Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 74 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w Indonezji – 38,6 tys., w Indiach – 38,1 tys., w Wielkiej Brytanii – 29,1 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 194,8 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 4,1 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 176,7 mln.

 • Wariant Delta wykryto już w 124 krajach i coraz częściej dominuje w poszczególnych rejonach – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia. W ciągu najbliższego miesiąca wariant będzie dominował na całym świecie – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Delta najbardziej rozprzestrzenia się w Europie oraz w regionie zachodniego Pacyfiku. (PNa)
 • Malezja: Kraj zgłosił rekordową liczbę 17 045 przypadków i 92 zgonów w niedzielę (25 lipca). Presja na rząd premiera Muhyiddina Yassina, który w styczniu ogłosił „stan nadzwyczajny”, mówiąc, że COVID-19 doprowadził kraj do „punktu krytycznego”, ze strony społeczeństwa jest ogromna. Malezyjska służba zdrowia strajkuje, sprzeciwiając się polityce rządu. (SD)
 • Stany Zjednoczone: Rzadki okaz pantery śnieżnej, przebywający w zoo w San Diego, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. W czwartek (22 lipca) pracownicy zoo zauważyli, że pantera śnieżna ma kaszel i katar. Nie wiadomo jak doszło do transmisji koronawirusa na zwierzę. Pantera śnieżna dzieli swoje siedlisko z samicą pantery śnieżnej i dwoma lampartami amurskimi. Zwierzęta zostały poddawane kwarantannie i są ściśle monitorowane. To nie pierwszy pozytywny wynik testu pantery śnieżnej w USA. W grudniu potwierdzono, że trzy pantery śnieżne w zoo w Louisville zostały zakażone wirusem. Wykazywały łagodne objawy i prawdopodobnie zostały zarażone przez bezobjawowego członka personelu. (SD)
 • Izrael: 80 proc. zaszczepionych osób, które się zakaziły koronawirusem, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej. Tak głosi raport opublikowany przez portal „The Times of Israel.” (AW)
 • Francja: Już drugi weekend z rzędu tysiące francuskich obywateli wyszło na ulicę, aby protestować przeciwko nowej ustawie szczepień obowiązkowych. Rząd kraju zadecydował o wprowadzeniu obowiązkowych paszportów sanitarnych dla osób, które chcą swobodnie odwiedzać restauracje, bary i inne miejsca kulturalne. Te dokumenty potwierdzają, że ​​mieszkaniec jest w pełni zaszczepiony, w ciągu ostatnich 24 godzin uzyskał negatywny wynik testu na COVID-19, lub w przeciągu ostatnich 6 miesięcy przebył chorobę. Ustawa weszła w życie w zeszłym tygodniu po tym, jak w kraju liczba zakażeń zaczęła rosnąć. (KKW)
 • Niemcy: Rząd Angeli Merkel ogłosił, że wprowadzenie ograniczeń dla osób nieszczepionych może być nieuniknione, jeżeli liczba zakażeń w najbliższych miesiącach będzie rosnąć. Z kolei deputowany Bundestagu Helge Braun stwierdził, że całkowita blokada nie będzie konieczna, ale osoby niezaszczepione będą miały ograniczony wstęp m.in. do kin, teatrów, restauracji i stadionów. Według Brauna polityka wydzielenia uprawnień dla osób zaszczepionych jest legalna, ponieważ państwo ma obowiązek chronić swoich obywateli. Rozmowy w tym temacie rozpoczęły się w dużej mierze przez spowolnienie szczepień oraz rozprzestrzeniania się w kraju wariantu delta. Do tej pory w pełni zaszczepiło się 49 proc. obywateli Niemiec. (KKW)
 • Brazylia: W ponad 400 miastach w kraju odbyły się w sobotę (24 lipca) protesty przeciwko prezydentowi Jairowi Bolsonaro. Protestujący domagali się ustąpienia skrajnie prawicowego polityka. Duża część Brazylijczyków obciąża głowę państwa odpowiedzialnością za nieskuteczną walkę z pandemią COVID-19. Brazylia znajduje się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby zgonów spowodowanych wirusem. (MKo)
 • Indie: Zgłoszono 39 742 nowych przypadków zakażeń COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin, podał rząd w niedzielnym (25 lipca) oświadczeniu. Liczba osób śmiertelnych wzrosła o 535, osiągając łącznie 420 551 zgonów, wynika z danych ministerstwa zdrowia. (MKo)
 • Polska: W poniedziałek (26 lipca) do kraju ma dotrzeć 1,5 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech, poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Przekazał, że w piątek (23 lipca) dotarło do Polski 432 tys. 900 szczepionek firmy AstraZeneca oraz 222 tys. firmy Moderna. (MKo)
