Koronawirus: Słowacja wprowadza poważne obostrzenia w niemal co trzecim powiecie

Wczoraj na Słowacji aż co czwarty test na koronawirusa dał wynik pozytywny, źródło: publicdoomainpictures.net, fot. Circe Denyer

Wczoraj na Słowacji aż co czwarty test na koronawirusa dał wynik pozytywny, źródło: publicdoomainpictures.net, fot. Circe Denyer (CC0 Public Domain)

Słowacki rząd zadecydował, że od przyszłego tygodnia w 24 z 79 powiatów będą obowiązywać bardzo ostre przeciwepidemiczne restrykcje. Są wśród nich także takie powiaty, które graniczą z Polską. Dziś (27 października) odnotowano na Słowacji najwięcej nowych zakażeń koronawirusem od stycznia.

 

W ciągu minionej doby słowackie służby sanitarne wykryły 4746 nowych infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.  Według danych tamtejszego Ministerstwa Zdrowia pozytywny okazał się być wynik aż co czwartego testu. Jeśli jednak doliczyć także pozytywne wyniki testów antygenowych (ministerstwo liczy tylko wyniki pewniejszych testów PCR) to nowych zakażeń było ponad 6 tys.

Aż 66 proc. nowych przypadków to osoby dotąd niezaszczepione, natomiast wśród 1352 hospitalizowanych obecnie z powodu COVID-19 osób odsetek osób, które nie przyjęły szczepionki przekracza 90 proc. W ciągu ostatniej doby zmarły też w związku z zakażeniem się koronawirusem 22 osoby, z których wszystkie były niezaszczepione.

Najwięcej chorych jest obecnie głównie na północy kraju, w powiatach graniczących m.in. z Polską, a także w okolicach Rymawskiej Soboty w środkowej części kraju. To jednocześnie w dużej części także te powiaty, gdzie odsetek zaszczepionych osób należy do najniższych w kraju.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Regionalizacja obostrzeń na Słowacji

Dziś słowacki rząd zadecydował, że aż 24 z 79 powiatów pokryje na epidemiologicznej mapie kolor czarny, którym oznacza się na Słowacji regiony, gdzie sytuacja covidowa jest najtrudniejsza.

Od przyszłego poniedziałku (1 listopada) będą w nich obowiązywały ścisłe restrykcje. Szkoły przejdą na zdalne nauczanie, a wszelkie imprezy masowe – np. koncerty, dancingi czy wydarzenia sportowe – zostają odwołane, nawet jeśli miały być wpuszczane tylko zaszczepione osoby.

Restauracje czy bary będą mogły w owych 24 powiatach sprzedawać jedzenie i picie jedynie na wynoś lub z dostawą. Zamknięte, także dla osób zaszczepionych, będą kluby fitness i sauny, ale osoby zaszczepione mogą uczestniczyć w zajęciach na basenach w zorganizowanych grupach do 10 osób.

Koronawirus: Łotwa wprowadza na miesiąc ścisły lockdown

Przyczyną jest szybko rosnąca liczba nowych zakażeń koronawirusem oraz niski poziom zaszczepienia społeczeństwa.

Pewne ulgi dla zaszczepionych

Zaszczepieni będą mogli także uczestniczyć w większych spotkaniach okolicznościowych – ślubach, chrzcinach czy pogrzebach – ale ich liczba zostanie ograniczona do 100. Podobne ograniczenie dotyczyć będą nabożeństw w kościołach.

Obowiązkowe, także poza pomieszczeniami zamkniętymi, staną się maseczki zakrywające usta i nos, a nakaz ten dotyczy także osób zaszczepionych przeciw lub mających negatywny wynik testu na obecność koronawirusa w organizmie.

Na liście powiatów objętych od przyszłego tygodnia zaostrzonymi restrykcjami znalazły się wszystkie powiaty graniczące z Polską z wyjątkiem Kieżmarku na Spiszu.