Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

Koronawirus, czyli COVID-19. Zdjęcie autorstwa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z Unsplash

W piątek MZ poinformowało o 757 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i 17 zgonach. Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w ciągu ostatniej doby w Indiach – 92,7 tys., w USA – 39,8 tys., we Francji – 13,2 tys., w Brazylii – 9,3 tys. i w Rosji – 5,9 tys.

Na świecie liczba wykrytych od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 30,6 mln, zmarło ponad 954 tys. osób, ale wyzdrowiało już ponad 22,2 mln.

 

 

 • Madryt. Wspólnota Autonomiczna Madrytu zdecydowała o wprowadzeniu 37 stref, w których wyjście z domu będzie możliwe tylko w ważnych przypadkach. Ograniczenia potrwają 14 dni i są wynikiem wzrostu zakażeń koronawirusem w regionie.
 • Islandia: Puby i lokale rozrywkowe  zostaną zamknięte na cztery dni. Ma to pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa – poinformował islandzki rząd. Lokale będą zamknięte od 18 do 21 września.
 • Węgry. Premier Viktor Orbán zapowiedział w środę (16 września) dalsze zaostrzenie przepisów w związku z pandemią koronawirusa. Trzeba będzie m.in. nosić maski ochronne w kinach i teatrach, a lokale rozrywkowe będą zamykane o godz. 21. „Wprowadzimy obowiązek używania masek ochronnych nie tylko – jak dotychczas – w środkach transportu publicznego i w sklepach, ale także w kinach, teatrach, instytucjach opieki zdrowotnej i domach opieki oraz w biurach przyjmujących klientów. Utrzymujemy całkowity zakaz odwiedzania szpitali i domów opieki dla osób starszych”, oświadczył Orbán w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Od 1 września na całej granicy Węgier przywrócona została kontrola, a cudzoziemcy nie mogą wjeżdżać na terytorium kraju. Od zasady tej są różne wyjątki, np. mogą wjechać cudzoziemcy z zezwoleniem na stały pobyt na Węgrzech i ich rodziny. Obywatele krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, mający zarezerwowany nocleg na Węgrzech, mogą wjeżdżać pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa.
 • Wielka Brytania. „Druga ogólnokrajowa blokada z powodu koronawirusa prawdopodobnie miałaby katastrofalne skutki finansowe dla Wielkiej Brytanii”. ocenił w środę (16 września) premier Boris Johnson. Zapewnił, że rząd robi wszystko, co w jego mocy, by zapobiec takiej sytuacji. Johnson był w środę po południu przesłuchiwany przez komisję łącznikową Izby Gmin. Składa się ona z szefów wszystkich komisji w niższej izbie parlamentu i jako jedyna może przesłuchiwać premiera. Najważniejszym wątkiem, o który pytali członkowie komisji, była przyspieszająca ponownie epidemia koronawirusa. W środę podano, że w ciągu ostatniej doby w Zjednoczonym Królestwie wykryto 3991 nowych zakażeń, co jest największą liczbą od początku maja.
 • Polska: Rząd opublikował nową listę krajów, z i do których w najbliższym czasie nie będzie można organizować regularnych rejsów pasażerskich. W rozporządzeniu znalazło się 31 państw, w tym po raz pierwszy Francja. Zniesiono natomiast zakaz lotów do Rumunii, Albanii, Malty i Kosowa. Kraje te były objęte zakazem przez poprzednie rozporządzenia. Na liście nadal są natomiast takie państwa, jak Izrael, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia czy USA.
 • Włochy: Były premier Silvio Berlusconi opuścił w poniedziałek (14 września) szpital w Mediolanie po przebytym zakażeniu koronawirusem. Ocenił, że „było to jedno z największych wyzwań” w jego życiu.