 • USA: Administracja Joe Bidena wysłała w piątek (23 lipca) 3,5 mln dawek szczepionki Moderna do Kolumbii. Wcześniej, przekazano krajowi 2,5 mln dawek preparatu Johnson&Johnson. Najnowsza dostawa zostanie rozdzielona wśród prawie 2 mln uchodźców z Wenezueli, którzy uciekli do sąsiedniej Kolumbii z powodu kryzysu trwającego w ich kraju. “Te darowizny umożliwią rządowi Kolumbii zapewnienie szerokiej ochrony swoim obywatelom i niektórym z wielu wenezuelskich migrantów i uchodźców” – powiedział urzędnik Białego Domu. (KW).
 • Rząd Hiszpanii ogłosił, że szczepienia przeciwko COVID-19 będą prowadzone co roku,  władze kraju zagwarantowały już dostawę preparatów firmy Pfizer i Moderna na najbliższe dwa lata. Minister zdrowia Carolina Darias poinformowała, że rząd rozważa podawanie trzeciej dawki szczepionki. Łącznie w Hiszpanii na COVID-19 zachorowało już 4,24 mln. osób, a zmarło 81,8 tys. (KKW)
 • Wietnam: 15-dniowy lockdown nałożono na stolicę państwa Hanoi. Otwarte pozostają instytucje państwowe, szpitale i sklepy spożywcze. W miejscach publicznych obowiązuje zakaz gromadzenia się powyżej 2 osób. Wcześniej zabroniono wszelkich aktywności sportowych na świeżym powietrzu. (KG)
 • Australia: W miastach kraju odbyły się demonstracje przeciwko surowym restrykcjom wprowadzonym w celu powstrzymania wzrostu liczby przypadków zakażeń na COVID-19. Tysiące ludzi, skandując „wolność” maszerowało przez centrum Sydney, a mniejsze protesty odbyły się w Melbourne i Brisbane. Policja ogłosiła, że 57 protestujących zostało zatrzymanych. (PNa)
 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały w piątek (24 lipca) komunikat, w którym ostrzegają, że rośnie liczba zakażeń wariantem Delta koronawirusa. Przeważa on już w 19 krajach Europy. Obie organizacje zalecają przyspieszenie szczepień. Wariant Delta odpowiada za średnio 68,3 proc. infekcji w 19 krajach Europy, podczas gdy wariant podstawowy stanowi przyczynę 22,3 proc. zakażeń – głosi komunikat. (PNa)
 • Polska: Zdecydowano o możliwości mieszania szczepionek różnych producentów. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek (23 lipca), że z takiej opcji mogą skorzystać osoby, które po pierwszej dawce doświadczyły niepożądanych odczynów poszczepiennych. (MK)
 • Francja: Po długiej i trudnej debacie Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęło w piątek (23 lipca) nad ranem nową ustawę antycovidową, która zawiera rozszerzenie certyfikatu sanitarnego i obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia. Do projektu zgłoszono prawie 1,2 tys. poprawek. (MK)
 • Europejska Agencja Leków (EMA) zgodziła się na szczepienie nastolatków przeciw COVID-19 preparatem Moderna. Eksperci unijnej agencji uznali, że szczepionki tej firmy mogą być podawane młodzieży od 12 do 17 lat. Do tej pory koncern miał w UE autoryzację na szczepienie osób od 18. roku życia. (AW)
 • Nowa Zelandia zamknęła na dwa miesiące bańkę podróżną z Australią (obywatele tego kraju mogli dotrzeć do Nowej Zelandii bez obowiązkowej kwarantanny), ponieważ kraj ten zmaga się z rosnącą liczbą przypadków zakażeń na COVID-19. Na piątkowej (23 lipca) konferencji prasowej premier Jacinda Ardern powiedziała, że ​​z powodu wariantu Delta „teraz istnieje większe ryzyko … niż wtedy, gdy otworzyliśmy bańkę podróżniczą” i dodała, że „wirus się zmienił i my też musimy”. (PNa)
 • Białoruś: Państwo mierzy się z rosnącą liczbą przypadków. Problemem nie jest tylko trudna dostępność szczepionek, ale też znikający pracownicy ochrony zdrowia. Rząd przeprowadza czystki wśród lekarzy, którzy wypowiadali się przeciwko autorytarnemu przywództwu Aleksandra Łukaszenki. (SD)
 • Liczba infekcji SARS-CoV-2 na świecie wzrosła o jedną czwartą w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a obecnie wykrywa się ponad pół miliona zakażeń dziennie. Najwięcej nowych przypadków notuje się w Azji, ale ich liczba najszybciej rośnie w Ameryce Północnej i Europie. Dominującym wariantem koronawirusa stał się wariant Delta – wynika z danych zebranych przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. (MKo)
 • Włochy: 90 proc. nowych zakażeń koronawirusem wykrywanych w stołecznym włoskim regionie Lacjum dotyczy młodzieży, a średni wiek osób z infekcją spadł do 23 lat – podały w regionalnej władze. (AW)
 • Unia Europejska: Ponad połowa dorosłej populacji Wspólnoty jest już w pełni zaszczepiona, ogłosiła w czwartek (22 lipca) Komisja Europejska. (PNa)
 • Izrael: Firma Oravax Medical rozpocznie testy kliniczne z lekiem przeciwko COVID-19 przyjmowanym doustnie. Jak zauważył „The Jerusalem Post”, w ciągu kilku tygodni ma uzyskać na to zgodę ministerstwa zdrowia. (PNa)
