Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

Dziś – w niedzielę – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 852 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 147 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w Indiach – 409,3 tys., w Brazylii – 63,2 tys., w USA – 35,7 tys. i we Francji – 20,7 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 158,8 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 3,2 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 136,3 mln.

 

 • Stany Zjednoczone są coraz bliżej opanowania pandemii koronawirusa, a przedstawiciele służby zdrowia koncentrują się na kolejnym wyzwaniu – zaszczepieniu jak największej większej liczby Amerykanów, poinformował dziś Jeffrey Zients, koordynator ds. COVID-19 w Białym Domu. Około 58 proc. dorosłych Amerykanów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Zients podkreślił, że teraz zadaniem władz jest dalsze budowanie zaufania do szczepionek i zaszczepienie wystarczającej liczby Amerykanów, aby złagodzić rozprzestrzenianie się wirusa i jego nowych odmian. USA dążą do osiągnięcia celu prezydenta Joe Bidena, zgodnie z którym 70 proc. dorosłych Amerykanów otrzyma co najmniej jedną dawkę szczepionki przed 4 lipca – Dniem Niepodległości Stanów Zjednoczonych. (MM)
 • W Hiszpanii zakończył się stan alarmowy i godzina policyjna. W niemal całym kraju zniesiono ograniczenia przemieszczania się pomiędzy regionami. W ostatnią noc ulice wielu miast wypełniły tłumy imprezowiczów. Ponadto jak pisze CNN mieszkańcy krajów UE, Australii, Korei Południowej, Chin, Japonii, Kenii, Singapuru, Rwandy, Urugwaju, Tajlandii i Nowej Zelandii mogą przyjechać do kraju bez konieczności odbycia kwarantanny. (KKW)
 • Włochy: Wyspa Capri została ogłoszona wolną od COVID-19. Zakończono tam szczepienie lokalnej ludności. Dodatkowo, szef władz regionu Kampania, Vincenzo De Luca, oświadczył, że następna będzie wyspa Ischia, a potem rejon Sorrento i kraina Cilento – tereny masowo odwiedzane przez turystów. (KW)
 • Chiny: Jak podaje Polska Agencja Prasowa, pomimo wcześniejszego podważania bezpieczeństwa szczepionek przeciw COVID-19 opracowanych w technologii mRNA, Chiny rozpoczęły prace nad własnym preparatem tego typu. Badania drugiej fazy nad szczepionkami mRNA rozpoczęto w styczniu, zaś w kwietniu zarejestrowano fazę trzecią – prawdopodobnie będzie ona przeprowadzana także w krajach Ameryki Łacińskiej. Preparat ma nosić nazwę ARCoV. (KW).
 • Szczepionka Pfizera/BioNTechu zabezpiecza w ponad 95 proc. przed hospitalizacją, śmiercią, ale także przed samym zakażeniem, pokazują badania z Izraela i Kataru. W środę w czasopiśmie „Lancet” opublikowano wyniki kolejnego badania przeprowadzonego na zaszczepionych Izraelczykach. Pokazało ono, że szczepionka Pfizera/BioNTechu również poza laboratorium daje 95-proc. ochronę nie tylko przed hospitalizacją i zgonem, ale też przed samym zakażeniem. Z kolei naukowcy z Kataru sprawdzili, że preparat Pfizera skutecznie chroni przed zakażeniem i poważnym zachorowaniem w przypadku zakażenia dwoma groźnymi wariantami koronawirusa – brytyjskim i południowoafrykańskim. (MK)
 • Niemcy: Niemieckie media informują, że firma farmaceutyczna BioNTech chce tymczasowo powstrzymać się od egzekwowania ochrony patentowej dla swojej szczepionki przeciwko COVID-19. Jak powiedziała rzeczniczka firmy, cytowana przez „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, producent nie podejmie działań prawnych przeciwko ewentualnym naśladowcom jego produktu do czasu zakończenia pandemii koronawirusa. Taką samą obietnicę kilka miesięcy temu złożyła już amerykańska firma Moderna. (MK)
