Koronawirus: Posiedzenie Senatu przełożone, senatorów czekają testy 

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, źródło facebook prof. Tomasz Grodzki

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, źródło facebook prof. Tomasz Grodzki

Zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie Senatu zostaje przesunięte na późniejszy termin z powodu potwierdzonego zakażenia koronawirusem u jednego z senatorów – poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

 

 

Zakrojone na szeroką skalę testy mają zostać przeprowadzone w Senacie w poniedziałek (3 sierpnia), a wyniki powinny być znane dzień później. Nawet 40 ze 100 senatorów może zostać poddanych kwarantannie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę (2 sierpnia) o 548 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce (jednak w weekendy maleje liczba wykonanych testów, a co za tym idzie – potwierdzonych zakażeń) i 10 kolejnych zgonach. Łączna liczba zakażeń wzrosła w Polsce do 46 894, a zmarło już 1 731 osób. Wyzdrowiało jednak 34 709 pacjentów.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Senator Libicki powiadomił o swojej chorobie w mediach społecznościowych

Wiadomość, że został zarażony SARS-CoV-2 oraz apel, by wszyscy, którzy mieli z nim ostatnio kontakt poddali się testom Jan Filip Libicki umieścił w sobotę (1 sierpnia) wieczorem w mediach społecznościowych. „Uwaga! Ważna wiadomość! Mam koronawirusa. Oczywiście podam tych, których spotkałem w zeszłym tygodniu do Sanepidu. Gdybym o kimś zapomniał proszę, by sam zrobi test” – napisał senator PSL w mediach społecznościowych.

Polityk, który trafił do szpitala w ostatnich dniach spotkał się z dziesiątkami politykami zarówno w Sejmie, jak i Senacie. “W Senacie widziałem się z wieloma osobami. Podawałem rękę, witałem się. Nie jestem w stanie przypomnieć sobie wszystkich, ale zrobiłem listę z nazwiskami wszystkich, których kojarzę” – przekazał Libicki.

Później w TVN24 przekazał, że byli to m.in. szef Kancelarii Senatu Piotr Świątecki i dyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Grzegorz Furgo. Ponadto w zeszłym tygodniu Libicki prowadził posiedzenie senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, a dwa dni wcześniej brał udział w obradach Rady Naczelnej PSL. Sanepid ustala nazwiska potencjalnie zagrożonych zakażeniem.

Norwegia: Koronawirus wśród załogi statku wycieczkowego

33 przypadki koronawirusa wykryto wśród 158-osobowej załogi wycieczkowca MS Roald Amundsen. Nie ma informacji o zakażeniach wśród pasażerów.

Testy w Sejmie i w Senacie

“Senatorowie i pracownicy Kancelarii Senatu, którzy mieli w ostatnim czasie kontakt z senatorem Janem Filipem Libickim (KP-PSL), zostaną zbadani na obecność koronawirusa” – zapowiedział wczoraj w rozmowie z PAP marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Przekazał także, że chory senator wykazywał się dużą aktywnością, także poza Senatem. “Wiemy, że Jan Filip Libicki odbył naradę z wicemarszałkiem Sejmu Piotrem Zgorzelskim i przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS Ryszardem Terleckim. Do tej pory żadna z osób, która miała kontakt z senatorem, nie zgłosiła objawów zakażenia koronawirusem, ale postanowiliśmy przeprowadzić szeroko badania” – powiedział Grodzki.

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?

“Będziemy postępować zgodnie z wytycznymi tak, żeby przerwać ewentualny łańcuch epidemiczny” – podkreślił marszałek, który też zamierza poddać się badaniom choć kontaktował się z chorym senatorem kilkanaście dni temu i czuję się bardzo dobrze. Zastrzegł przy tym, że dopiero wtedy Senat będzie mógł bezpiecznie obradować.

Grodzki zwrócił także uwagę, że dopiero wtedy, gdy będą znane wyniki wszystkich testów, okaże się, którzy senatorowie będą mogli uczestniczyć w czwartkowym (6 sierpnia) posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, na którym zostanie zaprzysiężony prezydent Andrzej Duda.