Koronawirus: Słowacja rozpoczęła podawanie rosyjskiej szczepionki Sputnik V

Izrael, Syria, Rosja, szczepionka, okup, koronawirus, pandemia, Netanjahu, COVID-19, Wzgórza Golan

Rosyjska szczepionka na koronawirusa Sputnik V, źródło: Mos.ru (CC BY 4.0)

Na Słowacji rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 za pomocą rosyjskiego preparatu Sputnik V. Chodzi o wykorzystanie już sprowadzonych do kraju dawek, zanim upłynie okres ich przydatności do użycia. Wcześniej spór o zakup rosyjskich szczepionek doprowadził do rekonstrukcji rządu.

 

Szczepienia preparatem Sputnik V ruszyły na razie w dwóch miastach – stołecznej Bratysławie oraz w Żylinie ma północy kraju. Rosyjski preparat mogą otrzymać osoby w wieku 18-60 lat, ponieważ Ministerstwo Zdrowia nie zdecydowało się na dopuszczenie do podawania jej osobom starszym.

Na razie mało chętnych

Na razie jednak Sputnik V nie cieszy się na Słowacji wielkim powodzeniem. Choć do dyspozycji jest 200 tys. dawek tego preparatu, na szczepienia zapisało się dotąd niecałe 6 tys. osób.

Chodzi nie tylko o obawy przed skutecznością rosyjskiego preparatu – podnosiła je bowiem część słowackich ekspertów- ale także o to, że szczepionki tej nie dopuścił na obszarze całej Unii Europejskiej wspólnotowy regulator, czyli Europejska Agencja Leków (EMA).

A to oznacza, że po przyjęciu tej szczepionki, przynajmniej do czasu ewentualnej pozytywnej decyzji EMA, osoby, nie będzie można dostać ważnego na terenie całej UE Cyfrowego Certyfikatu uodpornienia na COVID-19, choć będzie on mógł być ważny na terenie samej Słowacji.

W tym tygodniu na rosyjską szczepionkę będą się jednak mogły zapisać kolejne osoby, ponieważ dostępna ona stanie się w kolejnych ośmiu regionach Słowacji. W jednym z badań opinii publicznej okazało się, że w sumie chętnych może być nawet 600 tys. osób.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Polityczne przetasowania i rosyjskiej szczepionki

Na razie na Słowacji dostępne są dawki dla 100 tys. osób (bo preparat ten jest dwudawkowy). To partia zamówiona testowo przez poprzedniego premiera Słowacji Igora Matoviča.

Ponieważ szef rządu zrobił to za plecami swoich koalicjantów, w marcu doszło do kryzysu politycznego, który skończył się tym, że Matovič podał się do dymisji, a zastąpił go Eduard Heger (choć Matovič pozostał w rządzie jako minister finansów).

Zmienił się też minister zdrowia. Przeciwnego zakupowi rosyjskiej szczepionki Marka Krajčíego zastąpił mniej radykalny w tej kwestii Vladimír Lengvarský. I to właśnie Lengvarský wydał pod koniec maja zgodę na wykorzystanie zakupionych już dawek Sputnika V, ponieważ w lipcu i sierpniu upływał im termin ważności, a więc trzeba by je było zutylizować.

Postanowiono więc udostępnić je chętnym osobom. Każdy kto wybrał Sputnik V miał prawo także do wyboru innej szczepionki – dopuszczonej przez EMA – choć wybór preparatu rosyjskiego oznaczał zwykle szybszy termin szczepienia.

Zawarta przez Matoviča umowa ze stroną rosyjską przewiduje, że Bratysława może skorzystać z kolejnych opcji na zakup w sumie 2 mln dawek rosyjskiej szczepionki. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

Słowacja: Rząd wydał zgodę na wykorzystanie rosyjskiej szczepionki na koronawirusa

Decyzja nie oznacza jednak dopuszczenia preparatu Sputnik V do regularnego użycia.

Sputnik V podawany na Słowacji awaryjnie

Preparat do dziś nie został bowiem nawet dopuszczony przez słowackiego regulatora ds. leków, a obecnie podawany jest na mocy awaryjnej decyzji resortu zdrowia.

Słowaccy eksperci wskazują tymczasem na luki w dostarczonej przez Rosjan dokumentacji. Z tego samego powodu swojej decyzji ws. Sputnika V nie wydała jeszcze EMA. Ponadto na Słowację dojechały większe ampułki niż wcześniej informowano co sprawiło, że nie można nawet przygotować odpowiedniej informacyjnej ulotki.

Przedłużający się i wciąż nie zakończony proces zatwierdzania na Słowacji Sputnika V wywołał nawet irytację Moskwy, która w pewnym momencie zażądała nawet zwrotu dostarczonych już dawek szczepionki.

Na razie jedynym regularnie podającym swoim obywatelom Sputnika V krajem członkowskim UE są Węgry. Strona węgierska oferowała nawet słowackiej podzielenie się swoim wynikami badań na temat skuteczności rosyjskiej szczepionki, aby przyspieszyć procedury słowackie.