Koronawirus w Senacie: Kolejne zakażenia SARS-CoV-2. Konieczne badania przesiewowe

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, foto via flickr @Senat RP licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

SARS-CoV-2 potwierdzono u trzech senatorów. W niedzielę marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował o przesunięciu planowanego pierwotnie na 4-7 sierpnia posiedzenia izby na 11-13 sierpnia z powodu ryzyka dalszego rozprzestrzeniania wirusa.

 

 

W sobotę (1 sierpnia) informację o pozytywnym wyniku testu przekazał Jan Filip Libicki z PSL-Koalicji Polskiej, zaś w poniedziałek (3 sierpnia) o zakażeniu poinformowali Ryszard Bober z tego samego ugrupowania oraz Artur Dunin z Koalicji Obywatelskiej.

Inny senator KO, Krzysztof Kwiatkowski, przekazał na Twitterze, że w związku z tym, że miał ostatnio kontakt z Libickim, również poddał się testowi i dopóki nie otrzyma wyniku, będzie przebywał na kwarantannie.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Senat: Współpraca z sanepidem

„Przekazaliśmy do sanepidu listę nazwisk senatorów, pracowników kancelarii i gości Senatu, którzy mieli kontakt z senatorem (Libickim – red.). To służby epidemiologiczno-sanitarne zdecydują, kto przejdzie test na obecność koronawirusa”, powiedział marszałek Senatu, Tomasz Grodzki. Pierwsze badania przesiewowe mają zostać zorganizowane w środę (5 sierpnia). Własną listę przekazał także do Sanepidu senator Libicki.

Już w niedzielę (2 sierpnia) marszałek Senatu poinformował o przesunięciu planowanego pierwotnie na 4-7 sierpnia posiedzenia izby wyższej na 11-13 sierpnia z powodu ryzyka dalszego rozprzestrzeniania wirusa.

Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów prezydenckich w Polsce

Do Sądu Najwyższego wpłynęło po wyborach aż 5847 protestów wyborczych. Było to kilkadziesiąt razy więcej niż w kilku ostatnich wyborach.

Koronawirus opóźni posiedzenie Sejmu

Koronawirus w parlamencie wpłynie także na prace izby niższej. O przełożeniu zaplanowanych na piątek (7 sierpnia) prac Sejmu poinformował wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Według Terleckiego posłowie mieli spotkać się ponownie dopiero za dwa tygodnie, jednak późnym wieczorem w poniedziałek szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że obrady zostaną przełożone o tydzień. Posiedzenie Sejmu ma odbyć się 14 sierpnia.

Tymczasem już 6 sierpnia odbędzie się Zgromadzenie Narodowe, w trakcie którego prezydent Andrzej Duda złoży przysięgę. W poniedziałek Sąd Najwyższy uznał ważność wyborów prezydenckich. Stosowną uchwałę podjęła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, poinformował w poniedziałek, że jego resort na razie nie rozważa rekomendowania przełożenia zaprzysiężenia prezydenta Dudy.

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy bez części zaproszonych

W uroczystości weźmie udział tylko jeden z zaproszonych byłych prezydentów.

Zgromadzenie Narodowe: Zaprzysiężenie w trybie specjalnym, ale bez prezydentów

Jednak marszałek Senatu podczas poniedziałkowej konferencji zapowiedział, że Zgromadzenie odbędzie się w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Parlament dostał szczegółowe wytyczne, co do tego, jak ma być zorganizowane. Parlamentarzyści m.in. muszą mieć maski ochronne o podwyższonym poziomie przenikalności.

Wiadomo, że w uroczystości weźmie udział tylko jeden z zaproszonych byłych prezydentów – Aleksander Kwaśniewski, który poinformował, że zrobi to „z szacunku dla państwa, urzędu prezydenta i wyborców, którzy poszli do urn”. Zarówno Lech Wałęsa, jak i Bronisław Komorowski się tam jednak nie wybierają.

Lista nieobecności jest jednak dłuższa i obejmuje m.in. byłych premierów: obecnego szefa Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska, europosła Włodzimierza Cimoszewicza oraz innego z europosłów a w przeszłości szefa MSZ Radosława Sikorskiego.