Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 30 586 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 375 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w USA – 710 tys., we Francji – 464 tys., w Indiach – 317 tys. i we Włoszech – 192 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi 339 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 5,5 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 273 mln.

 • Belgia odnotowuje dobowy wzrost zakażeń koronawirusem i hospitalizacji, spada natomiast liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii i liczba zgonów chorych na COVID-19. (AW)
 • Polska: Mamy 30 586 nowych zakażeń koronawirusem, przekazał w środę (19 stycznia) minister zdrowia Adam Niedzielski. „Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą nie mieliśmy do tej pory do czynienia”, dodał. (MK)
 • Polska: Szczepionka przeciw koronawirusowi firmy Novavax powinna być dostępna w Polsce 21 lutego, powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Komisja Europejska w grudniu 2021 r. dopuściła do obrotu w UE szczepionkę Novavax, o nazwie Nuvaxovid, dla osób w wieku od 18 lat. Nuvaxovid to piąta zalecana w UE szczepionka przeciw COVID-19. Szczepionkę tę wyprodukowano według klasycznej technologii. Może ona być alternatywą dla osób, które nie chcą przyjmować preparatów opartych na technologii mRNA. (MK)
 • WHO: Szef Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegł, że pandemia jeszcze się nie skończyła, dodając, że nowe warianty prawdopodobnie nadal będą pojawiać się po Omikronie. WHO reaguje, ponieważ niektóre rządy sugerują, że mogą traktować COVID-19 jako przeziębienie lub grypę. (KR)
 • Bułgaria: Ogłoszono rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem – we wtorek (18 stycznia) przybyło ich aż 11 181. Jednocześnie 5 259 osób przebywało w szpitalach, z czego 554 na oddziałach intensywnej terapii. Odnotowano także 91 zgonów. Wśród 7-milionowej bułgarskiej populacji w pełni zaszczepionych jest poniżej 30 proc. mieszkańców. (EZ)
 • Francja: Padł rekord dobowej liczby nowych infekcji koronawirusem. Stwierdzono prawie 465 tys. przypadków. Odsetek pozytywnych wyników testów na obecność SARS-CoV-2 w organizmie wynosi już prawie 24 proc. (AW)
 • Izrael nadal będzie oferował czwartą dawkę przeciw COVID-19, pomimo wstępnych ustaleń, że to nie wystarczy, aby zapobiec zakażeniom Omikronem. Podczas konferencji Światowego Forum Ekonomicznego premier Izraela, Naftali Bennett, powiedział, że jego kraj testuje każdego dnia aż 5% swojej populacji pod kątem COVID-19 i dlatego liczba przypadków jest tak wysoka, nie z powodu liczby zakażonych. (KR)
 • Kanada: Ministerstwo zdrowia dopuściło do użytku pierwszy lek przeciw COVID-19, który może być stosowany w domu po przepisaniu przez lekarza, poinformowały w poniedziałek władze medyczne. (MK)
 • Australia: W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 77 osób, poinformowały władze we wtorek. To najwięcej wywołanych koronawirusem zgonów od początku epidemii COVID-19 w tym państwie. W szpitalach w Wiktorii, drugim pod względem ludności stanie kraju, ogłoszono stan alarmowy. (MK)
 • Moderna chce wypuścić szczepionkę przypominającą, która będzie chronić zarówno przed Covid-19, jak i grypą. Szef koncernu zapowiedział również, że informacje na temat specjalnej szczepionki chroniącej przed Omikronem będą prawdopodobnie dostępne w marcu. (EZ)
 • Kierowca przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Szefowa KE, gdy się o tym dowiedziała, była w drodze z Brukseli do Strasburga, aby wziąć udział w sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim oraz w ceremonii upamiętniającej zmarłego w ubiegłym tygodniu przewodniczącego PE Davida Sassolego. Von der Leyen sam teraz podda się testowi na koronawirusa. (AW)
 • Rząd Japonii prowadzi dyskusję o tym, czy w tym tygodniu wprowadzić quasi-stan wyjątkowy w Tokio i okolicznych terenach. Jak podaje nadawca FNN w poniedziałek (17 stycznia) celem tego kroku ma być powstrzymanie wzrostu zakażeń COVID-19, który jest napędzany obecnością wariantu Omikron. (EZ)