 • Izrael: Rząd zapowiedział wprowadzenie trzytygodniowego lockdownu w całym kraju. Nowe ograniczenia mają zacząć obowiązywać w najbliższy piątek (18 września), na kilka godzin przed rozpoczęciem żydowskiego Nowego Roku. Zgodnie z nowymi przepisami zgromadzenia w pomieszczeniach zamkniętych będą ograniczone do 10 osób, a te na świeżym powietrzu – do 20 osób. Podczas blokady Izraelczycy będą musieli pozostać w promieniu 500 metrów od swoich domów. Zamknięte będą również restauracje.
 • Austria weszła w drugą falę epidemii koronawirusa, ogłosił w sobotę kanclerz Sebastian Kurz. Szef rządu zwrócił uwagę na szybko rosnącą w ostatnim czasie liczbę zakażeń. Od piątku do soboty w 9-milionowej Austrii zarejestrowano prawie 870 nowych przypadków zakażeń, z czego połowę w Wiedniu. Kurz przewiduje, że już niedługo dzienne wartości zakażeń przekroczą 1000 przypadków. Od poniedziałku (14 września) w życie wejdą zaostrzone zasady bezpieczeństwa, m.in przywrócony nakaz noszenia maseczek ochronnych w środkach transportu publicznego i pomieszczeniach publicznych. Kanclerz zaapelował do mieszkańców kraju o stosowanie się do restrykcji i maksymalne ograniczenie kontaktów. Zastrzegł, że w przypadku dalszego wzrostu infekcji nie wyklucza kolejnych obostrzeń, choć wyraził nadzieję, że uda się tego uniknąć.
 • Chiny: „Dyplomacja szczepionkowa” Pekinu. Władze ChRL obiecują niektórym krajom priorytetowy dostęp do opracowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw SARS-CoV-2. Oferują także pożyczki na zakup pożądanych dawek. Przywódca Chin Xi Jinping obiecał, że chińska szczepionka będzie „globalnym dobrem publicznym”. O priorytet w przekazaniu szczepionki poprosił chińskie władze filipiński prezydent Rodrigo Duterte. Prośba spotkała się z pozytywnym odzewem. Pekin zabiega o poparcie krajów ASEAN w związku z narastającym konfliktem ze Stanami Zjednoczonymi. Ponadto szef chińskiego MSZ Wang Yi obiecał niedawno krajom Ameryki Łacińskiej i Karaibów pożyczkę w wysokości miliarda dolarów na zakup szczepionki.
 • Korea Płd: W związku ze spadkiem zakażeń koronawirusem w Seulu zostanie zniesiona część obowiązujących dotąd obostrzeń, informuje Associated Press. Jak przekazał w niedzielę (13 września) minister zdrowia Park Neung-hoo, w seulskiej aglomeracji w mijającym tygodniu notowano dobowe ilości nowych zakażeń na poziomie 80-110, czyli znacznie mniej niż w ubiegłym tygodniu, gdy wskaźnik zachorowań utrzymywał się około 110-180 nowych przypadków dziennie. Od poniedziałku w stolicy kraju przestanie obowiązywać nakaz zamykania restauracji po godzinie 21:00.
 • USA: Doktor Anthony Fauci uważa, że pandemia koronawirusa może zakończyć się pod koniec 2021 r. „Jeśli mówimy o powrocie do normalności, który przypomina stan sprzed pandemii COVID-19, to może on nastąpić w 2021 roku, nawet bardziej pod koniec 2021 roku”, powiedział epidemiolog podczas piątkowej (11 września) konferencji prasowej. Zdaniem Fauciego wprowadzenie na rynek szczepionek może pomóc w zwalczeniu koronawirusa, ale problemem będzie niska dostępność produktów i konieczność stworzenia łańcuchów chłodniczych w celu właściwego ich przechowywania. Lekarz zwracał również uwagę na niestosowanie się przez obywateli do obostrzeń, co zwiększa transmisję wirusa.
 • Brazylia: Już ponad 100 tys. osób zmarło w całym kraju na COVID-19 od początku pandemii, poinformowało w piątek (11 września) brazylijskie ministerstwo zdrowia. Brazylia jest trzecim najmnocniej dotkniętym przez pandemię SARS-CoV-2 krajem na świecie. Dotychczas odnotowano tam ponad 4,3 mln przypadków infekcji tym wirusem. Szacuje się, że w Brazylii w obecnej chwili jest ok. 631 tys. aktywnych zachorowań.
