édouard Philippe podał się do dymisji. Czy jego rosnąca popularność okaże się problemem dla prezydenta Emmanuela Macrona?

Rząd zezwolił na organizowanie zgromadzeń do 10 osób.

Władze przyjęły strategię podzielenia terytorium kraju na strefy czerwone, gdzie wskaźnik zakażeń pozostawał na wysokim poziomie, oraz strefy zielone, gdzie przyrost zachorowań był znacznie niższy. W strefach zielonych szkoły średnie oraz lokale gastronomiczne zostały otwarte na początku czerwca.

15 czerwca terytorium całego kraju zostało uznane za strefę zieloną. W związku z tym zezwolono na otwarcie restauracji i kawiarni na terenie całej Francji.

Trzeci etap znoszenia restrykcji rozpoczął się 22 czerwca. Tego dnia otwarto kina, ośrodki wakacyjne, kasyna i salony gier. Rząd zezwolił także na wznowienie zbiorowych aktywności sportowych, pod warunkiem zastosowania „odpowiednich środków zapobiegawczych”.

15 czerwca zniesione zostały ograniczenia dotyczące przekraczania granic. Mieszkańcy większości państw UE, a także Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, Monako, San Marino, Watykanu i Andory mogą przybywać do Francji drogą lądową, powietrzną i morską. Nie muszą oni odbywać obowiązkowej kwarantanny po wjeździe na terytorium kraju ani okazywać wyników testu na obecność koronawirusa. Na mocy prawa uchwalonego w Wielkiej Brytanii mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa po przybyciu do Francji zobowiązani są do poddania się dwutygodniowej izolacji. Studenci mają prawo wjazdu do kraju niezależnie od kraju ich pochodzenia.

We Francji wciąż obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w środkach transportu publicznego.

Z powodu koronawirusa zdecydowano jednak o odwołaniu w tym roku tradycyjnej wojskowej parady w Paryżu w najważniejsze francuskie święto narodowe – Dzień Bastylii. Zamiast tego na Placu Zgody odbędzie się państwowa uroczystość ku czci pracowników służby zdrowia.

Tegoroczna 107. edycja wyścigu kolarskiego Tour de France rozpocznie się 29 sierpnia. Ostatni etap z tradycyjną metą na Polach Elizejskich zaplanowano na 20 września. Pierwotnie wyścig miał odbyć się między 27 czerwca a 19 lipca.

Francuską aplikację StopCovid, która ma za zadanie powiadamiać o potencjalnym zagrożeniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, ściągnięto jak dotąd 1,8 mln razy. W ciągu trzech tygodni od uruchomienia aplikacja wysłała… 14 powiadomień. „To porażka rządu”, twierdzą francuskie media.

Francja oskarża Turcję o łamanie embarga na dostawy broni do Libii. Paryż zawiesza udział w misji NATO

Francja powiadomiła NATO o zawieszeniu swojego udziału w operacji Sea Guardian. Powodem jest spór Francji i Turcji o przestrzeganie embarga ONZ na dostawy broni do Libii. Paryż oskarża Ankarę o łamanie zakazu.

***

W sąsiedniej ANDORZE 🇦🇩 – księstwie położonym w Pirenejach między Hiszpanią i Francją, którego współksięciem jest Emmanuel Macron – mieszka ponad 78 tys. osób. Jak dotąd potwierdzono 855 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły 52 osoby.

***

🇳🇱 W 17-milionowej HOLANDII zachorowało ponad 51 tys. osób. Zmarło łącznie ponad 6,1 tys. osób.

Holenderski rząd ogłosił plan ratunkowy dla KLM. Sprzeciw Ryanaira

Rząd Marka Rutte wesprze narodowego przewoźnika pakietem pomocowym w wysokości 3,4 mld euro.

W porównaniu z innymi europejskimi krajami, restrykcje wprowadzone na okres pandemii przez rząd holenderski były dosyć łagodne.

Holandia otworzyła przedszkola i szkoły podstawowe 11 maja. Tego samego dnia do pracy powrócili fryzjerzy oraz pracownicy zakładów kosmetycznych. Działalność wznowiły również biblioteki. Od 1 czerwca do szkół wrócili starsi uczniowie. Otwarto także kina, teatry, muzea i restauracje świadczące usługi na świeżym powietrzu – w tym ostatnim przypadku obowiązuje jednak limit 30 osób przebywających jednocześnie w danym lokalu. Z początkiem czerwca transport publiczny wrócił do normalnego trybu pracy. Pasażerowie muszą jednak zakrywać usta i nos oraz pamiętać o zachowaniu dystansu od innych osób.

Władze nie zamknęły granic kraju na czas epidemii. Do Holandii mogą przybywać mieszkańcy UE, z wyłączeniem Szwecji. Wjeżdżający na terytorium kraju nie są zobowiązani do odbywania kwarantanny. Turyści muszą jedynie przedstawić dowód zakwaterowania. Osoby spoza Europy, a także mieszkańcy Wielkiej Brytanii, nie mają na razie wjazdu do kraju.

Wciąż obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w transporcie publicznym.

Od 1 lipca można organizować zgromadzenia z udziałem więcej niż 100 osób, a od 1 sierpnia – jeżeli do tego czasu nie pojawią się przeciwwskazania epidemiologiczne – na boiska powrócą piłkarze.

Konsultacje Macron – Rutte. Jest postęp w sprawie Funduszu Odbudowy?

Prezydent Emmanuel Macron spotkał się w Hadze z premierem Markiem Rutte. Według źródeł w Pałacu Elizejskim rozmowy przyniosły postęp kwestii Funduszu Odbudowy.

***

🇸🇪 W SZWECJI liczba chorych wynosi już prawie 74,9 tys. Zmarło ponad 5,5 tys. osób.

Szwecja: Błędne procedury i zaniedbania. Połowa ofiar COVID-19 mieszkała w domach opieki

Prawie połowa wszystkich dotychczasowych zgonów związanych z pandemią koronawirusa w Szwecji mieszkała w domach opieki, wynika z zaprezentowanych we wtorek (7 lipca) wstępnych wyników państwowej kontroli Inspekcji ds. Służby Zdrowia i Opieki Społecznej (IVO).

W Szwecji otwarte są restauracje, szkoły czy też stoki narciarskie. Obowiązuje tylko jedno ograniczenie: zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. W Szwecji na COVID-19 zmarło więcej osób niż we wszystkich innych krajach nordyckich razem wziętych (Dania, Finlandia. Islandia, Norwegia).

Władze Szwecji nie wprowadzały na czas epidemii obowiązku noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej.

Szwecja zaczęła oficjalne przygotowania na drugą falę epidemii koronawirusa

Szwedzkie władze ogłosiły rozpoczęcie oficjalnych przygotowań do drugiej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na chorobę COVID-19. W Szwecji wciąż notowanych jest codziennie wiele nowych infekcji.

***

🇩🇰 Ponad 12,9 tys. osób zachorowało w DANII. Zmarło 609 osób.

Duński rząd nie wprowadzał w związku z pandemią obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Od 15 czerwca obowiązuje jednak nakaz zasłaniania nosa i ust na lotniskach.

Margrethe Vestager: Po co odbudowywać stary świat, skoro potrzebujemy nowego?

Żadne państwo, żaden człowiek, żadna rodzina nie są w pełni samowystarczalne. Wiem, że to banał, ale razem jesteśmy silniejsi – mówi Margrethe Vestager,

***

188 osób zachorowało w zamieszkanych jedynie przez 49 000 mieszkańców WYSPACH OWCZYCH. Wszystkie osoby zostały jednak wyleczone.

***

13 osób zachorowało zaś na 56-tysięcznej GRENLANDII. Wszystkie zakażone osoby wyzdrowiały.