 • Watykan: Tymczasem Papież Franciszek zaapelował o zawieszenie patentów na szczepionki przeciwko COVID-19, co ma przyspieszyć szczepienia na całym świecie. Twarde trzymanie się patentów Franciszek nazwał „wirusem indywidualizmu”. (MK)
 • Rosja: Sputnik V jak kałasznikow? Władimir Putin chwali rosyjską szczepionkę porównując jej skuteczność do karabinu AK-47. Zdaniem rosyjskiego prezydenta amerykańska szczepionka Moderna jest „nowoczesna” i „absolutnie innowacyjna”, ale jej niezawodność będzie można ocenić najwcześniej za dekadę, podczas gdy szczepionki produkcji rosyjskiej są oparte na technologiach „stosowanych przez dekady”, dlatego są najbezpieczniejsze. Putin określił szczepionkę Sputnik V mianem „prostej i niezawodnej jak kałasznikow”. Podobnego porównania rosyjskiej szczepionki do kultowego karabinu użył już w lutym br. austriacki ekspert Florian Thalhammer w wypowiedzi dla dziennika „Kronen Zeitung”. (AKrzy)
 • Komisja Europejska zapewnia o rychłym podpisaniu kolejnej umowy z Pfizerem, opiewającej tym razem nawet na 1,8 mld dawek szczepionki. Liczba ta ma wystarczyć, aby zapewnić odporność na COVID-19 populacji UE, w tym dzieciom, przez następne kilka lat. „Mamy nadzieję, że Kolegium Komisarzy wkrótce da zielone światło dla nowego kontraktu”, powiedział jeden z rzeczników KE. (AKrzy)
 • Grecja w ramach znoszenia przeciwepidemicznych ograniczeń otworzyła w sobotę (8 maja) plaże. Celem takiej decyzji jest uniknięcie dalszych strat poniesionych przez sektor turystyczny, który odpowiada za ok. jedną piątą greckiej gospodarki i zatrudnienia. Zgodnie z obowiązującymi restrykcjami właściciele kurortów mogą rozstawiać parasole w odległości nie mniejszej niż 4 m, muszą też przeprowadzać regularną dezynfekcję obiektów turystycznych oraz testować na koronawirusa personel barów i innych lokali. Przedsiębiorcy wiążą nadzieję z ogłoszonym przez rząd przyszłotygodniowym rozluźnieniem niektórych obostrzeń (więcej informacji poniżej). (AKrzy)
 • Sri Lanka: W sobotę (8 maja) państwo zatwierdziło szczepionkę firmy Pfizer do użycia. Minister nadzorujący walkę z epidemią Sudharshani Fernandopulle powiedział, że rząd zamówi 5 milionów dawek szczepionki Pfizer. Sri Lanka jest pierwszym krajem w Azji Południowej, który zatwierdził szczepionkę firmy Pfizer. (JC)
 • Polska: Dziś (8 maja) Ministerstwo Zdrowia ogłosiło komunikat w sprawie rejestracji kolejnej grupy wiekowej. Roczniki 1997, 1998, 1999 mogą od dzisiaj zarejestrować się na szczepienie. Dodatkowo, skierowanie na szczepienie wystawione zostaną wszystkim osobom, które do 9 maja bieżącego roku ukończyły 18 rok życia. Szczegółowa mapa przebiegu pandemii (zachorowań, zgonów, ozdrowieńców i przeprowadzanych testów) w Polsce, z podziałem na województwa i powiaty tutaj.  (KKW)
 • Wietnam: Po miesiącu bez żadnego przypadku koronawirusa, władze Wietnamu poinformowały o 176 nowych nowych zachorowaniach. „Sytuacja jest niepokojąca, ponieważ mamy wiele ognisk rozsianych po całym kraju z niejasnymi źródłami transmisji i wieloma wariantami wirusa” – poinformował Minister Zdrowia Nguyen Thanh Long. (JJ)
 • Indie: Ponad 4000 osób zmarło w sobotę (8 maja) z powodu zakażenia koronawirusa. Jest to nowy dzienny rekord zgonów na COVID-19 na terenie tego kraju. Szczyt zachorowań w Indiach przewidywany jest dopiero na koniec maja. (JJ)
