Koronawirus: Słowacja znosi kolejne ograniczenia

Premier Słowacji Igor Matowicz [foto via @ Matovicz Facebook]

Premier Słowacji Igor Matowicz [foto via @ Matovicz Facebook]

Premier Igor Matovič poinformował w poniedziałek, że w środę (20 maja) na Słowacji rozpocznie się kolejny etap luzowania obostrzeń wprowadzonych na czas epidemii koronawirusa.

 

W związku ze znacznym spadkiem liczby zachorowań słowacki rząd zdecydował się na stopniowe łagodzenie ograniczeń. Od jutro rozpocznie się kolejny etap odmrażania gospodarki.

Rząd zdecydował, że od środy (20 maja) noszenie masek ochronnych nie będzie obowiązkowe na otwartej przestrzeni, pod warunkiem że osoby przebywające obok siebie mieszkają razem. W przeciwnym wypadku należy zachować 5 metrów odległości.

Ponadto po 10 tygodniach zamknięcia od 1 czerwca otwarte zostaną przedszkola i szkoły. Nadal to jednak rodzice będą mogli zdecydować, czy ich dziecko wróci do szkoły w czerwcu.

Węgry: Kontrowersyjna ustawa o stanie zagrożenia zniesiona w czerwcu?

„Obroniliśmy Węgry przed koronawirusem” – uznał Viktor Orbán. A szef jego kancelarii zapowiedział wniesienie pod obrady parlamentu projektu ustawy znoszącej obecnie obowiązującą, kontrowersyjną ustawę o stanie zagrożenia.

 

Przyjęta 30 marca ustawa wzbudziła wielkie kontrowersje. Węgierska opozycja protestowała wskazując na to, że …

Od środy działalność mogą wznowić wszystkie bary i restauracje. Będą mogły one pracować maksymalnie do godz. 22. Obowiązuje zasada 2 osób przy jednym stoliku. Do pracy mogą także wrócić instytucje kultury. Jednak wszelkie wydarzenia objęte są limitem 100 uczestników.

Zmianie ulegnie także reżim na granicach. Od czwartku (21 maja) Słowacy będą mogli spędzać zagranicą do 24 godzin bez konieczności poddawania się kwarantannie ani przedstawiania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Zasada ta wejdzie w życie w czwartek i będzie obowiązywać w stosunku do Austrii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Polski, Słowenii, Szwajcarii i Węgier.

Koronawirus: Francja i Niemcy mają plan odbudowy unijnej gospodarki. Na stole 500 mld euro

Kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawili wczoraj wspólny program odbudowy europejskiej gospodarki opiewający na sumę pół biliona euro.

Znoszenie lockdownu

W związku z ustabilizowaniem się sytuacji w kraju słowacki rząd już w drugiej połowie kwietnia zaczął znosić stopniowo ograniczenia.

Od 22 kwietnia działają wszystkie sklepy o powierzchni do 300 m2, a także niektóre punkty usługowe. Rząd zezwolił także na działalność jarmarków i targowisk z artykułami rolno-spożywczymi. Ponadto do pracy wróciły komisy i salony samochodowe. Na Słowacji pozwolono także na uprawianie sportu na świeżym powietrzu – dyscypliny, gdzie nie ma kontaktu między zawodnikami.

Od 20 kwietnia zdecydowano także o ponownym otwarciu hoteli, ale tylko tych z wynajmem długoterminowym i bez możliwości skorzystania z opcji wyżywienia. Wszystkie otwarte miejsca zobowiązano do przestrzegania zasad higieny oraz dystansu społecznego. Natomiast od 6 maja na Słowacji zaczęły działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Sytuacja na Słowacji

Na Słowacji zachorowało 1495 osób, z czego aż 79 proc. powróciło już do zdrowia. Od początku pandemii zmarły 82 osoby. Jak dotąd najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano 16 kwietnia – 114. Wczoraj dopisano tylko jeden nowy przypadek. To oznacza, że pandemia w tym kraju mocno wyhamowała.

Na Słowacji przeprowadzono już ponad 143 tys. testów, czyli 26 273 testy na 1 mln osób. W Grupie Wyszehradzkiej więcej testów przeprowadziły tylko Czechy – 33 298 testów na 1 mln osób.