***

🇫🇮 W FINLANDII koronawirusa stwierdzono u prawie 7,3 tys. osób. Zmarło 329 osób.

Finlandia i snus: Po pandemii koronawirusa odżywa przemyt tej tytoniowej używki

W ostatnim czasie szmuglowanie snusu stał się gorącym tematem nie tylko dlatego, że jest nielegalną używką. Według doniesień mediów, handel snusem na szwedzko-fińskiej granicy może być powodem wzrostu liczby zakażeń w regionie.

Pierwsze szkoły w Finlandii zostały otwarte 14 maja. 1 czerwca wznowiły działalność restauracje, bary i kawiarnie, a także muzea, biblioteki i baseny. W kraju można organizować zgromadzenia publiczne do 50 osób.

Na terenie kraju nie obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych.

16 czerwca w Finlandii zniesiony został obowiązujący od marca stan zagrożenia epidemicznego.

Dotychczas Finlandia otworzyła granice dla przybywających z Norwegii, Danii, Islandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Holandii, Belgii, Włoch, Austrii, Grecji, Malty, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier, Liechtensteinu, Szwajcarii, Cypru, Irlandii, Andory, San Marino i Watykanu. Z obowiązkową kontrolą na granicy muszą się liczyć mieszkańcy Czech, Francji, Luksemburga, Polski, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Monako.

Od 13 lipca w celach związanych z wykonywanym zawodem oraz z innych koniecznych przyczyn do Finlandii będą mogli wjechać mieszkańcy Algierii, Australii, Gruzji, Japonii, Nowej Zelandii, Korei Płd., Tajlandii, Tunezji, Urugwaju i Chin. Obowiązkowe pozostaną kontrole graniczne w przypadku mieszkańców Kanady, Czarnogóry, Maroko i Serbii.

Finlandia: Rząd pod presją parlamentu ws. Funduszu Odbudowy UE

Komisja ds. Konstytucyjnych parlamentu Finlandii uznaje wart 750 mld euro Fundusz Odbudowy UE za niezgodny z unijnymi Traktatami.

***

🇳🇴 W nienależącej do UE NORWEGII ponad 8,9 tys. osób zakaziło się dotąd koronawirusem. Zmarły 252 osoby.

Przybywający do Norwegii z Islandii, Wysp Owczych, Finlandii, Danii, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Belgii, Holandii, Francji, Czech, Słowacji, Austrii, Liechtensteinu, Szwajcarii, Andory, Hiszpanii, Monako, Włoch, Watykanu, Malty, Grecji, Słowenii i Cypru nie muszą poddawać się kwarantannie po przekroczeniu granicy kraju. Obowiązek 10-dniowej kwarantanny dotyczy mieszkańców Szwecji, Portugalii, Chorwacji, Węgier, Luksemburga, Rumunii i Bułgarii. Osoby przybywające z tych krajów w ważnych celach związanych z wykonywaną pracą mogą wnosić o wyłączenie z kwarantanny.

***

🇮🇸 Na również jedynie stowarzyszonej z UE ISLANDII stwierdzono zaś 1896 przypadków koronawirusa. To dużo, biorąc pod uwagę zaledwie 364-tysięczną populację wyspy. Na Islandii zmarło jednak tylko 10 osób. Wyleczono już 1865 osób.

Od wybuchu epidemii Islandia nie zamykała granic dla obywateli krajów UE i strefy Schengen, pod warunkiem odbycia przez przybywających obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny.

Rząd ogłosił, że przybywający na terytorium kraju zamiast kwarantanny mogą zdecydować się na poddanie się testowi na obecność koronawirusa. Od 1 lipca wykonanie testu jest płatne. Z testów i obowiązku kwarantanny zwolnione są dzieci i młodzież urodzone po 2005 r. oraz przybywający spoza terenów wysokiej transmisji wirusa. Więcej informacji tutaj.

Przybywający do Islandii zachęcani są do pobrania specjalnej aplikacji do śledzenia kontaktów Ranking C-19. Więcej informacji na temat aplikacji można znaleźć tutaj.

Global Peace Index: Islandia na czele rankingu, Polska 29. Konflikty kosztują świat 10% PKB

Z najnowszego Global Peace Index przygotowanego przez Instytut Gospodarki i Pokoju wynika, że wpływ przemocy na światową gospodarkę sięga już 10 proc. globalnego PKB.

Podobnie dużo przypadków w stosunku do liczby mieszkańców przypada na liczący nieco ponad 600 tys. mieszkańców 🇱🇺 LUKSEMBURG. Stwierdzono tam dotąd prawie 5 tys. przypadków koronawirusa oraz 111 zgonów.

***

🇦🇹 W AUSTRII zachorowało prawie 18,9 tys. osób. Jak dotąd zmarło 708 osób.

14 kwietnia w Austrii zostały otwarte małe sklepy. Pozostałe punkty handlowe wznowiły działalność 1 maja. Tego samego dnia zniesiono zakaz opuszczania domu bez uzasadnionej potrzeby oraz zezwolono na organizację zgromadzeń do 10 osób.

15 maja otwarte zostały bary, restauracje i kawiarnie. 29 maja pracę wznowiły hotele. Władze Austrii pozwoliły również na organizację wesel i pogrzebów z udziałem do 100 osób. Od 1 czerwca można organizować zgromadzenia do 100 osób w lokalach zamkniętych oraz do 500 osób na otwartym terenie.

Od 1 sierpnia w zgromadzeniach na świeżym powietrzu będzie mogło uczestniczyć 750 osób, zaś w lokalach zamkniętych – 500 osób.

Zasłanianie twarzy pozostaje w Austrii obowiązkowe w środkach transportu publicznego oraz w miejscach, gdzie nie ma możliwości utrzymania bezpiecznej odległości pomiędzy poszczególnymi osobami.

Ischgl. Tam zaczęła się epidemia w Austrii. Teraz 42% mieszkańców alpejskiego kurortu ma przeciwciała koronawirusa

Ponad 42 proc. mieszkańców Ischgl – austriackiego kurortu narciarskiego położonego w Tyrolu – ma we krwi przeciwciała koronawirusa SARS-CoV-2. To znaczy, że mieli kontakt z tym patogenem. Ischgl było jednym z pierwszych w Europie ognisk koronawirusa.

 

Położona w powiecie Landeck w …

***

🇧🇪 W BELGII koronawirusa zdiagnozowano już u łącznie ponad 62,7 tys. osób. W sumie zmarło ponad 9,7 tys. osób.

Pierwsze sklepy i przedsiębiorstwa na terenie Belgii wznowiły działalność 4 maja.

10 maja zezwolono na odbywanie spotkań w gronie rodziny oraz najbliższych znajomych.

11 maja zostały otwarte sklepy, zaś 18 maja – muzea, biblioteki, salony fryzjerskie, kluby sportowe, ogrody zoologiczne i targi na świeżym powietrzu. Instytucje kultury mają umożliwić klientom zakup wejściówek przez internet, po to aby uniknąć kolejek przed wejściem. Od 18 maja do pracy wrócili także fryzjerzy, a kluby sportowe mogą ponownie organizować treningi na świeżym powietrzu, z limitem do 20 osób i tylko w obecności trenera.

8 czerwca otwarte zostały bary i restauracje. Mieszkańcy mogą także wrócić do uprawiania większości dyscyplin sportowych. Od 15 czerwca obywatele Belgii mogą podróżować za granicę w ramach strefy Schengen.

Do normalnego funkcjonowania powróciły przedszkola i szkoły podstawowe. Zajęcia rozpoczęły się 2 czerwca w przedszkolach (bez konieczności przestrzegania dystansu społecznego), a tydzień później również w szkołach.

1 lipca otwarte zostały zaś baseny, kina, parki rozrywki, sauny, centra odnowy biologicznej i kasyna.