 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) awaryjnie dopuściła w piątek do użytku szczepionkę przeciw COVID-19 chińskiej firmy Sinopharm – poinformował szef organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus. To pierwsza zaaprobowana przez WHO szczepionka na koronawirusa niewyprodukowana na Zachodzie. (AW)
 • Japonia przedłużyła, a w niektórych miejscach wprowadziła stan wyjątkowy. Ma to na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nadzwyczajne regulacje mają obowiązywać do końca maja.  Stan wyjątkowy przedłużono w obszarze metropolitalnym Tokio oraz w prefekturach Osaka, Kioto oraz Hyogo. Nadzwyczajne regulacje wprowadzono natomiast w prefekturach Aichi i Fukuoka. (AW)
 • Od poniedziałku (10 maja) milion chętnych obywateli Niemiec będzie mogło zaszczepić się szczepionką AstraZeneca poza listą kolejności. O przydzieleniu lekarzom miliona dawek szczepionki w przyszłym tygodniu poinformował w piątek (7 maja) minister zdrowia Jens Spahn. “W tej fazie pandemii jesteśmy bardzo zainteresowani tym, by jak najwięcej osób się zaszczepiło” – mówi minister. Część dziennikarzy uważa jednak, że decyzję wymusiła rosnąca niechęć do przyjęcia preparatu AstraZeneca. (MS).
 • Grecja: Minister turystyki Haris Theoharis zapowiedział, że od następnego piątku (14 maja) zniesionych zostanie wiele ograniczeń. Osoby zaszczepione, osoby u których minęły objawy choroby zakaźnej, a także osoby z negatywnym testem na koronawirusa nie będą musiały odbywać kwarantanny w Grecji. Mimo luzowania obostrzeń nadal będą obowiązywać limity gości i reżim sanitarny. (KKW)
 • Polska: Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów od następnej soboty (15 maja) przestanie obowiązywać nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nowe zasady nie dotyczą przejazdów środkami transportu publicznego, przebywania w miejscach ogólnodostępnych (parkach, cmentarzach), na terenie nieruchomości wspólnych (klatkach schodowych, windach), a także w budynkach użyteczności publicznej (m.in. banki, restauracje, szkoły, szpitale, kościoły). Więcej o rozporządzeniu tutaj. (KKW)
 • Polska: Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia dziś (7 maja) odnotowano rekordową liczbę szczepień (403 398). W sumie wykonano ich 13 034 348. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono 65,7 tys. testów. (KKW)
 • Polska: Jak podaje PAP, w Polsce w pełni zaszczepionych jest 3 308 889 osób. Pierwszą dawkę otrzymało 9 454 765 obywateli, drugą – 3 160 055. Wykonano w sumie 12 614 827 zastrzyków. (MKo)
 • Polska: Osoby w wieku od 25 do 27 lat mogą od piątku (7 maja) zapisywać się na szczepienie przeciw COVID-19. W sobotę taka możliwość otrzymają roczniki 1997-1999, a w niedzielę 2000-2003. Oznacza to, że od 9 maja e-skierowanie na szczepienie otrzyma każdy pełnoletni Polak. E-skierowania wystawiane są w systemie automatycznie, zgodnie z harmonogramem szczepień. (MKo)
 • Minister zdrowia Tajlandii powiedział w piątek (7 maja), że spodziewa się, że kraj otrzyma od 10 do 20 mln dawek szczepionki Pfizer w drugiej połowie tego roku. Do tej pory kraj dostał łącznie 3,5 mln dawek chińskiego preparatu Sinovac, spodziewając się kolejnych 2,5 mln dawek w tym miesiącu. Dziś władze zgłosiły 2 044 nowych przypadków zakażeń  oraz 27 ofiar śmiertelnych. Całkowita liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w kraju wynosi obecnie 363. (MKo)