 • Tajlandia: W czwartek (22 lipca) Tajlandia odnotowała kolejną rekordową liczbę nowych zachorowań na koronawirusa. W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 13 655 nowych zakażeń i 87 zgonów. W kraju łącznie podano 14,8 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19, ale w pełni zaszczepionych jest jedynie 5 proc. społeczeństwa. (IC)
 • Myanmar: Państwo nie radzi sobie z falą pandemii. Ludzie stoją godzinami w kolejkach po tlen, a ciężko chorzy umierają w domu, ponieważ są zbyt przestraszeni, aby udać się do szpitali, w których brakuje nie tylko sprzętu, ale też personelu. Po miesiącach zmagań z koronawirusem, ale też w wyniku lutowych zamieszek, system opieki zdrowotnej upadł. (SD)
 • Chiny: Rząd nie weźmie udziału w drugiej fazie dochodzenia w sprawie pochodzenia COVID-19 prowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jest to odpowiedź na jedną z hipotez umieszczonych przez WHO w raporcie, według której mogło dojść do „wycieku wirusa” z laboratorium w Wuhan. (SD)
 • Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że rozpoczęła przyśpieszoną ocenę szczepionki przeciw COVID-19, wyprodukowanej przez francuski koncern Sanofi. Preparat o nazwie Vidprevtyn zawiera fragmenty białka charakterystycznego dla wirusa. Nie wiadomo jednak, kiedy ukażą się wyniki oceny. (KW).
 • RPA: Konsorcjum Pfizer/BioNTech wspólnie z południowoafrykańskim Biovac Institute rozpocznie w 2022 r. produkcję swojej szczepionki na potrzeby Afryki. W Kapsztadzie podpisano list intencyjny dotyczący transferu technologii, instalacji sprzętu oraz rozwinięcia mocy produkcyjnych. (AW)
 • Izrael: Z powodu rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa rząd ponownie wprowadził obostrzenia dotyczące m.in. udziału w imprezach w pomieszczeniach zamkniętych. na imprezy urządzane w takich pomieszczeniach dla więcej niż 100 ludzi wstęp mają tylko osoby posiadające tzw. zieloną przepustkę w specjalnej aplikacji na smartfonie, czyli zaszczepieni przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy oraz osoby z negatywnym wynikiem testu PCR na obecność koronawirusa, który wykonano w ciągu ostatnich 72 godzin. (AW)
 • Zimbabwe: rząd w Harare podjął próbę wykonania 100 tys. szczepionek dziennie. Dotychczas w pełni zaszczepiono jedynie 4.4 proc. obywateli. Zimbabwe mierzy się z gwałtownym wzrostem listy zakażeń, w związku z rozprzestrzeniającym wariantem Delta. (KG)
 • WHO: Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus przestrzegł przed nadmiernym optymizmem w patrzeniu na to, co się dzieje na świecie w związku COVID-19. „Pandemia jest testem, który świat oblewa” powiedział na spotkaniu z członkami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Według niego od dziś (21 lipca) do końca igrzysk w Tokio na COVID-19 może umrzeć na świecie nawet 100 tys. osób. (IC)
 • Francja: W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem Francja od dziś (21 lipca) zaostrza przepisy sanitarne dla mieszkańców i turystów. Wstęp do miejsc rozrywki i kultury będą miały wyłącznie osoby posiadające tzw. certyfikat covidowy. (IC)
 • Australia: Ponad 13 milionów Australijczyków objętych jest lockdownem. Rośnie niezadowolenie społeczeństwa, ponieważ mimo zamknięcia wielu części kraju, rośnie liczba zakażonych. Mieszkańcy nie mogą opuszczać swoich domów, z wyjątkiem zakupów spożywczych, ćwiczeń i pracy. (SD)
 • Holandia: Wirusolodzy alarmują, że coraz więcej zaszczepionych osób ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Ostatnie statystyki pokazują, że aż 23 proc. nowych zakażeń dotyczy osób, które przyjęły wszystkie dawki szczepionki. Jednocześnie jednak potwierdza się, że pełne zaszczepienie chroni przed hospitalizacją lub ciężkim przebiegiem COVID-19. „Szczepionki nie czynią nas jednak niewidocznymi dla koronawirusa” – ostrzegł prof. Bert Niesters z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM). I zaapelował, aby dalej zachowywać ostrożność. (AW)

Miliony dzieci przez pandemię COVID-19 nie zaszczepiły się na inne groźne choroby

Z poziomem zaszczepienia dzieci z roku na rok było ostatnio coraz gorzej.

Kulminacja czwartej fali COVID-19 w Polsce już pod koniec wakacji

Rząd zapowiada kulminację czwartej fali epidemii koronawirusa i nie wyklucza sektorowych lockdownów już pod koniec przyszłego miesiąca.

TUTAJ znajdą Państwo aktualizowane na bieżąco dane nt. koronawirusa na całym świecie w przejrzystej tabeli. TUTAJ mapa zakażeń w Polsce.