 • Włochy: Amnesty International zażądała zapewnienia alternatywnych środków, w tym stosowania masek i testów COVID-19, aby umożliwić osobom niezaszczepionym kontynuowanie pracy oraz korzystanie z transportu publicznego „bez dyskryminacji”. Oświadczenie organizacji jest skutkiem decyzji rządu Mario Draghi’ego. Rząd wprowadził obowiązek szczepień dla wszystkich powyżej 50 roku życia oraz dla korzystających z transportu publicznego i innych usług. (EZ)
 • Francja: Po dwóch tygodniach gorących debat Zgromadzenie Narodowe uchwaliło ustawę o przekształceniu paszportu sanitarnego w paszport szczepionkowy. Dokument daje dodatkowe uprawnienia osobom, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19. Posłowie socjalistów zapowiedzieli jednak skierowanie projektu ustawy do Rady Konstytucyjnej, co opóźni jego wejście w życie o co najmniej kilka dni. (AW)
 • Węgry to kolejny kraj, w którym w weekend miały miejsce protesty przeciwko koronawirusowym restrykcjom i szczepieniom na COVID-19. Manifestację w Budapeszcie zorganizowała skrajnie prawicowa organizacja Ruch Naszego Domu, sprzeciwiająca się szczepionkom na koronawirusa oraz imigracji. Demonstranci mieli ze sobą banery z antyszczepionkowymi hasłami, np. „Jestem niezaszczepiony, ale nie jestem przestępcą” lub „Dość dyktatury covidowej”. (AK)
 • Holandia: Tysiące osób demonstrowało w niedzielę (16 stycznia) na ulicach Amsterdamu przeciwko związanych z pandemią restrykcjom i kampanii na rzecz szczepień na koronawirusa. W ciągu ostatnich tygodni lockdown w Holandii był jednym z najsurowszych w Europie. W piątek premier Mark Rutte ogłosił zniesienie części ograniczeń, co jednak nie usatysfakcjonowało przeciwników obostrzeń. Protesty mają miejsce w całym kraju. (AK)
 • Malta: W niedzielę (16 stycznia) Valletta – stolica kraju, została centrum antyszczepionkowych protestów. Demonstranci wyszli na ulicę sprzeciwiając się wprowadzaniu nowych restrykcji. W szczególności wobec wymagania certyfikatu szczepień aby wejść do większości restauracji, barów czy siłowni. (SK)
 • USA: Federalna agencja rządowa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleciła noszenie „najlepiej chroniących masek, jakie tylko są dostępne” w trakcie fali zachorowań wywołanej wysoce zaraźliwym wariantem Omikron koronawirusa SARS-CoV-2. (JK)
 • USA: Setki uczniów z Bostonu i Chicago opuściło budynki swoich szkół w trakcie zajęć, by protestować przeciwko powrotowi do nauki stacjonarnej. Uczniowie sprzeciwili się powrotowi do „normalnego” trybu zajęć ze względu na brak dostatecznych zabezpieczeń oraz ryzyko, jakie sprawia dla nich i ich bliskich trwająca wciąż pandemia COVID-19. Stany Zjednoczone są najmocniej dotkniętym falą zarażeń wywołanych wariantem Omikron państwem na świecie. 10 stycznia dzienna liczba zarażeń w kraju osiągnęła prawie półtora miliona, a liczba odnotowanych zgonów od początku pandemii przekroczyła 850 tysięcy. (JK)
 • Australia: Sąd federalny podtrzymał decyzję o anulowanie wizy serbskiego tenisisty Novaka Djokovicia. Decyzję podjęło jednomyślnie trzech członków panelu orzekającego w niedzielnej (16 styczia) rozprawie. 34-latek nie weźmie więc udziału w tegorocznym Australian Open oraz będzie musiał wrócić do ojczyzny. Sprawa lidera światowego rankingu tenisistów trafiła do sądu federalnego po tym, jak dwukrotnie decyzję o anulowaniu wizy niezaszczepionego przeciw COVID-19 Novaka Djokovicia podjęły organy rządowe (minister ds. imigrantów Alex Hawke), a prawnicy Serba się od nich odwołali. (MK)
 • Austria: Tysiące osób protestowało w sobotę (15 stycznia) w Wiedniu przeciwko planowanym obowiązkowym szczepieniom na COVID-19. Z sondaży wynika, że 51 proc. Austriaków nie chce, by szczepienia przeciw COVID-19 były obowiązkowe; 45 proc. jest przeciwnego zdania;
  W przyszłym tygodniu austriacki parlament ma głosować w tej sprawie. Szczepienia mają być obowiązkowe od lutego. Jeśli do tego dojdzie Austria będzie pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zdecydował się na takie rozwiązanie. (MK)