 • Austria zniesie w przyszłym tygodniu zakaz powrotu swoich obywateli do kraju z Indii, poinformował w piątek (7 maja) premier Scott Morrison. „Nakaz, który musieliśmy zastosować jest bardzo efektywny, a jego skutki są tym, czego potrzebowaliśmy – zapewnił, że zrobiliśmy wszystko, by zapobiec trzeciej fali koronawirusa w Australii”, powiedział. Rząd szacuje, że w Indiach przebywa około 9 000 obywateli Australii i stałych mieszkańców kraju. (MKo)
 • Indie: W piątek (7 maja) odnotowano 413 188 nowych przypadków, co stanowi rekord dziennej ilości zakażeń. Liczba zgonów wyniosła 3 915. Całkowita liczba infekcji koronawirusem w przeciągu tygodnia wzrosła do 1,57 mln. Liczba szczepień spadł gwałtownie w ostatnich dniach. „Po osiągnieciu wskaźnika na poziomie 4 mln dziennie, obecnie spadamy do 2,5 mln z powodu niedoborów szczepionek”, powiedział na łamach gazety Mint profesor ekonomii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej  Amartya Lahiri. (MKo)
 • Szczepionka Moderny wykazała skuteczność na poziomie 96 proc. wśród nastolatków (osób w wieku od 12 do 17 lat), ogłosił w czwartek (6 maja) dyrektor generalny firmy Stéphane Bancel. Obecnie szczepionka jest dopuszczona do stosowania u osób powyżej 18 r.ż. (MKo)
 • Francja rozszerzy dostęp do swojego programu szczepień przeciwko koronawirusowi, umożliwiając rejestrację na szczepienie wszystkim dorosłym, ogłosił w czwartek na Twitterze prezydent Emmanuel Macron. Obecnie tylko osoby w powyżej 55 r.ż i osoby z chorobami współistniejącymi kwalifikują się do szczepienia. Od 12 maja wszyscy dorośli – bez wyjątku – będą mogli zarejestrować się 24 godziny przed wizytą. Jak dotąd kraj zatwierdził cztery szczepionki: Pfizer/BioNTech, Modernę, AstraZenekę i preparat firmy Johnson&Johnson. (MKo)
 • Pandemia koronawirusa jest przyczyną prawie 6,9 mln zgonów na całym świecie, podaje Instytut Metryki i Oceny Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego (IHME). Według nowej analizy przeprowadzonej przez Instytut to dwukrotnie więcej niż oficjalnie odnotowano. Jak wykazuje raport, różnice liczbowe wynikają z tego, iż kraje rejestrują tylko te zgony, które stwierdzono w szpitalach lub u osób z potwierdzoną infekcją. Jak podaje Reuters, CDC (Centers for Disease Control and Prevention) nie odpowiedziało na komentarz w tej sprawie. (MKo)
 • Unia Europejska jest gotowa przedyskutować propozycję zrzeczenia się praw własności intelektualnej do szczepionek przeciwko COVID-19, powiedziała w czwartek (6 maja) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. To odpowiedź na środową propozycję Joego Bidena, zakładającą zawieszenie praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych. Jak podaje BBC, Niemcy wyraziły sprzeciw wobec inicjatywy. Francja i Włochy poparły propozycję. (MKo)
 • Komisja Europejska chce, by przed końcem roku na unijny rynek trafiło pięć leków przeciw COVID-19. Takie są założenia strategii opublikowanej w Brukseli. „KE stawia na produkcję leków antycowidowych, a także na inwestycje w badania naukowe, poszukiwanie nowych lekarstw, czy zwiększenie zdolności produkcyjnych” – powiedziała komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides. (AW)
 • Australia: W Sydney wprowadzono środki ograniczające aktywność społeczną z powodu wykrycia w środę (5 maja) koronawirusa u 50-letniego mężczyzny. Ograniczenia mają wejść w życie dzisiaj o godzinie 17:00 (07:00 GMT) i potrwają do poniedziałku rano. Rząd wprowadził obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu publicznego i na imprezach wewnątrz budynków. (JC)
