Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

Dziś – w środę – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 632 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i 674 zgonach.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych zakażeń przybyło zaś w USA – 98,7 tys., w Indiach – 42,8 tys., we Włoszech – 25,8 tys. oraz w Rosji – 23,6 tys.

Liczba wykrytych na całym świecie od początku pandemii zakażeń wynosi 60,5 mln, zmarło ponad 1,4 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 41,8 mln.

 

 • USA: Biały Dom rozważa zniesienie zakazu wjazdu do USA dla większości podróżnych przybywających z UE, Wielkiej Brytanii i Brazylii – poinformował w środę Reuters, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji i branży lotniczej. Jednocześnie utrzymany ma być zakaz wjazdu dla większości osób, przybywających do Stanów Zjednoczonych z Chin i Iranu.
 • Polska: Pomimo tendencji zmniejszania nowych przypadków, jesteśmy daleko od strefy komfortu. Dzienna liczba zachorowań na poziome 10-15 tys. to ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej. Po drugie mamy bardzo dużą liczbę zgonów. To najtrudniejsze zagadnienie – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w środę. Ocenił, że trzecia fala pandemii to „realne zagrożenie”.
  W pierwszym tygodniu grudnia Austria rozpocznie ogólnopaństwową akcję przeprowadzania masowych dobrowolnych testów na obecność koronawirusa na wzór Słowacji i włoskiej Górnej Adygi – poinformował austriacki kanclerz Sebastian Kurz.
 • Francja: Prezydent Emmanuel Macron w orędziu do narodu przedstawił plan wychodzenia kraju z lockdownu, wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa. Francuski prezydent ogłosił między innymi, że sklepy i kościoły zostaną otwarte pod koniec tygodnia. Niektóre restrykcje sanitarne zostaną jednak utrzymane do końca stycznia.
 • Wielka Brytania: Rząd wprowadza możliwość skrócenia obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do kraju, jeśli wykonany po 5 dniach test da wynik negatywny. Za badanie podróżujący będą musieli jednak zapłacić z własnej kieszeni. Koszt wykonania jednego testu oscyluje w granicach od 80-120 funtów. Jak podkreślają władze, decyzja ta pomoże także liniom lotniczym i operatorom promów, gdyż zachęci ona do częstszego podróżowania. Przed przybyciem do Wielkiej Brytanii należy wypełnić deklarację, podając numer kontaktowy i adres, gdzie przybywający zamierza się zatrzymać. Przebywanie na kwarantannie sprawdzane jest drogą telefoniczną. Karą za złamanie obowiązku samoizolacji jest grzywna w wysokości do 1 tys. funtów.
 • Włochy: Premier Giuseppe Conte oświadczył, że w tym roku Włosi nie mogą sobie pozwolić na grupowe spędzenie przerwy świątecznej na nartach. Jak powiedział, w nadchodzące święta Bożego Narodzenia trzeba będzie zrezygnować z towarzyskich aktywności typowych dla tego okresu. „Nie możemy zgodzić się na masowe wakacje na śniegu”, oświadczył, dodając, że grozi to „powtórką z sierpnia”, gdy doszło do wzrostu zakażeń na skutek letnich wyjazdów. Conte poinformował także, że rząd pracuje obecnie nad decyzją, dotyczącą możliwości przemieszczania się między regionami. Jest ono teraz ograniczone w regionach uznanych za czerwone strefy, z których nie można wyjechać ani nie wolno do nich wjechać bez ważnego uzasadnionego powodu.
 • Rosja: Twórcy szczepionki Sputnik V przeciwko COVID-19 twierdzą, że ich produkt wykazuje ponad 95 proc. skuteczności. Takie dane zebrano w ciągu półtora miesiąca badań. Informacja pojawiła się po ubiegłotygodniowych doniesieniach amerykańskiego koncernu Moderna, mówiących o 94,5 proc. skuteczności ich preparatu. Wcześniej producenci Sputnik V szacowali skuteczność szczepionki na 92 proc. Ośrodek im. Gamalei, w którym opracowano szczepionkę, podlegający ministerstwu zdrowia Rosji, zapewnił ponadto, że w toku badań nie odnotowano objawów niepożądanych. W badaniach klinicznych Sputnika V uczestniczy ok. 40 tys. osób.
 • Australia: Dwa największe stany – Nowa Południowa Walia i Wiktoria – otworzyły swoje granice po raz drugi. Granica została zamknięta w lipcu z powodu nowej fali pandemii wokół Melbourne, ponieważ sam stan Wiktoria odpowiadał za ok. 73% wszystkich przypadków COVID-19. Jednak po ostatnich trzech tygodniach braku odnotowanych przypadków zakażeń władze podjęły decyzję o jej ponownym otwarciu. Wczoraj wylądowały pierwsze loty z Melbourne do Sydney, a mieszkańcy mają nadzieję na wznowienie również podróży międzynarodowych.
