Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

Dziś – we wtorek – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3931 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 64 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w USA – 51,8 tys., w Wielkiej Brytanii – 49,1 tys., w Rosji – 34,3 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 241,8 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 4,9 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 219,2 mln.

 • Polska: Rada Medyczna przy premierze rekomenduje wszystkim osobom pełnoletnim przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19, jednak nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych. „Rada Medyczna rekomenduje wszystkim osobom, które ukończyły 18 lat, podanie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19, nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych” – napisała Rada Medyczna w swoim stanowisku na stronie rządowej. Ponadto rekomenduje, by takim osobom przedłużać ważności certyfikatu zaszczepienia do roku po przyjęciu dawki przypominającej. (MK)
 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) planuje zakupić zapas eksperymentalnego leku na COVID-19, zwanego molnupiravir. Cykl leczenia za jego pomocą kosztuje 10 dolarów na pacjenta. WHO zamierza również dostarczyć miliard testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 krajom rozwijającym się. Program Access to COVID-19 Tools Accelerator (ACT-A), w ramach którego zakupione mają zostać leki na COVID-19, planuje zebrać 22,8 mld dolarów od państw G20 oraz innych darczyńców. Obecnie suma wszystkich dotacji wynosi 18,5 mld dolarów. (JK)
 • USA: Były sekretarz stanu Colin Powell zmagał się z nowotworem krwi, szpiczakiem mnogim, co mogło przyczynić się do jego śmierci wskutek powikłań po przejściu COVID-19- podały CNN i inne amerykańskie media. Więcej na temat Colina Powella piszemy TUTAJ. (AW)
 • Już ponad 1 mld szczepionek przeciw COVID-19 przekazaliśmy do ponad 150 krajów od grudnia 2020 r. – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. (AW)
 • Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła analizę wniosku konsorcjum Pfizer/BioNTech o dopuszczenie szczepionek przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Obecnie preparaty tej firmy mogą być podawane osobom od 12. roku życia. (AW)
 • Nowa Zelandia: Jak głosi Agencja Reutera, premier Jacinda Ardern poinformowała w poniedziałek (18 października), o tym że w liczącym prawie 1,5 mln mieszkańców Auckland przez najbliższe dwa tygodnie zostanie utrzymany lockdown, mimo że blisko 90 proc. mieszkańców miasta otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na Covid-19. Premier dodała, że potrzebne są ograniczenia, aby zapobiec wzrostowi liczby przypadków, ponieważ eksperci ostrzegają, że jakiekolwiek rozluźnienie byłoby teraz „bardzo niebezpieczne”. W poniedziałek w całej Nowej Zelandii odnotowano 60 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. (PNa)
 • Polska: „Myślę, że w tym tygodniu będzie decyzja Rady Medycznej o dopuszczeniu możliwości przyjęcia przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18. roku życia”, powiedział w poniedziałek (18 października) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceszef MZ ocenił, że decyzja Rady Medycznej „to kwestia dwóch, trzech dni”. Od 1 września 2021 r. trzecia dawka szczepionki dostępna była dla medyków, osób cierpiących na konkretne schorzenia oraz osób po 60. roku życia. Rząd zdecydował rozszerzyć listę chętnych i wydał decyzję, żeby była także dostępna dla osób pracujących z pacjentami oraz dla tych, którzy ukończyli 50 lat. (MK)
 • Coraz więcej państw składa zamówienia na lek Molnupiravir, który ma pomóc w walce z COVID-19. Oczekuje się, że pomoże on osobom, w przypadku których występują poważne przeciwwskazania zdrowotne do przyjęcia szczepionki. Wyprodukowany przez firmę Merck specyfik nie ma jeszcze akceptacji amerykańskiej Agencji ds, Żywności i Leków. Obecnie firma czeka na pozytywną decyzję Agencji na stosowanie leku w nagłych wypadkach. Molnupiravir to doustne tabletki, a terapia polega na przyjęciu w sumie ośmiu 200-miligramowych kapsułek przez pięć dni z rzędu po zdiagnozowaniu COVID-19. (AK)