 • Czechy: W niedzielę zarejestrowano 1541 przypadków koronawirusa. To nowy dobowy rekord infekcji koronawirusem w Czechach. Już piaty dzień z rzędu liczba zakażonych w ponad 10-milionowych Czechach przekroczyła tysiąc dziennie. Zwiększa się jednak liczba wykonywanych testów, których tylko w piątek przeprowadzono ponad 18 tys. Od piątku obowiązuje noszenie maseczek wewnątrz budynków na terenie całych Czech.
 • Węgry: Podobnie jak we Francji, również na Węgrzech odnotowano w sobotę (12 września) rekordową liczbę zakażeń koronawirusem: 916 nowych przypadków. Premier Viktor Orbán oświadczył na Facebooku, że węgierska służba zdrowia jest gotowa na drugą falę infekcji SARS-CoV-2. Jak powiedział, do dyspozycji jest 10 tys. wolnych łóżek szpitalnych i żaden chory nie pozostanie bez opieki.
 • Francja: W sobotę, w ciągu 24 godzin, Francja zarejestrowała 10 tys. nowych przypadków koronawirusa. Jest to rekord od czasu rozpoczęcia zakrojonych na szeroką skalę testów w kraju (czyli też dzienny rekord od początku pandemii). Stosunek liczby osób z wynikiem pozytywnym do ogólnej liczby osób przebadanych, utrzymuje się na stałym poziomie 5,4 proc.
 • Wielka Brytania: Testy szczepionki przeciwko koronawirusowi stworzonej przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i koncern farmaceutyczny AstraZeneca, które w tym tygodniu wstrzymano ze względu na możliwy efekt uboczny, mogą zostać wznowione, poinformowano w sobotę (12 września). We wtorek AstraZeneca poinformowała, że testy zostały wstrzymane do czasu wyjaśnienia, czy zgłoszony efekt uboczny był związany ze szczepionką. Ani AstraZeneca, ani Uniwersytet Oksfordzki nie ujawniły informacji o chorobie pacjenta ze względu na poufność. Więcej o tzw. szczepionce oksfordzkiej piszemy tutaj
 • Ukraina: Była premier Ukrainy i liderka opozycyjnej partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko, która zachorowała na COVID-19, została wyleczona i czuje się dobrze, poinformowała w piątek (11 września) jej rzeczniczka Maryna Soroka. Dodała, że Tymoszenko leczy teraz pozostałości zapalenia płuc.
 • Polska: Według stanu na piątek jedynie 50 szkół w całej Polsce pracowało wyłącznie w trybie zdalnym, a 124 – w trybie mieszanym. W ponad 99 proc. placówek zajęcia odbywają się w klasach, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Lokalne media donoszą jednak o pojawianiu się zakażeń w coraz większej ilości szkół.
 • Holandia: W piątek (11 września) w Holandii odnotowano przyrost zakażeń o 1270 przypadków, potwierdziło tamtejsze ministerstwo zdrowia. To największa dobowa liczba zakażeń od początku kwietnia. Jeszcze w sierpniu rząd ogłaszał, że nie ma konieczności wprowadzania kolejnego lockdownu. „Nie chcemy drugiej blokady i nie musimy jej mieć”, twierdził premier Mark Rutte, podkreślając jednak, że epidemia „nie skończy się sama z siebie” i apelując o przestrzeganie zasad. W wielu laboratoriach zaczyna jednak brakować testów na koronawirusa, choć wcześniej rząd obiecywał, że każdy chętny będzie mógł poddać się testowi. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
 • Watykan: Bliski papieżowi Franciszkowi filipiński kardynał Luis Antonio Tagle jest zakażony koronawirusem. To dotychczas najwyższy rangą watykański hierarcha, u którego potwierdzono infekcję SARS-CoV-2. 63-letni kardynał otrzymał pozytywny wynik testu po przybyciu w czwartek (10 września) do Manili. Watykański rzecznik Matteo Bruni przekazał, że obecnie badanie są osoby, które w ostatnim czasie miały kontakt z kard. Tagle. Nie powiedział, czy badania obejmą także samego papieża, który regularnie poddaje się testom na koronawirusa.
