Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 585 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w Rosji – 116,1 tys., w Niemczech – 95,2 tys., w Turcji – 49,7 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi 436 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 5,9 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 366 mln.

 • Polska: W Gdańsku policja zatrzymała 54-letnią pielęgniarkę, która organizowała osobom niechcącym się zaszczepić certyfikaty covidowe. Kobieta wprowadzała w błąd lekarza, pozorując szczepienia. Kobiecie przedstawiono zarzuty za wyłudzenie podstępem poświadczenia nieprawdy. (AW)
 • Polska: Ukraińcy, którzy przybywają do Polski w związku z wojną na terenie ich kraju, mogą skorzystać z Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 oraz z bezpłatnych testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2, poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Ukrainiec, który chce mieć zrobiony test, musi tylko przedstawić dokument potwierdzający tożsamość. Nie jest konieczne skierowanie. (AK)
 • Afryka: W zeszłym miesiącu w Kapsztadzie uruchomiono jedną z największych na świecie fabryk szczepionek – która ma produkować miliard dawek szczepionek na COVID-19 rocznie do 2025 roku. Wielu okrzyknęło to kamieniem milowym w wysiłkach na rzecz zmniejszenia zależności Afryki od Zachodu w kwestii szczepionek. Rozwój produkcji szczepionek w Maroku, Rwandzie, Senegalu i innych krajach jest postrzegany jako próba samowystarczalności w odpowiedzi na globalny kryzys. (MR)

 • Hongkong: Każdy, kto ma pozytywny wynik testu na COVID w Hongkongu, w tym niemowlęta i dzieci, jest umieszczany w izolatkach bez możliwości kontaktu z rodziną, ponieważ władze realizują politykę „dynamicznego zera” COVID. Ponieważ przypadki koronawirusa osiągają rekordowe dzienne rekordy, rząd planuje wprowadzić w marcu obowiązkowe masowe testy dla 7,4 miliona mieszkańców miasta, pogłębiając obawy wielu o separację. (MR)

 • Wielka Brytania: Wszystkie ograniczenia związane z koronawirusem zostały zniesione w Anglii, ogłosił brytyjski rząd. Anglia złagodziła już większość ograniczeń dotyczących wirusów w styczniu. Obywatelom, który otrzymali pozytywny wynik testu na COVID-19, nadal zaleca się pozostanie w domu przez co najmniej pięć dni, ale nie są już zobowiązani do samoizolacji. Zrezygnowano również z rutynowego śledzenia kontaktów zarażonych osób. Premier Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że Wielka Brytania przechodzi „od ograniczeń prawnych do odpowiedzialności osobistej” i przedstawił strategię dotyczącą „życia z COVID” w dłuższej perspektywie. (MR)