11 lipca władze zdecydowały o wprowadzeniu obowiązku noszenia masek w zamkniętych pomieszczeniach.

 

Najpierw Węgry, teraz Belgia nie chcą otwierania zewnętrznych granic UE

Według rekomendacji Komisji Europejskiej państwa członkowskie Strefy Schengen powinny w lipcu otworzyć swoje granice zewnętrznej wobec obywateli 15 państw uznanych za „epidemicznie bezpieczne”. Ale najpierw Węgry, a teraz Belgia, uważają, że to przedwczesne i zapowiadają, że granic nie otworzą.

W mocy pozostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w środkach transportu publicznego, na lotniskach, w salonach fryzjerskich i salonach piękności. Noszenie maseczek ochronnych rekomenduje się także wszędzie, gdzie niemożliwe jest zachowanie odległości 1,5 metra między poszczególnymi osobami.

Przyjeżdżający do Belgii z większości terytoriów innych krajów UE i strefy Schengen oraz z Wielką Brytanii nie muszą poddawać się obowiązkowej kwarantannie. Nie obowiązuje ich także kontrola graniczna. Konsultacja medyczna jest jednak rekomendowana po przyjeździe z Górnej Austrii, Bułgarii, Chorwacji, niektórych części Hiszpanii (Aragonia, Katalonia), Trydentu we Włoszech, kraju morawsko-śląskiego w Czechach, woj. śląskiego w Polsce, Rumunii, niektórych regionów Wielkiej Brytanii (English Midlands, North East i Yorkshire, Północnej Walii i Irlandii Północnej) oraz regionu Ticino w Szwajcarii. Obowiązkowej kwarantannie i testom muszą poddać się przybywający z niektórych regionów Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii (Leicester) oraz ze Szwecji. Dokładne informacje można znaleźć TUTAJ.

Belgijski parlament przegłosował 25 czerwca powołanie komisji, która zweryfikuje decyzje podejmowane przez rząd w trakcie pandemii koronawirusa. W komisji znajdzie się 17 członków i będzie wspierana przez grono ekspertów. Wstępny raport ma być gotowy w ciągu 2 miesięcy, tak by po wakacjach komisja mogła rozpocząć obrady. W razie potrzeby jej prace mogą zostać przekształcone w komisję śledczą, jeżeli wykryte zostaną uchybienia w działaniu organów publicznych.

Belgia krytykuje samodzielny zakup szczepionki na koronawirusa przez cztery kraje UE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 15 czerwca.

***

🇮🇪 W IRLANDII potwierdzono ponad 25,6 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Zmarło ponad 1,7 tys. osób.

18 maja rozpoczęło się podzielone na etapy odmrażanie gospodarki. Potrwa ono do 10 sierpnia.

Irlandia nie zamykała granic kraju w związku z pandemią. Przybywający do kraju muszą się jednak poddać 14-dniowej kwarantannie. Wyłączeni z tego obowiązku są przyjeżdżający z Irlandii Północnej, a także pracownicy kluczowych dla gospodarki profesji oraz dyplomaci.

***

🇸🇰 Na SŁOWACJI stwierdzono dotąd prawie 1,9 tys. przypadków koronawirusa i 28 zgonów.

Słowackie granice są otwarte dla przybywających z większości krajów. Wjeżdżający na terytorium Słowacji muszą jednak poddać się dwutygodniowej kwarantannie, chyba że okażą test na obecność wirusa z wynikiem negatywnym, wykonany do 96 godzin przed kontrolą.

Słowacja: Czy Fundusz Odbudowy jest zagrożeniem dla Unii Europejskiej?

Richard Sulik, słowacki minister gospodarki, stwierdził, że Fundusz Odbudowy UE jest ryzykownym pomysłem, który zagraża UE.

***

🇨🇿 W CZECHACH odnotowano ponad 13 tys. zakażeń koronawirusem i 353 zgony.

Czechy i Słowacja wielokrotnie zwiększają deficyty budżetowe na 2020 r. W Czechach deficyt najwyższy w historii.

Deficyt budżetowy Czech w tym roku będzie wyższy od tego z kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Deficyt budżetowy zwiększa także Słowacja – czterokrotnie więcej niż pierwotnie planowano.

W kwestii otwarcia granic czeskie władze zastosowały system grupowania krajów. Mieszkańcy krajów strefy zielonej, uważanych za bezpieczne, mogą swobodnie wjechać na terytorium Czech. Nie muszą też poddawać się kwarantannie po przybyciu. Dla mieszkańców pozostałych krajów, czyli tych ze stref pomarańczowej i czerwonej, granice pozostają zamknięte (z określonymi przez rząd wyjątkami).

Obywateli czeskich powracających do kraju obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna. Zasada ta dotyczy również wspomnianych wyżej wyjątków związanych z podróżami z krajów oznaczonych kolorem pomarańczowym i czerwonym.

Czechy: Ministerstwo Zdrowia kupiło sprzęt ochronny z podejrzanego źródła?

Po doniesieniach ze strony opozycji, czeska policja dokonała inspekcji firm, od których Ministerstwo Zdrowia kupowało sprzęt ochronny. O wyjaśnienia poproszono również ministra zdrowia, Adama Vojtěcha.

Liczba cyberataków wzrosła w Czechach podczas pandemii koronawirusa o jedną trzecią, powiedział Karel Řehka, dyrektor Czeskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informacji (NCISA). Około połowa z wykrytych przypadków dotyczyła oprogramowania ransomware, czyli blokowania dostępu do systemu użytkownika w celu wymuszenia opłaty za powrót do stanu pierwotnego.  

Koronawirus: Noszenie masek ochronnych w Czechach nieobowiązkowe od 1 lipca

Codzienny briefing z europejskich stolic – 19 czerwca.

🇭🇺 Na WĘGRZECH zachorowało ponad 4,2 tys. osób, a 595 osób zmarło.

Pierwsze ograniczenia zostały zniesione na Węgrzech (z wyłączeniem Budapesztu) 29 kwietnia. 4 maja zostały otwarte sklepy. Wznowiony został również transport publiczny na terenach wiejskich.

Rząd Węgier zadecydował o ponownym zamknięciu granic dla mieszkańców niektórych krajów. Kraje zostały pogrupowane według poziomu ryzyka związanego z pandemią koronawirusa na trzy kategorie: czerwoną, żółtą i zieloną. Wjazd na terytorium kraju zostanie zakazany dla mieszkańców strefy czerwonej, obejmującej Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Białoruś, Kosowo, Macedonię Płn., Mołdawię, Czarnogórę i Ukrainę, a także większość krajów azjatyckich, afrykańskich, południowoamerykańskich oraz Australię i Oceanię. Osoby pochodzące z krajów strefy żółtej (obejmującej Bułgarię, Portugalię, Rumunię, Szwecję, Wielką Brytanię, Norwegię, Rosję, Serbię, Japonię, Chiny i Stany Zjednoczone) po przyjeździe do Węgier będą musieli przejść obowiązkowe badania, poddać się 14-dniowej kwarantannie lub okazać negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2. Nowe przepisy wejdą w życie 15 lipca. Rząd w każdą środę będzie aktualizować podział krajów na grupy.

18 maja zniesiono obowiązujące na terenie Budapesztu ograniczenia w przemieszczaniu się.

Wciąż obowiązuje nakaz zasłaniania ust w sklepach i środków transportu publicznego.

TSUE: Węgierska ustawa o organizacjach pozarządowych niezgodna z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł o niezgodności węgierskiej ustawy o organizacjach pozarządowych z 2017 r.

🇬🇷 W GRECJI zachorowało ponad 3,8 tys. osób, a 193 zmarły. Najwięcej przypadków koronawirusa stwierdzono w rejonie Attyki, gdzie położone są Ateny.