 • Finlandia: Od soboty zniesione zostają ograniczenia dla przybywających m.in. z Niemiec, Norwegii, Szwecji i Polski. Jak przekazał rząd, kraje te uznawane są odtąd za stosunkowo bezpieczne pod względem rozwoju epidemii koronawirusa.
 • Chile: Rząd poinformował w piątek (11 września) o przedłużeniu o kolejne 90 dni stan klęski żywiołowej wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa. Chile jest jednym z najmocniej dotkniętych przez SARS-CoV-2 krajów na świecie. Od wybuchu epidemii potwierdzono tam ponad 430 tys. przypadków zakażenia tym wirusem oraz ponad 2 tys. zgonów spowodowanych COVID-19.
 • Hiszpania: Następczyni tronu, 14-letnia księżniczka Eleonora została objęta kwarantanną po tym, jak zakażenie koronawirusem wykryto u jednej osoby z jej klasy w szkole Santa María de los Rosales w Madrycie, informuje agencja Reutera. Córka króla Filipa VI zostanie poddana testowi na obecność wirusa, podobnie jak reszta grupy. Zarówno sam monarcha, jak i królowa Letycja będą na razie kontynuować wykonywanie obowiązków w normalnym trybie.
 • Węgry: Viktor Orban powiedział, że jego rząd przygotowuje „plan wojenny” w celu obrony przed drugą falą pandemii. Środki mające na celu ochronę gospodarki i pobudzenie wzrostu gospodarczego zostaną wprowadzone w najbliższych tygodniach. W drugim kwartale br. produkt krajowy brutto Węgier spadł o 13,6 p.p., co stanowi najgorszy spadek w regionie.
 • Francja: Premier Jean Castex ogłosił w piątek, że czas trwania izolacji dla osób z COVID-19 jest obecnie skrócony do 7 dni – z wcześniejszych 14 dni. Szef rządu podczas konferencji prasowej przyznał jednak, że sytuacja epidemiczna w kraju staje się coraz poważniejsza. Zwrócił uwagę, że aż 42 spośród 96 francuskich departamentów zostały zakwalifikowane do tzw. czerwonej strefy.
 • Od północy (z piątku na sobotę) przestanie istnieć tzw. bałtycka bańka podróżnicza. Łotwa wprowadzi wymóg czternastodniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Estonii. Z kolei od przyszłego tygodnia Litwa i Estonia luzują obostrzenia dotyczące kwarantanny. Dotyczą one również Polaków.
 • Wielka Brytania: Brytyjski rząd wprowadzi obowiązek kwarantanny dla osób przybywających z Portugalii i Węgier. Powodem jest sytuacja epidemiczna w tych krajach. Jednocześnie Londyn daje zielone światło pasażerom docierającym na Wyspy ze Szwecji i wprowadza wyjątek dla portugalskich wysp: Madery i Azorów.
 • Czechy. Od czwartku (10 września) na terenie całych Czech obowiązkuje nakaz noszenia masek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych.
 • Wenezuela. Prezydent Nicolas Maduro poinformował, że rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi „Sputnik V” zostanie dostarczona do Wenezueli we wrześniu w celu przeprowadzenia testów klinicznych. Polityk przyznał, że zamierza omówić z kierownictwem Narodowej Komisji Wyborczej możliwość szczepienia wszystkich kandydatów w nadchodzących – 6 grudnia – wyborach do Zgromadzenia Narodowego w celu „niezakłóconego przeprowadzenia kampanii wyborczej”. O miejsce w Zgromadzeniu będzie ubiegało się 14,4 tys. kandydatów. Więcej o rosyjskiej szczepionce na koronawirusa piszemy tutaj i tutaj.