 • Włochy: 28 337 przypadków SARS-CoV-2 odnotowano w całym kraju w ciągu ostatniej doby, poinformowano w niedzielę (22 listopada). To aż o 6 tys. zakażeń mniej niż poprzedniego dnia. Tej samej doby z powodu COVID-19 zmarły 562 osoby. Oficjalny bilans zgonów na tę chorobę we Włoszech od początku epidemii wzrósł już do prawie 50 tys.
 • USA: Dyrektor amerykańskiego programu szczepień na COVID-19 dr Moncef Slaoui zapowiedział, że już 11 lub 12 grudnia pierwsi Amerykanie będą mogli zostać zaszczepieni na COVID-19. „Naszym planem jest umożliwienie wysyłania szczepionek do ośrodków szczepień w ciągu doby od ich zatwierdzenia”, oświadczył. USA skorzystają ze szczepionki opracowanej przez firmę Pfizer. Jak zapowiedział, według planów dzieci mają otrzymają szczepionki w połowie przyszłego roku, choć nie wiadomo, czy szczepionka zostanie dopuszczona do użytku przez osoby niepełnoletnie. Pfizer wystąpił w piątek do amerykańskich władz o zezwolenie na dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym swojej szczepionki przeciw koronawirusowi. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma się w tej sprawie spotkać 10 grudnia.
 • Bułgaria w tym tygodniu stała się krajem o najwyższym współczynniku umieralności z powodu COVID-19 na świecie, czyli liczby zgonów na tę chorobę w przeliczeniu na milion mieszkańców, poinformowały w sobotę portale Mediapool i Sega. W mijającym tygodniu dzienna liczba zgonów w związku z COVID-19 nie spadła poniżej 100. Jednocześnie Bułgaria znajduje się na ostatnim miejscu pod względem przeprowadzonych testów na obecność SARS-CoV-2. Od marca wykonano tylko ponad 900 tys. testów, w tym większość została opłacona przez pacjentów. Jak dotąd w Bułgarii stwierdzono ponad 120 przypadków koronawirusa, ale zdaniem matematyka Krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Nikołaja Witanowa w rzeczywistości zakażeń mogło być nawet czterokrotnie więcej, niż pokazują oficjalne statystyki.
 • Francja: Norka zarażona koronawirusem została znaleziona na farmie w regionie Eure-et-Loire w zachodniej Francji, a 1000 innych norek z tej samej farmy zostanie poddanych ubojowi, poinformowało dzieś francuskie ministerstwo rolnictwa. Przypadki zakażenia norek wirusem SARS-CoV-2 odnotowano również w innych częściach Europy, m.in. w Szwecji, Grecji i Holandii.  Francja rozpoczęła testy swoich czterech ferm norek w połowie listopada. W Danii stwierdzono, że wirus, który przenosi się między norkami, uległ mutacji, co według ekspertów mogłoby spowodować, że szczepionka będzie mniej skuteczna, jeśli zmutowany szczep wirusa zostanie przeniesiony na ludzi.
 • Przywódcy grupy G-20 zobowiązali się „nie szczędzić wysiłków” w celu zapewnienia sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciwko koronawirusowi na całym świecie oraz zapewnić wsparcie dla zadłużonych biednych krajów. Dwudniowe spotkanie grupy G-20, które rozpoczęło się w sobotę, jest wynikiem intensyfikacji międzynarodowych wysiłków na rzecz wprowadzenia szczepionek na koronawirusa na dużą skalę.
 • Przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia ds. COVID-19 ostrzega, że na początku 2021 r. w Europie nadejdzie trzecia fala pandemii, jeśli rządy powtórzą błąd sprzed drugiej fali i nie zapewnią niezbędnej infrastruktury. Jednocześnie dr David Nabarro pochwalił reakcję krajów azjatyckich, takich jak Korea Południowa, gdzie mieszkańcy są w pełni zaangażowani i przestrzegają zalecanych sposobów zachowywania się w trakcie pandemii. ,,Zachowują dystans, noszą maski, izolują się w przypadku zarażenia, myją ręce i powierzchnie” – powiedział Nabarro. Zwrócił też uwagę na fakt, że w Azji restrykcje nie są przedwcześnie łagodzone – „Musisz poczekać, aż liczba przypadków będzie niska i będzie utrzymywać się na niskim poziomie”.
 • Francja: Na najbliższe tygodnie zapowiedziane jest stopniowe łagodzenie lockdownu. Jak poinformował w niedzielę rząd – w celu uniknięcia ponownego niekontrolowanego wzrostu zachorowań, proces ten przeprowadzony zostanie w trzech etapach. Prezydent Emmanuel Macron wygłosi we wtorek przemówienie, w którym prawdopodobnie przedstawi dokładny plan na kolejne tygodnie.