Grecja rozpoczęła sezon turystyczny 15 czerwca. W najbliższym czasie, wraz ze wznowieniem międzynarodowych lotów do miejscowości turystycznych, możliwe będzie przyjmowanie turystów z zagranicy. Od 1 czerwca czynne są campingi.

Od 1 lipca Grecja wznowiła wszystkie połączenia lotnicze.

Przybywający do Grecji drogą powietrzną, morską i lądową muszą się liczyć z możliwością wystąpienia konieczności poddania się testowi na obecność SARS-CoV-2. Testy wykonywane są wyrywkowo.

Szacuje się, że branża turystyczna odpowiada za 25-30 proc. PKB Grecji. W ubiegłym roku kraj ten odwiedziło ponad 34 mld gości z całego świata. Wstępne szacunki na ten sezon zakładają 7-8 mln turystów.

***

Na 🇨🇾 CYPRZE stwierdzono dotychczas 1021 zakażeń i 19 zgonów.

W kwestii otwarcia granic cypryjskie władze stosują system grupowania krajów. Mieszkańców krajów z grupy A nie obowiązują żadne ograniczenia związane z wjazdem do kraju, natomiast przybywający z krajów z grupy B (m.in. z Belgii, Francji, Hiszpanii i Izraela) muszą okazać wyniki testu na obecność koronawirusa. Jeśli nie będą oni w stanie wykonać testu przed wjazdem do kraju, zostaną poddani testowi na miejscu. Następnie do czasu otrzymania wyniku testu będą musieli przebywać w izolacji. Dla mieszkańców Wielkiej Brytanii i Szwecji cypryjskie granice pozostają zamknięte.

***

Na 🇲🇹 MALCIE odnotowano jak dotąd 674 przypadki koronawirusa. 9 osób zmarło.

Sklepy inne niż te oferujące produkty kluczowe w czasie epidemii zostały otwarte 4 maja. Od 5 czerwca władze zezwoliły na wznowienie pracy przedsiębiorstw.

Granice kraju są otwarte dla mieszkańców Austrii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji (za wyjątkiem regionu Île-de-France), Niemiec, Grecji, Węgier, Irlandii, Włoch (z wyłączeniem regionu Emilia-Romania, Lombardii i Piemontu), Łotwy, Litwy, Luksemburga, Polski (z wyłączeniem lotniska w Katowicach), Słowacji, Hiszpanii (za wyjątkiem Madrytu, Katalonii, Kastylii, regionu Kastylia-La Mancha oraz Leónu), Islandii, Izraela, Norwegii i Szwajcarii. Przyjeżdżający na Maltę z wyżej wymienionych krajów nie muszą poddawać się kwarantannie po przybyciu do kraju. Są oni jednak zobowiązani do okazania dowodu na przebywanie przez ostatnie 30 dni na terytorium tych krajów. Obowiązek 14-dniowej kwarantanny dotyczy jednak osób przybywających z pilnych przyczyn z krajów spoza powyższej listy.

Nakaz zasłaniania nosa i ust wciąż obowiązuje w środkach transportu publicznego.

***

🇷🇴 W RUMUNII odnotowano prawie 33 tys. przypadków zachorowań oraz ponad 1,9 tys zgonów.

W Rumunii zmarło najwięcej osób spośród wszystkich państw Europy Południowej i Wschodniej.

Rumuńskie granice są otwarte dla mieszkańców UE, a także Szwajcarii, Liechtensteinu, Islandii i Norwegii. Kwarantannie po przybyciu do kraju nie muszą się poddawać mieszkańcy Austrii, Bułgarii, Czech, Cypru, Chorwacji, Szwajcarii, Niemiec (z wyłączeniem powiatu Gütersloh), Grecji, Islandii, Łotwy, Liechtensteinu, Litwy, Malty, Norwegii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Finlandii, Włoch, Estonii, Irlandii i Francji. Przyjeżdżający z innych krajów są zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny – albo w formie samoizolacji, albo w specjalnym rządowym centrum. Granice kraju pozostają zamknięte dla osób spoza UE. Wyjątki stanowią m.in. wizyty dyplomatyczne oraz podróże niektórych pracowników.

Od połowy maja w kraju obowiązuje nakaz zasłaniania nosa oraz ust. „Ten nakaz będzie z pewnością obowiązywał co najmniej do 2021 r. aż pandemia znajdzie się pod kontrolą i zupełnie zniknie ryzyko zakażenia”, podkreślił prezydent Klaus Iohannis.

Koronawirus: Rumunia znosi kolejne ograniczenia

Jakie kolejne ograniczenia zostaną zniesione w Rumunii?

***

🇸🇮 W SŁOWENII natomiast stwierdzono ponad 1,8 tys. przypadków oraz 111 zgonów.

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Taką decyzję podjęto, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch tygodni stwierdzano dziennie tylko po kilka nowych zakażeń tym patogenem.

Większość sklepów na terenie kraju została otwarta 20 kwietnia. 4 maja działalność wznowiły bary, restauracje oraz niektóre lokale usługowe (np. salony fryzjerskie). 18 maja rozpoczęto stopniowe otwieranie szkół i przedszkoli. Tego samego dnia pracę wznowiły zamknięte do tej pory sklepy.

Infrastruktura turystyczna wznowiła działalność 1 czerwca. Zezwolono również na organizację zgromadzeń publicznych do 200 osób.

W związku z ponownym wzrostem wskaźnika zakażeń słoweński rząd zadecydowały o przywróceniu niektórych restrykcji. Od środy (24 czerwca) ponownie obowiązkowe jest noszenie masek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz komunikacji miejskiej. Minister zdrowia Tomaž Gantar poinformował, że władze dają sobie 14 dni na ocenę skuteczności wprowadzonych środków.

***

🇭🇷 W CHORWACJI zdiagnozowano ponad 3,7 tys. przypadków koronawirusa. Zmarło 119 osób.

Podsumowanie chorwackiej prezydencji w Radzie UE. Co udało się osiągnąć?

Prezydencja najmłodszego członka Unii Europejskiej była wyjątkowa. Z powodu wybuchu pandemii koronawirusa Chorwacja musiała całkowicie zmienić priorytety w swoim programie.

27 kwietnia w Chorwacji zostały otwarte wszystkie sklepy, z wyłączeniem centrów handlowych. Od 4 maja zezwolono na wznowienie pracy przedsiębiorstw, w których możliwe jest zachowanie dystansu społecznego. Od 11 maja władze pozwoliły na organizację zgromadzeń do 10 osób, a także obsługiwanie przez bary i restauracje gości na otwartej przestrzeni. Tego samego dnia otwarte zostały centra handlowe oraz pierwsze placówki szkolne.

30 maja zniesiono ograniczenia dotyczące liczby osób, jaka może uczestniczyć w zgromadzeniach publicznych.

Chorwacja: Centroprawica wygrywa wybory parlamentarne. Plenković pozostanie premierem?

Według sondażu exit poll niedzielne (5 lipca) wybory parlamentarne w Chorwacji wygrywa centroprawicowa Chorwacja Wspólnota Demokratyczna (HDZ). Premier Andrej Plenković najprawdopodobniej otrzyma misję utworzenia rządu.

 

Chorwacja jako jedno z pierwszych państw europejskich otworzyła granice dla obywateli UE. Osoby wjeżdżające na terytorium kraju, z wyjątkiem obywateli Bośni i Hercegowiny, Serbii, Kosowa i Macedonii Północnej, nie muszą poddawać się dwutygodniowej kwarantannie.

W ostatnim czasie w kraju zaobserwowano jednak wzrost zachorowań. Chorwacja ogłosiła w środę (24 czerwca) obowiązkową kwarantannę dla osób przyjeżdżających zza granicy z 4 krajów: Serbii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej i Kosowa.

Od 13 lipca w kraju jest obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach.