 • Korea Północna: Specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka Tomas Ojea Quintana powiedział, że „drakońskie” środki przeciwdziałania chorobie COVID-19, w tym zamknięcie granic i dalsze ograniczanie dotyczące przemieszczania się, pogorszyły kryzys żywnościowy w Korei Północnej. Świat powinien dostarczyć tam miliony dawek szczepionek przeciwko COVID-19. (KR)
 • Irak: „Ponad 95 proc. osób chorych na COVID-19 na oddziale intensywnej terapii jest nieszczepionych” – powiedział Ali Kazem, zastępca dyrektora szpitala w Bagdadzie. System zdrowia publicznego w Iraku, z powodu dziesięcioleci wojny, niedoinwestowania i korupcji, ma trudności z poradzeniem sobie z kolejną falą koronawirusa. Rząd nie nałożył żadnych ograniczeń, w sklepach i autobusach maski są rzadkością, a szczepionki są traktowane z podejrzliwością. (KR)
 • Bułgaria: W centrum Sofii zgromadzili się demonstranci, żeby zaprotestować przeciwko szalejącej inflacji oraz ograniczeniom nałożonym w celu zwalczania COVID-19. Zażądali, aby zniesiony został obowiązek noszenia maseczek oraz przepustka zdrowotna umożliwiająca dostęp do miejsc rozrywki. Bułgaria to kraj, w którym mniej niż jedna trzecia dorosłych jest zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. (KR)
 • Szczepionka firmy Medicago w czwartek (24 lutego) stała się pierwszą zatwierdzoną na świecie szczepionką roślinną przeciwko COVID-19. Szczepionka opiera się na technologii, która wykorzystuje rośliny w procesie rozwoju do wytwarzania niezakaźnych cząstek naśladujących wirusa. Firma z Quebecu podpisała umowę na dostarczenie rządowi kanadyjskiemu 76 mln dawek szczepionki. (KR)
 • Polska: Z powodu pandemii COVID-19 w 2020 r. postawiono o 31 proc. mniej wstępnych diagnoz onkologicznych niż w roku poprzedni oraz przełożono też 24 proc. planowych wizyt pacjentów z nowotworami. Tak wynika z dotyczącego sytuacji pacjentów hematoonkologicznych w Polsce raportu HematoKoalicji. Dane za 2021 r. jeszcze nie są dostępne. (AW)
 • Według badań przeprowadzonych przez Yan Xie i Evan Xu, opublikowanych na łamach  British Medical Journal, osoby, które miały COVID-19, są znacznie bardziej narażone na nowe problemy ze zdrowiem psychicznym niż osoby, którym udało się uniknąć wirusa. W ciągu jednego roku osoby, które przeżyły infekcję, miały o 35 proc. wyższe ryzyko nowych zaburzeń lękowych, o 39 proc. wyższe ryzyko nowych zaburzeń depresyjnych. (KR)
 • Hongkong: Pomimo restrykcyjnych obostrzeń, liczba chorych na COVID-19 wzrasta. Od czwartku (24 luty) mieszkańcy będą musieli pokazać swoją historię szczepień, aby uzyskać dostęp do m.in. supermarketów i restauracji. Będą także musieli nosić maski na świeżym powietrzu. (KR)
 • Polska: od 1 marca stosowana będzie  szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Novavax dla osób od 18 lat – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. „To tradycyjna białkowa szczepionka na wzór szczepionek, którymi szczepimy się od dziesiątek lat” – powiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. (KR)
 • Słowacja przyspiesza znoszenie obostrzeń. O dwa dni wcześniej niż planowano przestanie być obowiązkowe okazywanie certyfikatów covidowych w lokalach gastronomicznych i w komunikacji dalekobieżnej. Zwiększone zostana limity osób w obiektach rozrywkowych i kulturalnych. (AW)
 • Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się poluzowania wszystkich obowiązujących w Polsce obostrzeń covidowych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił natomiast, że od 1 marca obowiązywać będą już tylko: maseczki w przestrzeni zamkniętej, izolacja i kwarantanna dla współdomownika zakażonej COVID-19 osoby i kwarantanna wjazdowa dla osób wjeżdżających do Polski bez paszportu szczepienia (BS)
 • WHO oceniła, że podwariant BA.2 wariantu koronawirusa Omikron, który rozprzestrzenia się w ostatnim czasie m.in. w Danii, nie prowadzi do cięższego przebiegu COVID-19 niż powszechniejszy na świecie wariant BA.1. (AW)
 • Wielka Brytania: Wszystkie restrykcje antycovidowe w Szkocji, w tym wymóg noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych, zostaną zniesione 21 marca – ogłosiła szefowa tamtejszego rządu Nicola Sturgeon. W Anglii wszystkie restrykcji, włącznie z obowiązkiem izolacji dla osób zakażonych koronawirusem zostaną zaś zniesione już w tym tygodniu. (AW)