 • Dania: Setki hodowców norek przejechało na traktorach przez Kopenhagę w proteście przeciwko decyzji rządu Danii o uboju wszystkich norek w kraju, w celu powstrzymania rozprzestrzenianie się zmutowanego szczepu koronawirusa. Ponad 500 traktorów, wiele z nich udekorowanych duńską flagą, przejechało obok biur rządowych i parlamentu aż do portu. Kolejnych 400 osób zorganizowało podobny protest w drugim mieście w kraju, Aarhus. Decyzja rządu dotycząca utylizacji norek okazała się niezgodna z prawem, jednakże rządzący socjaldemokraci i sprzymierzone partie osiągnęły porozumienie w sprawie  ustawy, która umożliwi władzom legalne kontynuowanie uboju wszystkich norek. Ponadto, ustawa wprowadza tymczasowy zakaz hodowli norek w Danii do 2022 roku. Dania jest wiodącym na świecie eksporterem futra z norek. Sprzedaje skóry za około 670 milionów euro rocznie i jest drugim co do wielkości producentem na świecie, po Chinach.
 • Turcja: W ciągu ostatniej doby w Turcji zarejestrowano 5532 nowych przypadków koronawirusa, co stanowi największy dzienny przyrost od początku pandemii.
 • USA: Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę (21 listopada), że jego najstarszy syn, Donald Trump Jr., który obecnie przebywa na kwarantannie po zarażeniu koronawirusem, czuje się bardzo dobrze. „Mój syn Donald ma się bardzo dobrze. Dziękuję Wam!” napisał prezydent na Twitterze. W piątek ujawniono, że 42-letni syn Donalda Trumpa uzyskał pozytywny wynik na obecność koronawirusa.
 • Pakistan: Dziesiątki tysięcy żałobników wzięło dziś udział w pogrzebie radykalnego duchownego w Lahore mimo zakazu zgromadzeń, narzuconego przez rząd w następstwie rosnącej liczby przypadków COVID-19. 54-letni Khadim Hussain Rizvi zmarł w czwartek na atak serca, zaledwie kilka dni po przeprowadzeniu demonstracji w Islamabadzie przeciwko opublikowanych we Francji karykatur proroka Mahometa. W środę odnotowano największą od lipca dobową liczbę zakażeń w tym kraju – 2843 osób – oraz 42 zgonów.
 • Polska: Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy plan walki z pandemią koronawirusa. Szkoły będą prowadziły naukę zdalną do świąt Bożego Narodzenia, a zaraz potem – między 4 a 17 stycznia – przypadną zimowe ferie skumulowane we wszystkich województwach. Szef rządu zaapelował, aby dzieci dla bezpieczeństwa spędziły je w domach. Premier poinformował też, że od przyszłej soboty (28 listopada) placówki handlowe, w tym galerie, będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – w każdym sklepie, czy galerii musi być utrzymany rygor zasad sanitarnych. W przeciwnym razie placówki będą zamykane. Ponadto niedziele 13 i 20 grudnia będą handlowymi. „Przed nami sto dni solidarności. Za tyle dni dostępna ma być szczepionka na koronawirusa” – powiedział Morawiecki.
 • Czechy: Wraz ze zmniejszającą się liczbą nowych przypadków SARS-CoV-2 i przyjęć do szpitali pacjentów z COVID-19 minister zdrowia Jan Blatny ogłosił zniesienie części ograniczeń. Od poniedziałku (23 listopada) poziom ryzyka związanego z epidemią zostanie obniżony z najwyższego, piątego stopnia do czwartego. Już w środę do szkół podstawowych powróciły klasy pierwsze i drugie, a od grudnia dołączyć do nich mają pozostali uczniowie. Od następnej środy stacjonarny tryb nauki przywrócony zostanie także w niektórych szkołach średnich i uczelniach wyższych. Godzina policyjna zostanie ograniczona do dwóch godzin zegarowych – od 21:00 do 23:00. Limit zgromadzeń, wynoszący dotychczas dwie osoby, zostanie zwiększony do sześciu. Blatny zapewnił także, że przed Świętami sprzedawcy choinek, świątecznych dekoracji i żywych karpi będą mogli otworzyć swoje stoiska.