 • UE. Komisja Europejska kończy rozmowy z firmami BioNTech i Pfizer ws. zakupu od producentów 300 mln dawek potencjalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. To szósta szczepionka, na którą UE planuje zawrzeć przedwczesną umowę zakupu. BioNTech oraz Pfizer wspólnie pracują nad nową odmianą szczepionki opartą o mRNA, która ma powodować, że organizm ludzki sam zacznie wytwarzać białka wirusowe, pobudzając przy tym układ odpornościowy do wytworzenia odpowiedzi immunologicznej.
 • Japonia. „Igrzyska w Tokio muszą się odbyć za wszelką cenę, biorąc pod uwagi wysiłki przygotowujących się sportowców”, powiedziała japońska minister ds. olimpijskich Seiko Hashimoto. Japoński rząd ściśle współpracuje z organizatorami, narodowym komitetem i Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim w celu opracowania sposobów na bezpieczne przeprowadzenie igrzysk. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 zostały przełożone na 2021 rok z powodu pandemii koronawirusa. W związku z tym, że granice Japonii są nadal w dużej mierze zamknięte dla zagranicznych gości, nie ustają spekulacje czy zawody się odbędą.
 • Anglia zaostrzy koronawirusowe zasady. Będzie zakaz spotykania się w gronie większym niż sześć osób oraz strażnicy pilnujący, czy ludzie zachowują dystans społeczny. Restauracje, puby i kawiarnie pozostaną otwarte, ale obowiązkowo będą musiały pobierać od klientów dane, na wypadek gdyby stały się ogniskiem koronawirusa. W całej Wielkiej Brytanii liczba nowych zakażeń oraz zgonów z tego powodu rośnie.
 • Francja. Premier Jean Castex otrzymał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Castex został poddany testowi, gdyż podczas wizyty na trasie Tour de France przebywał w jednym samochodzie z dyrektorem wyścigu Christianem Prudhommem, u którego stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.
 • Turcja ogranicza plany związane z ponownym otwarciem szkół w tym miesiącu. Przyczyną jest utrzymująca się wysoka liczba zakażeń koronawirusem. Na początku do szkół powrócą jedynie najmłodsi uczniowie, którzy będą mieli zajęcia maksymalnie dwa razy w tygodniu. Rząd zapewnił, że nie planuje przywrócenia lockdownu, zaapelował jednak o przestrzeganie higieny i dystansu społecznego, a także nakazu zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.
 • Francja. Jedna z firm farmaceutycznych poinformowała, że jest w stanie wyprodukować prawie 500 mln szczepionek na koronawirusa, których cena nie przekroczy 10 euro. Szczepionki, w których produkcji wezmą także udział amerykańskie i brytyjskie koncerny, mają one zostać rozprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Europie. Część szczepionek zostanie także przekazana krajom rozwijającym się.
 • Meksyk pracuje nad swoją własną szczepionką na COVID-19. Jak oceniła Esther Orozco, przedstawicielka Meksyku w Koalicji na rzecz Innowacji dla Zapobiegania Epidemiom (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations, CEPI) produkt ma być gotowy wiosną przyszłego roku. Wkrótce ma rozpocząć się pierwsza faza testów na ludziach. „Badania są na zaawansowanym etapie”, poinformowala Orozco. Meksyk jest ósmym państwem na świecie pod względem liczby zakażeń koronawirusem od początku pandemii – w ostatnich dniach dziennie wykrywa się tam około 6 tys. przypadków.
 • Korea Płd odnotowała w niedzielę (6 września) najniższą od trzech miesięcy dzienną liczbę zakażeń koronawirusem. Według oficjalnych danych tego dnia zarejestrowano 167 infekcji, o jedną mniej niż dzień wcześniej. Spadek liczby zachorowań jest konsekwencją restrykcyjnych ograniczeń przyjętych przez południowokoreańskie władze. „Wraz z zaostrzeniem zasad wskaźnik zakażeń zaczął spadać”, podkreśliło ministerstwo zdrowia. W piątek rząd podjął decyzję o przedłużeniu restrykcji do 13 września, argumentując, że jest jeszcze za wcześnie na ich zniesienie.