Chorwacja: Już prawie 50 tys. turystów od czasu otwarcia granic

Chorwacja jako pierwszy kraj w UE całkowicie wznowiła pracę branży turystycznej.

***

🇧🇬 W BUŁGARII odnotowano natomiast ponad 7,2 tys. przypadków oraz 268 zgonów.

1 czerwca w Bułgarii otwarto bary, kawiarnie i restauracje. Zniesiono też obowiązek 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granic swojego kraju dla większości państw UE. Wyjątek stanowią kraje, w których utrzymuje się wysoki odsetek osób zarażonych koronawirusem.

Od czasu zniesienia ograniczeń liczba zachorowań zaczęła ponownie rosnąć. Z powodu gwałtownego wzrostu zakażeń podjęto decyzję o odwołaniu pierwszego przylotu turystów do kraju. Najwięcej nowych przypadków zarejestrowano w Sofii.

Bułgaria: Coraz więcej przypadków zakażeń. Będą ostrzejsze restrykcje?

W związku ze stale rosnącą liczbą zakażeń, w poniedziałek władze Bułgarii poinformowały o przedłużeniu stanu nadzwyczajnego, a we wtorek – o możliwym zaostrzeniu restrykcji.

Minister zdrowia Bułgarii Kirił Ananiew poinformował w sobotę (20 czerwca), że mimo nasilającego się wzrostu zakażeń rząd nie planuje przedłużenia obowiązującego do 30 czerwca stanu zagrożenia epidemicznego. Minister uważa, że sytuacja jest możliwa do opanowania.

W piątek (19 czerwca) premier Bojko Borisow wyraził obawę, że ponowne zaostrzenie obowiązujących ograniczeń mogłoby skutkować atakiem paniki wśród obywateli.

Bułgaria: Prokuratura w kancelarii prezydenta. Rumen Radew mówi o "mafii"

Prokuratora wkroczyła w czwartek (9 lipca) do kancelarii prezydenta Bułgarii Rumena Radewa. Czego szukali śledczy?

Kraje bałtyckie: Najwięcej przypadków koronawirusa odnotowano w 🇪🇪 ESTONII – 2014 przypadków i 69 zgonów, na 🇱🇹 LITWIE – 1869 przypadków i 79 zgonów, natomiast na 🇱🇻 ŁOTWIE – 1173 przypadki i 30 zgonów.

Jest projekt wspólnego stanowiska krajów bałtyckich ws. białoruskiej elektrowni atomowej

Dzięki zaangażowaniu KE udało się wypracować projekt wspólnego stanowiska krajów bałtyckich odnośnie elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi. Inwestycji tej mocno obawia się Litwa, która zabiegała o to, aby państwa członkowskie UE nie kupowały wytworzonej tam energii elektrycznej.

Sklepy na Litwie wznowiły pracę 23 kwietnia. Tydzień później otwarte zostały muzea, salony fryzjerskie oraz restauracje serwujące posiłki na otwartej przestrzeni. W przestrzeni publicznej nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

12 maja na Łotwie zostały otwarte centra handlowe. Tego samego dnia zezwolono na organizację zgromadzeń publicznych do 25 osób. Stan zagrożenia epidemicznego na Łotwie został zniesiony 9 czerwca. Wciąż obowiązuje jednak nakaz zasłaniania twarzy w środkach transportu publicznego.

1 czerwca Estonia otworzyła granice dla przybyszów z UE i strefy Schengen, a także z Wielkiej Brytanii. Jedynym warunkiem jest brak objawów wskazujących na zakażenie koronawirusem. Obowiązek kwarantanny opiera się na kryterium liczby osób zakażonych w danym kraju na 100 tys. osób. Jeśli wskaźnik ten wynosi powyżej 15, to mieszkańcy danego kraju po przybyciu do Estonii muszą poddać się kwarantannie. Lista krajów jest aktualizowana co piątek tutaj. Nowe wytyczne zawsze wchodzą w życie od poniedziałku po publikacji.

Litwa zakazała u siebie emisji rosyjskiej telewizji RT. Tydzień temu zrobiła tak Łotwa

Oskarżana o przedstawianie propagandowego przekazu i sianie dezinformacji rosyjska telewizja RT (dawniej Russia Today) zniknęła dziś z sieci kablowych na Litwie. W ubiegłym tygodniu podobny zakaz emisji zaczął obowiązywać na Łotwie.

 

Pod szyldem RT funkcjonuje obecnie 5 wersji językowych tego rosyjskiego, …

***

🇪🇺 Koronawirus obecny jest w każdym kraju Unii Europejskiej (ale też 214 państwach i terytoriach świata)

27 maja przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w Parlamencie Europejskim nowy projekt Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej po 2020 r. Łącznie siedmioletni budżet miałby wynieść 1,1 bln euro. Dopisano do niego m.in. dodatkowe 55 mld euro na politykę spójności oraz 15 mld na Europejski Fundusz Rolny.

Ponadto, państwa członkowskie będą miały do dyspozycji także dodatkowe 750 mld euro z antykryzysowego funduszu ratunkowego. Większość z tych środków – 500 mld – będzie bezzwrotnymi grantami, a pozostałe 250 mld zostanie przeznaczonych na preferencyjne pożyczki.

Środki z tego funduszu mają zostać wydane na ożywienie gospodarcze w UE. Aby sfinansować te działania UE miałaby zaciągać pożyczki na rynkach finansowych, a potem spłacać je przez 30 lat (w latach 2028-2058) ze środków uzyskanych m.in. z nowych unijnych dochodów własnych.

Dyskusje na temat Funduszu Odbudowy odbędą się 17 i 18 lipca w Brukseli. Przyjęcie planu będzie wymagało zgody 27 krajów członkowskich.

Natomiast Austria, Holandia, Dania i Szwecja przedstawiły 23 maja własny plan wsparcia europejskiej gospodarki. Państwa proponują, aby pomoc dla krajów najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa polegała na pożyczkach udzielanych na dogodnych warunkach na dwa lata.

Kredyty powinny być przeznaczone na działanie, które – jak przekonują szefowie państw -„najlepiej służą ożywieniu gospodarczemu: na badania i innowacje, wzmocnienie sektora zdrowia i zielonej transformacji.

Grupa państw jest zdecydowanie przeciwna planowi „odrodzenia gospodarki”, jaki przedstawili kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron. Austria, Holandia, Dania i Szwecja uznają tę propozycję za uwspólnotowienie długu krajów unijnych, co pozwoliłoby krajom mniej zdyscyplinowanym i słabszym niezasłużenie skorzystać z taniego finansowania dzięki bogatszym państwom Północy Europy.

Prezydent Eurogrupy Mario Centeno poinformował o pakiecie pomocowym na walkę z koronawirusem. Łącznie Unia przeznaczy środki o wartości 540 mld euro. Państwa strefy euro będą mogły liczyć na pożyczki w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Dodatkowo Europejski Bank Inwestycyjny zapewni wsparcie dla firm, a nowo utworzony fundusz SURE przekaże 100 mld euro dla pracowników we wszystkich krajach członkowskich.

UE wesprze też kraje rozwijające się w walce z kryzysem związanym z pandemią. Środki o wartości 20 mld euro na pomoc humanitarną, ochronę zdrowia i walkę ze społeczno-gospodarczymi skutkami pandemii trafią do m.in. do państw Afryki, krajów południowego sąsiedztwa Europy, krajów Partnerstwa Wschodniego oraz dla Bałkanów Zachodnich i Turcji.

Komisja Europejska poinformowała, że z unijnego mechanizmu pomocy powrotu do domu skorzystało łącznie 43 584 osoby, z czego 38 694 to obywatele państw UE. Z unijnego systemu ochrony cywilnej skorzystały m.in Austria, Czechy, Niemcy oraz Polska. Dzięki temu obywatele tych krajów, którzy utknęli poza granicami Unii mogli powrócić do domu za darmo. W ramach unijnego mechanizmu zorganizowano 177 lotów.