 • Wielka Brytania: Władze nie wykluczają rozluźnienia niektórych restrykcji epidemicznych na okres świąt Bożego Narodzenia, poinformował w piątek (20 listopada) minister zdrowia Matt Hancock. Przyczyną jest zaobserwowany w ostatnich dniach spadek przyrostu zakażeń koronawirusem. Szef resortu zdrowia podkreślił, że większość obostrzeń pozostanie w mocy, ale niektóre być może zostaną czasowo zniesione, „aby umożliwić Brytyjczykom choć częściowe doświadczenie normalnych Świąt, na które czekają”. Wielka Brytania jest krajem o najwyższej liczbie stwierdzonych zgonów z powodu COVID-19 w Europie. Od wybuchu pandemii na tę chorobę zmarło ponad 54 tys. mieszkańców kraju.
 • Kanada: Premier Justin Trudeau ostrzegł, że kanadyjska służba zdrowia może w najbliższym czasie zostać przeciążona wraz ze spodziewanym wzrostem zakażeń koronawirusem pod koniec roku. Zapowiedział także, że w największym mieście kraju, Toronto, zostanie wprowadzony lockdown. „Myślę, że w obecnych okolicznościach normalne święta Bożego Narodzenia są wykluczone”, oświadczył szef rządu, wskazując na gwałtowny rozwój pandemii w całym kraju. Kanada spodziewa się jednak otrzymania do końca marca przyszłego roku sześciu milionów szczepionek przeciwko COVID-19. Informację przekazał w piątek (20 listopada) szef kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego Ian Stewart. Zastrzegł jednak, że zamówione szczepionki wymagają jeszcze oficjalnego zatwierdzenia do użytku w Kanadzie.
 • Ukraina: Trzeci dzień z rzędu z rekordem zakażeń. Jak przekazał minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow, w ciągu poprzedniej doby odnotowano 14 580 zakażeń SARS-CoV-2 i 215 zgonów na COVID-19. Wyzdrowiało 1989 pacjentów. Aby spowolnić przyrost zakażeń, ukraińskie władze wprowadziły w kraju weekendowy lockdown, który ma obowiązywać do końca listopada. Stepanow zapowiedział, że ministerstwo opowie się za wdrożeniem całkowitej blokady epidemiologicznej, jeśli dobowy przyrost zakażeń przekroczy 30 tys.
 • Rosja: W ciągu ostatniej doby wykryto rekordową liczbę zakażeń koronawirusem – 24 822 przypadki, poinformowano w sobotę (21 listopada). Tego samego dnia z powodu COVID-19 zmarło 467 osób. Najwięcej zakażeń stwierdza się w Moskwie, gdzie poprzedniej doby odnotowano najwyższy przyrost przypadków SARS-CoV-2 od początku pandemii – według oficjalnych informacji 7168 zakażeń.
 • Firmy farmaceutyczne Pfizer i BioNTech poinformowały, że wystąpiły w piątek do władz USA o zezwolenie na dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym dla swojej szczepionki przeciw koronawirusowi. Oznacza to, że pierwsze szczepienia mogłyby odbyć się w grudniu. Jak podały firmy w oświadczeniu, złożenie wniosku może „potencjalnie umożliwić zastosowanie szczepionki w populacjach wysokiego ryzyka w USA do połowy lub końca grudnia 2020 r.”.
 • Wielka Brytania: Koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki opublikowały wyniki drugiej fazy badań swojej potencjalnej szczepionki na COVID-19. Jak ocenili, specyfik wywołał silną odpowiedź układu odpornościowego u osób starszych, co jest bardzo obiecujące. Wyniki opublikowane w czasopiśmie medycznym „Lancet” dotyczą drugiej fazy badań klinicznych, przeprowadzonej na 560 uczestnikach, z czego 240 to osoby powyżej 70. roku życia, a 160 to osoby w przedziale wiekowym 56-69 lat. W badaniu nie zaobserwowano żadnych poważnych efektów ubocznych szczepionki.
 • Polska: W sobotę premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić szczegóły dotyczące dalszych działań w gospodarce związanych z pandemią. Konferencja prasowa premiera odbędzie się w sobotę przed południem. „Złagodzenie obostrzeń, które zostanie ogłoszone w sobotę będzie stopniowe, z możliwością zastosowania punktowych obostrzeń. W mniejszym stopniu będzie dotyczyć gastronomii, hotelarstwa i turystyki”, powiedział w piątek wicepremier Jarosław Gowin.
 • Według oszacowań Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie co 17 sekund umiera osoba chora na COVID-19. „Europa ponownie stanowi epicentrum pandemii, razem ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO podczas konferencji prasowej w Kopenhadze. W 53 państwach kontynentu zarejestrowano bowiem ponad 15,7 mln przypadków zakażenia – z czterema milionami przypadków jedynie w tym miesiącu – i prawie 355 tysięcy zgonów. Kluge podkreślił, że większe restrykcje typu pełny lockdown, wprowadzony w Wielkiej Brytanii i wielu innych częściach Europy, zaczęły przynosić rezultaty, ale mimo wszystko ,,będzie to trudne sześć miesięcy”.