 • Australia. Premier australijskiego stanu Wiktoria informuje o przedłużeniu lockdownu w stolicy kraju Melbourne do 28 września.
 • Polska. Lekcje po 30 minut? Minister edukacji Dariusz Piontkowski odpowiada, że już w obecnym stanie prawnym jest to możliwe w wypadku wyższej konieczności. Skrócenie czasu trwania zajęć jako sposób radzenia sobie szkół w trakcie epidemii koronawirusa zaproponowała w tym tygodniu była szefowa resortu oświaty, eurodeputowana Anna Zalewska. Piontkowski podkreślił, że taka decyzja należałaby do dyrektorów placówek i musiałaby zostać poprzedzona powiadomieniem rodziców uczniów.
 • Niski poziom witaminy D w organizmie sprzyja zakażeniu koronawirusem – tak wynika z badania przeprowadzonego przez specjalistów z University of Chicago Medical Center. Badacze sprawdzili dane 489 osób, u których poziom witaminy D był zmierzony w ciągu roku przed wykonaniem testu na obecność koronawirusa. Osoby z niedoborem tego składnika wykazywały dwukrotnie większą skłonność do zachorowania na COVID-19, niż badani z prawidłowym poziomem witaminy. Jak podkreślił zespół badawczy, „witamina D jest istotna dla pracy układu odpornościowego, a jak wykazano już wcześniej, suplementacja tego składnika obniża ryzyko wirusowych infekcji dróg oddechowych”.
 • Włochy. Stan Silvio Berlusconiego daje powody do „ostrożnego, ale uzasadnionego optymizmu”, gdzie przebywa były premier. 2 września u 83-latka zdiagnozowano COVID-19. Jak poinformował Zangrillo, hospitalizacja była środkiem prewencyjnym podjętym ze względu na podeszły wiek Berlusconiego i przebyte wcześniej choroby. Więcej informacji poniżej.
 • Australia: Policja zatrzymała kilkadziesiąt osób podczas protestów przeciwko obostrzeniom sanitarnym związanym z epidemią koronawirusa. Marsze protestacyjne odbyły się w kilku miastach kraju. W największym, zorganizowanym w Melbourne, uczestniczyło ponad 300 osób.
 • Polska. Rząd zorganizuje loty ewakuacyjne dla Polaków przebywających obecnie w krajach objętych zakazem lotów. Ewakuacja zostanie przeprowadzona we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.
 • Francja: Francuska farmaceutyczna firma Sanofi rozpocznie testy nowej szczepionki, którą opracuje we współpracy z GlaxoSmithKline. Testy na ludziach mają rozpocząć się po obiecujących testach wstępnych.
 • Włochy: Były premier Silvio Berlusconi jest zakażony koronawirusem. Przebywa obecnie w izolacji w miejscowości Arcore w Lombardii. Nie wiadomo oficjalnie nic o tym, jak przechodzi infekcję, ale biuro prasowe jego partii Forza Italia przekazało, że były premier „normalnie pracuje z domu”. Ponadto zakażeni są też członkowie jego najbliższej rodziny.
 • WHO: Były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Miliband oraz prezydent Meksyku Ernesto Zedillo zostali wyznaczeni jako członkowie komisji, której celem będzie zbadanie jak WHO i państwa członkowskie poradziły sobie z pandemią COVID – 19.

Niemcy: Ile osób wykształciło przeciwciała w głównych ogniskach koronawirusa?

Niemcy przeprowadzają cykliczne badania osób zakażonych SARS-CoV-2 w krajowych ogniskach nowego koronawirusa.

Koronawirus: Rozpoczęły się testy na ludziach włoskiej szczepionki na SARS-CoV-2

Do testów nad szczepionką zgłosiło się ponad 7 tys. osób.

TUTAJ znajdą Państwo aktualizowane na bieżąco dane nt. koronawirusa na całym świecie w przejrzystej tabeli. TUTAJ mapa zakażeń w Polsce.