Pandemia koronawirusa: Unia Europejska zda egzamin z solidarności?

Sposób w jaki Unia Europejska zareaguje na kryzys gospodarczy będzie testem bojowym dla nowej Komisji oraz integracji europejskiej.

***

🇨🇭 W liczącej 8,5 miliona obywateli SZWAJCARII potwierdzono prawie 32,9 tys. przypadków zachorowań. Łącznie zmarło prawie 2 tys. osób. Rząd wprowadził stan wyjątkowy.

Od 11 maja we wszystkich kantonach wznowiono rekonstruowanie łańcucha zakażeń dla każdej wykrytej nowej infekcji.

***

🇬🇧 W WIELKIEJ BRYTANII zakażonych od początku pandemii jest już ponad 290 tys. osób, ponad 44,8 tys. osób zmarło.

Aż 77 proc. Brytyjczyków uważa, że brexitowy okres przejściowy powinien zostać przedłużony, a władze powinny skupić się na walce z koronawirusem.

Wielka Brytania zaczyna samodzielnie nakładać sankcje. Kto na liście?

Władze Wielkiej Brytanii ogłosiły w poniedziałek (6 lipca) własny reżim sankcyjny. Na liście znalazło się prawie 50 osób osób fizycznych i urzędów. Za co Londyn wymierzył sankcje i kto znalazł się na liście? 

Od 6 lipca Wielka Brytania zniesie obowiązek odbycia dwutygodniowej kwarantanny dla osób przybywających do kraju z terenów, gdzie skala epidemii jest niższa. Ustanowione zostaną trzy grupy krajów: grupa zielona, pomarańczowa i czerwona. Przynależność kraju do danej grupy będzie uzależniona od dynamiki zachorowań i wiarygodności dostępnych danych. Osoby przybywające do Zjednoczonego Królestwa z państw strefy zielonej i pomarańczowej nie będą musiały poddawać się kwarantannie, zaś osoby ze strefy czerwonej nadal nie będą miały prawa do wjazdu na terytorium kraju.

Wielka Brytania i koronawirus: 4 lipca lockdown zostanie w Anglii poluzowany

Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił plan znoszenia części przeciwepidemicznych obostrzeń w Anglii od 4 lipca. Otwarte zostaną puby, restauracje, hotele czy salony fryzjerskie. Ale Szkocja i Walia jeszcze obostrzeń w takim stopniu nie znoszą.

***

🇷🇸 W SERBII zdecydowano o zamknięciu wielu miejsc publicznych. Szpitali, w których leczeni są chorzy na COVID-19, pilnują żołnierze. W kraju potwierdzono dotąd ponad 18 tys. przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i 405 zgonów z tego powodu.

Serbia: Protesty przeciwko przywróceniu restrykcji. Policja na ulicach

Środa była drugim dniem protestów przeciwko przywróceniu koronawirusowych restrykcji, które zapowiedział prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Na ulice Belgradu i Nowego Sadu wyszły setki osób. Czy serbskie władze wycofają się z pierwotnego planu?

Ministerstwo obrony poinformowało 27 czerwca o wykryciu wirusa SARS-CoV-2 u szefa resortu Aleksandara Vulina. Minister był jednym z członków serbskiej delegacji na odbywającej się na Placu Czerwonym przesuniętej z 9 maja defiladzie z okazji Dnia Zwycięstwa. Na COVID-29 zachorowała także przewodnicząca Parlamentu Maja Gojković.

W stolicy kraju odpowiadającej za ponad 80% zakażeń wprowadzono stan wyjątkowy.

Koronawirus: Rumunia i Serbia planowały zniesienie restrykcji. Zamiast tego wprowadzą nowe obostrzenia

Rumunia i Serbia zmagają się z wysokim wzrostem liczby zakażeń i jako kolejne bałkańskie kraje, po Słowenii i Chorwacji, ogłaszają wprowadzenie nowych restrykcji.

***

Natomiast w liczącym 1,8 miliona mieszkańców 🇽🇰 KOSOWIE stwierdzono dotąd 4715 przypadków koronawirusa oraz 101 zgonów.

Kosowo: Prezydent Thaci oskarżony o zbrodnie wojenne. Premier Hoti nie jedzie do USA

Prezydent Kosowa Hashim Thaci został oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych. Polityk miał w sobotę rozmawiać w Waszyngtonie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem.

🇺🇦 Na UKRAINIE zdiagnozowano koronawirusa u ponad 54 tys. osób. Zmarło ponad 1,3 tys. osób.

Wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna powiedziała w wywiadzie dla Interfaks-Ukraina, że obecny wskaźnik zachorowań na COVID-19 w kraju nie pozwala na prowadzenie rozmów z UE w sprawie otwarcia granic dla obywateli ukraińskich

Ukraina członkiem Programu Rozszerzonych Możliwości NATO

Współpraca Ukrainy z NATO wkracza na nowy poziom. Kraj przystąpił do Programu Rozszerzonych Możliwości Sojuszu.

🇧🇾 Na BIAŁORUSI zachorowało, wedle dostępnych informacji, ponad 65 tys. osób, zaś 468 osób zmarło. Prezydent Aleksandr Łukaszenka nie przejmuje się pandemią i wdraża podobne obostrzenia co Szwecja, czyli prawie żadnych. Przekonuje, że sport jest najlepszym lekarstwem na koronawirusa. Czasem zmienia zdanie i wskazuje, że lepsza jest jednak sauna. I że w istnienie patogenu uwierzy… jak go zobaczy.

Białoruś: Jeden z wyborczych rywali Łukaszenki aresztowany

Wiktar Babaryka, jeden z potencjalnych kontrkandydatów Aleksandra Łukaszenki w sierpniowych wyborach prezydenckich został aresztowany. Pogłoski o tym krążyły od rana, ale dopiero popołudniu potwierdzono to oficjalnie.

***

🇹🇷 W TURCJI do tej pory odnotowano ponad 214 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło ponad 5,3 tys. osób.

NATO przyjmuje plan obrony wschodniej flanki. Turcja wycofuje weto

Sojusz Północnoatlantycki przyjął tzw. plany stopniowej odpowiedzi NATO, koncentrujące się na obronie Polski i państw bałtyckich i blokowane od ubiegłego roku przez Turcję.

***

Koronawirus na świecie

WHO powołała komisję, która zbada jej działania u progu pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia powołała niezależną komisję, której zadaniem będzie zbadanie początkowych działań tej oenzetowskiej organizacji ws. koronawirusa. To reakcja na krytykę działań WHO ze strony prezydenta USA.

🇷🇺 W ROSJI stwierdzono ponad 733 tys. przypadków koronawirusa. Najwięcej przypadków odnotowano w Moskwie. Zmarło ponad 11,3 tys. osób.

Putin: Rosja radzi sobie z pandemią lepiej niż USA

Prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla państwowej telewizji stwierdził, że Rosja radzi sobie lepiej niż Stany Zjednoczone w walce z koronawirusem.

🇮🇱 W IZRAELU zarażonych jest ponad 40 tys. osób, a 365 osób zmarło. 🇵🇸 W PALESTYNIE potwierdzono ponad 6,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, a 38 osób zmarło. W obliczu pandemii Izrael nawiązał współpracę z Autonomią, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.
W związku z wzrostem liczby zachorowań, władze Izraela i Palestyny zdecydowały się na przywrócenie niektórych restrykcji.

Minister zdrowia Juli Edelsztejn oświadczył w niedzielę (28 czerwca), że zarekomendował rządowi ponowne nałożenie ograniczeń na publiczne zgromadzenia, ostrzegając, że Izrael jest na „początku drugiej fali” zakażeń koronawirusem.