 • Włochy: Jeśli obecne tempo szczepień na koronawirusa we Włoszech utrzyma się, przed Bożym Narodzeniem zaszczepionych może być już 90 procent Włochów powyżej 12 lat, podaje „Il Messaggero”. Jak dotąd co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 85 proc. obywateli, co jest jednym z najlepszych wyników w Europie. Rzymski dziennik, powołując się na opinie ekspertów, ostrzega jednak przed zbyt szybkim znoszeniem restrykcji w sezonie zimowym. (AK)
 • Łotwa: W związku ze wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem, w poniedziałek (11 października) ogłoszono trzymiesięczny stan wyjątkowy. Dzienny wzrost zakażeń wynosi tysiąc nowych przypadków w tym dwumilionowym kraju. (BS)
 • Niemcy: W ciągu ostatniej doby odnotowano 8 682 przypadki zakażeń COVID-19. Zmarło 17 osób. W sumie od początku pandemii w Niemczech wykryto ponad 4,3 mln przypadków zakażeń, w wyniku choroby zmarło ponad 94,6 tys. osób. (EZ)
 • Włochy: Ponad 860 tys. przepustek COVID-19 wydano we Włoszech w piątek (15 października), gdy w życie wszedł w kraju obowiązek ich posiadania we wszystkich miejscach pracy. Tzw. Green Pass pobierają obecnie głównie ci, którzy nie są zaszczepieni i muszą poddawać się testom, by przystąpić do pracy. (MK)
 • Rosja: Dzienna liczba zgonów z powodu COVID-19 przekraczyła w ciągu 24 godzin liczbę 1 tys. po raz pierwszy od początku pandemii, poinformowały w sobotę służby medyczne. Program szczepień w kraju nie odniósł sukcesu, obecnie zaszczepionych jest zaledwie 31 proc. Rosjan. Brak też restrykcji związanych z pandemią na poziomie krajowym, jedynie niektóre regiony kraju postanowiły walczyć z rozprzestrzenianiem się wirusa za pomocą obostrzeń. Na 16 października w Rosji na z powodu COVID-19 zmarło 222 315 osób. (JK)
 • Minister edukacji Kosowa Dukagjin Pupovci ogłosił w piątek (15 października), że aż 94 proc. nauczycieli jest zaszczepionych.  (PG)
 • Panel doradców amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zagłosował za zaleceniem autoryzacji drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson dla osób w wieku 18 lat i starszych co najmniej dwa miesiące po pierwszej dawce. (MN)
 • Włochy: Kilka tysięcy osób manifestowało w Rzymie przeciw wejściu w życie wymogu posiadania przepustek covidowych (tzw. green-pass) przez wszystkich pracowników. Rzymski więc odbył się na terenie antycznego stadionu. Manifestacja odbyły się też w innych miastach. (AW)
 • Francja: Od piątku (15 października) za wykonanie dotąd darmowego testu na obecność Covid-19 trzeba płacić. Jest to kwota w wysokości od 22 do 44 euro za test. (PNa)
 • Stany Zjednoczone: Kraj od 8 listopada ponownie otworzy swoje granice dla w pełni zaszczepionych podróżnych z 33 państw, w tym m.in. z Chin i większości Europy. Osoby podróżujące samolotem spoza USA będą musiały okazać dowód szczepienia przeciw COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu, a także aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa (wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin). Obcokrajowcy przekraczający granicę lądową nie będą musieli przedstawiać wyniku testu – poinformował Reuters. (PNa)
 • Filipiny: W piątek (15 października) rozpoczęto szczepienia dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Państwo ma nadzieję, że wpłynie to na bezpieczny powrót dzieci do szkół. Rząd planuje ponowne otwarcie 120 szkół już za miesiąc. (PG)
 • Izrael: Cztery miesiące po rozpowszechnieniu się niebezpiecznego wariantu Delta koronawirusa, kraj opanował kolejną falę pandemii za pomocą dawek przypominających, nakazów noszenia masek ochronnych oraz wymagania zaświadczeń o szczepieniu. Jak podaje serwis Reuters, od szczytu zachorowań we wczesnym wrześniu do dziś zachorowania na COVID-19 spadły o ponad 80 proc. (JK)
 • Milion szczepionek trafi wkrótce z Polski do Iranu. Poinformowała o tym polska ambasada w Teheranie. Będą to preparaty AstraZeneca. (AW)
 • Łotwa: Prezydent Egils Levits ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w organizmie – poinformowało jego biuro. Tym samym kwarantanna będzie zapewne czekać prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto, z którym Levits jadł śniadanie dzień wcześniej. (AW)
 • Rumunia: To nowy rekord w ciągu czwartej fali. W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano prawie 16 tys. nowych przypadków i 390 zgonów. Na oddziałach intensywnych terapii znajduje się około 2 tys. osób. (PG)