 • Serbia: Zmarły w szpitalu w Belgradzie 90-letni patriarcha Ireneusz, zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego, zakaził się koronawirusem na pogrzebie metropolity Czarnogóry i Przymorza 82-letniego Amfilochiusza, który też zmarł wskutek powikłań po COVID-19.
 • Polska: Zakażony koronawirusem Bronisław Komorowski został przewieziony do szpitala w Warszawie – informuje „Fakt”. Wcześniej były prezydent był hospitalizowany w podlaskich Sejnach. „Fakt” ustalił, że dziś (20 listopada) zdecydowano o przetransportowaniu Komorowskiego do Warszawy. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że taką decyzję podjął jego resort.
 • Kanada, która kilkukrotnie zarezerwowała wystarczające dawki, aby zaszczepić swoich mieszkańców przeciwko COVID-19, prowadzi rozmowy z innymi rządami na temat planu przekazywania szczepionek krajom o niższych dochodach. Państwo mogłoby przekazać dodatkowe dawki za pośrednictwem ośrodka COVAX wspieranego przez Światową Organizację Zdrowia, który rozprowadziłby je między krajami przyjmującymi – podało źródło kanadyjskiego rządu. 38-milionowa Kanada zamówiła ponad 400 mln dawek szczepionki w ramach siedmiu umów zakupu. W mało prawdopodobnym przypadku, gdyby wszystkie umowy zostały zatwierdzone, to wystarczyłoby, aby zaszczepić kraj więcej niż pięć razy. Oczekuje się, że większość szczepionek będzie wymagać dwóch dawek.
 • Irlandia Północna zapowiedziała dwutygodniowy lockdown od 27 listopada. Zamknięte będą  puby, restauracje i niektóre sklepy, jednak szkoły pozostaną otwarte. W czwartek poinformowano o 487 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i 12 zgonach. Łącznie w Irlandii Północnej  z powodu COVID-19 zmarło 901 osób.
 • Grecja: Zwierzchnik greckiego Kościoła prawosławnego Hieronim II został hospitalizowany z powodu zakażenia koronawirusem – podał szpital w Atenach, w którym leczony jest też arcybiskup Anastazy, zwierzchnik Autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Albanii.
 • Na Tajwanie, pomimo braku lokalnych zakażeń koronawirusem, od 1 grudnia zwiększone zostaną restrykcje sanitarne przeciw SARS-CoV-2. Wprowadzone zostały też obowiązkowe testy na obecność koronawirusa dla wszystkich osób przylatujących na Tajwan, gdzie od 200 dni nie odnotowano żadnych lokalnych zakażeń koronawirusem.
 • Europa odpowiada za prawie połowę wszystkich zakażeń koronawirusem z zeszłego tygodnia, poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Jednakże łączna liczba nowych przypadków COVID-19 spadła o 10 proc., po „wzmocnieniu zdrowia publicznego i środków socjalnych” – dodaje WHO. Liczba zgonów w Europie w poprzednim tygodniu stanowiła 49 proc. wszystkich zgonów na świecie. Największy wzrost zakażeń zanotowano w Austrii – 30 proc. więcej przypadków.
 • Stolica Japonii podniosła alarm epidemiczny do najwyższego poziomu wraz z rosnącą ilością przypadków zakażeń – ponad 500 w ciągu doby. Ogólnokrajowy wynik również osiągnął nowy rekord wynoszący wczoraj 2201 przypadków. Władze Tokio powstrzymują się jednak od ogłoszenia stanu wyjątkowego lub jakichkolwiek drastycznych kroków w celu ograniczenia przepływu ludzi, mając na uwadze czynniki gospodarcze.
 • Zmutowaną postać wirusa Sars-CoV-2 odkrytą w farmach norek zarejestrowano wśród pacjentów z siedmiu państw. Przypadki te zgłosiła Dania, Holandia, RPA, Szwajcaria, Wyspy Owcze, Rosja oraz Stany Zjednoczone. Jak pisze The Guardian powołując się na słowa bioetyka prof. Sary Edwards z Uniwersytetu Kalifornijskiego, ten wariant koronawirusa „prawdopodobnie nie stanowi żadnego poważnego zagrożenia dla oczekiwanej skuteczności obecnych kandydatów na szczepionki lub samo w sobie stanowi nowe zagrożenie dla zdrowia publicznego”.
 • USA: Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy do samodzielnego użytku „domowy” test wykrywający koronawirusa. Test jako pierwszy pozwala pobrać próbkę, ale i sam wykonuje badanie, bez konieczności wysyłania wymazu do laboratorium. Wynik testu uzyskuje się po 30 minutach. Próbkę należy umieścić w urządzeniu analizującym czy znajduje się w niej patogen wywołujący chorobę COVID-19.
