Koronawirus: Rumunia znosi kolejne ograniczenia

Stolica Rumunii - Bukareszt [Unsplash]

Stolica Rumunii - Bukareszt [Unsplash]

Od 1 czerwca Rumunia znosi kolejne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.

 

Rumuński rząd postanowił w czwartek (28 maja) wieczorem znieść kolejne ograniczenia wprowadzone na czas pandemii koronawirusa, począwszy od 1 czerwca.

Wraz z początkiem nowego miesiąca zostanie przywrócona możliwość organizowania wydarzeń sportowych, ale bez udziału kibiców. Możliwe będzie także organizowanie wydarzeń kulturalnych: pokazów, spektakli, koncertów, filmów – pod warunkiem ograniczenia widowni do 500 osób i tylko na świeżym powietrzu. Uczestnicy będą musieli zachować co najmniej dwu metrowy odstęp. Będą musieli pamiętać o noszeniu masek ochronnych.

Z początkiem czerwca do pracy może wrócić gastronomia. Klienci będą obsługiwani w letnich ogródkach.

Francja: Coraz lepsza sytuacja epidemiczna. Władze znoszą kolejne restrykcje

Jakie konkretnie zmiany czekają Francuzów od czerwca?

Sytuacja w Rumunii

W Rumunii stan wyjątkowy zaczął obowiązywać od 16 marca. Rumuńskie władze szybko podjęły kroki mające na celu zahamowanie rozwoju pandemii poprzez m.in. rekomendowanie pozostanie w domach, a następnie przez wprowadzanie zakazu ich opuszczania bez istotnej potrzeby. Ten zakaz został jednak zniesiony już 15 maja.

W Rumunii nadal wymagane jest zakrywanie w miejscach publicznych nosa i ust. „Ten nakaz będzie z pewnością obowiązywał co najmniej do 2021 r. aż pandemia znajdzie się pod kontrolą i zupełnie zniknie ryzyko zakażenia”, podkreślił prezydent Klaus Iohannis .

Przewidywana jest również zmiana terminu wyborów parlamentarnych w tym kraju, które zgodnie z rumuńską konstytucją powinny odbyć się na przełomie listopada i grudnia. Prezydent Klaus Iohannis sygnalizuje możliwość przełożenia ich na przyszły rok.

Węgry: Prezydent podpisał ustawę uniemożliwiającą zmianę płci w aktach stanu cywilnego

Jakie działania zapowiadają organizacje LGBTQI na Węgrzech, aby walczyć o przestrzeganie praw człowieka?

Trudna sytuacja pracowników sezonowych

Z pandemią wiąże się tymczasem ważny problem dla rumuńskich pracowników sezonowych. Jednym z głównych celów ich wyjazdów są bowiem Niemcy. Jednak pracownicy zaczęli wyrażać zaniepokojenie warunkami pracy i mieszkań oferowanych przez niemieckich pracodawców. Głównym mankamentem, na jaki wskazują, jest brak odpowiednich warunków higienicznych oraz dystansu społecznego, co ma stanowić zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. W ostatnich dniach pojawiły się dodatkowo informacje dotyczące złej sytuacji rumuńskich pracowników sezonowych w Holandii.

Dlatego Parlament Europejski będzie w czerwcu debatował nad rezolucją dotyczącą sytuacji pracowników sezonowych, zapowiedział lider frakcji Odnówmy Europę (RE) w Parlamencie Europejskim, Rumun Dacian Cioloș.

„Potrzebne są jasne przepisy w UE dotyczące umów pracowniczych, praw socjalnych i warunków, w których pracują oni w rolnictwie, budownictwie, turystyce lub opiece społecznej”, powiedział Cioloș.

Rumuński europoseł twierdzi też, że kwestia rumuńskich pracowników w Niemczech ujawniła problem, który nie był rozwiązywany w UE od lat – brak wspólnych standardów dotyczących pracy sezonowej, co pozostawia otwarte drzwi do nadużyć.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Koronawirus w Rumunii

W tym ponad dziewiętnastomilionowym państwie na koronawirusa zachorowało ponad 18,7 tys. osób, z czego 1238 zmarło.  Natomiast do zdrowia powróciło 12 629 osób, czyli ponad 67 proc. wszystkich zakażonych.

W ostatnim tygodniu przybywało tam poniżej dwustu nowych przypadków dzienni to oznacza, że pandemia zaczęła tam spowalniać. W najgorszym dniu – 11 kwietnia – odnotowano 523 nowe przypadki zakażenia. Spada również liczba zgonów. Wczoraj potwierdzono – 8 przypadków śmiertelnych , a 8 maja – kiedy dopisano najwięcej zgonów – zanotowano ich aż 35.

Rumunia zajmuje 21. miejsc pod względem liczby przeprowadzonych testów w unijnej dwudziestce siódemce. Jak dotąd wykonano w  tym kraju 410 tys. testów, czyli 21 300 testów na mln osób. To oznacza, że w rankingu plasuje się zaraz za Polską, gdzie wykonano 22 371 testów na mln osób.