 • Niemcy: Protesty odbyły się również w Niemczech. Tysiące koronasceptyków demonstrowało w sobotę na ulicach miast – Freiburgu, Hamburgu, Osnabrueck czy Monachium – przeciwko polityce władz prowadzonej w walce z pandemią COVID-19. Były także kontrdemonstracje. (MK)
 • Meksyk: Federalna Komisja Ochrony Zdrowia poinformowała, że w tydzień po tym jak na meksykański rynek wprowadzono lek na COVID-19 – molnupiravir – znaleziono przynajmniej trzy podróbki tego leku. Oryginalny lek molnupiravir produkowany jest przez firmę ze Stanów Zjednoczonych Merck. Jednak Komisja znalazła leki oznaczone jako molnupiravir od firm takich jak „Merit”, „Molaz” i „Azista”. Komisja poinformowała, że nie ma żadnych zezwoleń na import lub sprzedaż leków tych firm i uważa je za zagrożenie dla zdrowia. Ogłoszono również, że molnupiravir jest zatwierdzony wyłącznie na receptę, „każdy produkt reklamowany jako molnupiravir dostępny bez recepty powinien być uważany za zagrożenie dla zdrowia ze względu na jego wątpliwe pochodzenie”. (SK)
 • Chiny: Władze Pekinu zgłosiły w sobotę (15 stycznia) pierwszy lokalny przypadek wariantu koronawirusa Omikron. Władze zamknęły osiedle, na którym mieszka zakażona osoba, oraz miejsce, w którym pracuje. 4 lutego w Pekinie rozpoczną się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Lokalne przypadki Omikronu wykryto dotąd również w co najmniej czterech innych prowincjach i miastach wydzielonych ChRL: w Tiencinie na północy, w Liaoningu na północnym wschodzie, w Guangdongu na południu i w Henanie w środkowej części kraju. (KR)
 • Holandia: Premier Mark Rutte ogłosił w piątek (14 stycznia) częściowe złagodzenie ścisłego lockdownu, wprowadzonego w kraju 19 grudnia w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem. Od soboty (15 I) ponownie zostaną otwarte sklepy, uniwersytety i siłownie, a do pracy wrócą m.in. fryzjerzy. W piątek wykryto w kraju rekordową liczbę ponad 35,5 tys. nowych zakażeń. (MK)
 • Francja: Francuski regulator rynku leków HAS dopuścił w piątek (14 stycznia) do użytku szczepionkę przeciw koronawirusowi amerykańskiej firmy Novavax wyprodukowaną według klasycznej technologii. Ma ona być alternatywą dla osób, które nie chcą szczepić się preparatami opartymi na technologii mRNA. (MK)
 • Niemcy: Po Bundestagu także Bundesrat w piątek (14 stycznia) na specjalnym posiedzeniu zatwierdził nowe zasady epidemiczne, warunkowo skracając czas kwarantanny i izolacji z 10 do siedmiu dni. Ma to zapobiec wyłączeniu z pracy zbyt wielu pracowników szpitali i innej infrastruktury krytycznej. Nowe przepisy przewidują, że zakażone osoby mogą zostać zwolnione z izolacji już po siedmiu dniach, jeśli przedstawią negatywny wynik testu PCR. (MK)
 • Francja: Wciąż notuje się rekordowo wysokie liczby nowych zakażeń koronawirusem; w ciągu minionej doby wykryto 329 371 przypadków, poinformowała w piątek (14 stycznia) Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Ponad 77,1 tys. osób otrzymało czwartą dawkę szczepionki – poinformowało ministerstwo zdrowia. (MK)
 • USA zrewidowało swoje wytyczne dla Amerykanów dotyczące noszenia masek chroniących przed koronawirusem, zalecając zakładanie „najlepiej chroniącej maski, jak to możliwe”. Z oświadczenia opublikowanego na stronie internetowej amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wynika, że zmiany są związane z brakami w dostawach wcześniej rekomendowanych masek N95. (EZ)

Hiszpania chce traktować COVID-19 jak grypę

Hiszpańskie władze od miesięcy pracują nad zmianą podejścia do epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Finlandia: „Maska biologiczna” nową bronią przeciwko COVID-19?

Zespół badawczy z Uniwersytetu Helsińskiego jest w trakcie opracowywania donosowego aerozolu, który ma tworzyć na powierzchni błony śluzowej maskę biologiczną blokującą wirusy, w tym wariant Omikron patogenu SARS-CoV-2.

TUTAJ znajdą Państwo aktualizowane na bieżąco dane nt. koronawirusa na całym świecie w przejrzystej tabeli. TUTAJ mapa zakażeń w Polsce.