 • Niemcy: W centrum Berlina doszło do starć policji z demonstrantami, protestującymi przeciwko nowym restrykcjom epidemicznym. Dziewięciu policjantów zostało rannych, zatrzymano 190 osób. Wśród manifestantów dominowali zwolennicy skrajnej prawicy.
 • Francuski premier Jean Castex poinformował, że niektóre restrykcje sanitarne, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, zostaną utrzymane do lata. Szef rządu stwierdził także, że znoszenie przepisów aktualnej narodowej kwarantanny będzie przebiegało stopniowo. Francja chce tym sposobem uniknąć trzeciej fali pandemii
 • Wielka Brytania: Premier Boris Johnson poddał się testowi na koronawirusa – wynik był negatywny, poinformował rzecznik Downing Street 10. Przekazał także, że mimo tego szef rządu będzie kontynuował samoizolację „zgodnie z obowiązującymi wytycznymi”.
 • Czechy: Były prezydent Czech Vaclav Klaus nie nosi maseczki, bo – według jego słów – robią to zwolennicy imigracji spoza Europy i większej roli UE. „Maseczkowcy to naturalnie ludzie, którzy z otwartymi ramionami czekają na migrantów, maseczkowcy to ludzie, którzy życzą sobie wzmocnienia Unii Europejskiej i szybkiego przyjęcia euro”, stwierdził Klaus, w rozmowie z Czeską Agencją Prasową (ČTK). Odniósł się w ten sposób do uroczystości 102. rocznicy powstania Czechosłowacji, które odbyły się 28 października. Media zwróciły uwagę, że były prezydent nie miał wówczas na twarzy maseczki.
 • USA: „Jedynym objawem, na który chciałbym zwrócić uwagę społeczeństwa i który naprawdę odróżnia grypę od COVID-19, jest utrata węchu i smaku. Każdy, u kogo występuje ten symptom, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i poddać się testowi”, powiedział w rozmowie z amerykańskim National Public Radio (NPR) dr Jerome Adams, naczelny lekarz USA i członek Grupy Zadaniowej ds. Koronawirusa Białego Domu. Poradził również, by w przypadku jakichkolwiek objawów wskazujących na przeziębienie lub grypę zasięgać porady lekarskiej, a także zaapelował, by tegoroczne Święto Dziękczynienia, przypadające 26 listopada, Amerykanie spędzali w domu.
 • Korea Południowa nałoży bardziej rygorystyczne obostrzenia dotyczące dystansu społecznego miesiąc po ich wcześniejszym złagodzeniu. Od czwartku będą zakazane zgromadzenia publiczne dla 100 lub więcej osób, nabożeństwa religijne zostaną ograniczone, a liczba uczestników imprez sportowych może wynosić tylko 30% pojemności obiektów. Choć Korea odnosiła początkowo sukcesy w zwalczaniu skutków pandemii, to we wrześniu dobowa liczba zakażeń osiągnęła rekordowe 230 przypadków. Władze ostrzegły, że wskaźnik ten może wzrosnąć nawet do 400 osób w nadchodzących tygodniach.
 • Polska: Ministerstwo Zdrowia kupiło 2 mln testów antygenowych w kierunku koronawirusa za 21 zł netto za sztukę. Producent deklaruje, że czułość testu to 91,4 proc. Testy trafią do szpitali, w szczególności leczących pacjentów z COVID-19, oraz do zespołów ratownictwa medycznego. Testy antygenowe wykrywają nie materiał genetyczny (jak testy RT-PCR), a białka wirusa, które stymulują organizm do wytwarzania przeciwciał
 • Francja: Rząd w Paryżu zdecydował, że wszystkie miejsca kultu (w tym kościoły) w kraju pozostaną zamknięte przynajmniej do połowy grudnia z powodu pandemii koronawirusa. Premier Jean Castex i szef MSW Gerald Darmanin rozmawiali na ten temat z episkopatem. Przecie zamknięciu kościołów odbyło się już kilka protestów francuskich katolików.
 • Francja: Szczepionka przeciwko koronawirusowi opracowywana przez koncern Sanofi nie będzie wymagała przetrzymywania w specjalnych zamrażarkach. Wystarczą lodówki – wynika z informacji przekazanych przez prezesa Sanofi France Oliviera Bogillota. To odpowiedź na pojawiające się od ubiegłego tygodnia informacje dotyczące utrudnionej dystrybucji szczepionki amerykańskiego koncernu Pfizer oraz niemieckiego BioNtech. Skuteczność ich szczepionki jest oceniana na 90 proc., ale wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze: -70°C w specjalnych zamrażarkach.