Belgijscy politycy przeciwko aneksji części Palestyny przez Izrael

„Aneksja terytorium palestyńskiego przez Izrael byłaby rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego i ostatecznym unieważnieniem procesu pokojowego”

🇨🇳 W CHINACH zachorowało ponad 83,5 tys. osób, a zmarło ponad 4,6 tys. W ostatnich miesiącach epidemia na terenie kraju wyhamowała. Pojawiają się jednak doniesienia o nowych ogniskach.

Władze w Pekinie zamknęły część miasta po zgłoszeniu kilku nowych przypadków koronawirusa. Narastają obawy o drugą falę.

Chiny poradziły swoim obywatelom, aby nie odwiedzali Australii, powołując się na dyskryminację rasową i przemoc wobec Azjatów podczas pandemii koronawirusa.

Chiny uchwaliły kontrowersyjne prawo ws. Hongkongu

Przywódca ChRL Xi Jinping podpisał ustawę dotyczącą bezpieczeństwa Hongkongu. Nowe prawo wywołało sprzeciw USA, NATO i UE.

Dyrektor Instytutu Wirusologii zaprzeczył jakoby jego placówka była źródłem koronawirusa. Yuan Zhiming udzielił wywiadu chińskim państwowym mediom, w którym odparł zarzuty sugerujące, że źródłem koronawirusa było laboratorium w Wuhan – mieście epicentrum światowej pandemii COVID-19. „To absolutnie niemożliwie”, podkreślił Zhiming, odbierając w ten sposób twierdzenia np. amerykańskiej administracji. W ostatnich tygodniach Donald Trump wielokrotnie obwiniał Chiny za spowodowanie światowej pandemii.

Chiny: Najwięcej nowych zakażeń koronawirusem od połowy kwietnia. Teraz w Pekinie

W Chinach w przeciągu ostatniej doby stwierdzono 57 nowych infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Ostatni raz stwierdzono więcej, czyli 89 przypadków stwierdzono tam dokładnie dwa miesiące temu, czyli 13 kwietnia.

🇮🇷 W IRANIE zachorowało już łącznie ponad 259 tys. osób. Zmarło zaś już ponad 13 tys. osób.

Wbrew ostrzeżeniom ekspertów ds. zdrowia publicznego Iran podjął decyzję o otwarciu Teheranu. Prezydent Hasan Rowhani wezwał rząd oraz pracowników sektora prywatnego do powrotu do pracy. Reszta irańskich prowincji zniosła dwutygodniowy lockdown i ograniczenia w podróżowaniu tydzień wcześniej.

INSTEX: Barterowa pomoc Europy dla Iranu w walce z koronawirusem? USA przeciwne

31 marca udało się przeprowadzić pierwszą transakcję przy użyciu specjalnego mechanizmu wymiany barterowej (INSTEX), który pozwala państwom europejskim na handel z Iranem, omijając nałożone przez USA sankcje.

W 🇾🇪 JEMENIE międzynarodowe statystyki odnotowują prawie 1,5 tys. przypadków zakażenia oraz 424 zgony.

Jemen to najbiedniejszy kraj na Półwyspie Arabskim, zdewastowany przez pięć lat wojny, zagrożony szerzącą się epidemią COVID-19. Dodatkowo teraz cierpi ze względu na zmniejszenie pomocy humanitarnej. W ostatnich miesiącach wstrzymano lub ograniczono trzy czwarte programów ONZ. Rozdane racje żywnościowe zostały zmniejszone o połowę, a nieliczne szpitale otrzymują coraz mniejsze wsparcie.

Tymczasem w Arabii Saudyjskiej władze zdecydowały się trzykrotnie podnieść stawkę podatku VAT, aby zrekompensować mniejsze wpływy z ropy naftowej (niższe ceny oraz porozumienie OPEC+ w sprawie ograniczenia wydobycia surowca) oraz zapobiec nadchodzącemu kryzysowi gospodarczemu. ARABIA SAUDYJSKA (ponad 235 tys. zachorowań, ponad 2,2 tys. zgonów) od lat zmaga się z problemem dwucyfrowego deficytu budżetowego, teraz może on wzrosnąć nawet do 17 proc.

W innym państwie na Półwyspie Arabskim, w OMANIE (ponad 58 tys. zachorowań, 257 zgonów) sułtan nakazał zastąpienie Omańczykami wszystkich zagranicznych pracowników w państwowych spółkach. To kolejny krok polityki „omanizacji” prowadzonej od 1988 r. Teraz jednak – wobec pandemii i kryzysu gospodarczego – władze obawiają się, że Omańczycy, którzy stracą pracę, mogą wyjść na ulicę.

Jemen: ONZ wstrzymuje część działań humanitarnych. Sytuacja jest "katastrofalna"

W Jemenie 75 proc. kluczowych operacji ONZ zostało ograniczonych lub zredukowanych z uwagi na brak wystarczających środków

Rośnie też liczba zakażonych w 🇮🇳 INDIACH. Obecnie jest to już ponad 906 tys. Zmarło ponad 23,7 tys. osób.

***

Podobną tendencję wzrostową obserwuje się w 🇵🇰 PAKISTANIE, gdzie zachorowało już ponad 251 tys. osób, a zmarło prawie 5,2 tys. osób.

***

W 🇧🇩 BANGLADESZU potwierdzono z kolei jak dotąd ponad 186 tys. przypadków koronawirusa. Zmarło ponad 2,3 tys. osób. To wciąż niewiele w porównaniu z USA czy krajami Europy, ale WHO ostrzega, że szczyt zachorowań w państwach Azji Południowo-Wschodniej, gdzie żyje 1/5 światowej populacji, jeszcze nie nadszedł. Większość ludzi żyje tam w slumsach, bez dostępu do bieżącej wody.

***

🇰🇷 W KOREI POŁUDNIOWEJ stwierdzono ponad 13,4 tys. przypadków koronawirusa i 289 zgonów w jego wyniku. Wyzdrowiało ponad 12,1 tys. osób.

Epidemia powróciła do Korei Płd. Druga fala zakażeń

Służby sanitarne Korei Południowej ogłosiły nadejście drugiej fali epidemii COVID-19.

W sąsiedniej 🇯🇵 JAPONII potwierdzono ponad 21,5 tys. zachorowań, zmarły 982 osoby. Rząd  Japonii ograniczył testy tylko do najcięższych przypadków i zamiast tego skoncentrował się na technologii śledzenia osób zarażonych.

Japonia ma jeden z najniższych wskaźników śmiertelności z powodu COVID-19 na świecie. Opieka zdrowotna nie została przeciążona, mimo że władze Japonii nie zdecydowały o ograniczeniu w funkcjonowaniu gospodarki.

Japonia nie potępi razem z USA chińskiej ustawy dot. Hongkongu. Dlaczego Japonia „gra na dwa fronty”?

Japonia nie zdecydowała się podpisać pod wspólnym stanowiskiem USA, Kanady, Australii oraz Wielkiej Brytanii.

Z powodu pandemii koronawirusa MKOl w porozumieniu z rządem Shinzō Abe przeniósł Igrzyska Olimpijskie na przyszły rok.

***

W 🇲🇾 MALEZJI stwierdzono ponad 8,7 tys. zachorowań i 122 zgony.

Aktywiści na rzecz praw człowieka wzywają Malezję, która zawróciła już co najmniej djwie łodzie wypełnione uchodźcami do przyjmowania migrantów. Human Rights Watch powiedziała w sobotnim oświadczeniu, że Malezja może zmagać się z pandemią koronawirusa bez narażania życia uchodźców.

***

🇺🇸 W USA stwierdzono koronawirusa u ponad 3,4 mln osób, a prawie 138 tys. osób zmarło.