 • Indie zgłosiły rekordowe (412 262) przypadki zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 24 godzin i rekordową liczbę zgonów (3 980). Najgorsza sytuacja epidemiologiczna jest w stolicy kraju, New Delhi. Indyjski system opieki zdrowotnej znajduje się w trudnej sytuacji, zwłaszcza na obszarach wiejskich. (KKW)
 • Indonezja: Kilku pracowników firmy farmaceutycznej zostało aresztowanych po ponownym użyciu pałeczek do pobierania wymazów. Według policji w ten sposób mogło zostać przebadanych nawet 9 tys. pasażerów na lotnisku w Medan. (KKW)
 • Koncern Moderna poinformował, że trzecia dawka jego szczepionki wzmacnia odporność przeciwko wariantom koronawirusa z Brazylii i RPA. Wykazały to badania przeprowadzone na 40-osobowej grupie osób. Poza będącym już na rynku preparatem, firma pracuje nad nową szczepionką. „Trzecia doza wydatnie wzmocniła odpowiedź organizmu na wszelkie możliwe warianty koronawirusa, przy czym – szczepionka nowego typu użyta jako dopełnienie dwóch poprzednich radykalnie wzmagała odporność organizmu na zakażenia południowoafrykańskim wariantem koronawirusa” – powiedział dyrektor generalny Moderny, Stephane Bancel. (KW).
 • Kanada: Kraj zezwolił na stosowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Jest to pierwsze państwo, które podjęło taką decyzję. Ministerstwo zdrowia zdecydowało się na to na podstawie danych z trzeciej fazy badań klinicznych na dzieciach w tym wieku. (KW).
 • Serbia: Rząd zamierza wypłacić równowartość 25 euro każdemu, kto zaszczepił się przeciw koronawirusowi, a także tym, którzy zostaną zaszczepieni co najmniej jedną dawką do końca maja. Decyzja ta wynika z tego, że w ostatnich dniach zainteresowanie szczepieniami w kraju spadło. (KW).
 • Litwa: Rząd zatwierdził tzw. paszport możliwości. Gwarantować on będzie ozdrowieńcom, osobom zaszczepionym i wszystkim, którzy będą mieli negatywny wynik testu na koronawirusa możliwość odwiedzania restauracji, barów czy punktów bukmacherskich. Dokument zacznie funkcjonować od 24 maja. (AW)
 • Egipt: Sklepy, centra handlowe i restauracje od czwartku (6 maja) przez dwa tygodnie będą zamykane o godzinie 21. – zapowiedział egipski premier Mostafa Madbouly. Decyzja ta została ogłoszona w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem w tym kraju. (AW)
 • Włochy: Castello di Rivoli, jedno z najbardziej znanych muzeów sztuki współczesnej we Włoszech, przeznaczyło galerie na trzecim piętrze na centrum szczepień. Podczas otrzymywania dawki pacjenci mogą podziwiać malowidła ścienne szwajcarskiej artystki Claudii Comte. Carolyn Christov-Bakargiev, dyrektorka muzeum, powiedziała, że jest to sposób na połączenie „uzdrawiania ciała oraz uzdrawiania duszy i umysłu”. (AKuś)

Unijna agencja celowo nie chce dopuścić rosyjskiej szczepionki do użytku w całej UE? – FEJK MIESIĄCA

Rosja oskarża EMA o to, że celowo blokuje zatwierdzenie szczepionki Sputnik V.

Czym się różnią szczepionki na COVID-19? Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson

Komisja Europejska zatwierdziła dotąd do użytku na terenie całej Unii Europejskiej cztery szczepionki dające odporność na wywołującego chorobę COVID-19 koronawirusa SARS-CoV-2.

TUTAJ znajdą Państwo aktualizowane na bieżąco dane nt. koronawirusa na całym świecie w przejrzystej tabeli. TUTAJ mapa zakażeń w Polsce.