 • USA: Nową szczepionkę na koronawirusa o wysokiej skuteczności opracował amerykański koncern farmaceutyczny Moderna. Skuteczność szczepionki na poziomie 94,5 proc. to coś niebywałego – komentuje główny wirusolog USA dr Anthony Fauci. Siedem dni temu o swojej szczepionce informował Pfizer. Szczepionka na koronawirusa tego koncernu farmaceutycznego ma skuteczność na poziomie ponad 90 proc. Moderna rozpoczęła 27 lipca trzecią fazę badań klinicznych szczepionki na koronawirusa.
 • Michigan i Waszyngton to ostatnie stany USA, które podjęły rygorystyczne środki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19. W Michigan szkoły średnie i uczelnie mają wstrzymać nauczanie na miejscu oraz ograniczono działalność restauracji. W stanie Waszyngton również obowiązuje zakaz spożywania posiłków w restauracjach wewnątrz budynku, a siłownie, kina, teatry i muzea zostaną zamknięte. Liczba przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła obecnie 11 milionów, a liczba przyjmowanych pacjentów w szpitalach osiągnęła rekordowego poziomu.
 • Meksyk odnotował już ponad 1 mln zakażeń koronawirusem, potwierdziło ministerstwo zdrowia. Jak poinformowano w niedzielę (15 listopada), w ciągu poprzedniej doby stwierdzono 5860 nowych przypadków SARS-CoV-2 i 635 zgonów z powodu COVID-19. Od początku pandemii według oficjalnych danych na tę chorobę zmarło już ponad 98 tys. osób.
 • Włochy: Koronawirus SARS-CoV-2 był we Włoszech już we wrześniu zeszłego roku, czyli dużo wcześniej, niż dotychczas uważano, twierdzą naukowcy z Instytutu Onkologicznego w Mediolanie i uniwersytetu w Sienie. Przeanalizowali oni rezultaty badań chorych na raka płuc, przeprowadzone między wrześniem 2019 r. a marcem 2020 r. U 11 proc. z nich stwierdzono przeciwciała nowego koronawirusa, co oznacza, że przeszli zakażenie. Z tej grupy 14 proc. osób miało te przeciwciała już we wrześniu, zaś 30 proc. – w drugim tygodniu lutego, to jest zanim wykryto pierwsze zakażenie, do jakiego doszło we Włoszech (20 lutego).
 • Prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune zakończył leczenie związane z infekcją COVID-19, jednakże przejdzie dalsze kontrole. 75-letni Tebboune został przewieziony do niemieckiego szpitala 19 dni temu po pozytywnym wyniku testu na koronawirusa.
 • Rumunia: Rumuńscy urzędnicy sprawdzą wszystkie oddziały intensywnej terapii po tym, jak pożar zabił 10 osób w szpitalu leczącym pacjentów z koronawirusem. Pożar wybuchł w sobotę w pomieszczeniu na oddziale intensywnej terapii szpitala okręgowego Piatra Neamt w północno-wschodniej Rumunii i rozprzestrzenił się do sąsiedniego pokoju. Sześciu intubowanych pacjentów z Covid-19 zostało rannych, w związku z czym ich do  innego szpitala. Lekarz dyżurny, który doznał poważnych oparzeń, próbując ratować pacjentów przed płomieniami, został przewieziony w niedzielę do specjalistycznego szpitala w Belgii. Rząd poinformował, że inspektorzy zdrowia publicznego i agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych od poniedziałku będą sprawdzać warunki, w jakich sprzęt medyczny działa na wszystkich oddziałach intensywnej terapii. Prokuratorzy przekazali, że trwa dochodzenie w sprawie przyczyny pożaru.
 • Zdaniem dyrektora generalnego BioNTech Uğura Şahina, szczepionka opracowana przez firmę Pfizer zmniejszy ilość przenoszenia koronawirusa o połowę. Naukowiec, który stoi za pierwszą potencjalną szczepionką nie wyklucza, że szczepionka jest również skuteczna w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się choroby. Dodał jednak, że pewność co do jego wpływu nastąpi dopiero w przyszłym roku. Firmy farmaceutyczne mają nadzieję, że do kwietnia przyszłego roku dostarczą ponad 300 milionów dawek na całym świecie, a pierwsze zastrzyki będą miały miejsce w przyszłym miesiącu.
 • Polska: W niedzielę ministerstwo zdrowia poinformowało o 21 tys. 854 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: śląskim (3 tys. 576), wielkopolskim (2 tys. 143), dolnośląskim (2 tys. 16) i małopolskim (1 tys. 859). Zmarły 303 osoby. W sumie liczba zakażonych COVID-19 w Polsce przebiła 712 tys.