Zaplanowany na 1 listopada maraton w Nowym Jorku został odwołany z powodu pandemii. Organizatorzy największej tego typu imprezy na świecie – w tym roku miała odbyć się jubileuszowa, 50. edycja – podjęli decyzję po konsultacjach z biurem burmistrza.

Niemcy krytykują USA za wycofanie się z WHO

Po tym jak prezydent USA oficjalnie wycofał swój kraj ze światowej Organizacji Zdrowia, działanie to zostało skrytykowane przez przedstawiciela rządu Niemiec. Trump oskarża WHO o złą reakcję na pandemię COVID-19 i uległość wobec Chin.

🇨🇦 W KANADZIE stwierdzono dotąd ponad 107 tys. infekcji koronawirusem i ponad 8,7 tys. zgonów.

***

🇦🇺 W AUSTRALII zachorowało prawie 9,8 tys. osób. Łącznie zmarło 108 osób.

Wśród zakażonych koronawirusem najwięcej jest dwudziestolatków, co potwierdza, że nie tylko osoby starsze są narażone na ryzyko.

Szczepionka: 26 maja amerykańska firma biotechnologiczna rozpoczęła w Australii kolejne testy potencjalnego kandydata na szczepionkę, wykonując szczepienia na pierwszych kandydatach z nadzieją na opracowanie skutecznej szczepionki jeszcze w tym roku.

Jak donosi szef badań nad szczepionką firmy Novavax, dr Gregory Glenn „firma w pierwszej fazie próbnych testów zaszczepi 131 ochotników nowego modelu szczepionki badając jej bezpieczeństwo i skuteczność.”

***

W 🇧🇷 BRAZYLII stwierdzono już ponad 1,8 mln zachorowań i ponad 72 tys. zgonów.

7 lipca koronawirusa potwierdzono u prezydenta kraju Jaira Bolsonaro.

Brazylia: Ponad 100 pracowników Pałacu Prezydenckiego zakażonych koronawirusem

Jak poinformował sekretariat Pałacu Prezydenckiego w Brazylii, ponad setka pracowników tej instytucji zakaziła się już koronawirusem. Wczoraj infekcję nowym patogenem stwierdzono także u samego brazylijskiego prezydenta.

Drugim z państw Ameryki Południowej z największą liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 jest PERU 🇵🇪, gdzie już zachorowało ponad 326 tys. osób, a umarło ponad 11 tys. Wciąż trudna sytuacja epidemiologiczna panuje w CHILE 🇨🇱. Łącznie odnotowano tam ponad 317 tys. przypadków koronawirusa wśród obywateli i ponad 7 tys. zgonów. W MEKSYKU  🇲🇽 zachorowało już ponad 299 tys. osób, zmarło zaś ponad 35 tys.

Koronawirus: Coraz gorsza sytuacja w Ameryce Południowej, ale w dwóch krajach radzą sobie z wirusem

Paragwaj i Urugwaj w przeciwieństwie do innych państw Ameryki Południowej radzą sobie w walce z pandemią koronawirusa. Co decyduje o ich sukcesie i jaki ma to związek z piciem tradycyjnych napojów: mate i tereré?

Wirus rozprzestrzenia się też w Afryce, choć niewielka liczba testów nie pozwala rozpoznać skali zjawiska. W 🇿🇦 RPA odbyły się protesty na przedmieściach Johannesburga przeciwko lockdownowi. Dotąd w RPA stwierdzono ponad 276 tys. przypadków koronawirusa i prawie 4 tys. zgonów.

Afryka to pole rywalizacji światowych mocarstw. Europa i Polska powinny zwiększać tam swoją obecność /WYWIAD/

„Spróbujmy zmienić sposób myślenia. Zaproponujmy taki rodzaj współpracy, który przyczyni się do rozwoju ekonomicznego krajów afrykańskich” – mówi Andrzej Dycha, były ambasador Polski w krajach Afryki Zachodniej.

Koronawirus opóźni wejście w życie traktatu o wolnym handlu w ramach Afrykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (AfCFTA). Umowa ma połączyć ponad 50 państw (wszystkie kraje kontynentu poza Erytreą) i ponad 1,3 mld ludzi. Unia Afrykańska zaproponowała 1 stycznia 2021 r. jako nową datę startu umowy.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Globalne PKB skurczy się w tym roku aż o 4,9 proc., w porównaniu z 3 proc. prognozowanymi w kwietniu, informuje w najnowszej analizie Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W Polsce spadek PKB ma wynieść poniżej 5 proc. PKB strefy euro skurczy się o 10,2 proc., Ameryki Łacińskiej i Karaibów – o 9,4 proc., a USA – o 8 proc. Ożywienie gospodarcze w 2021 r. również będzie słabsze, przy globalnej prognozie wzrostu na poziomie 5,4 proc. w porównaniu do 5,8 proc. w szacunkach z kwietnia.

Szczepionka na koronawirusa

Już ponad 100 firm biotechnologicznych i instytutów na świecie – w tym 26 z Europy, stara się znaleźć  szczepionkę na koronawirusa. Pięć szczepionek jest już na etapie klinicznym (czyli testowania na ludziach), mającym na celu ustalenie bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki przed jej dopuszczeniem do obiegu. Trzy wytworzone zostały przez chińskie instytuty biotechnologiczne, zaś dwie przez amerykańskie. Natomiast 71 kolejnych szczepionek jest w fazie oceny przedklinicznej, czyli na etapie testów prowadzonych początkowo na komórkach, a następnie na zwierzętach.

WHO ostrzega jednak, że nawet jeśli szczepionka przeciwko koronawirusowi zostanie szybko opracowana, jej produkcja i szeroka dystrybucja może okazać się niezwykle trudna. Dlatego dr Michael Ryan, szef programu awaryjnego WHO, apeluje do producentów o planowanie zwiększonych zdolności produkcyjnych, aby sprostać globalnemu zapotrzebowaniu, gdy już zostanie odkryta skuteczna szczepionka.

Ryan stwierdził, że choć obecnie podejmuje się „kolosalne wysiłki” na rzecz wynalezienia szczepionki, to wciąż „nie ma gwarancji sukcesu” tego przedsięwzięcia.

13 maja FBI opublikowała komunikat, w którym apeluje do amerykańskich naukowców, pracujących nad szczepionką i lekarstwami na chorobę COVID-19, wywoływaną przez koronawirusa. Federalne Biuro Śledcze ostrzega, że Chiny mogą próbować wykraść dane z ich badań. 

Wolontariusze w Brazylii i RPA otrzymali pierwsze dawki eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2, którą przygotował zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Szczepionka powstała przy współpracy z koncernem farmaceutycznym AstraZeneca. Szczepionkę testowano już także na wolontariuszach w Wielkiej Brytanii.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi opracowywana przez brytyjski koncern AstraZeneca jest najbardziej zaawansowanym projektem tego typu na świecie – poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dodano, że niemal równie obiecujący jest projekt amerykańskiej firmy Moderna.

Koronawirus: Komisja Europejska włącza się do wyścigu po szczepionkę

Komisja Europejska przedstawiła strategię przyspieszenia opracowania, produkcji i dystrybucji szczepionki przeciwko koronawirusowi.

 

Mamy do czynienia z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, czyli – w skrócie – z epidemią o zasięgu globalnym. 🗞️

 

TUTAJ znajdą Państwo aktualizowane na bieżąco dane nt. koronawirusa na całym świecie. TUTAJ znajdą Państwo aktualizowaną na bieżąco mapę występowania koronawirusa na świecie. TUTAJ mapa zakażeń w Polsce.

 

Media informacyjne potrzebują wsparcia Unii Europejskiej

Posłowie i Posłanki do Parlamentu Europejskiego apelują o wsparcie mediów informacyjnych.