 • Chiny: Władze Hongkongu poinformowały, że znalazły ślady COVID-19 w próbkach pobranych z opakowań importowanej mrożonej wołowiny z Brazylii i mrożonej skóry wieprzowej z Polski. Władze obiecują zintensyfikować kontrole importowanej żywności. „Komitet ds. Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego nakazał zainteresowanym importerom pozbycie się skóry wołowej i wieprzowej z tych samych partii”, powiedział rząd w oświadczeniu pod koniec poniedziałku. „Ponadto Komitet zintensyfikuje pobieranie próbek podobnych produktów do testów”. (MR)
 • Węgry podarują Ukrainie kolejnych 120 respiratorów – zapowiedział szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó. Połowa z nich jednak trafi do szpitali w tylko jednym regionie. Chodzi o położone na południowym zachodzie Ukrainy Zakarpacie, gdzie mieszka węgierska mniejszość etniczna. (AW)
 • Wielka Brytania: Boris Johnson ogłosił zniesienie restrykcji związanych z COVID-19 – chodzi m.in. o wymóg noszenia maseczek na twarzy wewnątrz pomieszczeń, a także samoizolację w przypadku pozytywnego wyniku testu. Te nie będą już bezpłatne. Zdaniem Johnsona, koniec restrykcji i „oznacza moment dumy po jednym z najtrudniejszych okresów w historii naszego kraju, kiedy zaczynamy uczyć się żyć z COVID”. (KW)
 • Wiceprezes Moderny, Dan Staner, zapowiedział, że do końca sierpnia trzeba przygotować się na kolejny wariant koronawirusa. Zwrócił uwagę na to, że już teraz odnotowuje się wiele przypadków osób, które przechodziły zakażenie kilkakrotnie – oznacza to, że pomimo posiadania przeciwciał, nadal możemy zarazić się koronawirusem. (KW)
 • RPA: W Kapsztadzie uruchomiono jedną z największych na świecie fabryk szczepionek, która ma zmniejszyć zależność państw Afryki od Zachodu. Kraje kontynentu przeznaczyły w swoich budżetach na COVID-19 63 mld dolarów w latach 2020-2021, co stanowi 2,3 proc. PKB Afryki. Afryka polega na zagranicznej pomocy w kwestii zdrowia w coraz mniejszym stopniu, m.in. dlatego, że wiele dostaw podarowanych dawek szczepionki  w 2021 r. dotarło do krajów przeterminowane. (KR)
 • Nowa Zelandia: Gdy protestujący zajmujący teren parlamentu ponownie starli się z policją, premierka Jacinda Ardern zapowiedziała, że zniesiony zostanie nakaz szczepień oraz zasada dystansowania społecznego. Odmówiła jednak podania konkretnej daty. Zniesienie obostrzeń ma nastąpić po osiągnięciu szczytu zachorowań na wariant Omikron, który ma nastąpić w połowie marca. Ardern zbierała pochwały za utrzymywanie kraju praktycznie wolnego od zakażeń w ciągu ostatnich dwóch lat, ale spotykała się też z krytyką za dalsze surowe ograniczenia i opóźnianie planów ponownego otwarcia granic. (KR)
 • Australia: W poniedziałek otworzyła swoje granice dla wszystkich podróżnych zaszczepionych na COVID-19. Wiele rodzin będzie mogło spotkać się po dwóch latach rozłąki, a sektor turystyczny i hotelarski będzie miał okazję na odbudowę. Turystyka to jedna z największych gałęzi przemysłu w Australii, warta ponad 60 mld dolarów australijskich, zatrudniająca około 5 proc. ludzi w kraju. (KR)
 • Włochy: Ministerstwo zdrowia zarekomendowało podawanie czwartej dawki szczepionki osobom o obniżonej odporności. Mieliby ją otrzymywać 120 dni po poprzedniej dawce. (AW)
 • Wielka Brytania: Królowa Elżbieta II uzyskała pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, poinformował Pałac Buckingham w niedzielę. 95-letnia królowa doświadcza łagodnych objawów podobnych do przeziębienia i spodziewa się, że w nadchodzącym tygodniu będzie kontynuować „lekkie obowiązki” w Windsor, gdzie obecnie mieszka. (KR)

Czwarta dawka szczepionki na COVID-19 w Europie: Tylko dla grup ryzyka?

W wielu krajach nie ma publicznej dyskusji na temat powszechnych szczepień czwartą dawką.

Dostęp do informacji na temat zdrowia: W jaki sposób polepszyć walkę z COVID-19 w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu?

Dostęp do informacji ma znaczenie zwłaszcza w trakcie pandemii COVID-19, ponieważ wiarygodna wiedza może uratować ludzkie życie.

TUTAJ znajdą Państwo aktualizowane na bieżąco dane nt. koronawirusa na całym świecie w przejrzystej tabeli. TUTAJ mapa zakażeń w Polsce.