 • Rosja: W czwartek (14 października) odnotowano rekordową liczbę nowych dziennych zakażeń i zgonów związanych z Covid-19. W ciągu minionej doby koronawirusem zaraziło się niemal 31,3 tys. osób, a zmarło 986 osób. (PNa)
 • Brazylia: Prezydent Jair Bolsonaro ogłosił, że nie przyjmie szczepionki przeciw koronawirusowi. Poprzednio twierdził, że szczepionkę przyjmie dopiero, gdy zrobi to każdy mieszkaniec kraju. Zmianę w decyzji Bolsonaro uzasadnia „dostępem do nowych badań” oraz posiadaniem silnego układu odpornościowego. (JK)
 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapowiedziała wznowienie prac komisji badającej źródło pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz jej nowy skład osobowy. Wśród 26 naukowców znajduje się między innymi  dyrektor berlińskiego Instytutu Wirologii Christian Drosten. Oprócz badania źródeł obecnej pandemii celem komisji ma być też zapobieganie niekontrolowanego rozprzestrzeniania się innych chorób zakaźnych w przyszłości. (JK)
 • Francja: Rząd przedstawił projekt ustawy przedłużającej możliwość stosowania paszportów covidowych. System przepustek sanitarnych będzie mógł obowiązywać do lata 2022 r. (AW)
 • Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus nalegał w środę (13 października), aby kraje i firmy, które kontrolują dystrybucję szczepionek skupiły się na zaopatrzeniu programu COVAX. „Pracujemy z liderami nad wsparciem priorytetyzacji i planowania. Są one niezbędne do osiągniecia 40 proc. wyszczepienia na świecie” – powiedział. (PG)
 • Litwa: Osoby powyżej 75. roku życia otrzymają za przyjęcie szczepionki przeciw Covid-19 jednorazowe świadczenie w wysokości 100 euro – postanowił we wtorek (12 października) w trybie nadzwyczajnym parlament w Wilnie. Decyzja ta ma pomóc zwiększyć liczbę zaszczepionych seniorów. (PNa)
 • Włochy: Premier Mario Draghi podpisał dekret o obowiązku posiadania przepustki covidowej  (tzw. green pass) w miejscu pracy w sektorze publicznym i prywatnym począwszy od 15 października. Nakaz objął 23 mln osób. (AW)
 • Moderna nie ma w planach dzielenia się swoją recepturą na szczepionkę przeciw COVID-19. Zdaniem kierownictwa firmy lepszym sposobem na zwiększenie światowej podaży szczepionek jest podniesienie własnej produkcji. Firma już rok temu zapowiadała, że nie ma zamiaru udostępniać patentów na swój produkt. „Nie musieliśmy tego robić”, powiedział w rozmowie z Associated Press prezes Moderny Noubar Afeyan, dodając, że była to „właściwa, rozsądna decyzja”. (AK)
 • Francja: Badania przeprowadzone na 22,6 milionach osób w wieku powyżej 50 lat wykazały, że szczepienia przeciwko koronawirusowi zmniejszają ryzyko śmierci lub hospitalizacji z powodu Covid-19 w tej grupie wiekowej o 90 proc. (PNa)
 • Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres oświadczył, że pandemia Covid-19 doprowadziła do ubóstwa 100 milionów osób na całym świecie. Portugalczyk także po raz kolejny skrytykował nierówności w dystrybucji szczepionek. (PNa)
 • Ukraina: Rząd wprowadził obowiązek posiadania certyfikatów covidowych dla osób podróżujących komunikacją publiczną między poszczególnymi regionami kraju. Przepisy zaczną obowiązywać 21 października. (AW)
 • Australia: Od poniedziałku (11 października) mieszkańcy najludniejszego miasta kraju, Sydney, mogą po prawie czterech miesiącach lockdownu ponownie udać się do restauracji, siłowni i kawiarni. Jedynym wymogiem wejścia do tych obiektów jest posiadanie dokumentu poświadczającego przejście pełnego cyklu szczepień. (PNa)
 • AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek (11 października), że lek przeciw COVID-19, „koktajl przeciwciał” zmniejsza ryzyko ciężkiego znoszenia choroby oraz śmierci. Firma pragnie podkreślić swoje starania w tworzeniu nie tylko szczepionek, ale i leków. (PG)

Walka z rakiem piersi w Polsce to wyścig z czasem

Polska jest jedynym krajem UE, w którym umieralność na raka piersi wzrasta. Co należy poprawić w systemie leczenia onkologicznego?

Koronawirus: Tajlandia otwiera się na zagranicznych turystów. Ale tylko zaszczepionych i z zaledwie 10 krajów

Jeden z najpopularniejszych wśród turystów krajów Azji Południowo-Wschodniej – Tajlandia – od początku listopada zacznie w końcu wpuszczać gości z zagranicy.

TUTAJ znajdą Państwo aktualizowane na bieżąco dane nt. koronawirusa na całym świecie w przejrzystej tabeli. TUTAJ mapa zakażeń w Polsce.