 • Hiszpania: W sobotę Izba Lekarska wezwała głównego epidemiologa kraju Fernando Simona do natychmiastowego podania się do dymisji. Medycy zarzucają mu złe wykonywanie obowiązków podczas zarządzania kryzysem i przekazywanie błędnych informacji na temat rozwoju epidemii. Przedstawiciel resortu zdrowia był już wielokrotnie krytykowany przez organizacje lekarskie, między innymi za podawanie niesprawdzonych informacji, ironiczne uwagi o pracy pielęgniarek, spędzanie urlopu poza krajem w czasie kryzysu epidemicznego oraz pojawianie się w przestrzeni publicznej bez maski ochronnej.
 • Francja: 101 merów ostrzega prezydenta Francji przed fatalną sytuacją społeczno-ekonomiczną, w jakiej znajdują się lokalne społeczności. Domagają się pomocy. W liście skierowanym do Emmanuela Macrona stwierdzono, że sytuacja – przede wszystkim na uboższych przedmieściach wielkich miast – to „bomba społeczna z opóźnionym zapłonem”. Sygnatariusze domagają się pomocy w wysokości 1 procenta od 100 miliardów euro przewidzianych planem wsparcia przedsiębiorstw, stowarzyszeń i rodzin w największym stopniu dotkniętych skutkami pandemicznych obostrzeń. Pod listem podpisali się merowie bez względu na orientację partyjną – od komunistów, przez socjalistów, po rządzącą partię prezydenta Emmanuela Macrona i opozycyjną partię republikanów.
 • Włochy: Od niedzieli regiony Toskania i Kampania będą czerwonymi strefami najwyższego ryzyka zakażeń, gdzie obowiązywać będzie najwięcej restrykcji. Dołączą do Lombardii, Piemontu, Kalabrii i Doliny Aosty.
 • Melatonina, czyli hormon stosowany jako środek wspomagający leczenie zaburzeń snu, może pomóc w leczeniu chorych na COVID-19, wynika z badań naukowców z Cleveland Clinic w Ohio, których wyniki opublikowano na łamach „PLOS Biology”. Badacze ustalili, że choroby autoimmunologiczne (np. nieswoiste zapalenie jelit), choroby płuc (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc – POChP) oraz neurologiczno-psychiatryczne (depresja, ADHD) mają wspólne cele terapeutyczne z COVID-19. Chodzi o geny i białka, na które działać mogą leki stosowane z dobrym skutkiem w terapii tych schorzeń. Według naukowców białka zaangażowane w rozwój niewydolności oddechowej i sepsy mają wiele cech wspólnych z licznymi białkami koronawirusa SARS-CoV-2. „To wskazuje, że leki stosowane już w leczeniu tych schorzeń mogą mieć zastosowanie w terapii COVID-19”, wyjaśniają autorzy badań.
 • Niemcy: Z najnowszych danych berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha wynika, że grupą najczęściej chorującą na COVID-19 wbrew pozorom nie są seniorzy, a ludzie w wieku od 35 do 59 lat oraz w wieku od 15 do 34 lat. W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 22 461 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 218 kolejnych zgonów.
 • Iran wprowadzi surowsze ograniczenia od następnej soboty (21 listopada), poinformował prezydent Hassan Rouhani po tym jak kraj ogłosił niemal rekordowy wzrost liczby codziennych zgonów z powodu COVID-19. Najostrzejsze środki – sklasyfikowane przez urzędników służby zdrowia jako „czerwone” lub poziom 3 – zostaną wprowadzone w stolicy, Teheranie i około 100 innych miastach. Wszystkie firmy, które nie są kluczowe dla funkcjonowania gospodarki zostaną zamknięte, a samochody nie będą mogły wyjeżdżać ani wjeżdżać do Teheranu i pozostałych miast objętych lockdownem.
 • Od stycznia do czerwca 2021 r. Niemcy wypłacą w sumie 22 miliardy euro w ramach pomocy dla firm i osób samozatrudnionych, które ucierpiały finansowo w wyniku pandemii. W ramach pakietu pomocowego, firmy mogą otrzymać do 200 tys. euro miesięcznie na pokrycie kosztów stałych takich jak czynsz, podczas gdy przedsiębiorcy indywidualni mogą spodziewać się do 5000 euro.

Fejk Tygodnia: Protesty uliczne zwiększają liczbę zakażeń koronawirusem?

Premier Mateusz Morawiecki, gdy ogłaszał nowe przeciwepidemiczne obostrzenia, wskazywał, że protesty uliczne w Polsce generują 5 tys. nowych zakażeń dziennie.

TUTAJ znajdą Państwo aktualizowane na bieżąco dane nt. koronawirusa na całym świecie w przejrzystej tabeli. TUTAJ mapa zakażeń w Polsce.